Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2012, 17:56:11
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit ce inseamna sa fii homosexual

As vrea sa va zic si un alt punct de vedere legat de homosexualitate, si m-as bucura daca as afla si parerea voastra, oricare ar fi ea.

Homosexualitatea nu este o preferinta, si nici o decizie, nu alegi sa fi gay, pur si simplu esti. Asa cum un baiat heterosexual este atras de o fata, exact la fel, un baiat homosexual este atras de un baiat. Asa cum o persoana hetero nu are atractie fata de o pers de acelasi sex, este exact la fel si cu o persoana gay, care nu are atractie fata de o pers de sex opus. Nu vreau sa promovez homosexualitatea, (atractia catre pers de acelasi sex) pentru ca ea nu este un comportament.
Daca invatam copii in scoli despre homosexualitate, si ei intelg exact ce inseamna, evitam multe cazuri in care copilul ajunge chiar la tentativa de sinucidere atunci cand isi da seama ca este homosexual, si despre asta nu stie decat ca este un mare pacat, ca este o rusine, o anomalie, ca trebuie sa dispara. Ironia este ca acel copil este impins tocmai de catre parintii lui care il iubesc, dar care nu stiu ce este in inima lui. Cum este si cazul meu, dealtfel.
Nu poti controla atractia sexuala, dar poti controla fapta. Ce poti sa alegi este sa nu ai relatii sexuale, dar nu poti alege ce tip de atractie sa ai. De exemplu, nu poti sa alegi sa fii atras de o persoana obeza si nu de o persoana bine facuta, sau sa nu fi atras de o persoana tinara, imbracata provocator, care arata foarte bine. Dar poti sa alegi, si sa nu-ti inchipui cum o sa fie cu acea persoana in pat, poti sa alegi sa nu vorbesti cu acea persoana, sa o ocolesti.
Cea mai mare dezamagire este ca nu pot avea o relatie sincera cu o fata, asa ca pentru mine casatoria este doar un vis. Viata mea inseamna singuratate si minciuna pentru ca nu pot spune adevarul celor din jurul meu. Sunt obligat sa mint, pentru ca nu vreau sa aduc suferinta parintilor si fratilor mei.
Singurul lucru care imi mai ramane este sa aflu adevarul despre Dumnezeu, sa gasesc o cale de evolutie spirituala si aici cer si ajutorul vostru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2012, 18:40:14
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Ma bucur sa te cunosc, Robert!
Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan spune ca Dumnezeu dragoste este! El te iubeste orice ai face, problema e la noi. Suntem prea impatimiti sa simtim dragostea Lui, sa lasam in inima noastra plina de patimi si griji lumina lui Hristos. Si la cei ce nu se simt atrasi de alti baieti sunt dificultati incredibil de mari, fiecare om in parte are crucea sa de dus. Daca tu te simti atras de baieti, atunci infruntand problema asta si infranandu-te de la pacat, si cu mintea si cu fapta, cu atat mai mult te vei apropia de Dumnezeu si vei simti Harul sau! Nu e bucurie mai mare decat a-L cunoaste pe Hristos, nu e lucru mai incredibil! Si pe mine Hristos m-a scos din adancul iadului, din care nu credeam posibil sa ies! Si mie mi-a luat si imi i-a foarte mult timp sa inteleg cu adevarat ca nu in lucrurile ce tin de lume se afla fericirea cea adevarata, dar in a fii cu Dumnezeu, impreuna cu El!

Dumnezeu nu a creat pe nimeni homosexual! De a inceput, putem vedea in Geneza, ca Dumnezeu a lasat barbatul impreuna cu femeia iar dragostea lor rod spre a-L cunoaste mai bine! De la cadere, am suferit foarte, foarte multe schimbari in rau, iar oamenii, neintelegand asta incearca acum sa faca pacatul una cu firea noastra! Sa nu crezi asta, nici un moment! Nu exista predestinatie, nu exista partasie a firii noastre innascute in simbioza cu pacatul condamnat de Dumnezeu! Ce e homosexualitatea? Un pacat! Ce e homosexualul? Un om! La fel cu alte pacate, curvia de exemplu. Curvia e un pacat iar curvarul e omul care savarseste pacatul. Fereste-te de pacat si vei vedea schimbari in viata ta, mergi la un duhovnic si te va ajuta! Crede si Dumnezeu te va tine de mana pana in Raiul Sau si Imparatia Sa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2012, 18:48:57
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Un homosexual, din perspectiva obligatiilor morale raportate la dorintele sale carnale, nu se deosebeste in mod fundamental de un heterosexual casatorit.

Homosexualul doreste sa se culce cu alti baieti. Femeile nu-i prea plac. Biserica spune: NU.

Heterosexualul casatorit doreste sa se culce cu alte femei. Sotia nu-i (mai prea) place. Biserica spune: NU.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2012, 18:54:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
1. Un homosexual, din perspectiva obligatiilor morale raportate la dorintele sale carnale, nu se deosebeste in mod fundamental de un heterosexual casatorit.

2. Heterosexualul casatorit doreste sa se culce cu alte femei. Sotia nu-i (mai prea) place. Biserica spune: NU.
1. Ba se deosebeste.
2. Nu are legatura cu subiectul.
3. Robert cere ajutor de la noi! Nu discutii aiureai!. Daca nu sunt in stare sa-l ajut, atunci mai bine stau deoparte, nu ii mai dau un bobarnac!

Last edited by Adriana Cluj; 24.04.2012 at 18:57:46.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2012, 19:05:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Cred că ați înțeles greșit mesajul meu. Sper ca Robert să nu-l fi înțeles greșit.

Robert a punctat foarte bine distincția esențială între atracție, pe de o parte, și faptă, pe de altă parte.

Un homosexual nu are mai multe motive să se simtă vinovat pentru faptul că simte atracție sexuală pentru una sau mai multe persoane de același sex, decât am eu motive să mă simt vinovat pentru faptul că simt atracție sexuală pentru o sută de femei pe care le întâlnsc zilnic pe stradă, la televizor sau în imaginația mea.

Rușinat pot (și trebuie) să mă simt atunci când nu fac nimic pentru a lupta împotriva tentației, și, evident, mult mai grav atunci când cedez tentației și trec la fapte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2012, 19:14:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Sper ca Robert să nu-l fi înțeles greșit.
Si eu. Important este sa fie ajutat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2012, 19:53:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cred că ați înțeles greșit mesajul meu. Sper ca Robert să nu-l fi înțeles greșit.

Robert a punctat foarte bine distincția esențială între atracție, pe de o parte, și faptă, pe de altă parte.

Un homosexual nu are mai multe motive să se simtă vinovat pentru faptul că simte atracție sexuală pentru una sau mai multe persoane de același sex, decât am eu motive să mă simt vinovat pentru faptul că simt atracție sexuală pentru o sută de femei pe care le întâlnsc zilnic pe stradă, la televizor sau în imaginația mea.

Rușinat pot (și trebuie) să mă simt atunci când nu fac nimic pentru a lupta împotriva tentației, și, evident, mult mai grav atunci când cedez tentației și trec la fapte.
Carevasăzică n-ar trebui să fie nimeni îngrijorat că se simte atras de animale, cadavre, bătrâni, copii, important e să nu treci la fapte.
În logica acesta orice perversiune e legitimă dacă:

- subiectul este convins că e un dat genetic ireparabil
- nu se concretizează în fapte care să satisfacă libidoul deraiat al subiectului.

Aceasta e o mostră destul de grăitoare a juridism mental catolic, îndepărtat de problema păcatului ca boală ontologică a ființei.
În realitate, homosexualitatea, ca orice deviație de la telos-ul naturii, are la origine niște cauze profunde, factori declanșatori, traume psihice active ș.a. Să nu-mi spuneți că un homosexual s-a născut așa fiindcă mama lui, în timpul sarcinii, a ascultat în exces muzică de George Michael, Freddie Mercury sau Elton John! Deși această anomalie nu are soluții omologate științific, au existat psihoterapeuți care au tratat cu succes homosexualitatea considerată ca psihopatologie complexă, însă ultimele evoluții culturale și politice descurajează dezbaterea medicală în jurul subiectului, considerând-o un abuz asupra libertății individului.

Ca să nu mai lungesc vorba....Biserica nu ne îndeamnă la conviețuire schizofrenică între dorință și faptă, ci la vindecarea cauzei păcatului pentru a se înlătura de la rădăcină altă primejdie, și anume reprimarea, maladivă pe termen lung, a unui libidou care se autoalimentează tocmai din rețeaua de interdicții ce-i împiedică exprimarea.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 24.04.2012 at 19:59:25.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2012, 20:05:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Singurul lucru care imi mai ramane este sa aflu adevarul despre Dumnezeu, sa gasesc o cale de evolutie spirituala si aici cer si ajutorul vostru.
Ce e homosexualul? Un om! La fel cu alte pacate, curvia de exemplu. Curvia e un pacat iar curvarul e omul care savarseste pacatul. Fereste-te de pacat si vei vedea schimbari in viata ta, mergi la un duhovnic si te va ajuta! Crede si Dumnezeu te va tine de mana pana in Raiul Sau si Imparatia Sa!

Andrei, dupa parerea mea, ti-a raspuns bine. Incepe prin a cauta un duhovnic. Nu ai scris ce religie ai, presupun ca esti ortodox, si nici din ce localitate esti, ca sa poti primi indrumari mai exacte, eventual chiar sa-ti fie indicat un duhovnic sporit.
Dumnezeu este in tine, trebuie doar sa crezi in El si sa-L cauti. . Si sa fii ajutat sa-L gasesti cat mai repede, de aceea zic ca indrumari mai bune cu siguranta vei primi de la duhovnic.

Noi aicea putem vorbi vrute si nevrute (Edit : !!!!!!! ai sa te minunezi cat suntem de docti!!!!!) si s-o luam pe aratura cu vorbele, chiar bineintentionat, dar ajutorul tau de acolo incepe.

Last edited by Adriana Cluj; 24.04.2012 at 20:26:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2012, 20:13:22
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Carevasăzică n-ar trebui să fie nimeni îngrijorat că se simte atras de animale, cadavre, bătrâni, copii, important e să nu treci la fapte.
Mai citiți o dată mesajul meu. Am scris "să nu se simtă vinovat", și nicidecum "să nu se simtă îngrijorat". E o distincție, nu credeți ?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În logica acesta orice perversiune e legitimă dacă:

- subiectul este convins că e un dat genetic ireparabil
- nu se concretizează în fapte care să satisfacă libidoul deraiat al subiectului.
Atâta timp cât nu se concretizează în fapte, putem vorbi despre perversiune ?

Iar dacă discutăm despre o eventuală perversiune la nivel psihologic, sau poate spiritual, atunci unde și cum faceți distincția între atracția pe care o simte homosexualul pentru un băiat (și tentația care urmează aproape inevitabil) și atracția pe care o simte heterosexualul căsătorit pentru vecina tinerică de la etajul 3 ? Care dintre ele este perversă și care nu ?

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Aceasta e o mostră destul de grăitoare a juridism mental catolic, îndepărtat de problema păcatului ca boală ontologică a ființei.
Iar aceasta este o mostră de confuzie între noțiuni; concupiscența, pe de o parte, pe care doctrina morală a catolicismului apusean o recunoaște ca fiind o boală ontologică a ființei, și păcat, pe de altă parte.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În realitate, homosexualitatea, ca orice deviație de la telos-ul naturii, are la origine niște cauze profunde, factori declanșatori, traume psihice active ș.a. Să nu-mi spuneți că un homosexual s-a născut așa fiindcă mama lui, în timpul sarcinii, a ascultat în exces muzică de George Michael, Freddie Mercury sau Elton John! Deși această anomalie nu are soluții omologate științific, au existat psihoterapeuți care au tratat cu succes homosexualitatea considerată ca psihopatologie complexă, însă ultimele evoluții culturale și politice descurajează dezbaterea medicală în jurul subiectului, considerând-o un abuz asupra libertății individului.

Ca să nu mai lungesc vorba....Biserica nu ne îndeamnă la conviețuire schizofrenică între dorință și faptă, ci la vindecarea cauzei păcatului pentru a se înlătura de la rădăcină altă primejdie, și anume reprimarea, maladivă pe termen lung, a unui libidou care se autoalimentează tocmai din rețeaua de interdicții ce-i împiedică exprimarea.
Față de cele de mai sus, aș fi curios cum ce cale de acțiune previzionați în vederea reprimării dorinței naturale de activitate sexuală în cazul unui călugăr ortodox heterosexual ?

Libidoul heterosexual este și el o perversiune ? Sau se încadrează în telos-ul naturii, pentru un asemenea călugăr ?

Faceți o distincție, din punct de vedere moral, între călugărul care luptă împotriva ispitei sexuale de natură homosexuală și cel care luptă împotriva ispitei sexuale de natură heterosexuală ? Ar trebui să fie unul mai îngrijorat decât altul ?

Last edited by MihaiG; 24.04.2012 at 20:17:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2012, 21:54:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca un om e bolnav, nu inseamna ca "pur si simplu asta e" si sa-l lasam asa pana moare.

De asta se studiaza bolile, exista tratamente, etc.

La fel si cu homosexualitatea - se poate trata in marea majoritate a cazurilor.

Nu se poate trata acolo unde omul se complace in boala lui asa cum altii au vicii care stiu ca ii duc spre moarte dar prefera sa le pastreze.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 11:59:13
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 14:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42