Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.05.2009, 22:22:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul Ioan Rusul 27 mai

Pentru ca maine nu voi mai fi..... va atasez din seara acesta cateva mici bucurii ( poze facute anul trecut in Grecia de ziua Sfantului Ioan) ale Sfantului Ioan Rusul, pomenit maine 27 mai.

Aici http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-de-mucenicii/
viata Sfantului Ioan Rusul la care eu si familia mea avem o mare evlavie.
Sfinte Ioane roaga-te pentru noi pacatosii!
Attached Images
File Type: jpg P5090176.jpg (59,6 KB, 40 views)
File Type: jpg DSC08575.jpg (96,9 KB, 35 views)
File Type: jpg CIMG0776.jpg (84,9 KB, 32 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2009, 22:26:13
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Minuni ale Sfantului Ioan Rusul

Un baston!
Cel ce merge in biserica ce adaposteste moastele Sfantului Ioan Rusul vede acolo un dar simplu si saracacios: un baston! Este agatat la locul de inchinaciune din fata raclei Sfantului. Bastonul este al batranei Maria Siaca din Frenaro (Cipru), care timp de 18 ani a avut de suportat o boala asa de grava la coloana, incat era nevoita sa umble cu fata foarte apropiata de pamant. La 11 august 1978 aproape o suta de locuitori din Cipru organizeaza un pelerinaj la Sfantul Ioan Rusul si este adusa Maria Siaca de catre rudele ei. Aici, la racla sfantului, este ridicata de ceilalti pe brate pentru a se putea inchina sfintelor moaste. Indurerata, batrana priveste fericitul trup al sfintului si plange, cerand putin ajutor dumnezeiesc mult chinuitelor ei batraneti. I-a vazut Sfantul durerea, i-a vazut maretia sufletelui, i-a vazut si credinta.
In fata ochilor tuturor, ceva asemeni unei maini nevazute a apucat-o cu putere de umeri si, incet a inceput sa-i indrepte trupul. Ii trosneste mijlocul si iata! - batrana sta acum dreapta! Consatenii ei plang. Se trag clopotele bisericii. Se face o rugaciune de multumire de catre toti cipriotii, care nu-si mai pot stapani lacrimile. Numai cel ce s-a intamplat sa fie acolo in ceasul in care s-a petrecut minunea poate intelege cu adevarat aceste clipe. La sfarsit se aude glasul batranei: “Feciorul meu, Sfantul meu, nu am ce sa-ti dau, sunt saraca. Iti las bastonul meu, ca nu-mi mai trebuie pan’ la moarte!”
In Cipru ziarele au zis: “Maria Siaca, dupa pelerinajul facut in Grecia la Sfantul Ioan Rusul poate sa-si priveasca acum consatenii in fata, pentru ca aproape 20 de ani era garbovita si nu vedea decat pamantul. Prin minunea Sfantului insa s-a indreptat, iar acum este cu desavarsire bine!”
Apoi Moise a pus toiegele inaintea Domnului, in cortul marturiei. (Numerii 17,7)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2009, 11:03:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Moastele Sfantului Ioan Rusul se afla in insula Evvia, in orasul Procopie. Aici s-a ridicat o noua biserica, a carei constructie s-a terminat in anul 1951 si care adaposteste astazi racla cu sfintele moaste.

Paraclisul Sfantului Ioan Rusul: http://video.crestinortodox.ro/4phEmxocumk/Paraclisul_Sfantului_Ioan_Rusul_03___AUDIO.html
Attached Images
File Type: jpg P5090182.jpg (95,3 KB, 17 views)
File Type: jpg P5090176.jpg (99,1 KB, 18 views)
File Type: jpg P5090179.jpg (98,5 KB, 16 views)
File Type: jpg P5090181.jpg (96,3 KB, 21 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2009, 14:24:34
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Hristos a Inviat!
Sfinte Ioane roaga-te lui Dumnezeu pentru sufletele noastre!

celor din bucuresti le recomand cu caldura sa mearga la biserica din curtea maternitatii "polizu", care are hramul "Sf. Ioan Rusul". e pe undeva foarte aproape de gara de nord. si chiar tuturor celor care mai au de asteptat pana le vine trenul. se ajunge in maxim 10 minute pe jos.
la aceasta bisericuta se afla o parte importanta din moastele sfantului. si e un mic rai. e foarte mica dar cu mare har. si parintele george mi-a placut. este si o carte scoasa de parinte "noile minuni ale sf. ioan rusul" cu vindecari miraculoase chiar de la aceasta maternitate. si nu numai.
stiu ca multi bucuresteni nu au auzit de ea. insa, de cate ori am fost cu luminita la spital, in capitala, am poposit si acolo. mergeti si va bucurati...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2009, 03:06:03
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit hramul Sf.IOAN RUSUL

Minune intimplata unui om de stiinta!
Povesteste domnul doctor Matzuros din orasul Limni (de pe aceeasi insula pe care se afla si biserica cu sfintele moaste ale Sfintului Ioan) catre I.P.S. Hrisostom, mitropolitul Halkidei.
Prea Sfintite, nu sunt un habotnic, un nestiutor de carte; sunt medic, iar mai inainte eram ateu. M-am imbolnavit. Analize, examinatii, iese diagnosticul: cancer la intestinul gros. Confratii doctori imi spun adevarul: am cancer in forma avansata (metastaza), intr-un loc care aproape sigur conduce la moarte.
Ma gaseam in cladirea fundatiei “Pantocrator” din Atena, unde sint ingrijiti bolnavii de cancer. Dupa instiintarea pe care am primit-o despre boala mea, pe cind ma gaseam singur, intins pe pat, mi-am venit in sine si mi-am intors mintea, sufletul si inima catre Dumnezeu, in care nu credeam. M-am ridicat pe marginea patului, cu picioarele pe podea; vorbeam singur, ma rugam lui Dumnezeu, ii ceream sa ia aminte la mine: “Dumnezeul meu, am spus, nu credeam in Tine, spuneam ca totul este un basm. Omul si stiinta imi spuneam ca sint totul. Primeste pocainta mea si, daca ma consideri vrednic, vindeca-mi boala prin sfintul al carui trup intreg il avem aici, aproape de noi.” Cineva bate la usa. Il poftesc sa intre. Usa se deschide si intra un medic tinar, frumos, binevoitor.
- Ce faci, doctore, m-a intrebat, cum iti merge?
- Ce sa fac, frate, sa spun adevarul - mor.
- Nu, doctore, nu mori. O sa iau eu tot ce ai rau inauntru.
- Cine esti tu tinere? Mie mi-a albit parul in aceasta stiinta si cunosc ce am.
- Sint acela pe care l-ai cerut mai inainte. La revedere, doctore!
Am iesit imediat pe hol si am intrebat daca a vazut cineva pe acel doctor tinar. Ceilalti medici mi-au spus: “Confrate draga, din necazul pe care il ai, intr-o clipa ai vazut acel vis”. Insa nu, eram sigur ca dupa rugaciune il vazusem pe Sfintul. Vazind ca nu glumesc si ca insist, mi s-au facut iarasi analizele si examinari. La urmatoarele analize cancerul disparuse. Citi si citi n-au vazut apoi cele doua plicuri cu analizele: cele cu cancer si, dupa intimplarea istorisita mai sus, fara cancer!
“Prea Sfintite, nu sint habotnic… Am vazut pe Sfintul… M-a vindecat…” (10 aprilie 1964)
” Dumnezeu insusi a dat oamenilor stiinta vindecarii, ca sa se mareasca intru leacurile Sale cele minunate… In boala ta nu fi nebagator de seama, ci te roaga Domnului si El te va tamadui. ” (Intelepciunea lui Iisus Sirah 38,6-9).


Am trait emotii de neuitat la hramul Sfantului Ioan Rusul. Slujba de priveghere, Sfanta Liturghie de dimineata precum si scoaterea raclei in sunet de famfara, sutele, miile de petale de trandafir care au acoperit drumul pe unde a trecut racla sfantului, mi se perinda si acum in fata ochilor. Cateva imagini care vorbesc singure:
Attached Images
File Type: jpg SDC10317.jpg (90,4 KB, 17 views)
File Type: jpg SDC10332.jpg (99,6 KB, 13 views)
File Type: jpg SDC10324.jpg (94,5 KB, 13 views)
File Type: jpg SDC10329.jpg (91,9 KB, 13 views)
File Type: jpg SDC10330.jpg (98,4 KB, 13 views)
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni - Sfantul Ioan Rusul Carmen FUNIERU Moaste 12 02.06.2014 13:09:37
Minunatul sfantul ioan rusul simona Stiri, actualitati, anunturi 3 03.10.2009 15:45:32
Pelerinaj la sfantul ioan rusul plecare pe 24 mai 2009 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 1 18.06.2009 22:56:24
Pelerinaj la Sfantul Ioan Rusul 2009 agriniotour Generalitati 0 17.11.2008 17:17:17