Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.08.2008, 14:37:41
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga radu, bine faci ca nu cauti alte femei, asta e semn bun ca nu ti-ai pierdut capul in urma acestei incercari. dar de ce vrei indrumari catre un duhovnic, ca inteleg ca ai deja unul... roaga-te sa-l lumineze Dumnezeu sa-ti dea sfatul cel bun atunci cand vorbesti cu el. si spune cat mai des rugaciunea aceea, a sotilor unul pentru altul, cred ca ajuta.
Socrul meu, preot, mi-a spus sa mai am rabdare!Ma lovesc in continuare de un munte de gheata si nu am gasit inca picatura de apa care sa incerce sa inmoaie acest iceberg!!!Spre in continuare si cred ca bunul Dumnezeu ma va calauzi si ma va sfatui.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.08.2008, 00:55:45
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Socrul cred ca te-a indrumat sa ai rabdare probabil gandindu-se la faptul ca in general relatiile dintre o femeie maritata si un alt barbat sunt privite negativ de societate, si va exista deci o presiune asupra sotiei tale sa revina la o viata de familie normala.

Parerea mea e sa nu faci nici un pas spre divort pentru ca este scris:
Pildele lui Solomon 25
21. De flamanzeste vrajmasul tau, da-i sa manance paine si daca inseteaza, adapa-l cu apa,
22. Ca numai asa ii ingramadesti carbuni aprinsi pe capul lui si [color=red]Domnul iti va rasplati tie.[/color]

Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.09.2008, 15:58:53
mariaC mariaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2008
Mesaje: 2
Implicit

buna ziua, am 32 de ani, la anul o sa ma marit, inca stau impreuna cu noul meu sot,parintii mei sunt despartiti de 25 de ani, am pacate grele,tata (nu este bine sa-l vorbesc de rau dar am facut-o de nenumarate ori) s-a comportat foarte urat cu mama si cu noi (mai am o sora), mama mea este foarte bolnava, azi tatal meu a venit cu actuala lui sotie la mine la servici (sa ma vada spun ei, cu un ranjet subtil), nu vreau sa-l chem la mine la nunta, mamei si in momentul de fata ii este frica de el, ce ma sfatuiti? va multumesc
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.09.2008, 21:58:49
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga radu, bine faci ca nu cauti alte femei, asta e semn bun ca nu ti-ai pierdut capul in urma acestei incercari. dar de ce vrei indrumari catre un duhovnic, ca inteleg ca ai deja unul... roaga-te sa-l lumineze Dumnezeu sa-ti dea sfatul cel bun atunci cand vorbesti cu el. si spune cat mai des rugaciunea aceea, a sotilor unul pentru altul, cred ca ajuta.
Sunt in impas!Tocmai m-a sunat sotia lui "Fat Frumos" si mi-a spus adresa cuibosorului de nebunii al celor doi amorezi (sotul ei si sotia mea); ea a plecat de acasa, a luat copilul si-l tine la sora ei;le-a spus si parintilor ca eu sunt paranoic si o acuz pe nedrept;problema cea mare este ca-l iubeste pe el si se bate cu pumnul in piept ca-si iubeste familia formata din ea si copil.
Se pare ca pe mine nu ma mai iubeste si mi-a luat si copilu de acasa.
Oare cum va deslusi Bunul Dumnezeu toate itele astea intrucat nu stiu incotro sa alerg si cui sa-i spun aceste fapte;nimeni nu ma crede si nu stiu ce atitudine sa iau; am zis sa incerc sa fiu calm si sa nu ma manifest in niciun fel;spuneti-mi va rog o rugaciune folositoare pentru descoperirea adevarului; n-as vrea sa-mi pierd familia; ii iubesc foarte mult si ma tem de mania Domnului.
Doamne Iisuse Hristoase, rogu-te ai grija de casa mea si lumineaza-ne mintile!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.09.2008, 22:12:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Radu, roaga-te la Sf. Parascheva sa ti-o aduca inapoi acasa. E grabnica ajutatoare sfanta, dar roaga-te din suflet, sa-ti aduca linstea in familie. Poate ajungi si la Iasi, ca e mare sarbatoare pe 14 Oct. Am sa fiu si eu acolo, dar mai din vreme, ca nu am timp sa stau la cozile imense care se formeaza la Mitropolie cu ocazia asta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.09.2008, 22:40:01
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Draga Radu, roaga-te la Sf. Parascheva sa ti-o aduca inapoi acasa. E grabnica ajutatoare sfanta, dar roaga-te din suflet, sa-ti aduca linstea in familie. Poate ajungi si la Iasi, ca e mare sarbatoare pe 14 Oct. Am sa fiu si eu acolo, dar mai din vreme, ca nu am timp sa stau la cozile imense care se formeaza la Mitropolie cu ocazia asta.

Doamne ajuta!
Aseara am citit Paraclisul Maicii Domnului, iar astazi, trecand pe la Biserica cu hramul Adorimirii Maicii Domnului, am lasat un pomelnic si trei lumnari; iar seara am aflat vestea (nu prea grozava); e si asta un semn al Bunului Dumnezeu, mi-a descoperit adevarul;ramane ca eu sa ma port in continuare cu inima curata ("...inima curata zideste intru-mine Dumnezeule si Duh Drept innoieste in cele dinlauntru ale mele...")
Cred totusi ca Bunul Dumnezeu nu va permite desfacerea a 2 casatorii pentru o (dragoste?) falsa.E o minciuna care-l manie pe Dumnezeu.Mai sunt 2 copii care-si asteapta tatal si o sotie care-si iubeste sotul.Nu inteleg de ce a trebuit sa se intample asta!!!
Doamne Iisuse Hristoase, mantuieste-ma si ma miluieste pe mine pacatosul!!!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.10.2008, 06:55:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pe 1 Octombrie sarbatorim Acoperamantul Maicii Domnului, citeste acest Acatist si sa-ti fie cu folos.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.10.2008, 10:37:20
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radup
destul de des cu tata socru-preot si el).
si ce iti zice referitor la educatia duhovniceasca data fiicei`??
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.10.2008, 10:41:27
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Cu curaj inainte,lumea este plina de femei!:)
curaj !,are grija Maica Domnului daca te rogi Ei si iti pui nadejdea in Ea!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.11.2008, 00:19:16
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea Vezi mesajul
curaj !,are grija Maica Domnului daca te rogi Ei si iti pui nadejdea in Ea!
Nadajduiesc in continuare!
Si noaptea visez ca familia mea s-a reunit!
Dimineata constat ca a fost numai un vis!
Oare va veni si acea dimineata insorita?
Nu-mi ramane decat sa sper si sa ma rog ca Bunul Dumnezeu sa ma ierte!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru cei divortati! viviana Nunta 14 11.08.2012 21:35:15
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 21:02:26
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 16:46:04
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 13:14:23
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 14:14:57