Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2010, 18:47:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
ca nu mai este mos gerila deocam-data,partea rea este ca s-au suptiat cetele de colindatori,rominii nostri datorita problemelor economice, au luat lumea in cap si s-au imprastiat cit e lumea de mare.noi cei ce am ramas in tara din diverse motive[batrini,bolnavi,copii si nu in cele din urma patriotii],suntem asa de cuprinsi cu problemele de zi cu zi incit ne departam incet da sigur de preocuparile crestinesti de sarbatori.e rau sa se piarda obiceiurile bune, motive de bucurie crestineasca, datorita saraciei rominul pare-se nu se mai poate bucura de nimic,peste tot vezi numai fete posomorite si ingrijorate generatiile imbatrinesc pare-se 'nainte'de vreme, numai o relansare spirituala poate sa ne mai scoata din starea de fapt.intrebare:oare cine va face relansarea noastra spirituala?oare o va face cineva?de nu ,ne paste ateismul occidental.Domnul si Maica Domnului sa ne fereasca si sa ne intareasca sa nu ajungem sa abandonam lupta si sa fim fermi pe pozitie ca altfel nu se poate.

post linistit si binecuvintat.amin.
Mereu vor fi colindători, măcar ca să facă și copiii un ban, dacă nu pentru credință și tradiție.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2010, 21:08:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu vorbeam

de colindatorii autenticii dupa ei mi-e dor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.12.2010, 10:20:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
partea rea este ca s-au suptiat cetele de colindatori
Pe aici prin Bucuresti s-au inmultit. Incepand cu data de 10 decembrie vin colindatorii. Nu stiu cu ce simtaminte vin, adica daca se gandesc in primul rand la vestirea Nasterii Domnului sau la bani, dar pentru mine e o bucurie ca vin. Imi pare rau ca avem parte pe zi ce trece de mai multi depresivi, de oameni care convietuiesc mai mult cu vestile proaste decat cu cele bune. Iar colindatorii aduc o veste minunata - Fiul lui Dumnezeu a devenit om pentru noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.12.2010, 13:56:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Colindat fara limita de varsta

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
de colindatorii autenticii dupa ei mi-e dor.
Un obicei, intalnit mai ales in Bulgaria dar si in unele sate de la noi, presupune ca unii dintre batranii satului sa merga la colindat. Acestia isi au propriul grup.

Mi se pare o traditie deosebit de frumoasa. Chiar daca numai in anumite perioade din an se canta colinde (sarbatori de iarna, Florii), nu exista insa varsta in viata omului de la care acesta sa nu mai poata colinda.

E trist ca obiceiurile ce odinioara apareau ca frumoase si firesti, precum acesta, astazi ni se par de rusine, iar lucrurile urate si rusinoase cu adevarat, incercam sa le privim ca fiind "firesti".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.12.2010, 15:18:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Mos Craciun vs Nasterea Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos
Mos Craciun
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.12.2010, 15:37:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile

Curând vine Hrușcă să ne colinde.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2010, 19:25:58
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Este sărbătoarea Crăciunului sărbătorirea Moșului Crăciun sau este aceea a nașterii din fecioara Maria a Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos ??
Acest topic mi-a amintit de patania unui profesor de Religie care, din prea multa ravna, le-a spus elevilor de clasa a II-a ca Mos Craciun nu exista. Desigur, copiii au fost profund dezamagiti, iar el a trebuit sa faca fata inca din ziua urmatoare reclamatiilor parintilor, dar si ale invatatoarei.
Cred ca trebuie sa avem o viziune echilibrata. Nu e nimic rau in faptul ca cei mici il asteapta pe Mos Craciun, daca exista constiinta ca in ziua de 25 decembrie S-a nascut Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.12.2010, 23:36:35
aoreola's Avatar
aoreola aoreola is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Mos craciun

Erezia Anglicanilor de acum 300 de ani a luat proportii catastrofale in intreaga lume ,dar mai cu seama s-a infiltrat si in biserica Soborniceasca si Apostoleasca a Lui Hristos....Frati crestini ORTODOCSI unde sant cela 7 Sinoade Ecumenice sau unde sant invataturile sf.parinti...in nici-o predanie la Nasterea Domnului Nostru Iisus Hristos nu s-a pomenit de acest personaj MOS CRACIUN SAU MOS NICOLAE....IEPURASUL de SF.PASTE.....ZIUA INDRAGOSTITILOR............APOSTAZIA BISERICII si alunecarea Ei spre ECUMENISM(Erezie)..mare pacat sa ne desfatam cu aceste desertaciuni si datini Anglicane si Lutherane............DUMNEZEU SA BINECUVINTEZE ORTODOXIA......
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2010, 00:22:54
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Dincolo de povestirile reale ale Bisericii și legendele care se nasc pe seama oricărei personalități, multiplicând, parcă, doza de neîncredere a profanilor, există o realitate, un fapt neîndoielnic: în ziua de 25 decembrie sărbătorim ziua Nașterii Domnului și ar fi bine să o sărbătorim cum se cuvine. Fără „beții tradiționale”, foc de artificii, pocnitori, dans de urși și capre, brazi împodobiți etc., un arsenal de obiceiuri păgâne din afara creștinismului. Creștinismul este o rugăciune continuă către Sfânta Treime, rugăciune care ar trebuie să fie mai intensă în perioadele alese spre închinare la Iisus Hristos și Maica Domnului, precum și spre cinstirea sfinților noștri martiri și mucenici, modele de urmat în viețuirea creștină. Să mă ierte Domnul Dumnezeu meu că sunt atât de departe de acei înaintași ai noștri. Și din păcate, eu împodobesc bradul în această perioadă a anului. Și fac cadouri copiilor, soției etc., cu această ocazie. Dar, să mă iertați, încerc pe cât posibil să le aduc aminte celor din jurul meu că toate acestea reprezintă obiceiuri din afara credinței noastre.

Moș Crăciun? O poveste, nu știu de cine inventată, pe google sunt sumedenii de povestiri, interpretări și hermeneutici, ba, mai am, și prin bibliotecă vreo câteva povești. Sunt doar povești... Sfintele Scripturi și operele Sfinților Părinților sunt reperul meu, nu cultura îndoielnică a vreunui popă sau pastor analfabet (nu folosesc acest cuvânt în sens peiorativ, ci doar pentru a desemna o stare de fapt) de secol XIX.

Și ca idee de final, să ne întoarcem către Sfinții Părinții noștri, să ne respectăm dreapta credință și mai ales, de sfintele sărbători să vedem vinul ca sângele lui Hristos, să credem că nu mai trebuie risipit încă o dată. Și să colindăm, să ne rugăm, să ne închinăm... Și sunt de acord că eu sunt primul care trebuie să facă asta.
Domnul să fie alături de noi!


P.S. Se știe că unii budiști, confucianiști etc. serbează Crăciunul. Găsim pe net modul în care o fac...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 11.12.2010 at 00:27:27.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2010, 01:02:13
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Postul Nașterii Domnului, apoi vestirea în ajunul Sărbătorii Nașterii Domnului de către preot a Nașterii Mântuitorului, colindătorii care vestesc Nașterea Domnului.
SFÂNTA LITURGHIE DIN ZIUA NAȘTERII DOMNULUI.
După Sfânta Liturghie e bine să vă vizitați rudele apropiate, prieteni sau orice persoane care ar avea nevoie de un suflet cald aproape...
... pentru a vă bucura împreună de Nașterea Domnului Iisus Hristos, care a venit în lume pentru mântuirea noastră, a tuturor.

Vă rog frumos îndreptați-vă gândul și către cei aflați departe, de cei aflați în suferință și rugați-vă pentru ei!
Să dea bunul Dumnezeu să ne bucurăm cu toții de această sfântă sărbătoare! Până atunci vă doresc post binecuvântat și nestrămutat de nici o nălucire a vrăjmașului!!!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 00:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 11:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47