Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.12.2010, 09:42:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Un obicei, intalnit mai ales in Bulgaria dar si in unele sate de la noi, presupune ca unii dintre batranii satului sa merga la colindat. Acestia isi au propriul grup.

Mi se pare o traditie deosebit de frumoasa. Chiar daca numai in anumite perioade din an se canta colinde (sarbatori de iarna, Florii), nu exista insa varsta in viata omului de la care acesta sa nu mai poata colinda.

E trist ca obiceiurile ce odinioara apareau ca frumoase si firesti, precum acesta, astazi ni se par de rusine, iar lucrurile urate si rusinoase cu adevarat, incercam sa le privim ca fiind "firesti".
la noi pe autobuzul de naveta in special, la19,30 se cintau colinzi pe limita de virstra, batrinii in pragul pensionarii si tineret de toate virstrele.tot postul craciunului exista acest fenomen frumos ce te purta printr-o alta lume de vis.totul se petrecea intr-o Romanie ateist-comunista,acuma dupa'90,multii din cei batrini iesind la pensie a ramas tineretul ponderea, departati de biserica si de cele sfinte inbratisind traiul ocidental si acel fenomen frumos a incetat treptat.colinzile se imparteau in doua precum si ceata o parte din ceata cinta o strofa, care era mai mare decit strofele poeziilor,pe cind aproape termina o parte din ceata strofa, incepea a doua in forta si continua colinda,apoi iar primii pina ce colinda se termina,erai parc-a intr-o lume de poveste[obicei din stramos]apoi la gata cel mai mare intre ei spunea:la multi ani sa va bucurati frumos de Nasterea lui Hristos.totul era organizat ad-hoc dar fuctiona corect,este doar un aspect dupa care mi-e dor,intr-o Romanie post-decembrista.
post linistit si binecuvintat.

Last edited by mihaila_alin; 12.12.2010 at 09:45:32.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.12.2010, 15:49:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Unde am citit eu comparația aia cu Crăciunul și ziua lui Iustin? Cine a pus-o s-o mai pună odată:D
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.12.2010, 15:08:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Intr-un articol, Costion Nicolescu spunea ca in vechime Mos Craciun era nevazut. Nu il vedeam pentru ca el, in fond nici nu exista ca atare, intrupat.Te trezeai in dimineata Craciunului cu daruri, aduse cu prilejul Nasterii Domnului. Acum sunt trasi la xerox, se vorbeste de 4 mii de Mosi adunati intr-o piata din Bucuresti.E un semnal al unei despiritualizari.Si spunea mai departe ca printr-un Mos Craciun misterios putem induce unui copil ideea ca lumea este o taina care trebuie descoperita, ca dincolo de lumina reflectoarelor exista ceva care nu poate fi decat simtit. In ultima vreme, aceste simturi ne-au fost tocite si nu e de mirare din moment ce vedem Craciunite umbland pe la televizor si toata lumea poarta un fes rosu. Noi pierdem fondul in detrimentul formei.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.12.2010, 17:35:36
Toader_Valentin's Avatar
Toader_Valentin Toader_Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: Mănești, Prahova
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Toader_Valentin Send a message via Skype™ to Toader_Valentin
Implicit

Este rău pentru că acum lumea pune accent pe "Moș Crăciun" decât pe "Nașterea lui Hristos". În apropiere de această mare sărbătoare, se aude peste tot numai "moș crăciun....moș crăciun....moș crăciun....", dar nu se aude "S-a născut Hristos". Oamenii au uitat pentru ce sărbătorim noi această mare sărbătoare.
__________________
Slavă Ție Doamne, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.12.2010, 17:46:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu mai vedem esentialul. Cautam sa ne imbracam cu totii in Mos Craciun, cand in realitate ar trebui sa depunem tot efortul ca sa ne imbracam in Hristos.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.12.2010, 18:28:22
Toader_Valentin's Avatar
Toader_Valentin Toader_Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: Mănești, Prahova
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Toader_Valentin Send a message via Skype™ to Toader_Valentin
Implicit

Costele, mare dreptate ai.
__________________
Slavă Ție Doamne, Slavă Ție!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.12.2010, 19:05:48
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Ce bine ar fi de-am astepta si noi venirea lui Hristos cu bucuria, entuziasmul si nerabdarea cu care-l asteapta cei mici pe mos Craciun!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.12.2010, 20:33:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Ce bine ar fi de-am astepta si noi venirea lui Hristos cu bucuria, entuziasmul si nerabdarea cu care-l asteapta cei mici pe mos Craciun!
Ce idee bună mi-ai dat!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.12.2010, 13:44:16
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Am și eu o întrebare: Este bine ca într-o biserică ortodoxă să se cânte un colind legat de moș crăciun? Adică ce treabă are grasul ăla îmbrăcat în roșu cu Nașterea Domnului? Din câte știu eu, moș crăciun este un personaj inventat de firma Coca-Cola care este controlată de vrăjmașii lui Hristos...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2010, 15:26:19
-love- -love- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Foarte multe persoane in ziua de azi nu se mai gandesc la adevarata insemnatate a
Craciunului si faptul ca este o sarbatoare crestina si se gandesc numai la cadouri si mancare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 00:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 11:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47