Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2006, 21:33:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Oare exista contradictii in Scriptura? priviti urmatoarele versete:

"Iar Petru a zis catre ei: Pocaiti-va si fiecare dintre voi sa se boteze in numele lui Iisus
Hristos spre iertarea pacatelor voastre"(Fapte:2;38) vs

" Icoana aceasta inchipuitoare va mantuie_te acum pe voi, si anume botezul
care nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui
Dumnezeu prin invierea lui Iisus Hristos"(1 Petru:3;21)

Din primul verset ne dam seama ca botezul iarta pacatele, dar din aldoilea ne dam seama
ca de fapt el nu iarta ci este doar o marturie,

a doua nelamurire:
" Caci in har ati fost mantuiti prin credinta si aceasta nu este de la voi ci este darul lui Dumnezeu,
Nu din fapte ca sa nu se laude nimeni"(Efeseni; 2; 8-9) vs

"Caci precum trupul fara suflet este mort, asfel si credinta fara fapte moarta este"(Iacov;2;26)

sau: "Iata Eu vin curand, si plata Mea este cu Mine ca sa dau fiecaruia dupa cum este fapta lui"
( Apoc:22:12)

Aici vedem din nou o aparenta contradictie, din primul verset aflam ca mantuirea este un dar
nemeritat a lui Dumnezeu, si nu se poate obtine prin fapte, dar mai incolo in urmatoarele versete vedem
ca o credinta fara fapte nu exista si mai vedem ca in ziua aceea, domnul ne va rasplati dupa faptele noastre.

Va rog, cei care aveti competente teologice sa raspundeti acestor nedumeriri, ca sa nu mai stam noi cei
nestiutori in ceata sau Doamne fereste sa ajungem in vre-o ratacire! Fie ca Domnul sa ne lumineze mintile!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2006, 16:27:37
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit

De ce nu a raspuns nimeni? Chiar eram curios
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2006, 16:57:25
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

sa nu datzi cu parul daca va talmacesc... :satisfied: adica zic si eu ce pricep din text...:
botez spre iertarea pacatelor, : simplu te pocaiesti, te botezi si urmezi pe Iisus pentru iertarea pacatelor, botezul fiind inceputul mantuirii si scoaterea din viatza de dinainte in nepasre fatza de pacat

Icoana... este vorba despre cel ce se boteaza ce marturiseste ca s-a smerit de viatza de dinainte, si a primit sa traiasca intr-un cuget curat inaintea lui Dumnezeu inviind pentru Dumnezeu asemenea fiului care s-a intors...

din contra domnule... si botezul iarta pacatele si este si o marturie...

In partea doua este vorba de harul cunoasterii lui Dumnezeu si a Mantuirii care este de la Dumnezeu si Iisus si nimeni nu are a de ce sa se laude ca in dar este iar apoi este vorba despre faptele oamenilor si ale crestinilor ca Domnul da fiecare dupa faptele sale in sensul ca nu exista privilegiatzi ori persoane care sa mituiasca pe Dumnezeu, crestinii prin acea ca sunt crestini nefiind mai presus decat ceilalti oameni in ce priveste faptele din lume sau cu aproapele sau cu sineinsusi... dar este vorba mai mult de cei ajunsi in imparatzia lui Dumnezeu si care traiesc deja in legile Divine ale dreptatzii cinstite dupa Dumnezeu si dupa Iisus... sau atunci cand va veni aceasta...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2006, 17:11:11
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Pentru enkidu ,
Pai vezi mai frate ce spui : "chiar eram curios" , daca din curiozitate citesti ,n-o sa intelegi prea multe .Cartea Sfinta se citeste cu credinta si cu dragoste de Dumnezeu .
Am mai spus si alta data ca trebuie citita de mai multe ori . La un moment dat ai sa spui " cum de-am fost asa de bleg ca n-am inteles de la inceput ? " .(nu-i jignire )
Dumnezeu cerceteaza inima ta si in functie de ce dai , asa iti da .
N-a spus Iisus "multumesc Tata ca ai ascuns acestea , carturarilor (invatatilor) " (nu scriu decit din amintiri ).
De ce nu s-a raspuns ? iti spun si de ce : vezi ce zice ,"cei care aveti competente teologice sa raspundeti acestor nedumeriri " . Pai cine sa raspunda la o asemenea invitatie ?
Un teolog vede imediat lipsa de smerenie si nu-i da atentie . Ce vine la ordin ,sau cum ? Il lasa sa mai creasca . Iar noi ceilalti ne-am simtit "neintrebati " si i-am respectat dorinta .
(asa , ca o mica completare , unele cuvinte sint folosite in mai multe sensuri.)
Multumit ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2006, 23:48:27
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Danyel,versetele nu sunt tocmai exacte.La1Petru3,21scrie asa:"Iar aceasta mantuire prin apa inchipuia botezul,care va mantuieste astazi si pe voi,nu ca stergere a necuratiei trupului, ci ca deschiderea cugetului bun catre Dumnezeu,prin invierea lui Iisus Hristos"
Nu este nici o contradictie intre versete.Aici se vorbeste despre potopul lui Noe care inchipuie(pregateste)botezul crestin.
La al doilea exemplu de "contradictie"spunem asa:Mantuitorul s-a jertfit pentru noi,ne-a impacat cu Dumnezeu, ne-a adus in dar raiul care fusese inchis pana la jertfa Domnului Hristos.Aceasta se cheama mantuirea obiectiva.Iar straduinta noastra,adica credinta si faptele bune acoperite de harul lui DUMNEZEU CONSTITUIE MANTUIREA SUBIECTIVA.Conditiile mantuirii sunt:Harul,credinta si faptele bune.Numai protestantii zic sola fide,adica singura credinta.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2006, 08:32:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

enkidu: Opusul virtutii este pacatul, care subjugandu-te, te face dependent, supus, sclav. Cine impinge la pacat: diavolul. Ii place adevarul? Nu, comstruieste pe minciuna. Cine sunt primii pe care ii minte: cei care i se supun, dovada ca iei drept libertate ceea ce e doar iluzia libertatii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2006, 08:58:24
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nici eu nu inteleg multe din Scriptura ,dar nu ma nelinistesc . Iau ce-mi da Dumnezeu .
O fi adevarat ce spui tu Negroponte ,numai ca eu nu inteleg . Potopul a fost o catastrofa nimicitoare , botezul e un lucru sfint .
Si ce dupa aceast explicatie sint mai bogat ? Nici nu-mi strica nici nu-mi foloseste !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2006, 09:02:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Oare exista contradictii in Scriptura? priviti urmatoarele versete:

"Iar Petru a zis catre ei: Pocaiti-va si fiecare dintre voi sa se boteze in numele lui Iisus
Hristos spre iertarea pacatelor voastre"(Fapte:2;38) vs

" Icoana aceasta inchipuitoare va mantuie_te acum pe voi, si anume botezul
care nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui
Dumnezeu prin invierea lui Iisus Hristos"(1 Petru:3;21)

Din primul verset ne dam seama ca botezul iarta pacatele, dar din aldoilea ne dam seama
ca de fapt el nu iarta ci este doar o marturie,

a doua nelamurire:
" Caci in har ati fost mantuiti prin credinta si aceasta nu este de la voi ci este darul lui Dumnezeu,
Nu din fapte ca sa nu se laude nimeni"(Efeseni; 2; 8-9) vs

"Caci precum trupul fara suflet este mort, asfel si credinta fara fapte moarta este"(Iacov;2;26)

sau: "Iata Eu vin curand, si plata Mea este cu Mine ca sa dau fiecaruia dupa cum este fapta lui"
( Apoc:22:12)

Aici vedem din nou o aparenta contradictie, din primul verset aflam ca mantuirea este un dar
nemeritat a lui Dumnezeu, si nu se poate obtine prin fapte, dar mai incolo in urmatoarele versete vedem
ca o credinta fara fapte nu exista si mai vedem ca in ziua aceea, domnul ne va rasplati dupa faptele noastre.

Va rog, cei care aveti competente teologice sa raspundeti acestor nedumeriri, ca sa nu mai stam noi cei
nestiutori in ceata sau Doamne fereste sa ajungem in vre-o ratacire! Fie ca Domnul sa ne lumineze mintile!
Versetele nu trbuie luate singure ele pot fi o continoare i de multe ori au inteles simbolic
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2006, 10:41:09
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi da domnule, n-are legatura potopul cu botezul decat ca in ambele e vorba de apa...
la potop este examplul foarte concret in care omul care nu ia in seama viitorul negru pomenit de Dumnezeu prin Noe timp de zeci de ani pana a facut singur Arca in mijlocul celorlaltzi, a cam patzit-o pe mana lui/lor, ca Noe n-a ascuns iminentza viitoarei nenorociri, dar cine sa-l creada pe Noe, cand totul e asha de frumos si pare ca nimic nu li s-ar putea intampla... multzimilor de cetatzeni onorabili...
Poi nu mai are legatura, ca Dumnezeu a promis ca nu va mai osandi de atunci prin potop nimicitor pe cei lipsitzi de credintza si cazutzi in poftele carnii inca din tineretzile lor... deci le-a dat pace...
Iar apa de la Botez este tocmai intarirea promisiunii Dumnezeiesti, asha mi se pare, dar de data asta insemnand pe linga iertare si inceput bun vietzii noastre, insemnand si un fel de Testament Nou a lui Dumnezeu cu oamenii care ... se hotarasc sa-L partasheasca...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.11.2006, 12:02:14
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit

@daniyel ...am citat trunchiat si deformat..m-am lamurit din alte surse si nu e niciocontradictie

@maria55...no comment

@ancah...suntem liberi sa alegem ceea ce a facut si Adam. Si asta ne urmareste si acum. Invariabil omul alege pacatul doar daca nu e luminat de har...qed.Si nu o lua ad literam..Era doar un sofism a lui Gide. Mi-a placut mie cum suna
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu intelegem Sf.Scriptura? geo.nektarios Despre Sfanta Scriptura 86 24.09.2022 01:26:12
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23