Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.04.2010, 22:15:45
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindcă este deja unit cu Cristos botezându-se. Catehumenul (sau nașul copilului în numele lui) spune lămurit: MĂ UNESC CU CRISTOS, la întrebarea preotului "Te unești cu Cristos și îi servești Lui ca unui Domn și Împărat ?"
adica imi spui ca copilul s-a unit cu Hristos si nu mai are nevoie de Impartasanie? pui semn egal intre Botez si Impartasire ? care e logica ca mai exista Impartasania ? Botezul NU E cel mai mare lucru in cer si pe pamant (el doar deschide Portile Cerului pentru crestin curatindu-l de pacatul originar si facandu-l membru al Bisericii luptatoare)ci cel mai mare lucru e Trupul si Sangele Stapanului si Creatorului acestui Univers care se da robilor Lui .

pai...pe principiul asta, daca e "unit" cu Hristos prin Botez nici adultul nu mai are nevoie sa se IMPARTASEASCA .

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Botezul este neapărat necesar mântuirii. Împărtășaania celor în stare îngerească nu este neapărat necesară mântuirii.
aici nu e vorba ca Botezul e "neaparat necesar" (ceea ce este adevarat ) dar de ce il privezi de copil de Trupul si Sangele lui Iisus (cel mai de pret lucru al Bisericii ) doar pe motivul ca daca moare se poate mantui ? ce-i asta ? facem economie de Impartasanie sau ce ? de ce il tii departe de Trupul si Sangele Stapanului ,de ce il pedepsesti ,de ce il opresti pe Hristos sa-si faca Palat in inima pruncului ?


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da. Ambele stări sunt desăvârșite. Iar desăvârșirea nu cunoaște grade de comparație.
nu cunoaste grade de comparatie? poate vrei sa spui ca nu are hotar sau limita superioara dar are nenumarate grade de comparatie ; eu vad desavarsirea ca o scara ale carei picioare se sprijina de pamant si varful scarii , care nu se vede ,spre cer ; treptele scarii sunt gradele diferite prin care treci ...spre infinit...Botezul este doar prima treapta fara de care scara nu se poate sprijini ....
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.04.2010, 22:52:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
adica imi spui ca copilul s-a unit cu Hristos si nu mai are nevoie de Impartasanie?
Da, asta spun.

Citat:
pui semn egal intre Botez si Impartasire ?
Dacă prin "egal" înțelegeți o noțiune de valoare, da, pun acest semn. Ca valoare, toate dumnezeieștile Taine sunt egale și nu sunt unele ,mai mari decât altele. E adevărat că ele fac lucrări diferite și iarăși este adevărat că Euharistia este centrală între Taine, adică toate o pregătesc, o prefigurează și în vederea ei sunt.

Citat:
care e logica ca mai exista Impartasania ? Botezul NU E cel mai mare lucru in cer si pe pamant (el doar deschide Portile Cerului pentru crestin curatindu-l de pacatul originar si facandu-l membru al Bisericii luptatoare) ci cel mai mare lucru e Trupul si Sangele Stapanului si Creatorului acestui Univers care se da robilor Lui.
Părerea mea este că un pic confundați lucrarea celor trei sacramente ale inițierii între ele. Este adevărat că Botezul curăță de păcatul originar (ca și de cele personale de până la el) și iarăși este adevărt că îl face pe cel botezat membru al Bisericii Luptăroare. Dar în mod deosebit ostaș al acestei Biserici, Mirul îl face. Apostolii s-au schimbat cu totul la Cincizecime, deși erau în Biserică și până atunci.

Citat:
pai...pe principiul asta, daca e "unit" cu Hristos prin Botez nici adultul nu mai are nevoie sa se IMPARTASEASCA .
Ba da, fiindcă Botezul se poate administra o singură dată. În caz de cădere după aceea, Euharistia este necesară. Ea îl întărește pe penitentul curățat prin spovadă să nu mai păcătuiască. În principiu, Euharistia nu este absolut necesară nici adulților, ci ne-am putea mântui numai în baza spovezii bine făcute, dacă firea noastră păcătoasă nu ne-ar conduce mereu pe marginea prăpastiei.

Citat:
aici nu e vorba ca Botezul e "neaparat necesar" (ceea ce este adevarat ) dar de ce il privezi de copil de Trupul si Sangele lui Iisus (cel mai de pret lucru al Bisericii ) doar pe motivul ca daca moare se poate mantui ? ce-i asta ? facem economie de Impartasanie sau ce ? de ce il tii departe de Trupul si Sangele Stapanului ,de ce il pedepsesti ,de ce il opresti pe Hristos sa-si faca Palat in inima pruncului ?
Mântuirea înseamnă unirea cu Isus, adică culmea Euharistiei. Pentru ce să se unească cu Isus Euharisticul copii care se vor uni cu El în mod sigur ?

Citat:
nu cunoaste grade de comparatie? poate vrei sa spui ca nu are hotar sau limita superioara dar are nenumarate grade de comparatie ; eu vad desavarsirea ca o scara ale carei picioare se sprijina de pamant si varful scarii , care nu se vede ,spre cer ; treptele scarii sunt gradele diferite prin care treci ...spre infinit...Botezul este doar prima treapta fara de care scara nu se poate sprijini ....
Eu aș face o altă comparație. Botezul este ca trecerea Iordanului, iar Euharistia este precum mana cea cerească. Nimeni nu a ajuns în Țara Făgăduită, dacă nu a trecut mai întâi Iordanul. Iar mana este hrana lor, pe care au primit-o pe urmă din Cer, ca să poată rezista și să le țină de foame. La fel, Apa cea din stânca lovită de Moise cu aceeași cârjă cu care a operat la Iordan, este ceea ce le satură setea. Dar ei nu au primit mană și apă vie decât la un timp după trecerea Iordanului, când, făcându-li-se foame și sete, Dumnezeu a hotărât că e timpul potrivit să le primească, ca să îi sature în călătoria lor prin deșertul acestei lumi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.04.2010, 23:10:49
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Mântuirea înseamnă unirea cu Isus, adică culmea Euharistiei. Pentru ce să se unească cu Isus Euharisticul copii care se vor uni cu El în mod sigur ?
Pentru ca ,prin Botez, nu sunt uniti fizic cu El.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.04.2010, 23:57:29
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
flying "adica imi spui ca copilul s-a unit cu Hristos si nu mai are nevoie de Impartasanie?"

-Da, asta spun.
e o afirmatie foarte grava sa spui ca cineva indiferent cine, NU ARE NEVOIE DE IMPARTASANIE ,NU ARE NEVOIE DE HRISTOS . adica am salvat copilul de moarte vesnica(Botezandu-l) gata ii ajunge nu-i trebuie mai mult ,nu mai e nevoie sa-l aducem si pe Stapanul la modul propriu in inima lui ca sa continue cum stie EL mai bine ,ceea ce tot EL a inceput ...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
flying:"pai...pe principiul asta, daca e "unit" cu Hristos prin Botez nici adultul nu mai are
nevoie sa se IMPARTASEASCA ."

-Ba da, fiindcă Botezul se poate administra o singură dată. În caz de cădere după aceea, Euharistia este necesară. Ea îl întărește pe penitentul curățat prin spovadă să nu mai păcătuiască. În principiu, Euharistia nu este absolut necesară nici adulților, ci ne-am putea mântui numai în baza spovezii bine făcute, dacă firea noastră păcătoasă nu ne-ar conduce mereu pe marginea prăpastiei.
ati spus mai devreme :Euharistia nu e necesara copiilor..
acum spuneti :Euharistia nu e absolut necesara nici adultilor .
maine :oare ce o sa spuneti ? Doamne Iisuse Hristoase nu stiu de ce ne-ai mai dat aceasta Euharistie ,n-am putea sa o desfiintam de tot ?

IMPARTASANIA SE IA DE CATRE ORICINE CARE NU ARE PACATE (COPIL NEVINOVAT CARE NU A PACATUIT NICIODATA SAU ADULT -SPOVEDIT -DECI TOT FARA PACATE )
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #85  
Vechi 14.04.2010, 09:32:04
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și când am spus altceva ? Dar ce înțelegeți exact prin cuvintele spuse la Botez: "Mă unesc cu Cristos" ? Nu că respectivul se unește, prin Botez cu El ? Și ce anume rupe unirea cu Cristos decât păcatul ?

Răspundeți-mi, vă rog la următoarea întrebare: să presupunem că, dintr-o neglijență sau o cauză oarecare, un preot ortodox adminsitrează Sf Botez și Sf Mir copilului mic, dar nu și Sf Euharistie. Să mai presupunem că acel copil suferă un accident și moare. Credeți sincer că acel copil se mântuiește sau nu se mântuiește ?
Dacă da, atunci pentru ce tot lungim discuția aici ? Dacă nu, vă rog ca la toate Sfintele Liturghii să omiteți unul din ultimele articole din Crezul de la Niceea-Constantinopol: acela cu "cred într-un botez spre remisiunea păcatelor". Iată un botez prin care păcatele nu au fost iertate, din moment ce copilul nu s-a mântuit.
Ma intreb daca ati citit tot mesajul meu sau v-ati oprit doar la prima afirmatie.

Eu v-am expus linia gandirii ortodoxe. Este o legatura ontologica intre Euharistie si indumnezeire.

Euharistia nu este doar pentru iertarea pacatelor, este unirea noastra reala cu Hristos, continuand in noi unirea dintre Creator si creatura. De aceea nu are sens privarea copiilor de Euharistie.

Eu inteleg ca teologia catolica e mai rationalista, dar aici - cu scuzele de rigoare daca va supar - este depasita, intrucat incearca sa controleze rational lucrurile supra-rationale, si sa imparta si sa desparta ceea ce nu se imparte si nu se desparte.

Hristos a inviat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52