Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2010, 21:02:11
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni!

La biserica unde umblam: eu si sotia mea slujesc doi preoti. Unul e protopopul orasului si celalalt este doar slujitor al Sfantului Altar, parintele Pavel. Protopopul se intelege, fireste, se ocupa pe langa slujire si de problemele care apar in parohie si la bisericile din oras.
Cand a venit Episcopul locului parintele protopop s-a ocupat ca toate sa fie in regula. Pe cand pe parintele Pavel l-am vazut smerit stand intr-un colt. Mereu i-am asemanat cu Marta si Maria.
Odata mergeam la biserica si pe drum discutam aprins despre spunerea sotiei fata de sot. Cand ne-am apropiat de biserica i-am spus sotiei:
,,- Hai sa lasam discutia ca intram in biserica. La predica din timpul Liturghiei parintele Pavel ne-a dat raspuns la discutia noastra, fara sa fi auzit un cuvant din ea.
Odata am vrut sa iau Sfanta Impartasanie, si seara am mancat cam mult si m-am culcat cu burta plina. A doua zi nu stiam daca e bine sa ma impartasesc sau nu. Nu am m-am impartasit in duminica aceea si la predica parintele a spus:
- Este bine ca Hristos prin Sfanta Impartasanie sa intre intr-un pantece gol. Desigur ca Hristos poate intra si intr-un pantece plin dar este mai bine ca pantecele sa fie gol.
Altadata am fost obosit si nu mi-am facut rugaciunea cum trebuie, si la predica parintele a spus:
- Crezi ca insailand trei vorbe inseamna ca te rogi? Desigur ca el se
adreseaza multimii, si nu mie pesonal insa am impresia ca Dumnezeu imi vorbeste prin gura lui.
Voi ce parere aveti despre lucrurile astea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2010, 21:52:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sigur ca Dumnezeu trimite gandul cel bun chiar cand avem nevoie de el, fie si prin aproapele.Important este sa avem mintea treaza in permanenta si mai ales credinta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2010, 22:12:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Voi ce parere aveti despre lucrurile astea?
Sa stii ca si eu am aceeasi impresie. In unele predici, gasesc cuvinte si indemnuri la situatiile cu care ma confrunt in perioada aceea. Nu mai departe de duminica trecuta, cand ma chinuia gandul daca am facut sau nu bine un lucru, am gasit raspunsul exact in primele fraze ale preotului la predica. Altadata, gasesc raspunsuri si la oameni. Este, fara indoiala, si ceva psihologic, in sensul ca ,fiind mai receptiv la problemele care te preocupa, reusesti sa selectezi din imensa cantitatea de informatii care te asalteaza exact raspunsul la ceea ce te intereseaza, insa este foarte clar pentru un crestin ca Dumnezeu nu te lasa niciodata, si lucreaza atat de frumos....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2010, 00:24:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Dar raspunsurile de la Dzeu le primesti numai la predici? Sau le poti primi si in afara bisericii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2010, 01:10:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
La biserica unde umblam: eu si sotia mea slujesc doi preoti. Unul e protopopul orasului si celalalt este doar slujitor al Sfantului Altar, parintele Pavel. Protopopul se intelege, fireste, se ocupa pe langa slujire si de problemele care apar in parohie si la bisericile din oras.
Cand a venit Episcopul locului parintele protopop s-a ocupat ca toate sa fie in regula. Pe cand pe parintele Pavel l-am vazut smerit stand intr-un colt. Mereu i-am asemanat cu Marta si Maria.
Odata mergeam la biserica si pe drum discutam aprins despre spunerea sotiei fata de sot. Cand ne-am apropiat de biserica i-am spus sotiei:
,,- Hai sa lasam discutia ca intram in biserica. La predica din timpul Liturghiei parintele Pavel ne-a dat raspuns la discutia noastra, fara sa fi auzit un cuvant din ea.
Odata am vrut sa iau Sfanta Impartasanie, si seara am mancat cam mult si m-am culcat cu burta plina. A doua zi nu stiam daca e bine sa ma impartasesc sau nu. Nu am m-am impartasit in duminica aceea si la predica parintele a spus:
- Este bine ca Hristos prin Sfanta Impartasanie sa intre intr-un pantece gol. Desigur ca Hristos poate intra si intr-un pantece plin dar este mai bine ca pantecele sa fie gol.
Altadata am fost obosit si nu mi-am facut rugaciunea cum trebuie, si la predica parintele a spus:
- Crezi ca insailand trei vorbe inseamna ca te rogi? Desigur ca el se
adreseaza multimii, si nu mie pesonal insa am impresia ca Dumnezeu imi vorbeste prin gura lui.
Voi ce parere aveti despre lucrurile astea?
Si eu am observat acelasi lucru de foarte multe ori, cand parintele la predica vorbea de parca-mi citise gandurile si framantarile. Dar nu numai prin glasul parintelui. Chiar si pe aici am impresia unei comunicari telepatice. Astazi ma gandeam (in urma unei emisiuni ascultate la radio-Trinitas) sa deschidem in topic cu titlul "Grup de rugaciune", unde sa se gaseasca intotdeauna voluntari care sa adauge in rugaciunile lor de zi cu zi, si cazurile cu adevarat grele. In seara asta cand am intrat pe forum, am avut placuta surpriza sa constat ca topicul era deja initiat...
Si mai zicem ca Dumnezeu nu ne iubeste!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2010, 01:20:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Dar raspunsurile de la Dzeu le primesti numai la predici? Sau le poti primi si in afara bisericii?
Si vantul, daca-l asculti, iti va murmura raspunsul...sigur, ca primesti raspunsuri si in afara bisericii, Dumnezeu este pretutindeni, dar fii cu bagare de seama, ca sunt si lupi in blana de oaie.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2010, 09:43:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Fragment din Viata Sfantului Efrem Sirul

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Dar raspunsurile de la Dzeu le primesti numai la predici? Sau le poti primi si in afara bisericii?
Odată își lăsă patria și aceasta fiindu-i poruncit ca dumnezeiescului Avraam, a ajuns la cetatea Edesa, pe de o parte, pentru închinăciunea sfintelor moaște, care erau întru dînsa, iar pe de alta, pentru întîlnirea cu un oarecare bărbat dintre cei cuvîntători, ca să ia model de viață de acolo. Acest lucru îl cerea de la Dumnezeu, adesea, zicînd:

- Doamne, Iisuse Hristoase, Stăpîne al tuturor, învrednicește-mă ca, intrînd în cetatea Edesa, să mă întîlnesc cu acel bărbat, care va fi puternic a-mi grăi cele spre folosul sufletului.

Astfel rugîndu-se, cînd a ajuns la porțile cetății, era îngrijorat: cum adică se va apropia de acel bătrîn, ce va afla de la dînsul și ce folos va dobîndi?

Deci, călătorind astfel cu ațintirea minții, o femeie îndată îl întîmpină și aceasta era desfrînată. Negreșit al lui Dumnezeu lucru era acesta; căci pentru cele bune, de multe ori le rînduiește tainic pe cele potrivnice.

Deci, sfințitul Efrem, astfel întîlnind pe desfrînata, stătea uimit oarecum, căutînd către dînsa, mîhnindu-se și pătimind întru sine cu sufletul, că nu i s-a împlinit cererea după rugăciune, ci cu totul potrivnic. Iar ea văzîndu-l, iarăși privea la dînsul cu ochi necuvioși. Și fiindcă astfel multă vreme se priveau unul pe altul, vrînd s-o rușineze și întru sfiala ce se cuvine femeilor a o aduce, i-a zis:

- Pentru ce nu te rușinezi, o! femeie, privind la mine cu ochii ațintiți?

Și aceea zise:

- Dar mie așa mi se cade a privi la tine, că din tine și din a ta coastă sînt luată. Iar ție ți se cade a te uita nu către noi, ci în pămînt, din care ai și fost luat.

Acestea auzindu-le Efrem a mulțumit și femeii, pentru folosul ce a avut din vorbele ei, și lui Dumnezeu cu fierbințeală îi înălța mulțumire; care chiar prin cele fără de nădejde de multe ori poate face lucruri bune.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2010, 16:18:39
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Stiti cand pomenesti de cineva se intampla ca el tocmai sa iti bata la usa?

Astazi a fost chiar una din zilele mai grele ale mine, din punct de vedere sufletesc. Este vorba de o femeie care m-a ajutat de altfel foarte mult, dar problema este ca cere si mai mult, poate chiar peste puterile mele. Vesnic nemultumita, mereu cu pretentii. Este o femeie fara liniste si pace. Ca sa scurtez povestea, ma invinovateam de nerabdarea si intoleranta mea de care am dat dovada fata de ea, desi lumeste am fost foarte diplomata si am lasat cat am putut de mult de la mine in disputa care nu a intarziat sa apara intre noi.
Intru pe forum.
Citesc thread-urile la care sunt abonata.
Ma uit la ultimele postari si ce mai incolo si incoace dau peste acest subiect.
Nu ajung sa citesc tot, bucurandu-ma ca a deschis cineva acest topic si ca pot sa impartasesc si eu din intamplarile mele atat de dragi si atat de tainice prin care lucreaza Dumnezeu!
Si ce-mi vad ochii?
Windorin:

Citat:
În prealabil postat de windorin;

pentru cele bune, de multe ori le rînduiește tainic pe cele potrivnice.

prin cele fără de nădejde de multe ori poate face lucruri bune.
Dumnezeu sa te binecuvanteze windorin, si pe tine si pe cel care a initiat topicul si pe fiecare in parte care da marturie de purtarea de grija a lui Dumnezeu! De mii si mii de ori sa fiti binecuvantati. Mi-ati luminat ziua. Mi-ati bucurat inima si mi-ati usurat sufletul!

Pe tine te binecuvantam, inalte Dumnezeule si Doamne al milelor, Cel ce faci cu noi pururea lucruri mari si cu anevoie de urmat, slavite si prea minunate, care nu au numar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2010, 18:10:25
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Dar raspunsurile de la Dzeu le primesti numai la predici? Sau le poti primi si in afara bisericii?
In orice imprejurare,in oricare loc,in Bisrica si/sau in afara ei ,Dumnezeu iti vorbeste,depinde numai de tine (de mine,de noi,de fiecare dintre noi)cit de disponibila esti sa IL asculti.Desigur ca in BISERICA,si prin BISERICA(lui HRISTOS) este :CALEA,ADEVARUL si...VIATA.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2011, 11:47:14
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Si eu am avut experiente de genul, am gasit raspunsuri la exact intrebarile care le aveam; nu mai zic de glasul Lui Dumnezeu prin preotul duhovnic...
Da, intr-adevar, Dumnezeu ne vorbeste prin oameni!:)
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.

Last edited by mela me; 03.02.2011 at 11:49:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu vrea sa omoram oameni? rightful8912 Din Vechiul Testament 52 22.11.2010 08:20:23
Diavolul lucreaza prin oameni ,feriti-va ! elenavioletacocos Secte si culte 39 17.10.2009 22:11:28
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58
oameni care nu au crezut in Dumnezeu cozia Intamplari adevarate 5 28.07.2008 20:15:06