Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.06.2010, 15:44:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si pe langa asta ti se pare ca omul de astazi e desavarsit,ca stie ce e aia iubirea neconditionata?Noi platim in primul rand greselile noastre personale,fiecare pe masura lui si suntem incercati in functie de ceea ce avem de reparat fiecare la noi,viata in trup fiind o scoala spirituala si nimic mai mult.
In momentul in care noi vom evolua spiritual,vor inceta si toate atrocitatile care exista asupra oamenilor,animalelor si intregii Creatii,atrociti facute de si datorita omului,nu lui Dumnezeu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.06.2010 at 15:48:55.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.06.2010, 16:21:32
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cu ideea ateismului si a manifestarilor sale sunt FOARTE obisnuit, deoarece am fost eu insumi ateu timp de mai mult de 30 de ani.
Atunci nu ai fost un ateu adevarat.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.06.2010, 16:31:40
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar tu ce bai ai ? Razboaiele si foametea sunt produsul acelei propensitati pentru raul moral pe care am invocat-o in alt post, numita de crestini pacat originar. Nu ti se pare cam exagerat sa-i pretinzi lui Dumnezeu sa ascunda sub faras toate produsele greselilor facute de oameni, iar oamenilor sa la negi astfel orice responsabilitate ?

Eu nu vreau sa inlature Dumnezeu razboaiele, eu vreau sa o faca oamenii.

In ce priveste dogmele Bisericii, acestea sunt relativ lesne accesibile, google is your friend.. E adevarat, Bisericile difera in interpretarea pe care o dau unor adevaruri de credinta. Nu-ti ramane decat sa-ti pui la lucru inteligenta, eventual sa te rogi, sa meditezi, si fii sigura ca Dumnezeu te va ajuta sa discerni adevarul, cu conditia sa-l cauti cu sinceritate.
Ok poate am gresit exemplu: De ce Dumnezeu permite cutremure si eruptii vulcanice si uragani, omorad si cei care cred in el? Dumnezeu este atotputernic, pamantul este sub controlul lui, deci el provoaca cutremure, persoanele mor si ajung in spitale si se rog la Domnul sa vindece rani care le a provocat El. Nu ti se pare cam ciudat modul in care lucreaza Dumnezeu?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.06.2010, 17:33:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru un crestin, daca Dumnezeu este cauza existentei, tot Dumnezeu este si tinta existentei.
Pentru ateu, omul vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri.
Cunoastem aceasta teorie omul fara scop pentru ca nu are cauza.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.06.2010, 18:20:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KittyNou Vezi mesajul
Intrebarea este: De ce Dumnezeu, care este bun si misecordios, ne lasa sa suferim? Daca Dumnezeu este atotputernic si bun, de ce nu invinge raul? Nu vrea? Atunci nu este bun. Nu poate? Nu este atotputernic. Se joaca cu noi ca sa vada cine resista mai mult?
Oricum ar fii, nu este Dumnezeul la care vreau sa ma inchin.
"Oricum ar fii" nu cumva arata ca decizia a fost luata aprioric?
Atunci de ce atata vorbarie?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.06.2010, 19:27:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KittyNou Vezi mesajul
Ok poate am gresit exemplu: De ce Dumnezeu permite cutremure si eruptii vulcanice si uragani, omorad si cei care cred in el? Dumnezeu este atotputernic, pamantul este sub controlul lui, deci el provoaca cutremure, persoanele mor si ajung in spitale si se rog la Domnul sa vindece rani care le a provocat El. Nu ti se pare cam ciudat modul in care lucreaza Dumnezeu?
Acest mod de a gandi ascunde necredinta in viata vesnica de dupa moarte. Daca ne limitam la viata acesta vom considera nedreapta disproportia dintre fapta si rasplata, insa daca avem in vedere viata vesnica vom intelege viata aceasta cu toate incercarile ei ca o pregatire pentru vesnicie. Sfintii nu au fost fericiti in lumea aceasta, au fost incercati dar au depasit incercarile tocmai prin credinta in viata de dupa moarte.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.06.2010, 20:24:04
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Acest mod de a gandi ascunde necredinta in viata vesnica de dupa moarte. Daca ne limitam la viata acesta vom considera nedreapta disproportia dintre fapta si rasplata, insa daca avem in vedere viata vesnica vom intelege viata aceasta cu toate incercarile ei ca o pregatire pentru vesnicie. Sfintii nu au fost fericiti in lumea aceasta, au fost incercati dar au depasit incercarile tocmai prin credinta in viata de dupa moarte.
Cum poti sa fii asa de sigur ca exista viata dupa moarte?
De ce sa traim viata asta in suferinta cand sunt posibilitati ca dupa viata nu este nimic si ca asta este unica noastra?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.06.2010, 20:59:06
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KittyNou Vezi mesajul
Cum poti sa fii asa de sigur ca exista viata dupa moarte?
De ce sa traim viata asta in suferinta cand sunt posibilitati ca dupa viata nu este nimic si ca asta este unica noastra?
Kitty, m-am gandit si eu daca mai este ceva dincolo de groapa. Mi-am imaginat ca as duce o viata plina de impliniri: financiare, materiale, sentimentale, etc. Mi-am dat sema ca daca le-as avea pe toate astea, tot as fi foarte nemultumit. Nu pot fi fericit (in toata puterea cuvantului), cand stiu bine ca pe acest pamant, la fiecare cateva secunde moare un om de foame sau la alte suferinte care umplu pamantul.

Concluzia mea a fost: daca totul mi-ar merge perfect pe acest pamant, si nu ar mai exista nimic dupa moarte, se cheama ca am luat o mare teapa. Daca Dumnezeu m-a creat numai pentru o viata in lumea asta nenorocita, inseamna ca si-a batut joc de mine. Si, eu stiu ca nu este deloc asa.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.06.2010, 21:01:12
vasinec7
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KittyNou Vezi mesajul
De ce sa traim viata asta in suferinta
Viata asta, asa cum o ducem, este urmarea alegerilor si actiunilor noastre. Dumnezeu altceva a creat si tot El va restaura ceea ce noi am stricat.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.06.2010, 22:41:54
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KittyNou Vezi mesajul
De ce sa traim viata asta in suferinta cand sunt posibilitati ca dupa viata nu este nimic si ca asta este unica noastra?
Nu traim in suferinta continua, suferinta e impletita cu bucuria, la fel cum sunt impletite ziua cu noaptea.
Suntem calatori pe acest pamant, cu un scop, sa ne intoarcem de la cine am plecat. Sutem liberi, vrem sa facem asta, e alegera noastra, nu vrem sa facem asta e tot alegerea noastra numai sa nu ne trezim dupa aia ca de fapt am fi vrut sa facem cealalta alegere.

Blaise Pascal spunea ca daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13