Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.06.2010, 20:11:36
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
citind postare dvs m-am intristat f tare. si mi-am adus aminte, chiar de ce primisem cu o zi inainte pe mail.

Cristine Hewit, o cunoscuta jurnalista din jamaica si moderatoare de talk-show a declarat:"biblia e cea mai proasta carte scrisa vreodata"
iar urmarea a fost....a fost gasita arsa in masina proprie.fereasca Dumnezeu de o astfel de moarte!
nu va mai bateti joc de cele sfinte, macar din bun simt(daca aveti)
nu de alta, dar Dumnezeu nu se lasa batjocorit
De asemenea imi plac si amenintarile cu mania divina. Nu stiu de ce are Dumnezeu nevoie insa atat de mult de crestini care sa il apere.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.06.2010, 20:15:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga topcat

Am si eu o curiozitate. printre altele.

Pe tine chiar te intereseaza lucrurile astea pentru propria intelegere sau vrei doar sa le demontezi ?
Ma intereseaza sa aflu daca exista vreunul dintre voi care sa fi inteles existenta lui Dzeu fara a se lovi de vreo contradictie. Cu aceasta ocazie, am gasit trei tipuri de credinciosi: unii care nu inteleg ce e aceea contradictie si deci se multumesc cu partea soft a credintei, altii care inteleg ca exista contradictii, stiu care sint acelea, dar prefera sa creada ca e ceva de moment, iar tipul trei este cel ce crede din motive utilitariene, considerind ca fara credinta am duce-o mai rau.

Te-as intreba daca crezi ca o ratiune omnipotenta, omniprezenta si omniscienta poate sa se cenzureze pentru a crea ceva la care sa nu aibe acces. Adica daca poate crea o lume care sa evolueze fara sa stie dinainte exact catre ce evolueaza. Sau, cu alte cuvinte, sa creeze o alta ratiune independenta de el.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.06.2010, 20:20:22
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
citind postare dvs m-am intristat f tare. si mi-am adus aminte, chiar de ce primisem cu o zi inainte pe mail.

Cristine Hewit, o cunoscuta jurnalista din jamaica si moderatoare de talk-show a declarat:"biblia e cea mai proasta carte scrisa vreodata"
iar urmarea a fost....a fost gasita arsa in masina proprie.fereasca Dumnezeu de o astfel de moarte!
nu va mai bateti joc de cele sfinte, macar din bun simt(daca aveti)
nu de alta, dar Dumnezeu nu se lasa batjocorit
Ce-mi zici de femeia care, cu ai sai copiii, rugand in biserica crucea sa desprins de perete si ia cazut in cap omorando pe loc? Si nu-si batea joc de nimeni.
Mor mai multi crestini in lume decat atei.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.06.2010, 20:20:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
De asemenea imi plac si amenintarile cu mania divina. Nu stiu de ce are Dumnezeu nevoie insa atat de mult de crestini care sa il apere.
Ca sa il apere de asta http://news.cincinnati.com/article/2...lightning-fire
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.06.2010, 20:35:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Numai ca simplă posibilitate, răul constituia o condiție a libertății omului; nu se cerea actualizarea acestei posibilități, săvârșirea lui efectivă
Ce intelegi prin cunostinta a binelui si raului?
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Omul, respingând ceea ce-i propune Dumnezeu, a început să gândească și să-și născocească cele ce nu sunt, adica contrariul binelui.
[...]chiar nu inteleg de ce nu citesti autori adevarati care chiar stiu ce si cum.
Ce stiu? Ca omul a inceput sa gandeasca in momentul in care a respins propunerea lui Dumnezeu? Ca e bine sa nu gindesti? Cum sa constientizezi raul daca nu gindesti? Vrei sa ne intoarcem la stadiul de animale, sa reincepem sa evoluam natural, evolutie in care raul iesea la iveala numai dupa ce individul murea, cu sau fara urmasi?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.06.2010, 20:42:32
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
ateul arunca responsabilitatea in spatele lui Dumnezeu.
Glumesti, banuiesc :)

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
E cam in felul urmator:

"Si ce daca m-am imbatat la carciuma pe bani imprumutati, am dormit in sant si m-am trezit la sectia la politie ? E de vina taica-miu care nu m-a legat cu lantul de piciorul mesei, ca sa nu pot pleca de acasa. Tata, uite procesul verbal, du-te si plateste amenda."
Dar daca taica-tu te-a abuzat in copilarie, daca te-a batut, te-a lasat intr-un mediu depravat, nu crezi ca ai avea circumstante atenuante si ca chiar taica-tu ar trebui sa plateasca pentru prostiile pe care le faci?

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ei, si stii care-i culmea ? Ca Tatal chiar a platit amenda. Tot ce-ti cere este sa accepti ca de vina pentru amenda ai fost totusi tu.
Cui i-a platit amenda?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.06.2010, 20:46:59
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul

Dar daca taica-tu te-a abuzat in copilarie, daca te-a batut, te-a lasat intr-un mediu depravat, nu crezi ca ai avea circumstante atenuante si ca chiar taica-tu ar trebui sa plateasca pentru prostiile pe care le faci?

Cui i-a platit amenda?
Vrei sa spui ca tu te simti abuzat de Dumnezeu ?

In ceea ce priveste amenda, a platit-o pentru noi toti. Suma era, pentru unii mai mare, pentru altii mai mica, dar pentru toti mai mare decat ne puteam permite sa platim.

P.S. - Cum adica glumesc, cand doua randuri mai jos sustii exact ceea ce am spus eu ?!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 15.06.2010, 22:19:44
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zarathustra_revenind Vezi mesajul
Cat imi place mie iubirea asta crestina in care cine nu e ca noi e dihor si fara suflet... greu de gasit asa ceva e drept :)
Si ce mi-e sila de ateii si rauvoitorii care vin special sa faca sminteala fara a fi deschisi cu sufletul ca sa inteleaga. Si bineinteles cu o atitudine abjecta in care daca se simt jigniti incep cu 'vai, dar voi crestinii nu sunteti cu iubirea, iertarea, cum de puteti fi asa rai'!?
Da, mi-e sila, nu stiu de ce stau ceilalti de vorba cu voi. Ca Dumnezeu se simte nu se descopera logic in posturi pe forum.
Inapoi la comentat pe hotnews.ro si altele de profil unde liber-cugetatorii sunt la ei acasa.
Dumnezeu sa ne ierte!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #99  
Vechi 15.06.2010, 22:26:51
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Si ce mi-e sila de ateii si rauvoitorii care vin special sa faca sminteala fara a fi deschisi cu sufletul ca sa inteleaga. Si bineinteles cu o atitudine abjecta in care daca se simt jigniti incep cu 'vai, dar voi crestinii nu sunteti cu iubirea, iertarea, cum de puteti fi asa rai'!?
Da, mi-e sila, nu stiu de ce stau ceilalti de vorba cu voi. Ca Dumnezeu se simte nu se descopera logic in posturi pe forum.
Inapoi la comentat pe hotnews.ro si altele de profil unde liber-cugetatorii sunt la ei acasa.
Dumnezeu sa ne ierte!
Exagerezi domnule Pelerin. Mie nu imi e sila de voi, ma distrati ca va contraziceti singuri cand proclamati pe de o parte mareata iubire pentru ca defapt iubirea sa fie doar pentru cei ca voi.
Nu ma simt jignit,pentru ca nu ma cunoasteti si nu stiti ce vorbiti, insa sper ca nu e asta atitudinea dumneavoastra de zi cu zi. Pentru ca una este sa iei in gluma tot felul de dogme ce se pretind a fi adevaruri absolute, si alta este sa iti fie sila de anumiti oameni. In primul caz esti poate cel mult superficial, in al doilea ghiciti dumneavoastra ce sunteti, macar din punct de vedere crestin :)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 15.06.2010, 23:21:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ateu nu inseamna, in mod necesar, rauvoitor.

Iubirea lui Dumnezeu este pentru toti. Ca altfel nu s-ar fi rastignit.

Lui Isus nu i-a fost "sila" de cei rataciti.

"Abject" e un adjectiv mult prea tare, haideti sa-l pastram pentru cel rau; oamenii, semenii pe care Isus ne porunceste sa-i iubim ca pe noi insine, nu pot fi abjecti, nu-i asa ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13