Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.05.2010, 20:01:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Intre credinta si tatuaj nu exista nicio legatura. Credinta o pastrezi in suflet , o manifesti, dar nu trebuie sa apara asa ceva pe corp.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.06.2010, 15:01:30
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de duke81ro Vezi mesajul
ioano, trezeste-te, fata, ca o iei razna!
tu esti impotriva la orice, cred
eu zic sa iti gasesti mai multe "date"-uri decat ai avut pana acum, si pe urma mai vorbim
Frumos sade unui crestin sa scrie asa ceva, nu? Bravo tie...

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
mai cunoasteti si alte versete din N T? Cand nu-ti convine ceva vii cu textul, de parca asta iti rezolva problema. Raul ramane in tine, la fel si iluzia ca ai dreptate si viata e traita pe aceleasi false coordonate. Sa nu zica nimeni nimic, sa taca toti, ca eu am chef sa-mi fac poftele! Tineti-o tot asa....
Doamna sau domnule, tu te vezi ce scrii? Cum adica "vii cu textul", tu te numesti ortodoxa si nu traiesti dupa Sfanta Scriptura? Adica dupa ce sa ne luam daca nu dupa Cuvantul lui Dumnezeu? Dupa Biblie si scrierile Sfintilor Parinti. Sa ne luam dupa matale? Raul din tine poti sa il indepartezi sau sa il tii sub control cel putin, ca Hristos nu a venit DE POMANA pe pamant si a venit in special pentru cei pacatosi, ca doar cei sanatosi nu au trebuinta de doctori, nu? Si nu textul si nici vorbele tale rele si urate nu ii rezolva problemele, ci Dumnezeu si credinta ei.

Foarte simplu si usor sa tot acuzam si sa ne dam cu parerea de parca am fi experti. GROAZNIC de suparator ca toate vin de pe un site ordotox. Se uita NU JUDECA PENTRU A NU FI JUDECAT.

Slava Domnului ca mai sunt si oameni cu dragoste de Dumnezeu si de oameni care incearca sa fie obiectivi si sa dea un SFAT nu sa tot judece pana lesina.

E vreunul fara de pacat? Dar arunca marea majoritate cu pietre in continuu. Bine ca nu fac toti alesii lui Dumnezeu ca unii dintre voi ca nu se mai pocaia nimeni, fugeau toti de credinta pana acum.

Si DA, UITE DA, prin asta am judecat si eu sa imi fie rusine. Dar e site ORTODOX! Sa ne comportam ca atare.

Foarte frumos a spus mai sus cine a spus: intr-adevar trupul este templul lui Dumnezeu, ar trebui sa fie locas al Sfantului Duh, dar multi dintre noi il murdarim cu diverse. Si chiar aratam de cate ori il modificam, ca suntem nemultumiti de felul in care ne-a creat Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui(probabil ca acum unii vor vrea sa zica de oameni cu 3 maini, 2 nasuri si altele asemenea; NU MA REFER LA EI)

Si eu am tatuaj, din nefericire si regret enorm, pana la lacrimi. Si vreau sa il indepartez prin operatie cu laser, dar nu e usor si semn o sa ramana toata viata (aviz amatorilor care doresc sa isi faca un tatuaj sau mai multe). Dar trebuie indepartat din inima si gand si suflet mai intai. Si prin asta chiar cred ca daca ajuta Dumnezeu poate disparea cu totul. Dar mica e credinta.. mica, mica.

Si este pacat, degeaba incearca unii sa isi linisteasca constiinta. Indiferent ce iti tatuezi, indiferent de motiv, indiferent ca unora nu le convine, este PACAT, nu spun de la mine, spune clar in Biblie, nici nu mai e loc de interpretare.

Sfanta Cruce? Versete din Biblie? Nu vreau sa necajesc pe nimeni, dar este AMAGIRE si PACAT. Dar banuiesc ca e una din uneltele celui rau, sa faca omul sa creada ca prin niste batjocoriri poti totusi sa faci bine sau sa iti imbunatatesti sau pastrezi credinta... Fals. Si trist.

Este doar un simplu sfat, de la cineva care a incercat multe(din nefericire): Inainte sa faceti sau sa spuneti ceva, faceti ce nu am facut eu, ganditi-va bine ce urmari va avea si ganditi-va ca multe din lucrurile spuse sau facute poate nu le veti putea sterge niciodata. Cuvantul ramane imprimat, pe hartie, audio, ramane imprimat in inima omului, la fel si faptele sale, bune sau rele.

Si daca sfaturile referitoare la tatuaje primite de la oameni de buna credinta de aici nu sunt de incredere, cautati un duhovnic bun. Unul care sa va spuna ce trebuie sa faceti ca sa fiti placuti inainte lui Dumnezeu, nu unul care sa va spuna ce vreti d-voastra sa auziti.

Si referitor la machiaje, da, machiajul este la fel ca si tatuajul. Modifici chipul lui Dumnezeu. Il desenezi, il spoiesti, iti bati joc de el. Stiu ca multora nu le va conveni ce am spus, nici mie nu imi convine de multe ori, dar nu le spun de la mine si ma straduiesc sa fac bine si sa urmez cui trebuie.

Si daca nici acestea nu sunt de inteles, atunci, urmati cel mai bun model pe care ati putea sa Il urmati vreodata: Hristos. Si mamei Sale.

Daca sunteti de parere ca Hristos, care a spus sa Ii urmam Lui, si Maica Domnului s-ar tatua, s-ar machia, si-ar vopsi parul, ar purta palarii, si-ar face pierce-inguri si altele... (Am vrut sa spun: asa sa faceti; dar poate chiar sunt oameni care cred asta, nu ma mai mira nimic.) Zic sa va mai ganditi de cateva ori si totusi, sa Ii urmati lui Hristos si Cuvantului Sau. Din asta chiar nu are cum sa se intample nimic rau nici noua, nici celor apropiati noua, nici nimanui.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.06.2010, 16:09:34
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lemius Vezi mesajul
buna, as vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu aceasta tema. religie vs tatuaj , daca e bine sau nu ceea ce facem inaintea Lui. Si eu sant tatuator (am peste 10 tatuaje), am mai discutat pe un forum de tatuatori tema asta asa ca as vrea sa aud si aici pe un forum de crestini ce se spune. ms
Nu sunt mult de acord cu tatuajele fixe, nu din cauza religiei (sunt atea) dar cerneala care este uzata poate fi daunatoare pentru piele, o face sa devina mult mai mult vulnerabila la infectii.
Eu prefer tatuajele care dureaza 2-3 luni deoarece se sterg.

Am numai un tatuaj fix, o mica nota muzicala dupa ureche.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.06.2011, 12:09:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Intre credinta si tatuaj nu exista nicio legatura.
Exista totusi. Desi tatuajul si-a pierdut astazi, in cele mai multe cazuri, insemnatatea magico-religioasa din trecut, prezenta sa spune ceva despre "credinta" celui care il poarta. El insusi marturiseste astfel ca se vrea si se crede altfel, in pas cu moda, special etc.

Pe de alta parte, bine ati spus ca "intre credinta si tatuaj nu exista nicio legatura". Si ma refer acum la credinta noastra ortodoxa stramoseasca. Acolo unde exista aceasta credinta, trebuie sa existe si acceptarea invataturii Bisericii cu privire la trup. Iar aceasta chiar nu are nicio legatura cu tatuajul, nu lasa loc tatuajelor.

Asta nu inseamna ca suntem in masura sa ne judecam semenii dupa prezenta sau absenta tatuajelor. Sa nu fie!

Biserica nu accepta tatuajul nu pentru ca il considera rau in sine. Ci pentru ca prin el, ca si prin alte multe lucruri, ne preocupam de fapt cu "nimicul".
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.06.2011, 12:41:25
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Lemius;147258]buna, as vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu aceasta tema. religie vs tatuaj , daca e bine sau nu ceea ce facem inaintea Lui. Si eu sant tatuator (am peste 10 tatuaje), am mai discutat pe un forum de tatuatori tema asta asa ca as vrea sa aud si aici pe un forum de crestini ce se spune. ms [/QUOT

Nu știți că trupul vostru este templul Duhului Sfânt care locuiește în voi... și că nu sunteți ai voștri'1Corinteni 6,19). Cred ca asta spune totul!

In plus, pe langa aspectul religios, si din punct de vedere estetic, tatuajele sunt urate mai ales la persoanele in varsta sau la femeile frumoase, care poarta rochii tatuajele de pe ele le strica tot aspectull! Ce parere aveti despre miresele cu tatuaje? Mie sincer mi se par oribile! Daca este un tatuaj mic, hai ca mai merge , dar unul colorat care sa cuprinda o portiune mare din corp e absolut dizgratios! Plus ca daca te saturi de un tatuaj trebuie apoi sa folosesti laserul, ceea ce mis e pare complet aiurea, cred ca esi dureros!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.06.2011, 13:59:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primul si cel mai important motiv de respingere este pericolul la care se expun cei ce-si fac tatuaje. Acele ace si cernelurile folosite pot produce infectii sau transmite cine stie ce boli...

Iar indepartarea tatuajului cand nu va mai fi in trend sau pe placul purtatorului implica niste operatii destul de traumatizante si costisitoare (mai mult costa sa se scoata un tatuaj decat sa se faca...)

Alt motiv este scris, cred,Vechiul Testament unde este o lege care interzice taieturile si crestaturi de litere in pe corp. Asta ne aduce aminte atat de gaurile din urechi sau alte locuri... pentru cercei, cat si de tatuaje.
Nu stiu in Noul Testament daca se mai vorbeste despre acest lucru .
Parerea mea este ca tatuajul este o manifestare a mandriei asa cum este rujatul, colorarea ochilor si a obrajilor, cam tot asta este.


Tot ceea ce facem din mandrie este neplacut lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.06.2011, 17:44:17
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Parerea mea este ca tatuajul este o manifestare a mandriei asa cum este rujatul, colorarea ochilor si a obrajilor, cam tot asta este.
Nu e chiar totuna, că un tatuaj rămâne pe viață, machiajul se duce cu un pic de loțiune demachiantă. :)

Și dă-mi voie să te întreb: tu nu te rujezi și nu te machiezi niciodată?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.06.2011, 18:04:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Primul si cel mai important motiv de respingere este pericolul la care se expun cei ce-si fac tatuaje. Acele ace si cernelurile folosite pot produce infectii sau transmite cine stie ce boli.
Nu acesta este primul si cel mai important motiv pentru respingerea tatuajelor.
Astazi, tatuajele se pot face in mod extrem de curat si de steril, in centrele specializate.
Infectiile si bolile, capatate in urma acestor practici, sunt multe pentru ca tatuarea se face prin baruri si locuri murdare.

Cel mai rau este faptul ca omul nu mai intelege rostul trupului, pe care ajunge sa'l vada un simplu obiect.
Facand din trup un lucru ce trebuie sa ramana "in pas cu moda", omul ajunge sa'l maltrateze si sa'l batjocoreasca.
Tatuajele au la baza motive precum: complexe, temeri, necredinta, mandrie, slava de sine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 09.06.2011 at 18:08:36.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.06.2011, 19:12:48
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu e chiar totuna, că un tatuaj rămâne pe viață, machiajul se duce cu un pic de loțiune demachiantă. :)

Și dă-mi voie să te întreb: tu nu te rujezi și nu te machiezi niciodată?
Nu-i totuna dar... cam tot asta este, dupa parerea mea. Tot "pictura", "desen"...pseudo-arta pe corpul uman, care nu da valoare purtatorului... doar ceva "incarcatura".

Nu, eu nu ma machez! Nu sunt scava acestui sever stapan. Sunt libera din punctul acesta de vedere si sunt teribil de fericita asa.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.06.2011, 20:15:50
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Nu-i totuna dar... cam tot asta este, dupa parerea mea. Tot "pictura", "desen"...pseudo-arta pe corpul uman, care nu da valoare purtatorului... doar ceva "incarcatura".

Nu, eu nu ma machez! Nu sunt scava acestui sever stapan. Sunt libera din punctul acesta de vedere si sunt teribil de fericita asa.

Nu mi se pare că ești sclava nimănui dacă te machiezi. Eu sunt pro-machiaj, deși pot trăi și fără el. Bine, depinde și de viața pe care o duci, de locul tău de muncă. În unele situații, imaginea chiar contează. De la pantofi, până la manichiură și la machiaj. Uneori chiar e necesar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 20:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02