Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2014, 13:08:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana gabor Vezi mesajul
multumesc mult de raspuns1cu ajutorul lui Dumnezeu,analizele au iesit bune......dar eu nu ma simt bine deloc!
o sa merg vineri la sfantul maslu,mai mult ca sa rog pe bunul Dumnezeu sa-mi apere sotul de orice boala grea,sa-l pazeasca si sa fie mereu langa el,sa-mi apere si sa-mi protejeze intreaga familie!
Fie dupa voia Domnului!
Dumnezeu sa va dea sanatate si pace sufleteasca la toti!
Si totusi, de ce abia acum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2014, 13:10:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Întrebi de parcă n-ai ști că cei mai mulți oameni se întorc spre Dumnezeu doar când dau de necazuri...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2014, 13:17:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si totusi, de ce abia acum?
Pentru fiecare dintre noi ar trebui sa existe un "astazi" si un "acum"! La fiecare dintre noi, ne vine randul... pe rand!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2014, 13:31:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Întrebi de parcă n-ai ști că cei mai mulți oameni se întorc spre Dumnezeu doar când dau de necazuri...
Poate si de asta dau de necazuri, ca sa isi aminteasca ceea ce voluntar uita sau nu se intreaba niciodata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2014, 14:07:29
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana gabor Vezi mesajul
mergea la aceeasi biserica unde merg si eu duminica,si in zilele de sarbatoare!
mi-a zis vino vineri dimineata,ca se face sfantul maslu in fiecare vineri!
spuneti-mi va rog,cum trebuie facut un acatist,ce se scrie in el!
Sfantul Maslu este o Sfanta Taina si are o slujba aparte, asa cum este slujba Sfintei Liturghii sau slujba Botezului.
Slujba Sfantului Maslu este ceva foarte diferit de un acatist.
De aceea nu "dai acatist" pt Sfantul Maslu, ci un pomelnic special cu numele celor bolnavi, numai persoane vii, pe care scrii: "Sfantul Maslu" ca titlu, asa cum bine a explicat Glykys.

Dar daca mergi duminica la biserica si la sarbatori, cum se face ca nu il intrebi pe parintele de acolo despre aceste lucruri, intrucat este cel mai in masura sa iti raspunda si sa iti explice lucrurile mult mai in profunzime decat ce iti explicam noi aici. Ca sa intelegi (de la un preot) de ce se fac anumite slujbe, la ce folosesc, ce trebuie sa faci tu, cum te ajuta fiecare slujba diferita pe tine, etc.
Ai duhovnic?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2014, 14:41:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
o sticla de ulei si putina faina, pentru a fi binecuvintate in timpul maslului.
Glykys, uleiul de la Maslu nu este doar binecuvantat (cum sint de exemplu binecuvantate prinoasele pe care le aduc credinciosii la liturghie), ci este sfintit! Preotul cere lui Dumnezeu sa trimita Duhul Sau cel Sfant si sa sfinteasca untdelemnul acela (si sint multe rugaciuni in slujba Sf Maslu prin care preotul cere ca Dumnezeu sa sfinteasca untdelemnul), asa cum face si la sfintirea apei cand se face agheazma. Doar ca Sf Maslu fiind o Sf Taina, este mai mult decat o ierurgie cum este sfintirea apei.

De aceea nici nu e obligatoriu ca si credinciosii sa aduca untdelemnul lor pt ca sa participe la Sf Maslu. Ajunge untdelemnul cu care preotul ii unge pe cei bolnavi prezenti la slujba Sf Maslu, caci este untdelemn sfintit in cadrul slujbei. De aceea este importanta prezenta la slujba pt ca numai preotul unge cu untdelemn pe credinciosi (nici macar diaconul), in cadrul slujbei, ca sa fie valida Sf Taina a Maslului.
Ca si credinciosii aduc ulei pt ca sa aiba ulei sfintit, este in plus.

Sint extraordinar de frumoase rugaciunile Sf Maslu. Iata o predica a parintelui Teofil Paraian despre doar una din multiplele binefaceri pe care le aduce untdelemnul sfintit de la Sf Maslu:

http://www.manastireabrancoveanu.ro/...rtit/t123.html
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.02.2014 at 14:57:59.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2014, 17:14:18
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Un bun crestin cunoaste toate randuielile bisericesti,toate Sfintele Taine......dar eu....eu nu sunt.....sunt doar o pacatoasa care incearca sa se apropie cu pasi inceti de Dumnezeu....nu am stiut de Sfantul Maslu,am mai spus ca o sa merg la slujba,sa ma rog pentru sot,sa-l tina bunul Dumnezeu sanatos si sa-l apere de toate relele,si pentru pace in casa....niciodata nu m-am rugat pentru mine,doar ptr parinti,nepoti,surori,cumnati ....nu vreau nimic pentru mine personal,Dunmezeu le vede pe toate si si le randuieste dupa Voia Sa!pe ei sa-i pazeasca,ptr ca nu stiu ce m-as face daca as ramane fara cineva pe care il iubesc!mie doar sa-mi ierte pacatele.....multe.....
daca am duhovnic?nu,pentru ca inca nu am gasit inca un preot in care sa am incredere......ooooffffff!stiu ca nu e bine,dar o sa-mi mai ia ceva timp gasesc uin preot care sa stie sa ma asculte,sa aiba rabdare.......asta nu inseamna ca nu ma spovedesc,dar la orice preot din biserica unde merg...nu e firesc,dar asta e.....
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!

Last edited by ioana gabor; 13.02.2014 at 17:21:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2014, 17:41:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu în preot trebuie să ai încredere ci în Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2014, 18:01:06
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

o,dar am incredere,am din toata inima!lstiu ca este acolo sus,si ne pazeste,ne vegheaza,ne calauzeste pasii.....
sa-ti spun un lucru........(Doamne iarta-ma pentru ca iar si iar pacatuiesc)
nu sunt eu in masura sa judec......
am fost in postul craciunului,la Sfanta Biserica,sa-mi marturisesc pacatele,mi-am scris chiar pe o bucatica de hartie sa nu uit ceva,dar preotul parea foarte grabit,si nu am reusit sa spun pacatele toate cate le-am facut......de aceea nu am incredere......
singurul in care am incredere e Dumnezeu,Lui ii marturisesc toate,cu el vorbesc zi de zi,seara de seara si noaptea cand ma trezesc din somn......(chiar daca lenea,lenea si nesimtirea mea nu ma lasa sa ma dau jos din pat si sa ingenunchez in fata Sfintei maicute)ma rog in asternutul meu pacatos sa ma ierte pe mine pacatoasa si sa ma miluiasca!
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2014, 18:05:10
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

si,iarta-ma te rog daca te contrazic,nu stiu,poate gresesc,dar in cazul meu,trebuie sa am incredere si in preot,sa stiu ca ma poate asculta,ma poate indruma,imi poate zice ce e bine si ce e rau.......
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
Răspunde