Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2010, 14:32:17
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit De ce a disparut reincarnarea din Biblie?

Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare:

n Matthew 11:14, for example, Jesus said, "And if you are willing to accept it, [John the Baptist] is the Elijah who was to come." (in romana tradus prin "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină. ")
in John 3:3 Jesus said, "I tell you the truth, no one can see the kingdom of God unless he is born again." in romana :
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.


Teoria karmica are sens si logica, omul, in viata lui pe pamant, invata cum sa ajunga la Dumnezeu, cum sa scape de suferinta etc. Daca nu reuseste, repeta cursul, cum s-ar spune. Cum explica doctrina crestina faptul ca se nasc copii saraci/bogati sau copii care au boli incurabile etc, lucru care are are sens in teoria karmica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2010, 14:46:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare:
Aici, domnul meu, ati pus, fara sa vreti, punctul pe i. Intr-adevar, citata cu atentie (a se citi - cu tendentiozitate) Biblia poate contine referiri la orice, si poate justifica orice.

Citita insa cu atentie, si mai ales cu indrumare, Scriptura sustine 100% dogmele ortodoxe.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2010, 14:50:51
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare:

n Matthew 11:14, for example, Jesus said, "And if you are willing to accept it, [John the Baptist] is the Elijah who was to come." (in romana tradus prin "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină. ")
in John 3:3 Jesus said, "I tell you the truth, no one can see the kingdom of God unless he is born again." in romana :
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.


Teoria karmica are sens si logica, omul, in viata lui pe pamant, invata cum sa ajunga la Dumnezeu, cum sa scape de suferinta etc. Daca nu reuseste, repeta cursul, cum s-ar spune. Cum explica doctrina crestina faptul ca se nasc copii saraci/bogati sau copii care au boli incurabile etc, lucru care are are sens in teoria karmica.
Ai uitat sa mentionezi pilda cu orbul din nastere si pilda cu datornicul care nu va iesi din temnita pana nu va plati cel din urma ban . Cam faci teosofia de ras stimabile, te-ar bate Elena Blavatskaya pan' ''la loc comanda''.
Citeste clar in Evanghelia de la Ioan cap 1 versetul 21 sa vezi ce spune Sfantul Ioan Botezatorul despre sine.
Discutia pe care o are Iisus cu Nicodim se refera la botez, nicidecum la reincarnare.
Ca vrei tu sa gasesti o scuza pt. pacatele tale prin reincarnare, asta e alta treaba , dar nu acuza Sfanta Scriptura si nici Ortodoxia ca musumalizeaza existenta reincarnarii.
Daca tot vrei sa afli care este pozitia crestinismului in privinta reincarnarii si de ce, pune mana si studiaza.Lasa diletantismul si superficialitatea deoparte ca nu-ti sade bine cu ele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2010, 15:02:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare: ...
ce gluma buna. Adica noi crediciosii crestini ortodocsi de mai bine de 2 mii de ani nu stim sa citim Sfanta Scriptura. Sfintii Parinti nu ne-ai invatat bine... Sfantul Grigorie Palama si miscarea isihasta care vede "lumina necreata" de pe Muntele Tabor nu ne arata adevarul!

"Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata" Evrei 9,27

Hristos Iisus a invitat in acelasi trup pe care il avea prin nasterea fireasca din Sfanta Fecioara Maria, Maica Domnului, Nascatoarea de Dumnezeu. Dupa inviere bineinteles ca trupul este transfigurat dar este material caci a mancat cu ucenicii sai (Vezi luca cap 24, Ioan cap 21).

Sfantul prooroc Elisei a cerut sa aiba indoit duhul Sfantului Prooroc Ilie Tesviteanul? Asta inseamna ca a avut 2 suflete? Nicidecum!!! Ci inseamna ca a avut de doua oari harul Duhului Sfant si ravna pentru Dumnezeu pe care a avut-o Sfantul Ilie Tesviteanul.

Indrazniti sa sutineti blasfemia ca Sfantul Ioan Botezatorul ar avea sufletul Sfantului Ilie Tesviteaznul?
Sfantul Ilie Tesviteanul nu a murit. El a fost luat la cer cu trup cu tot in timp ce se afla in viata. Cum putea sufletul lui sa paraseasca trupul si sa "se incarneze" in sfantul Ioan Botezatorul!??????
NICI MACAR TEORIA REINCARNARII (CE SE GASESTE IN ALTE RELIGII BUDISM, HINDUISM, YOGA ETC.) NU SUSTINE CA UN SUFLET POATE FI IN DOUA TRUPURI SIMULTAN!!!
La Schimbarea la Fata pe muntele Tabor s-a aratat Sfantul Ilie Tesviteanul (si nu Sfantul Ioan Botezatorul) si vorbea cu Hristos Iisus.

Sfantul Ioan Botezatorul este numit de Domnul Iisus Hristos doar Ilie (nu este niumit Ilie Tesviteanul. Atentie!) intrucat avea "duhul si puterea lui Ilie" Tesviteanul, adica avea aceeasi ravna si acelasi har al Duhului Sfant si aceeasi slujire precum Sfantul prooroc Ilie Tesviteanul caci amandoi au intors poporul la dreapta credinta in Dumnezeu dupa legea lui Moise!

IN CONCLUZIE NU MAI INCERCATI SA FOLOSTITI SFANTA SCRIPTURA PENTRU A SUSTINE INVATATURI STRAINE DE ADEVAR.... SI EVIDENT INCOMPATIBILE CU CRESTINISMUL!

Last edited by Eugen7; 08.10.2010 at 15:06:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2010, 15:06:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare:

n Matthew 11:14, for example, Jesus said, "And if you are willing to accept it, [John the Baptist] is the Elijah who was to come." (in romana tradus prin "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină. ")
Ilie si Enoh sunt singurii oameni care au trait si nu au murit. Ei doi vor veni sa marturiseasca despre Iisus Hristos in vremurile din urma, cand credinta va fi imputinata in lume. Dupa implinirea misiunii pe pamant, vor fi omorati si apoi vor invia, plus ca toata lumea ii va vedea (probabil la televizor).

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Teoria karmica are sens si logica, omul, in viata lui pe pamant, invata cum sa ajunga la Dumnezeu, cum sa scape de suferinta etc. Daca nu reuseste, repeta cursul, cum s-ar spune. Cum explica doctrina crestina faptul ca se nasc copii saraci/bogati sau copii care au boli incurabile etc, lucru care are are sens in teoria karmica.
Dupa moarte urmeaza judecata, scrie tot in Biblie.

Suferinta oamenilor are drept cauza pacatele lor si ale inaintasilor. Pentru ca pacatele se iarta dupa mila, insa consecintele lor raman dupa dreptate. Nu poti sa mananci porcarii toata viata si, daca te pocaiesti la 50 de ani, sa te astepti sa traiesti sanatos pana la adanci batranete. La fel, copiii mostenesc cele bune si cele rele in codul genetic.

In filosofia hindusa, samsara cauta sa-l mantuiasca fortat pe om, ca in cele din urma atmanul sau sa fie absorbit de impersonalul Brahman. Unde este atunci libertatea omului, daca el prefera raul? Vointa lui este negata de karma (in fond, vointa cui, din moment ce atmanul nu presupune si personalitatea omului).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2010, 16:35:49
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

wassabi cred ca pasajul citat de tine se refera la "nasterea din apa si din Duh" adica la botez in nici un caz la reincarnare.
Prostia conform careia daca nu reuseste sa se pocaiasca in viata aceasta da replay si mai traieste odata tine poate la cei care refuza sa creada ca viata este scurta si ca doar viata asta o au la dispozitie ca sa faca ceea ce trebuie. E ceva gen culcatul pe-o ureche "lasa ca daca nu reusesc acum ma trimite Dumnezeu inca odata si ma schimb atunci".

Sa nu amestecam credintele care sustin reincarnarea cu crestinismul ca ajungem ca in Babilon ( again ).

Last edited by Eliana; 08.10.2010 at 16:40:27.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2010, 16:47:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ce gluma buna. Adica noi crediciosii crestini ortodocsi de mai bine de 2 mii de ani nu stim sa citim Sfanta Scriptura.
"Noi credinciosii crestini ortodocsi" am citit Sfanta Scriptura in primele secole si am emis pareri. Ce am inteles atunci a ramas ca dogma si cei nascuti dupa noi trebuie numai sa accepte ce am gandit noi. Pot sa citeasca, dar sa nu gandeasca prea mult. Si, in nici un caz sa nu ne contrazica.

PS. Nu cred in reincarnare. In nici un caz.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2010, 17:08:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Noi credinciosii crestini ortodocsi" am citit Sfanta Scriptura in primele secole si am emis pareri. Ce am inteles atunci a ramas ca dogma si cei nascuti dupa noi trebuie numai sa accepte ce am gandit noi. Pot sa citeasca, dar sa nu gandeasca prea mult. Si, in nici un caz sa nu ne contrazica.

PS. Nu cred in reincarnare. In nici un caz.
"Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același. " Evrei 13,8 de aceea dogam ortodoxa crestina este neschimbata in timp.

P.S. stiu ca aveti o credinta neoprotestanta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2010, 17:26:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același. " Evrei 13,8 de aceea dogam ortodoxa crestina este neschimbata in timp.

P.S. stiu ca aveti o credinta neoprotestanta.
Hristos era acelasi si in primele secole, cand oamenii inca gandeau si-si formau pareri proprii. De prin secolul patru incoace, de cand s-a definitivat dogma ortodoxa, se pare ca Hristos e mai "acelasi" ca inainte...

PS. Cred ca ati vrut sa spuneti "idei neoprotestante". Credinta este numei in Hristos...sa dea Dumnezeu!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2010, 17:37:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hristos era acelasi si in primele secole, cand oamenii inca gandeau si-si formau pareri proprii. De prin secolul patru incoace, de cand s-a definitivat dogma ortodoxa, se pare ca Hristos e mai "acelasi" ca inainte...

PS. Cred ca ati vrut sa spuneti "idei neoprotestante". Credinta este numei in Hristos...sa dea Dumnezeu!
Dogma ortodoxa nu este facuta de om ci ea este REVELATA in Duhul Sfant. Bazele ei au fost puse de Hristos Iisus, continuate de Sfintii Apostoli si urmasii lor si CONFIRMATE de Sfintele Sinoane ecumenice.

Nu doresc sa intru in polemica cu dumneavostra. nu este subiectul acestui topic si nici nu este cazul...

Apreciez ca dumneavoastra sunteti sincera si afisati la profil ca aveti "alta confesiune" iar acum confirmati ca este bazata pe "idei neoprotestante".

Desi ati afirmat credinta "numai in Hristos" probabil aveti credinta si in Dumnezeu Tatal si probabil aveti credinta si in Sfanta Treime (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Sfantul Duh... o singura fire in trei ipostasuri). Probabil acceptati ca Hristos este Dumnezeu adevarat si om adevarat...

O seara buna.

Last edited by Eugen7; 08.10.2010 at 17:45:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 21:26:56
Reincarnarea si primii Crestini zsuleica Generalitati 12 19.01.2011 13:42:34
utentul Antoni0 disparut ucristian Umanitare 203 18.07.2010 17:26:06