Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2022, 17:51:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Despre Omul frumos

Cu ani in urma am auzit termenul de"Omul frumos" si cred ca am citit o mare parte din cartea actorului Dan Puric. Insa in capul meu vroiam sa cunosc sau sa aud de un caz adevarat asa cum spunea actorul. Urmaresc de mai bine de jumatate de an mai multe filmulete de-ale unui monah foarte drag ca fel de a fi, un om foarte citit si a carui experienta de viata, povestita de el ma impresioneaza. Va dau doua link-uri mai noi care mi-au placut:

In primul vorbeste de parintele Porfirie Kasokaliitul:
https://www.youtube.com/watch?v=_RP-_RHu-3Q
Al doilea despre cazul unei fetite care a fost luata de la mama de catre statul german, merita urmarit mai ales de catre cei plecati din tara:
https://www.youtube.com/watch?v=8gVI4qnUutY

Prima data am avut tangenta cu parintele Pimen Vlad citindu-i cartea Sfantul, cu mai bine de 10 ani in urma. O poveste reala din Grecia, pe care parintele a redat-o asa cum a auzit-o . Descrie povestea unui om inchis pe nedrept care inchisoarea nu la inrait dimpotriva la facut mai bun, la apropiat mai mult de Dumnezeu, recomand cartea cu tarie.
Filmuletul cu fetita din Germania are mai mult de 12.000 de vizualizari in mai putin de 20 de ore. Deci cu siguranta multi dintre voi il cunosc pe parintele Pimen Vlad si probabil il urmaresc constant ca si mine. Deci nu am spus ceva nou. Vad in acest om o armonie deosebita, dragoste , echilibru.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2022, 00:43:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Mulțumim pt linkuri, nu am găsit la cartea Sfântul dar văd că are câteva volume cu povestiri duhovnicești, poate acolo e istorisirea.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Deci nu am spus ceva nou. Vad in acest om o armonie deosebita, dragoste , echilibru.
Pe Athos e mai tihnită viața decât în România sau în lume în Grecia, mi se pare normal ca omul să fie foarte relaxat, timpul curge, pelerinii aduc toate resursele până pe munte, tu stai doar într-o mănăstire și repeți aceleași slujbe an de an, nu te mai surprinde mare lucru.

Nu ai stresul scumpirilor, chiriei, locului de muncă, prețului la gaz, materialele de construcție sunt tot de la mireni sau din banii lor.

Cred că monahii din România sunt mai stresați decât cei de pe Athos că se lovesc de diferite scumpiri dacă au așezăminte caritabile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2022, 21:58:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Corecta observtia ta Iorest cartea de care am vorbit este de fapt Iertarea-de Monah Pimen Vlad:
https://www.libris.ro/iertarea-monah...escriptionHead
https://www.scribd.com/document/1003...a-fapte-reale#

Am confundat-o cu cartea Mariei Pastourmadzis Sfantul. Am impresia ca le-am citit in aceeasi perioada si de aici incurcatura.
https://www.libris.ro/sfantul-maria-...escriptionHead

Cred ca nu iti dai seama de ce spui , in legaatura cu viata de la Muntele Athos. La un moment dat spunea ca in primii ani era istovit complet de programul de rugaciuni din Sfantul munte. Adormea in picioare efectiv, la un moment dat chiar spune cum a scapat in ultimul moment sa cada. Mie personal mi se pare greu si programul din manastirile din Romania, si acolo la Athos programul de rugaciune este mult mai incarcat.

In plus stii cum era povestioara aia ca la un sat de oameni prapaaditi era un singur drac care ii controla pe toti, si la o manastire erau sute care sa ii faca sa cada. Deci ispitele sunt mult mai mari intr-un loc dinasta in care vrei sa te imbunatatesti.
Eu pe calugarii astia ii vad ca niste soldati gata in orice clipa de lupta, niste flacari vii.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2022, 22:53:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Corecta observtia ta Iorest cartea de care am vorbit este de fapt Iertarea-de Monah Pimen Vlad
Mulțumim pt info, nu contează că ai confundat.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am confundat-o cu cartea Mariei Pastourmadzis Sfantul. Am impresia ca le-am citit in aceeasi perioada si de aici incurcatura.
E foarte bine că citești aș zice că procentul de ortodocși care citește lectură duhovnicească se împuținează, o zicea și Danion Vasile care o vreme a fost editor la editura Egumenița, că au scăzut mult vânzările de carte religioasă ortodoxă.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca nu iti dai seama de ce spui , in legaatura cu viata de la Muntele Athos.
Am analizat mult situația, dacă nu ar fi lucrarea lui Dumnezeu prin mireni, monahii nu s-ar putea întreține nicăieri în lume, mirenii cumpără din vechime - de când e patericul Egiptean rucodelie(bricolaj) și pictură duhovnicească, mirenii aduc bani pe pomelnice, mirenii mai bogați dau bani sau materiale de construcție.
Dacă nu sunt mirenii pot fi ajutoare de stat, până și Ceaușescu am înțeles că a donat niște tractoare ARO către așezămintele românești de pe Athos, rațiunea era că sunt totuși niște români care reprezintă statul.

Până și ca să faci agricultură îți trebuie utilaje agricole luate din banii mirenilor, combustibil pt ele, semințe, materiale să construiești sere, irigații, curent electric etc.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat spunea ca in primii ani era istovit complet de programul de rugaciuni din Sfantul munte. Adormea in picioare efectiv, la un moment dat chiar spune cum a scapat in ultimul moment sa cada.
Am văzut și eu acel vlog, părintele se referea că era doar o ispită personală aceea cu somnul greu care-l lua, nu era la toți călugării de pe munte.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mie personal mi se pare greu si programul din manastirile din Romania, si acolo la Athos programul de rugaciune este mult mai incarcat.
E greu programul, dar nu solicită multă muncă intelectuală, e doar muncă fizică și citit aceleași lucruri ani și ani, mai greu mi se pare postul care arde stomacul, dacă se ține într-adevăr și nu mănâncă în ascuns.
Există călugări cu funcții care au frigider separat de obște și mănâncă ei cât vor și ce vor, de ex n-are nimeni curaj să-l chestioneze pe stareț dacă postește că-l poate da afară din mănăstire.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
In plus stii cum era povestioara aia ca la un sat de oameni prapaaditi era un singur drac care ii controla pe toti, si la o manastire erau sute care sa ii faca sa cada. Deci ispitele sunt mult mai mari intr-un loc dinasta in care vrei sa te imbunatatesti.
Eu pe calugarii astia ii vad ca niste soldati gata in orice clipa de lupta, niste flacari vii.
Nu știu dacă e așa, unii ar închide ochii la acrivie duhovnicească ca să trăiască bine și liniștit, ca dovadă se acceptă ecumenismul în mănăstiri ușor, ușor.

Unii preferă să renunțe la viața de familie doar ca să aibă un acoperiș deasupra capului să nu ajungă pe străzi, dar și prin persoane defavorizate poate lucra Dumnezeu nu mă îndoiesc de asta.

Eu mă refeream că în România unele mănăstiri au așezăminte sociale, centre caritabile care consumă, gaz, curent, lemn de foc, apă-canal, salubritate, facturi mărite adică simt și ei ca mirenii ce se întâmplă, deci toate scumpirile îi lovesc iată știrea veche cu factura de la o mănăstire:
https://www.antena3.ro/emisiuni/sint...ze-625566.html

De atunci s-a mai mărit și se va mai mări de 3 ori minim prețul la gaze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2022, 01:02:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit A murit dr. Zelenko.

Desi as fi vrut ca sa vorbim mai multe despre parintele Pimen Vlad ,oricum am sa mai revin, astazi am citit despre un eveniment mai aparte. A murit dr. Zelenko un om care si-a riscat viata, reputatia, siguranta familiei ptr a spune adevarul despre Covid 19 si despre vaccin care este periculos. Cu o luna inainte de a muri a transmis un mesaj emotionant aici:
https://www.youtube.com/watch?v=exvBnPZgVaM

Ce a marturisit in fata unui tribunal rabinic in perioada pandemiei aici: https://romanortodox.info/a-murit-cu...enocid-doar-1/
Oamenii care au luat pozitie au fost mari inaintea lui Dumnezeu: vezi preotul Fineas , profetul Ilie. E tarziu as vrea sa spun mai multe. Oricum impresionanta marturia dr. Zelenko. Dumnezeu sa-l Odihneasca!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2022, 04:04:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
E tarziu as vrea sa spun mai multe. Oricum impresionanta marturia dr. Zelenko. Dumnezeu sa-l Odihneasca!
Un om curajos a fost!
Am citit că și Luc Montagnier a murit anul trecut, problema e dacă o să ne bage iar la cușcă din septembrie încolo, revine mizeria cu carantine, restricții, obligații la înțepături sau nu, pe live-ul lui Lazarus și din ce spunea Gușă la Gold FM se pare că toamna ar putea aduce surprize neplăcute.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2022, 06:34:19
florean's Avatar
florean florean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțumim pt linkuri, nu am găsit la cartea Sfântul dar văd că are
Cred că monahii din România sunt mai stresați decât cei de pe Athos că se lovesc de diferite scumpiri dacă au așezăminte caritabile.
Pe vremuri calugarii adevarati isi castigau singuri painea.
Calugarul care e stresat de foame nu e calugar.

Am auzit de fratele Pimen dar niciodata nu mi-am facut timp sa il ascult.
Oamenii frumosi de multe ori nu se gasesc in cercurile inalte.
Lumea moderna te invata sa iti ascunzi bunatatea.
__________________
Toți oamenii sunt buni însă greșesc.

Last edited by florean; 14.07.2022 at 06:56:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare