Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2008, 19:24:59
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

degeaba vii cu citate daca nu stii sa comentezi pe baza lor...
aduc si eu citate si fac 20 de pagini. vrei?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.05.2008, 13:42:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine, n-am sa mai vin cu "texte", ispita_ta. Voi veni doar cu argumente prorii, sa stii. Si argumente astea se bazeaza pe a face un mic experiment, care poate dura saptamani sau luni, comparand anafura si agheasma sfintita de preotii ortodocsi pe stil nou din darurile aduse la BOR cu cele "sfintite" de "preotii" BOSVR, ambele pastrate in aceleasi conditii de mediu. A carui anafura mucezeste si a carui agheazma capata gust salciu, acela isi are invatatura de credinta gresita. Asta dupa cum a facut si Sf. ilie cu darurile aduse de preotii lui Dumnezeu si cele aduse de preotii zeului Baal. A zis catre cele doua categorii de preoti sa se roage pentru a se aprinde jertfa lor. Stiti a cui jertfa s-a aprins si ce s-a intamplat cu preotii zeului Baal. Au fost ucisi de insusi Sfantul Ilie prin taierea capetelor.
Un amanunt in plus pentru cei din BOSV.Oare toti sfintii care au fost prigoniti de clerul din ierarhia superioara a Bisericii de care apartineau si-au intemeiat tot atatea "biserici" cat si numarul lor? Adica, fiecare sfant prigonit de BO, sub motivul ca numai credinta lui este dreapta,putea sa-si intemeieze propria "biserica"?
Asa este si cu invatatura celor din BOSVR catre crestinii ortodocsi de stil nou: nu ascultati numai de preotii vostri ca si ei gresesc (oare de unde stiu stilistii atatea lucruri despre preotii BOR si despre greselile lor, caci nu asupra stilistilor S-a pogorat Duhul Sfant, ci asupra preotilor BOR, prin darul Preotiei, pe care l-au capatat prin punerea mainilorde la Episcopii nostri de traditie apostolica . Si oare cum ar putea preotii BOR sa sfinteasca darurile (painea si vinul) si sa le prefaca in Trupul si Sangele Mantuitorului, anafura si agheazma, fara ca acestea sa se strice, daca n-ar avea darul Sfantului Duh asupra lor ), ci ascultati si de noi, stilistii, care desi n-avem Duhul Sfant pogorat asupra noastra datorita schismei fata de BOR (singura BO autocefala si de traditie apostolica din Romania), va dam sfaturi "bune". Dar oare anafura si aghiazma facuta de preotii stilisti nu se strica (mucegaieste, anafura sau capata un gust salciu, agheazma, incat trebuie pusa in ea si sare ca sa nu se strice, dupa cum procedeaza si preotii fratilor nostri catolici)?
Mergeti o data, de proba, la o biserica stilista si luati anafura si agheasma de la ei, (dar nu pentru consum) si comparati-o cu anafura si agheasma sfintite de preotii BOR, ambele pastrate in aceleasi conditii. Asta ca sa vedeti cum se strica darurile "sfintite" de catre "preotii" stilistilor...


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a credintei adevarate.
.................................................. .................................................. ..........
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine,pacatosul!

Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2008, 02:03:42
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

greseti razvane ...
cal iulian intarzie fata de echinoctiul real indicat de soare cu 1 zi la 128 de ani

la inceputul crestinismului echinoctiul cadea pe 24 martie , dupa 300 de ani cadea pe 21 martie ( de aceea sfintii parinti l-au fixat pe 21 martie ) , iar acuma , dupa acelasi cal iulian cade pe 8 martie ... noi il tinem pe 21 martie , iar voi l-ati schimbat pe 8 martie al cal iulian , cand pe cal gregorian ( al vostru ) este tot 21 martie

drept insa nu ar fi fost sa schimbati cal iulian cu cel greg ci sa procedati la fel ca si parintii veacului al patrulea de la niceea : sa schimbati data echinoctiului pe 8 martie pastrand cal iulian ... sau daca nu , cel mult sa fi schimbat ziua in care sa cada 21 martie al cal iulian ( asa cum se schimba ora de vara cu cea de iarna : daca azi este sa zicem 8 marie stil vechi sa consideram de catre toata ortodoxia aceasta zi ca fiind de 21 martie ) si sa fi pastra tot cal iulian asa cum este el : inexact ...

cam complicat dar asta este .... nu am ce sa va fac ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2008, 02:17:09
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu am facut acest experiment si nu s-a stricat nici o anafura de la bosv ... de unde inventati voi asemenea ... ... in plus nu este acelasi lucru cu anafora si cu ceea ce a facut sfantul ilie ... si stii de ce ? pentru ca daca anafura este luata de un necredncios ( de unul care nu crede in sfintenia bosv ) darul lui Dumnezeu se poate retrage din acea anafora pentru necredinta lui ( tu singur ai spus ca nu crezi ca sunt sfintite si Dumnezeu iti poate da dupa credinta ta ) ... si ia in calcul ca la bosv nu strica nu numai anafora si aghiazma dar chiar si trupurile celor care au marturisit si care au intemeiat bosv au ramas nestricate ... iar darul Duhului Sfant nu s-a pogorat asupra bor ci asupra bisericii lui Hristos vreme de 2000 de ani ... din aceasta biserica face parte si bor si bosv ... deci comuniunea cu duhul sfant nu s-a intrerupt niciodata nici de catre bor nici de catre bosv ...

nici un sfant nu si-a intemeiat biserica noua , dar de biserica ortodoxa s-au rupt de-a lungul timpului zeci de erezii ... asa s-a intamplat si cu bor in 1924 : a incercat sa isi faca o biserica noua schimband sfanta traditie si calcand in picioare canoanele sfintilor parinti ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.10.2008, 01:32:29
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
CE TREBUIE SA REPREZINTE SI CE NU TREBUIE SA REPREZINTE CALENDARUL PENTRU CRESTINII ORTODOCSI
(V)
auzi nu mai da citatele altora cauta in sf scriptura si vezi ce zice Hristos cu privire cum sal urmezi pe El......
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.12.2008, 14:11:50
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Daca Calendarul ar fi o discutie... as putea si eu sa zic: O data cu calendarul a fost introdus si Ecumenismul.... desi nu era oficial "ecumenism" in Romania, totusi, exista.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2009, 20:18:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Vad ca nu accepti si dispretuiesti europenii,eu cred ca un film ,o simpla piesa de teatru la care este invitat de onoare Papa sau un preot ,patriarhul BOR etc.nu are nimic de pierdut,si multe altele ,daca sunt diferente intre ortodocsi si catolici,intr-adevar eu au gresit,au cateva reguli si principii poate gresite si diferite asta nu inseamna sa condamni catolicismul ,am vazut ca noi ,ortodocsii cam purtam ura pentru catolici nu stiu,eu mereu ii vorbesc de bine,sunt crestini ca si noi,rau e sa nu fii crestin si sa crezi in reincarnare ca japonezii,sunt foarte apropiati de noi ei,nu vreau sa se uneasca dar nici sa ne luptam cu ei,trebuie sa fim buni prieteni,daca Dumnezeu a vrut ca sa se destrame Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica nu trebuie acum sa ne razboim,mai cunosc pe cineva care zicea ca nu vrea sa auda de cuvantul Papei sau intalnirea Papei cu Basescu,si imi zicea ca religia catolica e mare ratacita etc.Nu trebuie sa ne purtam ca si cum noi am fi cei mai drepti,cei mai curati,fara de pacate,perfecti si sa purtam ura celorlalti mai ales FRATILOR NOSTRI CATOLICI.Ganditi-va ca si ei cred in Hristos ,si au multe asemanari cu noi.Imi iubesc religia ortodoxa deoarece imi plac aceste obiceiuri dar nu uit niciodata ce a fost prima data si nu uit ce cred ei si ce credem noi,sunt cateva diferente intr-adevar dar in principiu catolicii si ortodocsii sunt singurii care s-ar putea intelege intre ei.Un om ortodox cu un om catolic se inteleg foarte bine,pot sa se inteleaga,la casatorie nu prea e problema daca din pacate ea va exista,daca ai prieteni catolici nu e o problema fiindca ei cred in acelasi lucru.Nu mai fiti asa de intunecati si rai fata de religia catolica .Sunt FRATII nostri.




Parerea mea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria rim5431 Generalitati 74 05.09.2012 17:39:51
Mandria alynnna Pocainta 39 28.02.2012 23:11:34
Mandria MARIUS_DANIEL Generalitati 59 17.01.2012 14:58:27
Mandria nastac_miruna Generalitati 31 01.07.2009 03:20:05
Ecumenismul: MANDRIA travestita in smerenie moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 4 02.05.2008 23:42:19