Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2008, 12:02:24
madalinutza madalinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Hristos a inviat! Vreau sa va rog sa-mi veniti in ajutor cu un sfat.Tatal meu bea de ceva vreme mai precis de la moartea mamei lui, si in ultima vreme de cand lucreaza pe cont propriu bea foarte mult si vine in fiecarea zi beat acasa. Nu este violent insa cauta intotdeauna motive de cearta, Am incercat sa-i explic cand era treaz ca ceea ce face nu e bine, dar in zadar.Cred ca are si ceva probleme psihice pt ca el spune ca nu bea si de fapt bea foarte mult in special seara cand vine de la lucru. Dati-mi un sfat , o parere va rog, simt ca am incercat toate modalitatile de comunicare insa fara efect. va multumesc si astept sfaturile voastre. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2008, 12:53:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iubita sora daca bea ce?
Roaga-te pentru el , trece-l la Sfantul Maslu si la Sfanta Liturghie.
Si daca cauta motive de cearta comporta-te frumos cu dansul si multa rasplata vei avea.
Vorbeste cu dansul cu dragoste si nu-l ura nici nu-l dispretui.
Ca daca vorbesti cu dansul cu dispretz sau fara dragoste omul simte in sufletul lui.
Vezi exemplu cu Noe si cu fii dansului.
Cand s-a imbatat Noe.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2008, 12:56:20
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Madalina suntem multi care am trecut prin ce treci tu. Pur si simplu nu ai ce sa faci tu, decat Dumnezeu. Roaga-te cat poti de mult pentru el. Vorbeste cu un preot sa te indrume cum sa te rogi, la ce slujbe sa il treci pe pomelnic si tine legatura cu el. Tatal meu avea aceleasi probleme. Acum a trecut la cele vesnice, Dumnezeu sa il ierte ca a fost un parinte bun. Imi fac eu probleme ca am inceput prea tarziu sa ma rog pentru el.
Tu intre timp arata-i toata afectiunea de care dispui si nu-l intocsica cu sfaturi, eventual daca dispui de un repertoriu amuzant care sa destinda atmosfera zic ca este nevoie. Timpul pe care cei din jurul vostru il aveti liber acordati-l lui. Diavolul ii indeparteaza de oameni pe acestia, voi trebuie sa il trageti inapoi, cu toate puterile voastre, iar Domnul este intarirea noastra. De dimineata pana seara. Sa simta tot timpul pe cineva aproape, chiar daca va respinge uneori compania. Avem un prost obicei de a respinge pe cei care sunt altfel, dar foarte multi s-au mantuit datorita celor din jur, care i-au tratat cu blandete si intelegere. Considera-i starea actuala ca si una de boala si trateaza-l ca pe un bolnav, intelegandu-i starile ciudate care le da acest fel de boala. Daca va resimti vreun gest de repulsie din partea voastra este o problema pentru el si stim in ce mod isi rezolva acesti oameni problemele.
Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2008, 14:00:32
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

madalina
vezi, sint aici fratri care repede sar cu sfaturi pentru tine, cerindu-ti in acelasi timp sa nu-l mai superi cu prea multe sfaturi pe taticul dumitale.
madalina, tatic ca al tau au cam 90% dintre noi, toti de pe aici. sau au avut.
vezi ce parinte iubitor este cu copilasul lui?
si cind ma gindesc ca este pe aici niste oameni care spun de iubire si dragoste si conceput copilasi cind vor ei, ca parintii fac ce vor si cind vor ... ma iarta, ca am divagat.
daca nu ai unde sa pleci si trebuie sa stai cu parintii tai, trebuie sa-i suporti. nu conteaza ca-ti fac viata un iad, nu conteaza ca te pot distruge si sufleteste...tu, sau el, sau noi sau voi trebuie sa-i iubim, pentru ca asta este o porunca a Domnului Iisus.
cum sa-i iubim pe parintii nostri trecindu-le cu vederea uriciunile?
asta nu stiu.
fiecare trebuie sa se lupte cu pripria-i fire si sa caute iubire unde de multe ori este ura.
roaga-te, roaga-te, roaga-te.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2008, 14:37:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andrei,acum pot spune ca gandim la unison.Sunt de-acord cu tine!!!Dar nu voi renunta si la caracteristica mea de-a te deranja,cumva,adica nu intentionez aceasta,dar cu siguranta ca o voi face,fiindca vad ca-ti pasa,de te iei de postarile mele.Si asta este un fel de dute-vino!
Asa,Madalinuta draga,nu esti nici prima si nici ultima persoana care se confrunta cu o astfel de situatie,ba as putea spune ca la tine nu este chiar atat de grava,atata timp cat tatal tau mai are si ceva responsabilitati,si atata timp cat de o vreme incoace a apucat pe aceata cale...si nu din-totdeauna.Mai depinde si cati frati sunteti,sau cat de indulgenta si de grijulie este mama vostra fata de voi in situatia data.
Tatal meu a fost alcoolic,dar nu stiu daca exista un termen anume pentru alcoolicii care se dedic in totalitate bauturii,dar asa era tatal meu.Si astazi imi este greu sa mi-l amintesc asa,cu chipul sau normal de om,netumifiat de atata alcool.Deja nu mai aveam nici o legatura cu acesta,el era in lumea lui,insa traia alaturi de noi.
Nu vreau sa para o chestie pesimista si deznadajduita,insa nu prea cred ca alcolicii pot renunta atat de usor la prietenul lor cel mai bun.Nu de alta,insa acesta are o putere extraordinara de dependenta asupra nevinovatului creier,adica mecanismul unde ar trebui sa salasluiasca discernamantul,care apoi sa te faca sa nu mai bei.
Tata avea o vorba;"ce daca voi muri,doar de o moarte este omul dator!",asta fiindca se imbalsama permanent cu aceasta licoare atat de nociva.Insa nu s-a gandit,poate niciodata,sau doar nu a mai putut face acest lucru,caci in acelasi timp cu pieirea lui,ne lipsea pe noi de o educatie decenta,ne speria,ne facea sa ne pierdem increderea in noi,si deci ne influienta in mod direct si viata nostra,a copilor lui,si nu putini.
Personal nu as tine un sot betiv NICIODATA,indiferent de perioada in care acesta incepe sa devina astfel,pentru ca este vorba de o situatie nociva si astfel presara in jur numai din aceasta nocivitate,la care cele mai nemeritate victime devin copii.
Nu stiu ce sa-ti spun Madalinuta,tata a murit de la bautura,deci a dus-o pana acolo,socrul meu la fel la varsta de 57 de ani,socrul fratelui meu la fel...deci nu stiu ce sansa mai are,dar daca va afecteaza viata nu cred ca merita tolerat.Cum spunea Andrei...90%dintre romani ne confruntam cu aceasta...si dintre rusi,caci sunt la fel de "credinciosi" ca noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2008, 15:03:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
[...]dar daca va afecteaza viata nu cred ca merita tolerat.Cum spunea Andrei...90%dintre romani ne confruntam cu aceasta...si dintre rusi,caci sunt la fel de "credinciosi" ca noi.[...]
Observ cu tristete ca oamenii nu mai vor sa ierte. Pai ory, sa inteleg ca tu vrei sa te mantui comod? Pai atunci cand sa mai lupti si cand sa mai ierti? In urma caror fapte vrei tu sa te mantuiesti? Vrand ca toti ceilalti sa fie perfecti ca noi sa nu avem de suferit? Mantuirea se face prin suferinta, nu prin comoditate si viata roz. Iisus ne-a intrebat: "Ce rasplata mai asteptati daca ii iubiti numai pe cei ce va iubesc?"
Daca nu putem trai cu ei in casa, macar sa nu ii judecam si sa ii evitam, desi si de acestea vom fi trasi la raspundere la judecata, ca am fugit repede de suferinte si nevointe, si am stiut numai sa aratam cu degetul, sa catalogam si sa judecam! :hmmm: Imi pare rau ca unii nu isi dau seama de aceste aspecte atat de importante in mantuirea fiecaruia. :(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2008, 15:12:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Veilur,poate pentru mine nu as fugi de suferinta,sunt obisnuita cu ea,dar pe copilul meu nu l-as putea obliga sa o suporte,fiindca atata timp cat depinde de mine,eu nu-i voi asterne calea de suferinta pentru ca aceasta reprezinta calea spre mantuire,aceasta mantuire sa si-o caute cand va fi major,pana atunci eu voi incerca sa-i daruiesc o viata de copil.Si nici un copil nu merita o viata alaturi de un inconstient betiv,care se gandeste numai la el.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2008, 15:51:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Veilur,poate pentru mine nu as fugi de suferinta,sunt obisnuita cu ea,dar pe copilul meu nu l-as putea obliga sa o suporte,fiindca atata timp cat depinde de mine,eu nu-i voi asterne calea de suferinta pentru ca aceasta reprezinta calea spre mantuire,aceasta mantuire sa si-o caute cand va fi major,pana atunci eu voi incerca sa-i daruiesc o viata de copil.Si nici un copil nu merita o viata alaturi de un inconstient betiv,care se gandeste numai la el.
Da, asa este, am inteles ce ai vrut sa spui, pentru ca poate si eu as fi fost afectat daca as fi avut un tata betiv.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2008, 20:20:47
madalinutza madalinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Iubita sora daca bea ce?
Roaga-te pentru el , trece-l la Sfantul Maslu si la Sfanta Liturghie.
Si daca cauta motive de cearta comporta-te frumos cu dansul si multa rasplata vei avea.
Vorbeste cu dansul cu dragoste si nu-l ura nici nu-l dispretui.
Ca daca vorbesti cu dansul cu dispretz sau fara dragoste omul simte in sufletul lui.
Vezi exemplu cu Noe si cu fii dansului.
Cand s-a imbatat Noe.
mersi pt sfat! dar vreau sa-ti mai spun ceva. el intotdeauna are ceva cu mama si numai cand e beat. adik cauta motive de cearta si intotdeauna o gaseste pe mama. chiar daca mama nu avea nici o vina. si e normal sa ma bag si eu cand e asa. intr-adevar l-am judecat mult si chiar l-am imbrancit si imi pare foarte rau si acum imi dau seama ca daca ii tineam predica tot facea ce vroia el. tata e ca un fel e stres cand e beat adik ne bate la cap si cum suntem eu cu facultatea sora mea cu scoala neam cam saturat. ma rog in continuare chiar daca nu e de ajuns doar atat. Sper ca Domnul sa-si intoarca fata si catre noi si o sa ne aculte rugaciunile!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2008, 21:58:13
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Spovediti-va toate trei, impartasiti-va si cereti binecuvantare de la preot sa cititi la miezul noptii Paraclisul Maicii Domnului sau Acatistul Potirul Nesecat pentru lepadare de betie. Doctore, vindeca-te pe tine insuti mai intai si apoi vei putea sa vindeci si pe altul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alcoolism/ Alte dependente + Codependenta fragmente Generalitati 1 21.04.2010 09:41:35