Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 02.03.2009, 17:40:41
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
de fapt, intrebarea lui ory suna asa:

Ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea?
de ce sunt marginalizati de biserica,si de fam.?

de familie - probabil din incultura si bigotism

de biserica - e oarecum inexplicabil, de ce sa fie acesti oameni lipsiti de impartasanie pana la moarte, cum am inteles dintr-un exemplu al lui ory. daca pana si mirenilor li se da binecuvantarea ptr a doua si a treia casatorie, iar cununia e taina iar calugaria doar ierurgie.
Tu te căsătorești cu Dumnezeu și divorțezi de El. Ce îți mai trebuie să te unești cu El?

Sunt mai mulți pași pentru a deveni călugăr. La început ești frate începător când poți renunța liniștit la mănăstire. Apoi ești frate rasofor când ajungi într-un fel de logodnă cu Hristos și dacă renunți și te căsătorești ți se face slujba de la a doua nuntă. Călugăria e nunta cu Mirele Hristos. Divorțurile nu sunt binecuvântate de Biserică ci sunt acceptate ca niște pogorăminte și în cazuri de excepții ( adulter, trecerea partenerei/ului la eretici etc. ). Mirele Hristos cu ce ți-a greșit ? Te-a înșelat cu altcineva? A trecut la eretici? NU. Sunt niște jurăminte pe care le faci când te călugărești, nu e joacă.

Părerea mea este că cineva care renunță la călugărie ( mă refer la cei care au făcut jurămintele ) ori privește lucrurile foarte superficial ( ceea ce e foarte grav și arată cât de departe e de Dumnezeu spunându-și că Dumnezeu îl iartă oricum ), ori a ajuns într-un loc foarte smintitor ( care ar putea să fie privit de Hristos cu înțelegere dar nu cred că acel om va face scandal că nu are nu știu ce drepturi ci își va plânge tot restul vieții neputința ).

Înțeleg că s-au făcut unele prostii dar vai de stareții care au acceptat prostiile celor ce au depus voturilor și celor care renunță.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 03.03.2009, 04:01:15
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit renuntarea la calugarie

Nu vad scris ca Mintuitorul ar fi indreptat pe apostoli la calugarie. Ci din potriva, le spune;ducetiva in toata lumea si propavaduiti imparatia cerului.Cind a fost sus pe munte cu cei doi apostoli nu au ramas acolo, cu toate ca sf Petru a sugerat ca este bine acolo.Nu Mintuitorul ii vrea sa coboare jos depe munte intre oameni. Retragerea este lucrare lui satan ca oamenii sa niu auda Evangelia care tradus din greaca inseamna veste buna. Veste salvari pe care Mintuitorul a aduso.

Fie ca intelegerea noastra sa se bazeze pe cuvintele Mintuitoruli
Reply With Quote
  #183  
Vechi 03.03.2009, 04:06:49
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit Casatorit cu Christos

As face o remarca si anume; Nu este vorba de casatoria fizica. Scriptura ne arata ca este vorba de o unitate a duhului.Este rau daca nu discernem ce este fizic, material de ce este spiritual.Daca ma fac calugar asta presupune ca a abandonez intreaga activitate necesara egzistentei mele si chiar a celor din jurul meu.Si Preotii si calugarii astazi ii vezi cu celulare. Ei bine, ce sar fi ntimplat daca toti se calugareau? iata dece spunea Mintuitorul ca nu tuturor le este dat sa fie nazireni.









Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Tu te căsătorești cu Dumnezeu și divorțezi de El. Ce îți mai trebuie să te unești cu El?

Sunt mai mulți pași pentru a deveni călugăr. La început ești frate începător când poți renunța liniștit la mănăstire. Apoi ești frate rasofor când ajungi într-un fel de logodnă cu Hristos și dacă renunți și te căsătorești ți se face slujba de la a doua nuntă. Călugăria e nunta cu Mirele Hristos. Divorțurile nu sunt binecuvântate de Biserică ci sunt acceptate ca niște pogorăminte și în cazuri de excepții ( adulter, trecerea partenerei/ului la eretici etc. ). Mirele Hristos cu ce ți-a greșit ? Te-a înșelat cu altcineva? A trecut la eretici? NU. Sunt niște jurăminte pe care le faci când te călugărești, nu e joacă.

Părerea mea este că cineva care renunță la călugărie ( mă refer la cei care au făcut jurămintele ) ori privește lucrurile foarte superficial ( ceea ce e foarte grav și arată cât de departe e de Dumnezeu spunându-și că Dumnezeu îl iartă oricum ), ori a ajuns într-un loc foarte smintitor ( care ar putea să fie privit de Hristos cu înțelegere dar nu cred că acel om va face scandal că nu are nu știu ce drepturi ci își va plânge tot restul vieții neputința ).

Înțeleg că s-au făcut unele prostii dar vai de stareții care au acceptat prostiile celor ce au depus voturilor și celor care renunță.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 03.03.2009, 16:35:06
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de john1942 Vezi mesajul
Nu vad scris ca Mintuitorul ar fi indreptat pe apostoli la calugarie. Ci din potriva, le spune;ducetiva in toata lumea si propavaduiti imparatia cerului.Cind a fost sus pe munte cu cei doi apostoli nu au ramas acolo, cu toate ca sf Petru a sugerat ca este bine acolo.Nu Mintuitorul ii vrea sa coboare jos depe munte intre oameni. Retragerea este lucrare lui satan ca oamenii sa niu auda Evangelia care tradus din greaca inseamna veste buna. Veste salvari pe care Mintuitorul a aduso.

Fie ca intelegerea noastra sa se bazeze pe cuvintele Mintuitoruli
Dacă ești împotriva călugăriei iartă-mă că îți cam contest ortodoxia.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 03.03.2009, 16:36:23
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de john1942 Vezi mesajul
As face o remarca si anume; Nu este vorba de casatoria fizica. Scriptura ne arata ca este vorba de o unitate a duhului.Este rau daca nu discernem ce este fizic, material de ce este spiritual.Daca ma fac calugar asta presupune ca a abandonez intreaga activitate necesara egzistentei mele si chiar a celor din jurul meu.Si Preotii si calugarii astazi ii vezi cu celulare. Ei bine, ce sar fi ntimplat daca toti se calugareau? iata dece spunea Mintuitorul ca nu tuturor le este dat sa fie nazireni.
Problema nu e despre a se căsători toată lumea ci de ce cei care au depus voturile monahale iar apoi au renunțat la ele nu sunt primiți cu brațele deschise de Biserică până ce se pocăiesc.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 04.03.2009, 06:48:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Problema nu e despre a se căsători toată lumea ci de ce cei care au depus voturile monahale iar apoi au renunțat la ele nu sunt primiți cu brațele deschise de Biserică până ce se pocăiesc.
dar cu pogoramintele cum este? de ce atata inflexibilitate aici?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 04.03.2009, 10:34:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

stii ce-nseamna la ei aceasta pocainta("pana ce se pocaiesc")?Inseamna sa lase familie,sa lase copii pe mana unor straini si sa revina in manastire..."pentru pocainta".Eu nu stiu ce fel de pocainta ar fi aceasta,nu stiu ce fel de credinta este aceasta,sa-ti responsabilitattile in mainile altcuiva si sa fugi,practic de ele.cand desavarsirea pocaintei trebuie sa vina mai intai din atitudinea noastra fata de semeni.Asta nu este credinta,aceasta nu este un lucru moral,ci mai degraba o demagogie,un non sens,o atitudine incerta dpdv spiritual...un lucru demn de insensibilitate si neomenie.
Iar treaba cu legamintele,spun eu cum sta,daca familia respectiva are destui bani,se poate trece cu vederea si se face cununia,sau daca este nepotul Preasfintitului,de asemenea.Cunosc cazuri concrete.
Dar,nu asta conteaza,conteaza sa-ti coordonezi singur mintea,sa judeci singur despre cum consideri ca trebuie sa-ti duci viata,altfel risti ca toata viata sa te manipuleze altii,pe principii mai mult sau mai putin veridice.
Este strigator la cer cum se admite o a doua,sau chiar si a treia casatorie,dar dupa calugarie nu se mai admite nimic...si stii de ce?,pentru ca "mirele Hristos"oricum este fictiv si nu are ce spune...tot oamenii spun.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #188  
Vechi 04.03.2009, 16:05:43
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
1. stii ce-nseamna la ei aceasta pocainta("pana ce se pocaiesc")?Inseamna sa lase familie,sa lase copii pe mana unor straini si sa revina in manastire..."pentru pocainta".Eu nu stiu ce fel de pocainta ar fi aceasta,nu stiu ce fel de credinta este aceasta,sa-ti responsabilitattile in mainile altcuiva si sa fugi,practic de ele.cand desavarsirea pocaintei trebuie sa vina mai intai din atitudinea noastra fata de semeni.Asta nu este credinta,aceasta nu este un lucru moral,ci mai degraba o demagogie,un non sens,o atitudine incerta dpdv spiritual...un lucru demn de insensibilitate si neomenie.
2. Iar treaba cu legamintele,spun eu cum sta,daca familia respectiva are destui bani,se poate trece cu vederea si se face cununia,sau daca este nepotul Preasfintitului,de asemenea.Cunosc cazuri concrete.
3. Dar,nu asta conteaza,conteaza sa-ti coordonezi singur mintea,sa judeci singur despre cum consideri ca trebuie sa-ti duci viata,altfel risti ca toata viata sa te manipuleze altii,pe principii mai mult sau mai putin veridice.
4. Este strigator la cer cum se admite o a doua,sau chiar si a treia casatorie,dar dupa calugarie nu se mai admite nimic...si stii de ce?,pentru ca "mirele Hristos"oricum este fictiv si nu are ce spune...tot oamenii spun.
Ți-am numerotat puțin la ce ai scris ca să pot să îți dau răspuns la fiecare punct.

1. În primul rând cum ai ajuns să faci copii din moment ce nimeni nu te cunună dacă ai fost călugăr? Înseamnă că încalci și mai tare Sf. Canoane și îți adaugi păcate și mai mari. Așa că în cazul tău ( mă refer la cel imaginat de tine ) e normal să nu se poată rezolva simplu lucrurile după atâtea păcate ( lepădare de cinul monahal, cununie nebinecuvântată de Dumnezeu - făcută de niște păstori mai eretici sau nefăcută la biserică, copii în afara cununiei etc. ). Dar dacă omul se pocăiește cu adevărat Dumnezeu îl ajută. În astfel de cazuri ar trebui multă rugăciune și să se vorbească cu duhovnici înțelepți așa că nu sunt în măsură să dau sfaturi. Dar oricum nu cred că topicul era vorba despre cazul în care câțiva ani întregi ai făcut păcate așa mari ( deși ți-aș povesti ceva. Când am fost la primul meu pelerinaj din viața mea la Rarău mi-a povestit o femeie un caz interesant. Era vorba despre un călugăr care s-a lepădat de jurăminte și s-a dus în lume s-a căsătorit și a avut copii. La un moment dat copilul călugărului îl întreabă de ce are schimă pe piept. Atunci respectivul om realizează că harul nu l-a părăsit și se pocăiește și se întoarce la mănăstire. Deci Dumnezeu lucrează ).

2. Să ne înțelegem puțin: eu nu vorbesc de ceea ce se întâmplă ci de ce ar trebui să se întâmple. Puțin îmi pasă că episcopul nu știu care sau preotul nu știu care face cum îi taie capul. Va răspunde în fața lui Hristos. Dar nu înseamnă atunci că nu mai ascultăm de Biserică, de Sf Canoane din cauză că majoritatea greșesc. Hristos când te va judeca nu prea va ține cont că nu știu câți au făcut ca tine. Adică poți să ajungi și tu în iad și cei după care te-ai luat.

3. Sunt perfect de acord cu tine dar totuși... Vezi că e pericolul mare la ce ai spus tu să cazi ori în ceva sentimentalism ori într-o anumită împlinire a voii proprii care amândouă sunt departe de duhul duhovniciei ortodoxe. Adică pe de o parte până când găsești un duhovnic bun ar trebui să nu te lași în mâinile oricui deși dacă o faci cu smerenie totală Dumnezeu te apără ( dar în lumea asta îmbibată în mândrie greu vezi smerenie fără un pic de mândrie ).

4. Nu pricep ce e așa greu de înțeles. De ce există a doua și a treia căsătorie? Ce spun Sf. Canoane? Poate să facă așa ceva Hristos ca să poți divorța de El? Călugăria este nunta cu Hristos dacă nu știai iar dacă nu ești de acord cu astea atunci îți contest și ție ortodoxia.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 04.03.2009, 16:16:56
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dar cu pogoramintele cum este? de ce atata inflexibilitate aici?
E foarte greu și riscant să faci pogorăminte în unele cazuri că se pot sminti și alții și ar fi o sminteală foarte mare. Să îți dau un exemplu: povestea păr Paisie Aghioritul despre o fată de țăran simplă. A pierdut oile tatălui său și i-a zis asta. Acesta i-a spus copilei să găsească oile dacă nu poate să își pună ștreangul la gât. Fata nu a găsit oile și și-a pus ștreangul la gât. Continua păr Paisie că Biserica nu putea să îi facă slujbă de înmormântare că s-a sinucis dar sigur Dumnezeu a văzut că a făcut asta ca o ascultare și nu o va lăsa. Dacă i s-ar fi făcut înmormântare îți dai seama ce s-ar întâmpla? Fata asta s-a sinucis din ascultare, adică nu s-a gândit că tatăl ei nu vorbea serios. Alții ar putea totuși băga astfel de scuze și mult mai mulți s-ar sinucide. Sper că înțelegi unde bat Citește și la punctul 1 la ce am spus la ory că am pus o povestioară în care se arată că totuși Dumnezeu lucrează.

Exemplu de sminteală: Era întrebat păr Rafail Noica: "Poți avea relații trupești cu o fată dacă nu ești căsătorit dar ai binecuvântarea duhovnicului?" Păr Rafail Noica a fost foarte întristat de întrebarea asta zicând că de aceea Sf. Părinți cu păcatele trupești erau așa categorici și spunea "nu fă asta" și restul ( dar la început a răspuns clar la întrebare ca Sf. Taină a Cununiei e binecuvântarea duhovnicului. Și totuși nu cred că nu s-ar găsi duhovnici care să dea binecuvântare fără cununie și atunci legalizăm curvia? ).
Reply With Quote
  #190  
Vechi 05.03.2009, 09:40:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sauriam,chiar nu are rost sa ma apuc cu tine de polemici.Eu am pus punctul punctul pe i,pe realitate,tu nu ai facut decat sa o iei de la inceput....cu teoriile,bine-nteles,cele citite...bine-nteles.Chiar nu are rost!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58