Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2009, 13:46:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cu bucurie, anne!

Spor in toate cele de folos, odihnitoare de suflet.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.02.2009, 15:27:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"Manastire poate fi si casa ta, numai sa vrei. Nu e cu nimic diferita de o manastire. Este de-ajuns sa faci ce-ti spun. Nu locul face manastirea, ci felul in care vietuiesti. Du-te acum, roaga-te si fii rabdator in toate". - Parintele Porfirie
...acestea poti sa le mai spui de un milion de ori,frumoasa si clara exprimare.Cine poate a intelege,intelege!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.02.2009, 19:36:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...acestea poti sa le mai spui de un milion,frumoasa si clara exprimare.Cine poate a intelege,intelege!
Eu una nu am inteles. Ce ar fi de facut?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2009, 22:29:21
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marian Moise - As vrea sa intru-n manastire AUDIO
http://www.crestinortodox.ro/Asculta...UDIO-4163.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2009, 20:26:24
andrei_b25 andrei_b25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2009
Mesaje: 27
Implicit

Avand in vedere topicul, am sa spun si eu ca am vrut sa plec la manastire. De doua ori. Prima data a fost prin anul 3 de faculta si chiar a fost dintr-o necesitate sufleteasca si eram atat de hotarat incat mi-am luat la revedere de la toata lumea si trebuia sa plec peste 3 zile parca. Nu am vrut sa vorbesc cu nici un preot cu nimeni, asa simteam, asa am vrut sa fac, dar la insistentele mamei, am zis ca merg sa vorbesc cu un preot. Si intr-adevar m-am dus la o biserica sa vorbesc cu un parinte, cu care nu am mai avut nevoie sa vorbesc. Am stat o ora in biserica, si ceva imi spunea ca nu e de mine acolo, ca locu meu e aici in lume. Iar a doua oara a fost cand am terminat scoala, trebuia sa iau o hotarare, ori aici ori acolo, punct. Si am plecat la manastirea Sambata unde am stat o noapte. Ospitalitatea si linistea de acolo m-au impresionat, dar constiintza imi spunea ca nu-i de mine acolo. Si asta a fost. Cred in Dumnezeu si ca orice crestin vreau si eu sa ma mantuiesc. Credeam ca acolo voi fi mai aproape de Dumnezeu, dar cred ca si aici ne putem apropia de El daca vrem si pot spune ca am avut cateva suferintze dupa aia, care mi-au fost date doar din voia Lui, pentru a ma mai apropia un pic de El. Poate ca cei din manastiri au o viatza mai inalta decat noi, dar cred ca daca ne dorim, ne putem mantui si noi aici in lume, chiar daca n-om fi printre primi da macar printre ultimii sa fim :) si tot o fi bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.02.2009, 20:52:00
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Da si eu am avut dorinta asta de a merge la manastire pt k nu vroiam sa ma casatoresc sa am copii dar acum cand am crescut numai am dorinta aceea.Imi placea mult la manastiri linistea si singuratatea dar traind mai aproape de ele si vazand ce se petrece in zilele noastre in manastire nu am mai acceptat asa ceva poate nu e peste tot asa dar in viata mea eu cred ca am colindat toate manastirile din Romania aprox toate si cam peste tot era asa adica nu asa cum imi doream cam un fel de rai nu asa de bun dar totusi.Asta e viata acum nu mai visez sa merg am alta viata alte obligatii.Este un lucru nemaipomenit pt cei care cu adevarat isi doresc si ajung in manastiri dar sa reziste pana la capat asa dobandesc raiul cu rabdare,blandete si dragoste!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.02.2009, 22:18:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Lavrentie de Cernigov spunea: ,,Nu toti se vor salva in manastire si nu toti vor muri in lume."

Multe tinere veneau la Parintele Lavrentie sa ia binecuvantare pentru a intra ca maici in manastire. Intrucat prietenele ei primisera aceasta binecuvatare, veni si o tanara si se apropie de Parintele, dar nici n-a inceput sa spuna ceva, ca Parintele i-a zis: ,,Nu, nu, vei merge in lume si te vei casatori. "

Ea a inceput sa planga si sa-l roage pe Parintele s-o binecuvanteze ca sa intre si ea in manastire. la care Parintele cu dragoste in glas iispuse: ,,Daca vom merge toti in manastire, atunci cine va mai naste preoti si arhierei?"

Proorocia Parintelui s-a indeplinit intocmai, caci baiatul pe care l-a nascut a devenit protoiereu. (Viata Sf. Lavrentie, p. 74

Eu cred ca trebuie sa existe o iubire arzatoare pentru Dumnezeu pentru a fi capabil de jertfa de sine: mai ales in manastire dar si in mijlocul multimii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2009, 10:18:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit sa nu folosim locul vietuirii drept pretext..

Curatia interioara, ceruta de Dumnezeu fiecarui crestin in parte, este totdeauna posibila, independent de circumstantele exterioare. Daca un om nu ar putea dobandi sfintenia intr-un loc, Dumnezeu Insusi ar fi nedrept si rau, sadindu-l pe acela acolo, iar pe un altul intr-un loc cu de toate. Fiecare trebuie sa-si lucreze talantii, unul 2, altul 10, altul 100. Vom da seama daca nu vom fi facut atat cat se putea face in locul in care am trait. Iar daca am facut tot ce se putea face in acel loc, ajungem sfinti.

Sfantul Simeon Noul Teolog este inflexibil asupra acestui punct: "Multi considera calea monahala ca fiind mai binecuvantata. In ce ma priveste, nu as dori sa asez vreuna mai presus de celelalte, nici sa o laud pe una, dispretuind-o pe cealalta, in orice situatie, viata traita pentru Dumnezeu si dupa Dumnezeu este intru totul binecuvantata."

Viata traita dupa Dumnezeu este calea spre Imparatia Cerurilor !

Este adevarat ca locul exterior si mediul uman pot ajuta mai mult sau mai putin, insa nu trebuie luam acestea drept scuza pentru neputintele noastre.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2009, 10:36:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit fericirea de a cunoaste calea !

Parintelui Rafail Noica

[COLOR=red]Monahism si mirenism[/COLOR] -[COLOR=red] Video ![/COLOR]

Conferinta de la Manastirea Ramet, din cadrul Sinodului Mitropolitan si primei sinaxe a exarhilor, staretilor, staretelor si duhovnicilor de la manastirile de pe cuprinsul Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, petrecuta la data de 9 noiembrie 2006. Au participat 97 de stareti si 47 de duhovnici.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.03.2009, 23:54:45
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit Calugar

Citat:
În prealabil postat de maiami Vezi mesajul
in momente grele din viata mea cand nu mai aveam incredere in nimeni, cand la serviciu totul se darama m-am indreptat spre manastire si asa am ajuns sa ma linistesc;
acum nu sunt calugar ci lucrez in oras dar nu exclud posibiliatea ca intr-o zi sa ma calugaresc, mai la batranete.
Pai cine poate sa stie daca mai ajunge la batrinete?se vede treaba ca nu vrei sa -ti intemeiezi o familie. Ei bine Dumnezeu a lasat familia, a institui-o,Dece nu la lasat pe Adam singur? In geneza citim ce a spus Dumnezeu cu privire la om;nu este bine ca omul sa fie singur,sa-i facem un ajutor potrivit. Apoi si in proverbe scrie ca; este mai bine doi decit unul.Traim intr-o lume unde domina egoismul.Daca crezi ca esti potrivit pentru calugarie , dece nu mergi acum. Dai Domnului cei mmai frumosi anii din viata ta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09