Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2009, 16:28:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
In cazul asta si emisiunile de divertisment sunt patima si putinatate a mintii. Pentru ca sportul la TV nu e sport, e divertisment. Eu ma uit la fotbal, de exemplu, ca sa ma distrez, sa ma simt bine. Asa cum un violonist virtuos imi incanta auzul, tot asa un fotbalist care reuseste un dribling spectaculos urmat de gol imi incanta privirea. Si mai bine ma simt cand acel fotbalist apartine unei echipe pe care o simpatizez. Competitia aduce dupa sine simpatii si afinitati.
Adevarat, fotbalul ca arta este ceva frumos si odihnitor. Dar, din pacate, fotbalul nu prea mai e arta, iar antipatiile - mania, nervii - pe care le genereaza sunt mai multe decat simpatiile si afinitatile. Datorita celor rele pe care le genereaza un meci, am ajuns sa spun ca televizorul este putinatate, in timp ce un fotbal cu prietenii este sanatate.

Nu stiu ce sa zic, divertismentul la televizor.. am o parere mai conservatoare, poate chiar catalogata drept habotnica. Mi se pare de proasta calitate, plin de incultura si aberatii care amuza oameni dintr-o categorie limitata. Nu stiu sa fi auzit vreun om de calitate (intelectuala, culturala, duhovniceasca) care sa urmareasca emisiunile gen: la bloc, tradati in dragoste, animal planet show.. sau ce o mai fi pe acolo.

Totul poate fi bun, daca mintea este buna.. totul poate fi frumos, daca mintea este frumoasa. In divertisment si sport, din ce in ce mai de proasta calitate, nu gasesc odihna. Recunosc.. sporturile de performanta (patinaj, dans, circ) imi atrag foarte tare atentia, insa nu stiu ce sa zic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2009, 17:32:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ma uit la TV doar pentru fotbal. Urmaresc cateva seriale americane, dar le iau de pe internet a doua zi, nu astept 5 ani ca sa existe o sansa sa le vad la posturile noastre scurtate ca sa incapa reclamele.

Altminteri, televiziunea de la noi se indreapta usor dar sigur catre recordul mondial la penibilitate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2009, 18:32:31
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Interesanta problema ai ridicat Florin. Nu m-am gandit pana acum sa privesc sportul din perspectiva crestina. Eu sint un iubitor al sportului. Imi place sa-l practic si imi place sa-l urmaresc la televizor. Nu fac parte din categoria "fanilor" care fac prapad pe stadioane dar imi place sa urmaresc intreceri sportive de toate felurile. Intr-adevar, sportul de performanta a ajuns o afacere, iar sportivii profesionisti au ajuns un fel de gladiatori. Astea sunt vremurile. Oricum, m-ai facut sa meditez asupra acestei probleme si, pentru asta, iti multumesc.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.03.2009, 11:20:39
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

eu personal, stiu ca sportul e foarte sanatos si benefic, dar vreau sa spun ca nu sunt nici pe departe o persoana careia sa ii placa vreun sport anume. Mi se par mult mai folositoare ''sporturile" mintii. Spre exemplu: rebusuri, jocuri de cuvinte, concursuri...etc...
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.03.2009, 12:18:31
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Sportul de performanta vine de la diavol. Stiu ca pe multi am sa-i sochez cu afirmatia asta, dar asta e adevarul.

Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.03.2009, 12:59:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sportul ca boxul,rugby si celelalte lupte normal ca nu sunt crestine si bune pentru suflet.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.03.2009, 13:45:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si metaniile sunt utile pentru mentinerea sanatatii. Toti muschi sunt pusi in miscare in timpul unei metanii. Ascetii nu se imbolnavesc de inima pentru ca fac multe metanii. Acest sport de chilie este placut lui Dumnezeu pentru ca se face concomitent cu rostirea rugaciunii inimii sau cu alte rugaciuni. In timpul practicarii acestui ,,sport", obligam si trupul sa se roage si sa se smereasca in fata lui Dumnezeu.

Dar chiar metaniile daca sunt facute cu mandrie isi pierd valoarea duhovniceasca. Prin sport ne mentinem sanatatea si ne sporim increderea in fortele proprii. Insa in urma competitiilor, obicei se cade in mandrie, iar mandria aduce cu sine si alte patimi...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sport

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Petru,din perspectiva ortodoxa Ioana-Andreea Biserica Romano-Catolica 9 14.02.2013 22:41:32
o alta perspectiva The_Fallen Generalitati 24 07.01.2013 15:54:10
Spovedania - perspectiva repetitiva Nicador Generalitati 14 25.01.2011 15:21:12
O privire crestin ortodoxa asupra Adevarului si tolerantei mihailt Generalitati 0 05.01.2010 20:23:36
Perspectiva Crestina danyel Generalitati 0 26.05.2007 02:01:06