Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 09.03.2015, 15:38:29
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si pe oaza sta sa cada
O gascuta mica, slaba
Ce incearca sa o dreaga
Cand pe-o parte, cand pe alta
Toata lumea sa o-mpace.
"Ia te uita ce dibace",
Zise-un crocodil in pace,
"Vrea gascuta sa-i impace
Pe toti interlocutorii
Cu pareri aleatorii".
Reply With Quote
  #682  
Vechi 09.03.2015, 15:41:41
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul

Ezio, per bacco!
De unde le scoti?
Reply With Quote
  #683  
Vechi 09.03.2015, 16:53:58
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Citeste-ti in gand literele bolduite (ingrosate) pentru ca ele dovedesc inca o data ca esti acel fariseu fatarnic din parabola!

Tot ce spui poate fi folosit impotriva ta!
Iluminatule, eu am grija sa nu fiu amagit. Nu cred pe nimeni ci doar ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu (asa au facut crestinii din Berea, care nu l-au crezut nici chiar pe marele apostol Pavel - iar sfantul apostol i-a laudat pentru aceasta - Fapte 17:11). Lucrurile stau cu totul altfel cu locuitorii tarii noastre. Nu cunosc Sfanta Scriptura si sunt foarte usor de amagit. Crestinii trebuie sa cunoasca invataturile si fagaduintele lui Hristos (de la care le vine si numele) care se gasesc numai si numai in Biblie.

Crestini care nu cunosc invataturile lui Christos ... suna cam aiurea.
Reply With Quote
  #684  
Vechi 09.03.2015, 17:31:12
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Iluminatule, eu am grija sa nu fiu amagit. Nu cred pe nimeni ci doar ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu (asa au facut crestinii din Berea, care nu l-au crezut nici chiar pe marele apostol Pavel - iar sfantul apostol i-a laudat pentru aceasta - Fapte 17:11). Lucrurile stau cu totul altfel cu locuitorii tarii noastre. Nu cunosc Sfanta Scriptura si sunt foarte usor de amagit. Crestinii trebuie sa cunoasca invataturile si fagaduintele lui Hristos (de la care le vine si numele) care se gasesc numai si numai in Biblie.

Crestini care nu cunosc invataturile lui Christos ... suna cam aiurea.
Fagaduintele lui Cristos se gasesc nu doar in biblie. Mai citeste.

Imi dau seama ca e greu sa fii independent intr-o lume de inregimentati, unii mai fanatici ca altii. Dar, merita!
Reply With Quote
  #685  
Vechi 09.03.2015, 18:12:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
In ce a constat acea biruinta? A castigat cineva viata vesnica? Sau, a existat vreun castig demn de bagat in seama?
A triumfat Adevarul, au fost biruiti ereticii.

Citat:
1. Folosirea instrumentelor muzicale nu este punct de doctrina. Ne putem lipsi foarte usor de ele. Nu la fel pot face si cei care se inchina la icoane.
Nici cinstirea icoanelor (ca si obligativitate practica) nu este "punct de doctrina".
Dar iconoclasmul este (ca exemplu negativ de gandire eretica).

Adica se poate si practica ne-bliblica (doar la noi) daca teoreticm nu e musai necesara.
Va puteti lipsi dar nu va lipsiti, ce convenabil.

Citat:
Totusi, nu vad nimic rau sa-i inalti imnuri lui Dumnezeu (care duc catre muzica clasica, inaltatoare) folosind instrumente muzicale(vioara, pianul). Personal, detest zdraganelile si tot felul de cantece de doi bani (care se practica intens pe la unele culte neoprotestante).
Ce te face sa crezi ca Dumnezeu ar avea nevoie de muzica voastra "inaltatoare"?
Cand se rugau primii crestini pe "muzica inaltatatoare"?
Apostolii?

Cum ramane cu reperul "apostolic"?
O dam cotita acum, nu-i asa? A..nu-i nimic rau (zicem noi).

Citat:
2. Zecimea a fost incurajata de Insusi Domnul Iisus Hristos (Matei 23:23). Intra la categoria celor "pe care sa nu le lasam nefacute".
A fost, sub Vechiul Testament (valid pana la rastignire).
Nu si in Noul Testament.

Tare facem usor caz de Biblie, tare usor ne dam de gol ca habar nu avem a citi in context.

Citat:
3. Biblia nu este obiect de cult ci de studiu si cercetare. Biblia mea nu este plina de praf si nu-i aduc inchinare, ci este plina de notari si urme de folosinta.
Depinde ce intelegi tu prin "obiect de cult". Fiind omniprezenta, cam este.


4. Sola Scriptura este un principiu promovat si practicat de Insusi Hristos si Sfintii Apostoli.
Domnul Iisus Hristos rosteste de cca 40 de ori expresia "este scris" (dand citate din Sfanta Scriptura - Moise si proorocii). Sfintii Apostoli fac acelasi lucru (epistolele lor sunt pline de expresia "este scris". Chiar ne indeamna si pe noi:
"sa invatati sa nu treceti peste ce "este scris" (1 Corinteni 4:6)

1. Se refera la Vechiul Testament.
Care este reperul vostru pentru autoritatea Noului Testament?

2. Da ca reper Scriptura, nu spune "Sola Scriptura".

In plus, care este sursa autoritatii voastra, care dintre voi sunteti urmasi ai Apostolilor sau hirotoniti de Apostoli sau urmasii lor prin punerea mainilor?

Citat:
Ce am nascocit? Ce interpretare am dat? Versetele postate de mine nici nu au nevoie de interpretare. Sunt cat se poate de clare.
Clare cand nu le gandesti, le scoti din context si arunci aiurea pentru ca asa ai fost invatat, sa nu gandesti.

Gandirea la adventisti cel putin, se pedepseste cu excomunicarea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #686  
Vechi 09.03.2015, 18:16:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
1.Daca icoanele ar avea doar rol artistic si educativ, ar fi foarte bine. Dar, stim bine ca lucrurile nu stau deloc asa ci este vorba de sfidarea lui Dumnezeu si incalcarea poruncii Sale (referitoare la inchinare).
Adica sfidarea dumnezeului neoprotestant iconoclast si a poruncilor sale la fel de imaginare ca persoana sa.

Reciteste topicul daca tu crezi ca poti sa vii cu o contributie intelectuala deosebita, daca n-ai nimic original de spus sau argumentat fata de ceea ce s-a spus deja, mai bine abtine-te ca gama asta de aiureli declarate pe un ton cu pretentii de seriozitate a fost ultra-epuizata deja.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #687  
Vechi 09.03.2015, 18:25:45
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Lucrurile stau cu totul altfel cu locuitorii tarii noastre. Nu cunosc Sfanta Scriptura si sunt foarte usor de amagit.
Bietii de ei! Cine crezi tu ca ii amageste pe ei? Nu cumva voi, sectarii? Si atunci sa-nteleg ca propovaduirea voastra poarta numele de "amagire" - sau mai pe romaneste "inselare"?
Tocmai procentul de 90% arata contrariul, tovarase Vasilescu!
Munca voastra de lamurire nu prea da roade, tovarase! Si stii de ce? Pentru ca "lucrurile stau cu totul altfel cu locuitorii tarii noastre"! A noastre, tovarase Vasilescu, nu a voastre!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #688  
Vechi 09.03.2015, 18:40:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Imi dau seama ca e greu sa fii independent intr-o lume de inregimentati, unii mai fanatici ca altii. Dar, merita!
Esti ca blonda aceea care a luat-o pe contrasens pe autostrada si striga in gura mare: "E plina lumea asta de "inregimentati", cu sutele, cu miile!"

Noroc ca se mai naste o data la 100 de ani cineva care sa gandeasca pentru acesti "micuti"!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #689  
Vechi 09.03.2015, 20:22:54
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Fagaduintele lui Cristos se gasesc nu doar in biblie. Mai citeste.
Unde sa mai citesc? Unde mai pot gasi invataturile si fagaduintele rostite de Domnul Iisus Hristos, in afara de Sfanta Scriptura?


Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Imi dau seama ca e greu sa fii independent intr-o lume de inregimentati, unii mai fanatici ca altii. Dar, merita!
Independenta se capata prin cunoasterea adevarului. O spune chiar Domnul Iisus: "Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face slobozi"(Ioan 8:32).

Barsaumas, eu am avut libertatea de a alege. Am fost ortodox si am ales sa merg dupa adevarul Scripturii. Am cunoscut mai multe confesiuni religioase si am ales-o pe cea care este cel mai aproape de Sfanta Scriptura. Tu, ce alegeri, in cunostinta de cauza ai facut? In ce consta libertatea ta?
Reply With Quote
  #690  
Vechi 09.03.2015, 20:37:39
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Bietii de ei! Cine crezi tu ca ii amageste pe ei? Nu cumva voi, sectarii? Si atunci sa-nteleg ca propovaduirea voastra poarta numele de "amagire" - sau mai pe romaneste "inselare"?
1. Nu suntem sectari ci suntem crestini de alta confesiune decat cea ortodoxa.
2. Singura "amagire" pentru care ma rog si fac tot ce pot, este cea de a-i face pe oameni sa cerceteze Cuvantul lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tocmai procentul de 90% arata contrariul,
Procentul asta, al tau, are 2 mari probleme:
- este valabil pe o arie restransa;
- important: cati vor mosteni viata vesnica, din procentul tau?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Munca voastra de lamurire nu prea da roade, tovarase! Si stii de ce? Pentru ca "lucrurile stau cu totul altfel cu locuitorii tarii noastre"! A noastre, tovarase Vasilescu, nu a voastre!
Daca oamenii ar fi indemnati sa cerceteze Sfanta Scriptura, s-ar vedea si roadele. Dar, sunt potrivnici care au teama de asa ceva. Cunoasterea adevarului Sfintei Scripturi ar darama multe dogme. Totusi, sunt "roade" si pe teritoriu tarii noastre (chiar si printre preoti - cu putin timp in urma am ascultat marturia unui fost preot de rang inalt - din acela cu brau rosu).

La nivel mondial, roadele se vad. Se boteaza, cunoscand adevarul, cca 2300 de suflete, in fiecare zi (cam 1 milion pe an). Asta, numai in biserica mea.

P.S. Ai fi in stare sa ma expatriezi (dupa ce m-ai jignit). Bravo crestine.

Last edited by vasilescu65; 09.03.2015 at 20:41:54.
Reply With Quote
Răspunde