Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 12.03.2015, 23:20:14
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nenea Vasilescu, iertare, aștept răspuns, dacă vrei versete din Biblie, din care reiese că sufletul e nemuritor, fără să fie exclusiv sintagma "suflet nemuritor", că nu ești tu chiar atât de încuiat la cap, să nu-ți dai seama. Sper... Nădăjduiesc... :)
Nu. Astept versete care sa spuna clar ca sufletul este nemuritor asa cum iti dau eu, ca exemplu, un verset care spune ca sufletul moare.

"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:20). E limpede? Astept ceva asemanator.

Sa nu vii cu pilda bogatului nemilostiv (din Luca 16) unde nici macar cuvantul "suflet" nu apare, dar multi zic ca este vorba de suflet nemuritor (desi cei din pilda au parti trupesti si suferinte trupesti). Sper sa nu vii cu aiureli de genul asta.
Reply With Quote
  #762  
Vechi 12.03.2015, 23:25:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Prefer Igor, mulțumesc. Păi scrie acolo sus în drapta colț, că ești catolic. Dacă ești ortodox, pune că ești ortodox.

Iertare.
Nu inteleg de ce un crestin ortodox prefera sa nu fie chemat pe numele pe care l-a primit la Sfantul Botez. Ai ceva de ascuns ?

Privitor la ce scrie la profil, da, sunt crestin romano-catolic, prin mila lui Dumnezeu. Ceea ce nu inseamna ca desconsider Biserica Ortodoxa. Dimpotriva.
Reply With Quote
  #763  
Vechi 12.03.2015, 23:26:55
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
[b] dar hai mai bine să facem un alt topic separat, că aici vorbim despre Sfintele Icoane, vrei, frăția ta?

Iartă-mă dacă te supăr, îmi ești tare drag.
Bun gand. Sa facem un topic separat despre suflet. Ar fi bine sa incepem cu ceea ce inseamna suflet in Sfanta Scriptura. Ideea ca "suflet" insemna o parte nemateriala care se desprinde de cel mort si traieste, in continuare, in mod complet, nu este deloc Biblica. Este o teorie pagana (Platon o vehicula - iar multi au preluat-o). "Suflet" in Sfanta Scriptura are cu totul o alta semnificatie (viata, omul insusi, etc). Este important sa intelegem ce este acela "suflet" pentru ca apoi sa vedem ce se intampla cu el.

P.S. Eu trebuie sa ma retrag. Mai vorbim si maine. Noapte buna.
Reply With Quote
  #764  
Vechi 13.03.2015, 00:04:14
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dupa postarea ortodoxie=suferinta nici nu ma mir ca unii fug de ortodoxie; si eu s face-o daca te-as baga in seama si as crede ce debitezi. De ce ortodoxia inseamna taierea voii cand Dumnezeu ne-a creat liberi; e ca si cum ai zice "esti liber in acesti 2 mp;mai departe nu este nimic ca esti inchis".
Cu siguranta Igor a reliefat doar prima fateta a ascezei crestine: lupta cu dorintele irationale ale trupului. De aici, omul care si-a asumat aceasta lupta va suferi.

Dar fericirea din Evanghelie continua mai departe cu: "Fericiti cei ce plang ca acestia se vor mangaia." Plansul acesta e cauzat de suferinta Raiului pierdut, e cauzat de pierderea vesniciei si a frumosului.
Dar trebuia continuata ideea despre suferinta cu dulceata mangaierii intru Hristos.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #765  
Vechi 13.03.2015, 00:08:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Astept macar un singur verset in care sa se spuna ca sufletul este nemuritor. Eu am gasit numai versete care spun ca sufletul moare.

P.S. Astept verset (macar unul), nu interpretari ale versetelor.
Pfuuu, gata ! Perfect ! Minunat ! :) Uite eu tâlcuiesc nimic. Promit.

Ia de-aici, să ai: :)

1. "Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viața aceasta, suntem mai de plâns decât toți oamenii." - I Corinteni 15, 19

Na ia spune, e nemuritor sufletul sau nu?

Te las pe tine să tâlcuiești acest Cuvânt, să văd până unde te duce vrăjmașul întunecat.

Dar sunt cu ochii pe tine.

2. Săracul Lazăr în Sânul lui Avraam, și bogatul nemilostiv, în Iad. Știi pasajul din Biblie, ți-l mai dau? Știi dialogul lui îngerul, nu?

Te las pe tine să tâlcuiești și acest Cuvânt, să vedem până unde te poartă întunecatul.

3. Când Hristos se coboară la iad, nu? Știi, pasajul, nu?
Ce face la iad? Sunt sufletele nemuritoare sau nu sunt?

Hai spune-ne tu cum și de unde și cât și mai eu știu ce ai prin căpșor...

4. "Iar Pavel, coborându-se, s-a plecat peste el și, luându-l în brațe, a zis: Nu vă tulburați, căci sufletul lui este în el." - Fapt. Apost. 20, 10.

Ce face sufletul când pleacă din el? Moare? Nu e nemuritor sufletul?

Hai tâlcuiește tu și acest verset...

5. La vuietul căderii lui am făcut să se cutremure neamurile, când l-am prăbușit în locuința morților, la cei ce se coborâseră în mormânt - Iezechiel 31, 16

Cum stă treaba? E muritor sufletul sau nu e?

6. Pentru aceasta, bucurați-vă ceruri și cei ce locuiți în ele. Vai vouă, pământule și mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci știe că timpul lui e scurt. - Apocalipsa 12, 12.

Păi dacă cerurile sunt locuite, cine le locuiește? E sufletul nemuritor sau nu e?

Ia luminează-ne, frate Vasilescu, că eu Igor_Paslusnik, sunt prost ca noaptea, sunt prost grămadă, butuc, folomoc pe jos de prost ce sunt.

7. "în latura cea de dedesubt a pământului, împreună cu fiii oamenilor, care s-au coborât în mormânt. În ziua aceea, când s-a coborât el în locuința morților, în semn de jale, am închis peste el adâncul; Și aceștia s-au coborât cu el în locuința morților la cei uciși de sabie, care erau brațul lui și trăiau în umbra lui, printre neamuri" - Iezechiel 51, 14-17.

E muritor sau nemuritor sufletul ? Of, că tare curios sunt...

8. Și am văzut și am auzit glas de îngeri mulți, de jur împrejurul tronului și al ființelor și al bătrânilor, și era numărul lor zeci de mii de zeci de mii și mii de mii, zicând cu glas mare: Vrednic este Mielul cel înjunghiat ca să ia puterea și bogăția și înțelepciunea și tăria și cinstea și slava și binecuvântarea. - Apocalipsa 5, 11-12

Deci, frățior, spune: cine sunt ființele, și mai ales cine sunt bătrânii, cine sunt acei zeci de mii?

E muritor sau nemuritor sufletul ?

9. "Dacă vreun suflet va alerga la cei ce cheamă morții și la vrăjitorii" - Levitic 20, 6

Deci dacă morții pot fi chemați, e sufletul muritor sau nemuritor ? Că eu îs tare prost, spune-mi tu.

10. "Iată că va pieri acela al cărui suflet nu este pe calea cea dreaptă, iar dreptul din credință va fi viu!" - Avacum 2, 4

Va fi viu doar pe pământ? În viața de apoi nu va mai fi viu dreptul ? Și pieirea acelui suflet nedrept, e doar aici, nu? În viața asta? Păi atunci ce pieire mai îi?

11. "spre pomenirea necredinciosului suflet al femeii lui Lot." - Înțelepciunea lui Solomon 10, 7

Hai că asta nu încurajează numai Parastasele, din Ortodoxie, dar ia spune-mi de ce are nevoie un suflet să fie pomenit, dacă sufletul e muritor ?

12. "Precum și este scris: "Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu;" - I Corinteni 15, 45

Serios? Suflet viu, auzi acolo. Doamne, cât îs de prost, că nu știu cum e posibil sufletul lui Adam să fie viu? Și clar Adam acum e mort, nu mai are suflet viu...

Eee... în eteeeer... Depaaarte... Vuuum... :)

Hai că ți-am dat deja o duzină de versete.

Cu curaj, frățior !

Doamne miluiește ! Slavă Ție Doamne !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #766  
Vechi 13.03.2015, 00:10:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu inteleg de ce un crestin ortodox prefera sa nu fie chemat pe numele pe care l-a primit la Sfantul Botez. Ai ceva de ascuns ?

Privitor la ce scrie la profil, da, sunt crestin romano-catolic, prin mila lui Dumnezeu. Ceea ce nu inseamna ca desconsider Biserica Ortodoxa. Dimpotriva.
Cum dovedești că Emilian e numele meu de botez ? Deci te-am rugat să-mi spui Igor, mulțumesc pentru înțelegere.

Ai fi tu avocat, dar nu în grădina creștinilor.
Aici n-ai șanse, mai ales eretic fiind.

Când o să ne vedem la Judecată, e altceva, acolo ne vedem față-n față. Până atunci, măcar să ai demnitate, bine? Mulțumesc.

Nici eu nu desconsider nici un eretic, ci chiar îl iubesc. Desconsider prostia din capul lor... Vai de capu lor...

Ești "romano-catolic", din purtarea de grijă a dracilor. Să-mi fie iertată exprimarea. Dar ăsta-i Adevărul. Ești "romano-catolic", din nepurtarea de grijă e ta, personală.

Că nu cauți, nu cercetezi. Și crezi găluștele franco-latinilor din apus, cu blestematele lor cruciade, inchiziții, și alte întunecimi ce le mai au și azi.

Dar nu te judec eu, dar vai de tine și cei de neamul tău catolicesc va fi... Vai de voi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 00:35:55.
Reply With Quote
  #767  
Vechi 13.03.2015, 09:38:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cum dovedești că Emilian e numele meu de botez ?
Păi chiar tu ai scris, la profilul celuilalt utilizator (Daniel.Ortodox) că te cheamă Remus Emilian. Ai uitat ?

Iar cu profilul ăsta nou, ai scris despre teza ta de doctorat, și iarăși ți-ai dat numele.

Acuma, eu pot să-ți zic oricum vrei tu, Daniel, Igor, Remus, Emilian, etc., dar, încă o dată, mă nedumerește că nu vrei să își recunoști propria identitate.
Reply With Quote
  #768  
Vechi 13.03.2015, 11:01:27
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pfuuu, gata ! Perfect ! Minunat ! :) Uite eu tâlcuiesc nimic. Promit.

Ia de-aici, să ai: :)
Igor, te-am rugat ceva. Sa vii cu versete la fel de clare ca cel dat de mine. Tu vii cu versete care vorbesc despre cu totul si cu totul altceva dacat nemurirea sufletului.

Este o uraciune ceea ce faci tu. O sa comentez doar primele doua texte (ca sa vezi ce intelegere deplasata dai invataturilor Scripturii - desi totul e clar si simplu daca citesti in context).


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
1. "Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viața aceasta, suntem mai de plâns decât toți oamenii." - I Corinteni 15, 19

Na ia spune, e nemuritor sufletul sau nu?

Te las pe tine să tâlcuiești acest Cuvânt, să văd până unde te duce vrăjmașul întunecat.

Dar sunt cu ochii pe tine.
Extraordinar. Apostolul scrie despre nadejdesa invierii si a vietii vesnice iar dumneata aduci aceste invataturi ca argument pentru nemurirea sufletului. La 1 Corinteni cap. 15, incepand cu vers 12 (pana la sfarsitul capitolului - vers.58), Sfantul Apostol scrie in mod repetat, obsesiv, insitent, despre INVIERE. Nici vorba de suflete nemuritoare.

Trebuie sa fii cat se poate de fals, ca sa iei o invatatura crestina despre INVIERE si sa o aduci ca argument pentru o teorie pagana (cea a sufletului nemuritor).


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
2. Săracul Lazăr în Sânul lui Avraam, și bogatul nemilostiv, în Iad. Știi pasajul din Biblie, ți-l mai dau? Știi dialogul lui îngerul, nu?

Te las pe tine să tâlcuiești și acest Cuvânt, să vedem până unde te poartă întunecatul.
Ai citit toata parabola? Ai gasit cuvantul suflet? Cum poate fi vorba de suflet nemuritor cand nici macar nu se vorbeste despre suflet? Cum poate fi vorba despre suflet, cand "protagonistii" (bogatul si saracul Lazar) aveau trup (se vorbeste despre degete, despre limba) si suferinte trupesti?

Nu crezi ca era mai bine sa te concentrezi pe invatatura data de Hristos in parabola (" daca nu vor crede in Moise si prooroci, pot sa invie si mortii ca tot nu vor crede").


Nu ma mai obosesc sa comentez celelalte uraciuni (strambarea adevarului spus de Scriptura, pentru a iesi o teorie pagana). Daca totusi insisti, te rog, deschide un alt topic dedicat subiectului despre suflet.
Reply With Quote
  #769  
Vechi 13.03.2015, 13:07:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Nu. Astept versete care sa spuna clar ca sufletul este nemuritor asa cum iti dau eu, ca exemplu, un verset care spune ca sufletul moare.

"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:20). E limpede? Astept ceva asemanator.

Sa nu vii cu pilda bogatului nemilostiv (din Luca 16) unde nici macar cuvantul "suflet" nu apare, dar multi zic ca este vorba de suflet nemuritor (desi cei din pilda au parti trupesti si suferinte trupesti). Sper sa nu vii cu aiureli de genul asta.
amice, CINE estenemuritor?
ps: poti sa pui si un verset biblic!
Reply With Quote
  #770  
Vechi 13.03.2015, 13:15:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi chiar tu ai scris, la profilul celuilalt utilizator (Daniel.Ortodox) că te cheamă Remus Emilian. Ai uitat ?

Iar cu profilul ăsta nou, ai scris despre teza ta de doctorat, și iarăși ți-ai dat numele.

Acuma, eu pot să-ți zic oricum vrei tu, Daniel, Igor, Remus, Emilian, etc., dar, încă o dată, mă nedumerește că nu vrei să își recunoști propria identitate.
Și cum dovedești că celălalt utilizator, Daniel Ortodox, sunt eu?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare