Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 07.10.2015, 21:15:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mi se pare lipsită de respect concluzia D-vs., o generalizare cu nimic mai prejos decât acelea ale unor protestanți de genul "toți ortodocșii sunt închinători la cip cioplit etc."

Considerați, de pildă, că al nostrucoleg de forum Pelerin spre Răsărit este și el ignorant ? Sau sectar ?
De obicei sunt numiti sectari neoprotestantii. Deci nu si protestantii. Asta nu inseamna ca cei din afara Bisericii, fie protestanti sau catolici nu ar fi in eroare. Eterodocsii de pe forum nu sunt ignoranti, dar sunt ceva mai grav, pentru ca ei au auzit adevarul, se impotrivesc adevarului (asta fara vreo exceptie). Mai bine e sa fii ignorant, e o scuza.
Reply With Quote
  #1082  
Vechi 07.10.2015, 21:25:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dacă scriai "se împotrivesc adevărului așa cum îl înțeleg eu" îți dădeam dreptate, Cătăline2.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1083  
Vechi 07.10.2015, 21:57:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Domnule, de câte ori să ti se atragă atenția că chivotul era într-o cameră în care nu pătrundea nimeni? Închinarea poporului era adusă într-un loc sacru, dar care era total lipsit de tablouri cu chipuri de oameni, sfinți, îngeri, ori Doamne iartă-i cu fantezii privitoare la Dumnezeire.
La mare distanță se află închinarea în bisericile ortodoxe, unde totdeauna creștinii aduc reverență și se fac slujbe legate de aceste tablouri. Chiar nu sesizează nimeni prăpastia asta dogmatică?
si atunci de ce Biblia spune ca Iosua impreuna cu batranii poporul au ingenuncheat inaintea Chivotului, si NU in fata cortului marturiei (cortul sfant) care gazduia Chivotul?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1084  
Vechi 07.10.2015, 22:08:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Desigur, o închinare nelalocul ei, chiar în absența icoanelor poate cădea în păcatul idolatriei; dar noi discutăm aici tocmai de această cramponare a ortodoxului de obiectul de lemn, sticlă, ghips... De ce nu întâlnim măcar una sau două biserici (din zecile de mii) fără aceste icoane, fără acest ”rigorism” cum spuneți?
Cred că am fost cam ambiguu. Ceea ce încercam să spun este că poticnirea obsesivă de obiectele de cult ale ortodocșilor poate fi, pentru neoprotestanți, o specie de idolatrie, întrucât îi depărtează de esențial, de închinarea în duh și adevăr.

De aceea, chiar dacă am scoate din biserici icoanele, nu înseamnă că am scoate și idolatria. Icoana îi poate fi de mult folos duhovnicesc celui care Îl caută pe Dumnezeu, după cum nu-i poate fi de folos celui care o vede ca pe un obiect magic sau celui care o desconsideră cu totul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1085  
Vechi 07.10.2015, 23:55:56
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bai! hai terminati cu prostiile! Uite ce s-a intamplat azi 7 oct(8)mbrie:
https://www.youtube.com/watch?v=rjBsQ9SygnE
Reply With Quote
  #1086  
Vechi 08.10.2015, 00:09:59
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Cam codat mesajul... la ce te referi?
Reply With Quote
  #1087  
Vechi 08.10.2015, 00:12:14
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare intelege cat poate. Rece - Fierbinte! Dar nu caldicel!
Reply With Quote
  #1088  
Vechi 08.10.2015, 07:52:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Ca sa fiu si mai explicit: Idolatria nu rezida in obiectul ei, ci in subiect, in inchinator. Altfel ar trebui distrus/ucis orice/oricine face obiectul adoratiei.
Cei care cred ca obiectul este fie purtator de puteri magice, fie de idolatrie, nu fac decat sa se invarta in jurul lui, uitand de Subiect.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1089  
Vechi 08.10.2015, 09:07:19
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Subscriu

"Credinta adevarata se traieste, inclusiv ca exemplu, in tacere, nu se "urla" prin tastatura. " , cum bine a zis un frate. Mi se pare ca acest forum devine, pe alocuri, un mod de a-ti urla demonii interiori.

Oricum, daca dupa "solve", nu urmeaza "coagula" apare o disolutie a eului.

Tot ce putem face este sa ne rugam pentru ei, sa fie luminati, si eventual sa ii atentionam ca directia pe care merg (mai ales, prozelitismul martorilor lui Iehova) este gresita.
Reply With Quote
  #1090  
Vechi 08.10.2015, 15:53:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ai arătat gresit, deoarece acele asa-zise icoane (heruvimii din Sfânta Sfintelor) nu erau în sala unde se ruga poporul evreu. Nici măcar preotii de rând nu aveau acolo acces, decât marele preot si doar o singură dată pe an.
Heruvimii erau nu numai pe capacul Chivotului Legii, ci și pe perdelele din interiorul Cortului Legământului și în Templu, anume perdele, care despărțeau Sfânta de Sfânta Sfintelor, cum avem noi azi, Iconostasul sau Catapeteasma, ei aveam heruvimi.
Și tot heruvimi erau și pe covoarele din Sfânta și din Sfânta Sfintelor.

Acum, spune-mi:

Se închinau evreii, cu fundul la acele perdele cu heruvimi și cu fața spre ușa de ieșire?

Și dacă evreii erau conștienți că în heruvimii aceia intra Dumnezeu și le vorbea de acolo cum spune Biblia, oare nu se gândeau ei că Dumnezeu intră nu doar în heruvimii de aur de pe Chivotul Legii, dar și în heruvimii de pe perdele și este și pe heruvimii din covoare?

Erau conștienți că erau în orice arăta heruvimii, cei cu câte 6 aripi. Și se închinau lui Dumnezeu care era în heruvimii Lui.

Așadar, creștinii sunt contienți că se închină lui Dumnezeu, care este în heruvimii lui din Sfintele Icoane, și Hristos fiind icoana Tatălui, este prezent în Sfânta Icoană care Îl reprezintă.

Și Sfinții sunt prezenți prin Sfintele Icoane, unde ei sunt reprezentați, fiindcă ei nu sunt morți, ci sunt vii, la fel cum Moise și Ilie, nu erau morți niciunul, ci s-au arătat cu Hristos, la schimbarea la față, pe muntele Taborului.

Trebuie să ai logică, frățior drag, să gândești mai înalt, nu doar la suprafață.

Noi, deși suntem puțin aspri cu tine, să știi că te iubim cu adevărat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare