Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 16.08.2016, 15:54:24
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teonicola Vezi mesajul
Isus si Fecioara Maria nu sunt aceeasi si intr-o biserica ortodoxa si in cea catolica?Ca doar nu sunt diferiti!
"ori sa nu se revizuiasca, primesc! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele... esentiale..."
Reply With Quote
  #242  
Vechi 16.08.2016, 21:42:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teonicola Vezi mesajul
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca e asa mare pacat sa intri intr-o biserica catolica si sa te inchini la Fecioara Maria si la Isus.Asta nu inseamna dupa parerea mea ca nu mai esti ortodox.Isus si Fecioara Maria nu sunt aceeasi si intr-o biserica ortodoxa si in cea catolica?Ca doar nu sunt diferiti!multumesc.
Nu este pacat. Dar, in multe cazuri, ar putea fi o imprudenta, o ispita care sa deschida drumul spre confuzie si relativism confesional.

Ca si catolic, prefer sa merg zeci de kilometri pana gasesc o biserica catolica. S-a mai intamplat, uneori, sa ma rog in biserici ortodoxe sau protestante, dar care au fost, odata, catolice, numai ca acolo am intrat mai mult din curiozitate emotionala, ca sa zic asa. Am intrat intrebandu-ma "oare in jiltul acesta arhieresc a stat si acel episcop martir, sau era alt jilt ?", "oare era tot altarul acesta ? Dar antimisul, dar relicvele: au fost recuperate, sau au ajuns la gunoi?", "ce se ascunde in spatele tencuielii de ipsos puse cand biserica aceasta a devenit luterana ?". Si, intrand acolo mai mult din asemenea imbold, nu pot sa plec fara sa spun o rugaciune, in care ii spun Domnului si dorinta ca acele lacasuri sa revina, intr-o zi, la destinatia lor de lacasuri ale cultului catolic. Dar, ca regula generala, nu as merge anume ca sa ma rog intr-o biserica acatolica. De ce as face-o ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.08.2016 at 21:48:01.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 16.08.2016, 23:19:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Am fost odata intr-o biserica catolica sa vad cum e din curiozitate, si am ramas surprins de disciplina si linistea din interior.
Atunci se faceau rugaciuni catre Maica Domnului, intr-un mod foarte interesant. Si m-a impresionat un lucru: am vazut ceva mare si inalt acoperit cu o panza ce tinea loc de catapeteasma, ca ceva ce avea forma de cruce dupa forma care o ascundea.
In loc de icoane, au statui. Si orga se auzea foarte frumos.
De atunci nu am mai fost. Cumva instinctul modelat de mentalitatea in care am fost crescut si educat m-a determinat sa merg doar in biserica ortodoxa.
Dar ce mi-a placut cel mai mult e ca aveau scaune. Da, aveau scaune, din alea lungi si drepte....as vre sa aiba si biserica ortodoxa scaune, dar nu are. De fapt sunt cateva, dar sunt rezervate pentru babe si mosnegi.
Dar nu, la noi sa stam 4 ore in picioare, pentru "osteneala" chipurile. Noi suntem mai "credicniosi" decat catolicii, si mai "adevarati", ca sa nu uit.
Am fost si la adunarea unor crestini dupa evanghelie si ghiciti ce: si ei aveau scaune.

Last edited by veilur; 16.08.2016 at 23:29:36.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 16.08.2016, 23:30:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Dacă vrem doar să asistăm la slujbă, scaunele sunt utile. Dacă vrem să participăm, atunci ele incomodează. Pentru că a participa presupune să fii atent la rugăciunea preotului, rugându-te și tu împreună cu el, să te închini atunci când auzi „În numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh” (ceea ce se întâmplă foarte frecvent), ridicându-te în picioare, dintr-un minim respect, să faci închinăciuni mari, mătănii, îngenunchieri. Slujbele bisericești sunt rugăciuni de la un capăt la celălalt, și nu e potrivit să te rogi șezând.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #245  
Vechi 16.08.2016, 23:36:26
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Iti zic eu, e foarte simplu: cine simte nevoia, se ridica de pe scaun, isi face rugaciunea si dupa aia se aseaza la loc. Sau chiar te rogi de pe scaun.
Dar ce visez eu aici, nu e ca si cum o sa existe vreodata scaune in BOR.
Insa chiar acum mi-a venit o idee: imi aduc eu unul, din ala portabil in x! Tadaaaaam!

Last edited by veilur; 16.08.2016 at 23:38:40.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 17.08.2016, 01:29:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
am vazut ceva mare si inalt acoperit cu o panza ce tinea loc de catapeteasma, ca ceva ce avea forma de cruce dupa forma care o ascundea.
Rezulta ca era in ultimele doua saptamani din Postul Pastelui si era vorba de o Liturghie catolica in rit latin, poate maghiara, deoarece aceasta practica nu exista in ritul rasaritean.

Origine si semnificatia acestei practici liturgice apusene s-a pierdut. Dupa parerea celor mai multi liturgisti este in legatura cu momentul cand Domnul nostru a fost acuzat, in Templu, ca este posedat "acum am cunoscut ca ai demon". Au luat pietre ca sa arunce in el, dar Isus S-a ferit si S-a ascuns. Episodul e relatat in Ioan cap 8.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #247  
Vechi 17.08.2016, 01:33:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Iti zic eu, e foarte simplu: cine simte nevoia, se ridica de pe scaun, isi face rugaciunea si dupa aia se aseaza la loc. Sau chiar te rogi de pe scaun.
De fapt, nu e fiecare cum vrea, ci se ridica toti odata. Desigur, cei care pot. In special in partea a doua a slujbei (Liturghia Darurilor) nu prea se mai sta pe scaun. Se sta in picioare sau in genunchi, in functie de ce moment al Liturghiei este.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #248  
Vechi 17.08.2016, 01:48:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si, intrand acolo mai mult din asemenea imbold, nu pot sa plec fara sa spun o rugaciune, in care ii spun Domnului si dorinta ca acele lacasuri sa revina, intr-o zi, la destinatia lor de lacasuri ale cultului catolic.
Cam urat ca sa intri intr-o biserica doar pentru a cere asimilarea acesteia, ca un fel de agent al Borg-ului catolic.
Prefer in situatia asta pur si simplu doar sa aduc o ruga pentru restaurarea comuniunii intre aceasta cladire si Scaunele de acasa, ca stim amandoi ce s-a intamplat cand niste baieti au decis sa muste din comunitatile si bisericile care tineau de o Biserica fosta prietena pentru a ii restaura si "aduce inapoi la Biserica Mama".
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 17.08.2016, 05:24:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teonicola Vezi mesajul
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca e asa mare pacat sa intri intr-o biserica catolica si sa te inchini la Fecioara Maria si la Isus.Asta nu inseamna dupa parerea mea ca nu mai esti ortodox.Isus si Fecioara Maria nu sunt aceeasi si intr-o biserica ortodoxa si in cea catolica?Ca doar nu sunt diferiti!multumesc.
Ai dreptate, nu sunt diferiti.
In diaspora sunt multe comunitati ortodoxe, parohii, care isi desfasoara tot programul lor in biserici(cladiri) catolice si nu e niciun pacat; platesc pentru asta.

Oare nu gasesti in apropiere o biserica ortodoxa, sau care e motivul pentru care te inchini lui Iisus si Sf Maria intr-un lacas catolic?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 17.08.2016, 08:34:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Dar ce mi-a placut cel mai mult e ca aveau scaune. Da, aveau scaune, din alea lungi si drepte....as vre sa aiba si biserica ortodoxa scaune, dar nu are.
În biserică nu mergi ca să te odihnești fizic. Cu duhul, da, da' pentru asta n-ai nevoie de scaune, ba dimpotrivă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01