Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2008, 21:31:59
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

Hristos a Inviat!
M-as bucura mult sa ne spuneti cum va petreceti ziua de nastere sau... cum considerati ca ar trebui petrecuta aceasta zi? Eu, una, pana acum mi-am "sarbatorit" ziua de nastere doar "lumeste" si nu m-am gandit si la semnificatia duhovniceasca a acestei zile... :( Pentru voi, ce reprezinta ziua aniversara?
Multumesc!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2008, 21:59:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Conf Sfintilor Parinti ziua de nastere nu inseamna mai nimic, deci dpdv crestin o putem ignora... nu ne ajuta cu nimic ci poate dimpotriva ne hraneste mindria si trufia cum am vazut in cazul unor copii care , aplaudati de invitati, dansau pe masa la restaurant inconjurati de chelneri care se scalimbaiau si-i cintau La multi Ani!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2008, 21:59:53
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ziua mea de nastere este astazi si sincer iti spun,ca nu mai reprezinta ce reprezenta in trecut.parca nici nu simt ca e ziua mea.In schimb,cand e ziua Mantuitorului,sunt cuprinsa de emotie,ca sa nu mai zic de Inviere.Eu nu am facut nimic special,am fost doar la restaurant,ca sa nu zic ca stau in casa.Am vrut sa ma duc intr-o excursie spirituala dar am renuntat.Inainte ma pregateam cu 5 luni inainte si eram foarte entuziasmata ca e ziua mea,ieseam in oras,imi pregateam tinuta cu o luna inainte,etc.Acum vreau decat hrana spirituala si liniste.Si nu sunt baba sa stiti,am 23 de ani.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2008, 22:01:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Sa cresti mare Alexandra!...in ochii Lui:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2008, 23:58:54
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

14 septembrie. aceasta a ziua mea de nastere. cineva spunea mai sus ca e o ocazie sa ne scoatem la iveala mandria... e adevarat. chiar daca niciodata nu mi-am facut ziua si, pur si simplu, am vrut sa fiu doar cu cei apropiati, nu am petrecut chiar crestineste, asa cum cere aceasta zi.
nu stiu cum sa descriu starea de fapt in acele momente insa, trebuie sa recunosc, ca ma simt putin special atunci. stiu ca e inselare de la diavol dar nu pot sa trec pur si simplu peste ziua mea ca peste o zi normala. nu pot sa nu ma intreb mereu daca ceea ce mi se intampla in viata e legat de Ziua Crucii. sa nu multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de mine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2008, 00:30:16
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

eu sunt nascuta in aceeasi zi cu tatal meu, iar pentru mine inseamna mai mult sa fim impreuna si sa suflam amandoi in lumanari :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2008, 00:44:58
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

ADEVARAT A INVIAT,(cozia)ziua de nastere este foarte importanta deoarece Dumnezeu ne-a inzestrat cu viata,merita sa o celebram crestineste,dupa cum spune si un mare arhimandrit de origine rusa(imi scapa numele,,,)in cartea;raspunsuri la intrebarile oamenilor de azi,,nu stiu daca ti-am fost de folos,dar e bine sa facem ce spune Sfinta Biserica
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2008, 01:41:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
14 septembrie. aceasta a ziua mea de nastere. cineva spunea mai sus ca e o ocazie sa ne scoatem la iveala mandria... e adevarat. chiar daca niciodata nu mi-am facut ziua si, pur si simplu, am vrut sa fiu doar cu cei apropiati, nu am petrecut chiar crestineste, asa cum cere aceasta zi.
nu stiu cum sa descriu starea de fapt in acele momente insa, trebuie sa recunosc, ca ma simt putin special atunci. stiu ca e inselare de la diavol dar nu pot sa trec pur si simplu peste ziua mea ca peste o zi normala. nu pot sa nu ma intreb mereu daca ceea ce mi se intampla in viata e legat de Ziua Crucii. sa nu multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de mine.
Eh sa vedeti dupa 50 de ani incolo nici nu mai vreti sa stiti ca e ziua de nastere darmite sa mai stie si altii.Cel putin eu o ingnor o consider o zi ca toate zilele numai cei din casa isi aduc aminte ca e ziua mea as dori sa uite si ii implor sa numai cheltuie banii de geaba.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2008, 01:56:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
ziua mea de nastere este astazi si sincer iti spun,ca nu mai reprezinta ce reprezenta in trecut.parca nici nu simt ca e ziua mea.In schimb,cand e ziua Mantuitorului,sunt cuprinsa de emotie,ca sa nu mai zic de Inviere.Eu nu am facut nimic special,am fost doar la restaurant,ca sa nu zic ca stau in casa.Am vrut sa ma duc intr-o excursie spirituala dar am renuntat.Inainte ma pregateam cu 5 luni inainte si eram foarte entuziasmata ca e ziua mea,ieseam in oras,imi pregateam tinuta cu o luna inainte,etc.Acum vreau decat hrana spirituala si liniste.Si nu sunt baba sa stiti,am 23 de ani.
La multi ani Alexandra , sanatate sufleteasca si trupeasca, minte inteleapta si spor duhovnicesc. Ca sa raspundem si la intrebarea topicului, adresat de o_copila, putem remarca , o tendinta lumeasca in a sarbatori galagios o zi de nastere, pompos, cu fast sau mai stiu eu cum. Mult mai rodnic ar fi daca cei ce tin la persoana sarbatorita i-ar face cadouri utile si folositoare si in mod special carti. Cartea, saracuta, pe zi ce trece este uitata, izolata, neglijata. O zi de nastere nu trebuie in nici un caz transformata intr un prilej al patimilor. Ma refer aici la imbuibare nefireasca, alcool peste masura, tutun si clevetire in desert. Ziua de nastere este prilej de bucurie, amintindu-ne de clipa darului vietii, cel mai de pret dar pe care l-am primit. Bucuria insa nu trebuie transformata in bucuria draceasca, necontrolata, nefireasca, unde preocuparea centrala este cea trupeasca. Mult mai util poate este ca de ziua de nastere sa planuim o excursie, o plimbare in natura, o reuniune cu familia, cu cei mai buni prieteni pe baza unei tematici, unui subiect care ar putea intersea pe toata lumea si care sa fie folositor in egala masura trupului, mintii si sufletului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2008, 14:22:07
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pentru mine, ziua de nastere este un prilej de a imi vedea vechii prieteni, putini dar buni, aceiasi de cativa ani buni incoace. Prefer sa ii chem la mine, sa ii servesc cu un suc si prajituri nu mare lucru, si sa vorbim. Din pacate, mai nou se obisnuieste sa iesim la restaurant, sau terasa, unde parca nu mai e aceeasi liniste, in care sa vorbim. Desi, e placut si asa, sa ne revedem. Altfel, fiecare are serviciu, griji, sot, ne vedem rar, ne strangem greu cu totii.
Cat priveste partea duhovniceasca, ii mai pun sa se roage pentru mine.
Cand am implinit 30 ani, ma gandeam ca o sa ma imbat (ametesc) de suparare, ca pana la varsta asta am facut atat de putine lucruri la care visam! Dar, avandu-i alaturi, nici nu mi-a mai trecut prin minte sa fiu suparata, nici sa ma imbat, mi-am amintit pe urma de gandul asta si am ras.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cincizecimea, ziua de nastere a Bisericii? Marius22 Rusaliile 13 05.06.2012 13:09:06
Nastere-Botez nelamuritul Generalitati 10 03.01.2009 22:55:44
Botez sau nastere din nou Daniel.F Botezul 13 12.05.2008 00:04:08
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 20:29:47