Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.10.2010, 23:01:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Are dreptate Traditie1!
Imi aduc aminte ca acum cativa ani ,am vazut la o televiziune o emisiune in care era invitat un sarlatan care radea de naivitatea unor crestini cu privire la moaste. Acel individ "marturisea"cum a facut el bani (undeva prin Ardeal ,parca)cu niste oase de caine, el mintindu-i de fapt pe crestini ca sunt moastele unui mare sfant .
"Un capitan de talhari s-a deghizat în monah și a cerut gazduire peste noapte la o manastire de calugărițe,ca sa poata prada.Stareța și toate calugarițele l-au primit ca pe un avva mare,cu deosebit respect.S-au adunat toate să ia binecuvântare de la el,i-au spalat picoarele și au luat apoi apa pentru binecuvantare.O sora calugariță s-a vindecat spalandu-se cu credință cu acea apă și apoi a mers sa ia binecuvantare de la acela ca de la un sfant.
Capitanul de talhari vazand minunea s-a schimbat launtric,s-a pocait,a aruncat sabia ce o avea ascunsă sub rasa și după puțin timp și acela și cei împreuna cu el s-au facut monahi și au trait cu multa asprime în viața monahala."(Cf.D.Tsami - Matericon vol 3)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.10.2010, 18:43:07
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"Un capitan de talhari s-a deghizat în monah și a cerut gazduire peste noapte la o manastire de calugărițe,ca sa poata prada.Stareța și toate calugarițele l-au primit ca pe un avva mare,cu deosebit respect.S-au adunat toate să ia binecuvântare de la el,i-au spalat picoarele și au luat apoi apa pentru binecuvantare.O sora calugariță s-a vindecat spalandu-se cu credință cu acea apă și apoi a mers sa ia binecuvantare de la acela ca de la un sfant.
Capitanul de talhari vazand minunea s-a schimbat launtric,s-a pocait,a aruncat sabia ce o avea ascunsă sub rasa și după puțin timp și acela și cei împreuna cu el s-au facut monahi și au trait cu multa asprime în viața monahala."(Cf.D.Tsami - Matericon vol 3)
Dar de aici eu inteleg ca pe acea maicuta a vindecat-o credinta ei si nicidecum apa cu care s-a spalat!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2010, 20:07:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Dar de aici eu inteleg ca pe acea maicuta a vindecat-o credinta ei si nicidecum apa cu care s-a spalat!
Ai înțeles foarte bine.

Pelerinajul la Sfintele Moaște oricât de nevoitoare ar fi nu au nici un efect asupra celor care nu cred sau care merg acolo din curiozitate sau pentru că "se obișnuiește".

Stand ore multe la astfel de evenimente am văzut persoane care fumau fără pic de jenă în mulțime.Sigur că pentru unele ca acestea a sta să te închini la Sfinte Moaște este la fel cu a sta la rând să cumperi țigări sau cafea.
Unde este jertfa ta dacă nu poți să te abții de la acest viciu câteva ore?

Last edited by dorinastoica14; 28.10.2010 at 20:12:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 05.04.2013 23:51:41
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 08:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 12:06:32
SEMNUL SFINTEI CRUCI iosif Generalitati 24 29.05.2010 12:07:23