Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 25.09.2012, 10:38:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu NU sunt medic
Ha ha, ce ușor te eschivezi. Tot nu mi-ai răspuns este sau nu păcat folosirea prezervativului? Da sau nu?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 25.09.2012, 10:41:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am spus ceea ce as face eu pentru ca NU sunt un ipocrit, si DA...am un duhovnic
Și duovnicul tău ce spune despre folosirea prezervativului?
Reply With Quote
  #203  
Vechi 25.09.2012, 11:21:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

domnule "ioan cezar", dumneavoastra sunteti adeptul unei anumite scoli de psihanaliza, nu toti cei in domeniu sunt de parere ca masturbatia copiilor de 2 ani este un fapt dorit si care influenteaza pozitiv dezvoltarea lor !
Reply With Quote
  #204  
Vechi 25.09.2012, 12:26:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Fals! Freud fuma pipa.
Imi amintsc de o ironie a fratelui Zaharia catre cineva care se intreba daca e pacat sa ne tatuam; iar fratele Zaharia foarte politicos, parafraza din insasi Cuvantul Mantuitorului: (citez din memorie) "Tatuati-va trupurile precum Eu insumi, tatuat sunt!"
Este adevarat: a fuma pipa e cu totul altceva decat a fuma trabuc sau chiar tigari ordinare... Nu stiu cum se face ca incet-incet ne incalcim si mai rau in hatisul gandurilor neortodoxe si ajungem dupa un timp sa ne intrebam, ce-a fost in capul nostru...
Trist este faptul ca nu Freud este subiectul acestui topic si repet: geniu sau nu, fiecare clic dat astazi pe net in talmacirea unor vise, ii provoaca multa suferinta in "Sala vesniciei" si ma indoiesc ca din toti cei care i-au apreciat munca si geniul, au aprins vreodata o lumanare pentru sufletul lui. Oare cui "ne inchinam"? Si-asa, televizorul ne rapeste tot ce-i mai de pret din ceea ce i-am putea oferi lui Dumnezeu... Freud a fost si el tot un om. Daca a reusit sau nu pana la sfarsitul vietii sa se mantuiasca, numai Dumnezeu stie. (Balanta de dupa moarte, din pacate, continua sa-l traga in jos. Una e sa lasi in urma ta o fantana sau un pom si alta e sa tulburi mintile oamenilor inca mult dupa moartea ta, prin lucrarile tale ajunse la rang de stiinta.) Dar noi? Cum ne salvam? Ne ajuta Freud, sau dimpotriva? Merita sa aducem cuvinte grele unui frate care cauta sa se indrepte, la randul lui? Acesta a fost unul dintre motivele pentru care eu am intervenit, pe langa acela de a va ruga sa priviti cu alti ochi acest subiect si sa intelelegeti ca fiecare mesaj in plus pe aceasta tema, ne umple de osanda.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #205  
Vechi 25.09.2012, 14:38:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi atunci mai ușor cu epitete de genul "amice, te ratacesti nestiind scripturile" sau "Cand un barbat face dragoste cu sotia lui desfraneaza?". Îți spun că da, desfrânează, dacă scopul îpreunării lor nu este nașterea de prunci. Și da desfrânază folosind prezervativul. Nu știu care dintre noi rătăcește, oricum nu asta e important...
pe ce temei scripturistic faci astfel de afirmatii?
Reply With Quote
  #206  
Vechi 25.09.2012, 14:42:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ha ha, ce ușor te eschivezi. Tot nu mi-ai răspuns este sau nu păcat folosirea prezervativului? Da sau nu?
nu pot sa-mi dau cu parerea la ceea ce nu ma pricep bine si mai ales nu sunt calificat in acel domeniu. Parerea mea este ca nu (legat de prezervativ)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 25.09.2012, 15:22:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu (legat de prezervativ)
si eu zic la fel, nu putem spune ca acela care foloseste prezervativul face acelasi pacat ca si cel care se impreuneaza intr-un mod pervers cu sotia sa, sau care se masturbeaza.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 25.09.2012, 15:53:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu (legat de prezervativ)
si eu zic la fel, nu putem spune ca acela care foloseste prezervativul face acelasi pacat ca si cel care se impreuneaza intr-un mod pervers cu sotia sa, sau care se masturbeaza.
Oare vreți să spuneți că nu e așa de grav pentru că se ”imită” mai credibil ”actul”?
De ce să ne comparăm cu perverșii?
Cred că părerile acestea trebuie ”aruncate” pe duhovnic.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 25.09.2012, 16:26:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe ce temei scripturistic faci astfel de afirmatii?
Ți-am explicat că între Sfânta Scriptură și Sfânta Traditie este o legătură atât de stransă, încât nici nu se poate face deosebire între adevărul cuprins în una si în cealaltă. Mărturiile lor despre adevărul dumneizeiesc se sprijină unele pe altele. Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție sunt cele două căi de transmitere a Revelației dumnezeiești supranaturale. Ele transmit adevărul dumnezeiesc încredintat Bisericii spre păstrare și propovăduire.
Catehismul Ortodox spune cam așa: Sfintele Evanghelii si toate celelalte părti ale Noului Testament nu cuprind decât o parte din descoperirea dumnezeiască pe care Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, făcut om pentru a noastră mântuire, ne-a făcut-o prin viu grai in timpul petrecerii Sale pe pământ. Acest lucru ni-l spune sfântul apostol si evanghelist Ioan prin cuvinitele: «sunt si alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus si care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred — scrie el — ca în lumea aceasta nu ar incăpea cărtile ce s-ar fi scris» (Ioan XXI, 25).

Acelasi sfânt apostol mai arată în una din epistolele sale : «Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hirtie si cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin si sa vă vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină» (2 Ioan I, 12).

Mărturisirile acestea ne incredintează că multe din faptele si învătăturile Mintuitorului Iisus Hristos nu ni s-au păstrat In scris, ci că ele au fost însusite si duse mai departe prin viu grai, de sfintii apostoli si de urmasii acestora, din veac in veac până la noi. De asemenea, că acestea vor fi duse, cu intelesul lor adevărat, de adevăratii credinciosi crestini, până la sfârsitul veacurilor. Adică ni s-au păstrat si ni se fac cunoscute, în scopul mântuirii noastre, prin Sfânta Traditie.

Din cele arătate mai sus, întelegem că Sfânta Traditie este a doua cale sau formă principală, cu nimic mai prejos decât Sfânta Scriptură, egală cu ea, prin care ni s-a transmis Descoperirea dumnezeiască. Numai că această descoperire de la Dumnezeu a fost cuprinsă in scris mai târziu decât cea arătată în Sfânta Scriptură. Iar Sfânta Traditie este viata Bisericii in Duhul Sfânt, este suflul viu al vietii Bisericii.


Pe pământ, toate sunt îngăduite de Dumnezeu, dar nu toate ne zidesc: „Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de acestea”. (1 Corinteni 6, 12)

Acum să vedem ce spune Părintele Cleopa, un mare dohovnic contemporan al neamului nostru:
De aceea, crestinul care se foloseste de lumea aceasta trebuie sa fie ca si cum nu s-ar folosi de ea, " Ca chipul lumii acesteia trece " ( I Corinteni 7, 31; I Timotei 4, 4; Tit 1, 15 ). Indeosebi clericii, ca si apostolii de odinioara, trebuie sa fie tuturor pilda de infranare ( VI Ecumenic 12,13,18, 30 ) , spre slava lui Dumnezeu, spre folosul aproapelui si spre mantuirea lor ( Fapte 20, 34-35; I Corinteni 9, 12 si 27; Tit 1, 7; 2, 6; I Petru 1, 6 si 13 ).

Acolo unde pacatul a slabit si infranarea se indulceste, ca hrana buna se socoteste ca doctorie folosita in numele Domnului. Cei scrupulosi si neintelegatori in iconomia infranarii, trebuie sa se supuna sfaturilor duhovnicilor. Infranarea trebuie respectata, atat de clerici si monahi, cat si de mireni, respectandu-se invataturile Sfintilor Parinti, traditia Bisericii si sfaturile duhovnicului.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 25.09.2012, 16:29:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu pot sa-mi dau cu parerea la ceea ce nu ma pricep bine si mai ales nu sunt calificat in acel domeniu. Parerea mea este ca nu (legat de prezervativ)
Marii duhovnici contemporani sunt de o altă părere. Acum îmi este ste clar.

Uite ce mai spune Pr Cleopa:
- Prea Cuvioase, copiii care sunt avortati au suflet?
- Au! Cum să nu aibă?
- Dintr-a câta zi au ei suflet?
- Din clipa zămislirii. Căci spune proorocul Ieremia: Doamne, Tu zidesti duhul omului întru zămislire.
- Păi, înseamnă că sunt numai suflet, părinte.
- Sămânța bărbatului și a femeii este vie. Si atunci, în clipa împreunării, s-a zidit si sufletul si trupul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02