Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 09.10.2012, 21:21:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De exemplu, sfantul Ioan Gura de Aur nu credea ca Maica Domnului era fara de pacat personal.
Un citat? O trimitere?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #602  
Vechi 09.10.2012, 21:30:08
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
...M-am tot întrebat, am tot întrebat, și nu am primit încă nici un răspuns consistent: de ce a lăsat Dumnezeu să existe o perioadă de infertilitate la femeie, în cadrul unui ciclu?...
Eu cred ca femeia nu are perioade de infertilitate.

Last edited by Demetrius; 09.10.2012 at 21:37:24.
Reply With Quote
  #603  
Vechi 09.10.2012, 21:36:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

?
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici Ioan Gura de Aur contrazice Biblia. Nunta este o taina Bisericii, SFINTITA de insusi Hristos...
Poti aminti un verset cumva? Sau daca e sfintita de preot(ceea ce nu-i totuna) atunci zici ca o sfinteste chiar Hristos?
Te intreb despre Biblie pentru ca nu-mi amintesc niciun verset anume legat de casatorie.

Last edited by Demetrius; 09.10.2012 at 21:41:14.
Reply With Quote
  #604  
Vechi 09.10.2012, 21:41:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici Ioan Gura de Aur contrazice Biblia. Nunta este o taina Bisericii, SFINTITA de insusi Hristos. Cum poate sa zica acest parinte al bisericii (asta in cazul in care el chiar o spune) ca, casatoria, NU poate sa scape de pangarire pe cel casatorit? Pe ce temei biblic face el o astfel de afirmatie?
Ai omis cuvatul "decat": nu poate decat sa scape de pangarire pe cel casatorit.
Iar in privinta parerilor personale ale lui Sf. Ap. Pavel, vezi ce spune Sf. Ioan Gura de Aur: de vreme ce in Pavel traia Hristos, nu traia el, Pavel, atunci si parerile personale exprimate nu sunt ale lui personale, ci cele, care i-au fost impartasite de Hristos dupa Inaltare.

Ar fi bine sa citim mai cu atentie ceea ce se scrie, ca sa nu fie nevoie de atatea reveniri.

Iar cine are o parere personala, aparte de cea a Sfintilor Parinti, sa-si mentina parerea. Eu nu incerc decat sa aduc argumente valabile, nu sa impun cuiva ceva.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 09.10.2012, 21:55:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
????
In cazul asta, sa le zica cineva unor excelenti doctori de suflete si trupuri precum Ioan Cezar, reespectiv Mihnea Dragomir, care mai sunt si crestini adevarati, aflati clar pe drumul mantuirii, ca au devenit inutili. La ce bun psihologi si medici? Ia sa mai stea acasa, si sa o lase balta cu scamatoriile numite "sedinte terapeutice" si "consultatii", frectii la picioare de lemn. Noi vrem sa fim bolnavi, pentru ca placerea si sanatatea sunt capcanele urzite de Samael. Vrem sa ne mantuim, asa ca mai bine bolnavi. (!!!!!)
Stimata doamna, pe bune, chiar vi se pare boala si/sau batranetea lucru bun? Vizitati un spital, un azil sau o leprozerie. Acolo cuvintele devin grosiere ca substrat de comunicare. Veti avea doar stari si sentimente care, poate/sper, va vor pune pe ganduri inainte de a mai redacta un text precum cel citat...
Scuzati-ma, dar nu cred ca m-ati inteles.
Boala si batranetea nu mi se par placute, dar stiu acum ca isi au rostul lor bine stabilit de Dumnezeu.

Last edited by Miha-anca; 09.10.2012 at 22:05:02.
Reply With Quote
  #606  
Vechi 09.10.2012, 21:57:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
pentru că cei căsătoriți nu pot să nu trăiască și firesc. Nu pot depăși firea așa cum o pot face monahii. Iar rugăciunea este peste fire.
JUST! In sfarsit un cuvant intelept!
Reply With Quote
  #607  
Vechi 09.10.2012, 21:58:41
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu există, în canoanele actuale referitoare la laici, opreliști de la viața conjugală în BC.
Asta este interesant, atata timp cat credem in acelasi Dumnezeu. Poate spune cineva că se mântuie ortodoxul, și nu catolicul, sau vice versa? Și atunci, pentru fiecare dintre noi, care este rostul unor reguli care sunt diverse, de la unii la altii? Totuși, ceea ce este imuabil nu contează mai mult? Mă refer la simplele, dar grelele porunci lăsate chiar de Isus (să vă iubiți precum v-am iubit), sau decalogul.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce anume credeți că îndreptățește asemenea opinie conform căreia "cauză" înseamnă "drum" ?
Am spus aceasta fiindcă am văzut enciclica HV, ca de altfel tot catehismul sau toate pildele și sfaturile primite de la Dumnezeu, ca pe o recomandare (revelație) adresată libertății noastre. Seriis causis ne atrage atenția asupra unor aspecte care, daca sunt luate in seama, fac parte dintr-un ansamblu care definește un creștin. Ori, acest ansamblu poate fi privit ca pe un drum către Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, dacă îmi propun să ajung undeva pe la ora 5, am șanse mari să ajung pe la 7. Dacă, însă, îmi propun să ajung la ora 11, s-ar putea să nu mai ajung de loc. Dar, pesemne că sunteți mai punctual...
Nu am spus că forțez răbdarea lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Clar este altceva: că, în Biserica Catolică, situația normală este atunci când un cuplu dă curs iubirii matrimoniale fără a se îngriji de depărtarea de zilele cu roșu în calendar și fără a cerceta mucusul cervical al nevestei.
Este un fel plastic de a exprima o idee, asa cum am facut si eu cand am vorbit de calculul matematic lunar. De altfle - ca sa lamuresc un aspect -, eu discut pe marginea ideilor, nu despre persoana care a emis acea idee. Daca cumva am depasit vreo limita, fara sa-mi dau seama, vă adresez scuzele mele în mod public, aici.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am spus că un cuplu este chemat să se întrebe: "avem noi vreun motiv grav ca luna aceasta să aplicăm metoda Rotzer ?"
Permiteți-mi sa vad putin altfel lucrurile, desi litera enciclicii este clara. Respectiv, abaterea de la normalitate (utilizarea perioadelor infertile) este admisa in cazuri grave. Dar, cum spuneam mai sus, nu se găsește nici măcar vreo recomandare din partea lui Dumnezeu în privința numărului de copii pe care ar trebui să-l aibă o anumită familie. Tocmai de aceea, aceeași enciclică HV a conturat pentru prima dată conceptul de paternitate responsabilă, fiindcă (Biserica) știa că sunt destule cazuri când, în mod obiectiv, o familie nu poate să aibă (încă) un copil (în plus). Ni s-a spus: iubiți-vă, așa cum v-am iubit. Dar nu se pomenește un număr de acte de caritate pe care trebuie să le facem. Singurul loc în care se pomenește de număr (sper să nu greșesc) este atunci când Isus vorbește de iertare (70x7), sau de rugăciune (2+ = Dumnezeu este prezent). Cred că fiecare, în cămăruța inimii, trebuie să se cerceteze permanent, să ceară de la Dumnezeu lumină și putere, ca să corespundă chemării adresate lui încă din eternitate. Și să nu utilizeze metodele naturale în mod egoist, ci deschis vieții. Dar, încă o dată: sunt încredințat că utilizarea libertății în direcția lui Dumnezeu reprezintă un drum de învățat, și că o idee destul de strictă (în prezentare, dar adevărată în esență), conform căreia la fiecare început de lună trebuie să cercetezi dacă poți avea (încă) un copil, nu reprezintă un approach stimulant. Soții ar trebui mai întâi să învețe să-și deschidă inima lui Dumnezeu, să înțeleagă chemarea înaltă (la sfințenie) care li se adresează, iar numărul final de copii pe care-l vor avea (de la Dumnezeu, evident) va rezulta din această schimbare interioară. Cu alte cuvinte, într-un anumit fel, aș inversa ordinea lucrurilor. Dacă ar trebui să gândesc o cateheză pentru proaspăt căsătoriți, aș proceda prin "deschiderea ochilor" în privința darului iubirii și al vieții veșnice, mai apoi ca să rezulte că un număr mare de copii înseamnă binecuvântare, și înseamnă și recunoștința pe care noi i-o putem întoarce lui Dumnezeu, pentru tot ceea ce primim.
Reply With Quote
  #608  
Vechi 09.10.2012, 21:59:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Are rost, caci a ramas o problema nerezolvata. Ma folosesc de aceasta ocazie, ca sa aduc putina lumina in aceasta neintelegere mai veche, in care unii credeau ca sfaturile Sf. Apostol Pavel sunt de natura personala si nu au caracter de porunca pentru noi. Iata ce am gasit azi:

Sfaturile lui Pavel trebuie socotite drept sfaturile lui Hristos.
Cand Pavel spune: "Celor casatoriti le poruncesc, nu eu, ci Domnul" (I Cor. 7, 10), si: "Celorlalti le spun eu, nu Domnul" (I Cor. 7, 12), nu spune aceste cuvinte cu gandul de a arata ca altele sunt gandurile lui, si altele gandurile Domnului.

Ar putea oare rosti sau gandi altceva decat ce gandeste Hristos, mai cu seama cand da legi de conduita in viata, Pavel, in care graia Hristos; Pavel, care nu voia sa traiasca el, pentru a trai Hristos intr-insul; el, care punea si Imparatia cerurilor, si viata si ingerii si puterile si alta zidire si ingeneral totul in urma dragostei sale pentru Hristos?

Dar ce sens au cuvintele "eu" si "nu eu"? Unele legi si invataturi ni le-a dat insusi Hristos; pe altele ni le-a dat prin apostoli. Asculta ca insusi Hristos spune ca nu ne-a dat El insusi toate legile si toate invataturile. "Multe am inca a va spune, dar nu le puteti purta".

Hristos a legiuit mai inainte, inca pe cand era pe pamant, ca femeia sa nu se desparta de barbat. (Matei 19, 9) Din acesta pricina si Pavel spune: "Celor casatoriti le poruncesc, nu eu, ci Domnul". Femeia sa nu se desparta de barbat, iar de se va desparti, sa nu se marite, sau sa se impace cu barbatul sau; si barbatul sa nu-si lase femeia (I Cor. 7, 10-11).

Dar despre cei care aveau sotii necredincioase, Hristos nu a spus nimic cu gura Sa, ci a legiuit raporturile dintre ei, punand in miscare sufletul lui Pavel. Pentru aceasta Pavel spune: "Iar celorlalti le spun eu, nu Domnul: De are vreun frate femeie necredincioasa si ea va voi sa stea cu el, sa nu o lase; si femeia, de are barbat necredincios si acela va voi sa stea cu ea, sa nu-l lase. Pentur ca barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa, iar femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios." (I Cor. 7, 12-14)

Prin cuvintele "Nu Domnul, ci eu", Pavel n-a vrut sa arate ca spusele sale sunt omenesti, ci a vrut sa spuna numai, ca porunca aceasta n-a dat-o Hristos pe cand era cu ucenicii Sai, ci o da acum, prin el. Dupa cum cuvintele "Domnul, nu eu" nu sunt potrivnice poruncii lui Hristos, tot astfel nici cuvintele "Eu, nu Domnul", nu inseamna ca-si exprima gandul propriu, independent de voointa Domnului, ci arata numai, ca Hristos da acum prin el aceasta porunca.

Textul apartine Sf. Ioan Gura de Aur si sper ca este edificator.
Am reluat textul despre parerile personale ale Sf. Ap. Pavel pentru cei, care nu l-au citit.

Last edited by Miha-anca; 09.10.2012 at 22:12:04.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 09.10.2012, 22:10:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pareri personale ale Sf. apostol Pavel: 1 Corinteni cap.7
Prin prisma spuselor Sf. Ioan Gura de Aur chiar si aceste asa-zise pareri personale ale Sf. Ap. Pavel sunt de fapt tot de la Hristos.
Cum credeti ca cineva, care a primit Duhul Sfant mai poate vorbi din imaginatie? Este exclus!

Last edited by Miha-anca; 09.10.2012 at 23:03:50.
Reply With Quote
  #610  
Vechi 09.10.2012, 22:21:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Prin prisma spuselor Sf. Ioan Gura de Aur chiar si aceste asa-zise pareri personale ale Sf. Ap. Pavel sunt de fapt tot de la Hristos.
Cum credeti ca cineva, care a primit Duhul Sfant la Cincizecime, mai poate vorbi din imaginatie? Este exclus!
La Cinzecime, Saul, apostolul Pavel de mai târziu, se ocupa cu prigoana împotriva creștinilor, fiind chiar complice la supliciul întâiului mucenic.

Cred că mai smintiți decât decât neoprotestanții se dovedesc uneori ortodocșii care se apucă de comentarii patristice după ureche, fără o minimă cunoaștere a Scripturilor tâlcuite de Părinții.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 09.10.2012 at 22:32:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02