Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 16.07.2009, 00:33:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se vede de la zeci de ani-lumina ca esti HULITOR al Ortodoxiei. Chiar nu ti-i frica sa vorbesti in felul acesta de Maica Domnului, Maica Fiului lui Dumnezeu, paganule???
Reply With Quote
  #362  
Vechi 16.07.2009, 00:44:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Adevarul e ca in Galateni 4:4, Sf. Apostol Pavel scrie: "Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege" ... in alt loc din epistolele apostolilor nu stiu sa fie pomenita maica Domnului.

Oricum, cultul maicii Domnului din ortodoxie si catolocism, asa cum e el astazi, e idolatru. Mai idolatru totusi in catolicism decat in ortodoxie. Se vede mai clar decat cristalul lucrul acesta, pentru cei care au ochi sa vada, iar cei care nu vor sa vada, isi impietresc singuri inimile si isi acopera ochii, cazand sub osanda Apocalipsei 21:8, care spune ca nici un inchinator la idoli nu va intra in Imparatie.

In Ieremia este condamnata profetic inchinarea (venerarea mi se pare o scuza teologica care sa justifice inchinarea idolatra) la Imparateasa Cerului, si anume in Ieremia 44:16-17:

"Nu te vom asculta în nimic din cele ce ne-ai spus în Numele Domnului. Ci voim să facem cum am spus cu gura noastră, și anume: să aducem tămîie Împărătesei Cerului, și să-i turnăm jertfe de băutură, cum am făcut, noi și părinții noștri, împărații noștri și căpeteniile noastre, în cetățile lui Iuda și în ulițele Ierusalimului [..]"

Vedeti si traduceri in engleza la Ieremia 44:17 aici.

Observ ca Ilie Cleopa foloseste aici exact denumirea de Imparateasa Cerului, cand se refera la maica Domnului. Citez:

"Maica lui Dumnezeu, Imparateasa cerului si a pamantului, cata mila are de cei care au crezut in ea si au laudat-o, si cata urgie are sa vina peste cei care n-au crezut in ea !"

P.S: NU sunt adventist, tinerea Sabatului e o abatere de la invatatura crestina, crestinismul condamnand vehement legalismul iudaicesc, pentru ca Hristos a venit sa inlocuiasca umbra Vechiului Legamant cu realitatea, iar cei care vor sa traiasca inca sub Legea Veche s-au despartit de Hristos, au cazut din har.
Observa ca iti place Petre Tutea. Poate te ajuta si citatul asta.
"O baba murdara pe picioare, care sta în fata icoanei Maicii Domnului în biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor".
Reply With Quote
  #363  
Vechi 16.07.2009, 00:45:24
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Se vede de la zeci de ani-lumina ca esti HULITOR al Ortodoxiei. Chiar nu ti-i frica sa vorbesti in felul acesta de Maica Domnului, Maica Fiului lui Dumnezeu, paganule???
Draga razvan_m, n-am hulit-o in nici un fel pe maica Domnului, am spus doar ca a te inchina ei inseamna ca o idolatrizezi, si inchinatorii la idoli nu vor intra in Imparatie.

Daca spun ca daca cineva ti se inchina este un idolatru, inseamna ca te-am vorbit de rau sau ca te-am hulit ? Nu, fereasca Dumnezeu ! De unde ai tras concluzia asta ?

Dar se vede de la zeci de ani-lumina distanta ca maica Domnului a devenit un fel de zeitate in ortodoxie, iar in catolicism si mai si. Lucrul acesta n-ar trebui sa fie...
Reply With Quote
  #364  
Vechi 16.07.2009, 00:54:27
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Observa ca iti place Petre Tutea. Pate te ajuta si citatul asta.
"O baba murdara pe picioare, care sta în fata icoanei Maicii Domnului în biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor".
georgeval, il inteleg intr-un fel pe Tutea, isi iubea mult patria, si probabil de-asta s-a simtit intr-un fel obligat sa sustina cu orice pret ortodoxia (nu ma refer la crestinism in general, ci strict la ortodoxie in particular).

Totusi, a tradat-o intr-un fel, cu citatul:

"Luther, cat e el de eretic si de zevzec, a spus doua lucruri extraordinare: ca creatia autonoma e o cocota si ca nu exista adevar in afara de Biblie."

Cat despre mine, nu-s ateu daca nu ma inchin icoanei maicii Domnului. Nu-s nici antiortodox, ci doar as vrea ca ortodoxie sa fie curatata de unele practici neortodoxe, in sensul de practici stambcredincioase. Poate sunt dihor, da, dar nu din cauza ca nu ma inchin maicii Domnului. :)
Reply With Quote
  #365  
Vechi 16.07.2009, 00:57:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Chiar m-ar interesa o exegeza pe seama versetului : "ca, iata de acum ma vor ferici toate neamurile" Luca 1,48.
In Ortodoxie Maica Domnului nu a devenit un Mantuitor feminin, dar nu este nici o simpla femeie care dupa nasterea lui Hristos a mai avut alti copii. In urma intruparii este Nascatoare de Dumnezeu- pentru ca PERSOANA- care s-a nascut este Fiul lui Dumnezeu, aceeasi persoana dumnezeiasca nascuta din Tatal mai inainte de veci.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 16.07.2009, 01:18:58
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Chiar m-ar interesa o exegeza pe seama versetului : "ca, iata de acum ma vor ferici toate neamurile" Luca 1,48.
In Ortodoxie Maica Domnului nu a devenit un Mantuitor feminin, dar nu este nici o simpla femeie care dupa nasterea lui Hristos a mai avut alti copii. In urma intruparii este Nascatoare de Dumnezeu- pentru ca PERSOANA- care s-a nascut este Fiul lui Dumnezeu, aceeasi persoana dumnezeiasca nascuta din Tatal mai inainte de veci.
Eu nu sunt pentru necinstirea maicii Domnului, caci e cea din care s-a nascut Dumnezeu Cuvantul dupa trup. Cred ca in gruparile neoprotestante s-a ajuns sa nu se mai vorbeasca (aproape) deloc despre ea, tocmai pentru a se evita idolatrizarea ei. Adica, cred eu, s-a mers exact in extrema opusa ortodoxiei/catolicismului.

Nu e important daca a avut sau nu copii dupa nasterea lui Hristos. Important e ca INAINTE sa-L nasca pe Hristos, sau sa se zamisleasca Hristos in pantecele ei prin Duhul Sfant, a fost fecioara. Adica e important doar pentru cei care vor s-o ridice la ce-stiu-ce rang deosebit de inalt, dar pentru mantuirea omului, e absolut neimportant acest detaliu.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 16.07.2009, 01:32:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Eu nu sunt pentru necinstirea maicii Domnului, caci e cea din care s-a nascut Dumnezeu Cuvantul dupa trup. Cred ca in gruparile neoprotestante s-a ajuns sa nu se mai vorbeasca (aproape) deloc despre ea, tocmai pentru a se evita idolatrizarea ei. Adica, cred eu, s-a mers exact in extrema opusa ortodoxiei/catolicismului.

Nu e important daca a avut sau nu copii dupa nasterea lui Hristos. Important e ca INAINTE sa-L nasca pe Hristos, sau sa se zamisleasca Hristos in pantecele ei prin Duhul Sfant, a fost fecioara. Adica e important doar pentru cei care vor s-o ridice la ce-stiu-ce rang deosebit de inalt, dar pentru mantuirea omului, e absolut neimportant acest detaliu.
Eu ma indoiesc. Nu spun ca mantuirea s-a realizat de catre ea, insa pot sa spun ca a avut un rol deosebit, fara acel "Fie mie dupa cuvantul tau"
nu s-ar fi realizat intruparea. Mie imi place exprimarea teologica a parintelui Staniloae- nedespartit a fost Fiul de Tatal si a ramas intr-o unire cu El si cand a fost pe pamant, nedespartit va fi Hristos fata da Maica Sa- nu pot sa spun Hristos fara sa amintesc de Maica Domnului. Asta se urmareste si in iconografie - o reprezentem cu pruncul in brate ca una ce nu face exceptie de la pacatul stramosesc si mantuirea ei se realizeaza in Hristos, de aceee noi nu vom accepta reprezentarile Maicii Domnului sub forma unor madone.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 16.07.2009, 01:38:56
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu ma indoiesc. Nu spun ca mantuirea s-a realizat de catre ea, insa pot sa spun ca a avut un rol deosebit, fara acel "Fie mie dupa cuvantul tau"
nu s-ar fi realizat intruparea. Mie imi place exprimarea teologica a parintelui Staniloae- nedespartit a fost Fiul de Tatal si a ramas intr-o unire cu El si cand a fost pe pamant, nedespartit va fi Hristos fata da Maica Sa- nu pot sa spun Hristos fara sa amintesc de Maica Domnului. Asta se urmareste si in iconografie - o reprezentem cu pruncul in brate ca una ce nu face exceptie de la pacatul stramosesc si mantuirea ei se realizeaza in Hristos, de aceee noi nu vom accepta reprezentarile Maicii Domnului sub forma unor madone.
Dar tot n-am inteles de ce fecioria sau lipsa fecioriei ei mai conteaza dupa intrupare.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 16.07.2009, 01:44:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius Vezi mesajul
Dar tot n-am inteles de ce fecioria sau lipsa fecioriei ei mai conteaza dupa intrupare.
Tocmai pentru a gandi antinomic, ca este si Maica si Fecioara- ceea ce se apropie de taina lui Dumnezeu. Nu este straina de lume, dar se si ridica deasupra ei.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 16.07.2009, 01:47:49
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Tocmai pentru a gandi antinomic, ca este si Maica si Fecioara- ceea ce se apropie de taina lui Dumnezeu. Nu este straina de lume, dar se si ridica deasupra ei.
Vroiam sa spun ca "tot n-am inteles de ce fecioria sau lipsa fecioriei ei mai conteaza dupa intrupare pentru mantuirea credinciosului simplu". Te rog sa ma scuzi, n-am fost destul de clar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15