Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.03.2012, 00:41:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar cum te-ai gandit ca daca pui un ghiveci peste el va muri?? De parca nu aveai vreo piatra sau orice alt obiect cu care sa-i dai una si sa fii sigura ca nu va mai misca... Si mie imi pare rau in astfel de cazuri si prefer sa curm suferinta,dar printr-un mod in care sunt sigur ca omor acel animal,nu sa-l chinuiesc mai rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.03.2012, 00:53:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar cum te-ai gandit ca daca pui un ghiveci peste el va muri?? De parca nu aveai vreo piatra sau orice alt obiect cu care sa-i dai una si sa fii sigura ca nu va mai misca... Si mie imi pare rau in astfel de cazuri si prefer sa curm suferinta,dar printr-un mod in care sunt sigur ca omor acel animal,nu sa-l chinuiesc mai rau.
Pai nu am avut taria sa-i dau una cu o piatra , asa ghiveciul l-ar fi presat si singur...
Uite,asa s-a intamplat , l-am chinuit o gramada de ore din dorinta de a nu-i face rau...biata fiinta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.03.2012, 01:15:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cu totii am facut rau (voluntar sau nu),insa trebuie sa avem si putere sa alegem raul mai mic data viitoare,chiar daca e dureros. Linisteste-te,Dumnezeu vede ca ai inima zdrobita,sper sa-ti gasesti cat mai repede pacea sufleteasca.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.03.2012, 10:21:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
"Omul care vorbea cu caii
Multumim heaven.
de luat seama.. blandetea face multe.
animalele simt omul, am constatat asta de multe ori, am avut o catelusa Collie deosebita....
A trebuit sa fie eutanasiata, si nu am fost in stare sa iau aceasta decizie... l-am intrebat pe medic ce ar face daca ar fi a lui... si doar atunci am acceptat cand a zis ca asa ar face. A fost foarte greu.

Last edited by Adriana Cluj; 15.03.2012 at 10:23:24.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.07.2013, 18:02:53
Bulgarea Loreley Bulgarea Loreley is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2013
Mesaje: 1
Unhappy Eu cred ca ...

Fiti siguri ca cu animalutele care si-au dat sufletelul se intampla ceva . Eu cred ca animalutele care ,, inchid ochisorii '' au si ele un locso in Rai . Ele , cred eu chiar sunt convisa de ele se transforma i Ingerii celor care le-au avut iar cele salbatice Dumnezeu l-e da voie sa se transforme in ce vor ( animalute , oamenii ) . Asa a lasat Dumnezeu . Mie puietul de chinchilla mi-a murit ca a fost respins de mamica lui ... era asa jucaus si dragut , a muri de foame nu am avut ce face ca sa-l tinem macar o zi in viata . Dumnezeu a vrut sa-l ia . Si animalutele au un locsor al lor si ne vad cum ne vad si rudele noastre care au decedat . Ele tin la noi indiferent unde ar fi . Iar cel care spune ca animalutele sunt moarte si gata face o mare , mare . foarte mare greseala . Trupul lor este timid si neinsufletit jos , pe pamant iar in Rai ele se uita la noi si ne ocrotesc facandu-si datoria fata de noi caci si noi , iubitorii de animalute am avut grija de ele .
Dumnezeu sa le ocroteasca si sa le-ngrijeasca iar ele sa fie niste ingerasi buni si sa ne iubeasca cand ne vegheza !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 06.07.2013, 18:05:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Ce spuneti dvs suna mai mult a reincarnare decat a invatatura ortodoxa. Suflete de animale care se transforma in oameni si ingeri pazitori? Si cu sufletele oamenilor ce se mai intampla? Vin si ei inapoi? Chiar daca stim ca aceasta lume va avea un sfarsit?

As mai fi inteles daca ati fi zis ca animalele au suflet si raman neschimbatoare dupa moarte si au si ele loc prin Rai.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 06.07.2013, 20:40:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Multe lucruri zic eu ca le pot intelege din dogmatica ortodoxa iar la altele imi pot inchipui un raspuns, dar aici intalnesc o dificultate.

Ce se intampla cu animalutele dupa moarte?
Dispar cu totul? Este si pt ele o viata dupa?
Sper sa fie.
...
Deci simt durere, se citeste pe fata lor durere ca si la oameni. Si durerea asta nu e ca ii doare o labuta, ci e o durere dincolo de corp.


Voi ce ziceti, ce se intampla cu animalutele dupa moarte? Ajung ca o ridichie din materie organica in tarana?

Inainte de a intreba pe forumuri, am intrebat duhovnicul meu.
Raspunsul lui a fost ca nu stie sa se zica niciunde despre ce se intampla cu ele.

Voi stiti ceva?
Sfântul Vasile spune despre sufletele animalelor: "Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor si nici ca ramane mai departe dupa descompunerea trupului! Fugi de vorbaria prosteasca a falnicilor filosofi, care nu se rusineaza sa spuna ca sufletele lor si sufletele cainilor sunt la fel unele cu altele." (Omilii la Hexaimeron., 8, 2, p. 159).

Totuși, de la bun început Dumnezeu a făcut Legământ sfânt cu toată creația Lui vie(și nevie):
9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie;(Fac9,9-10)


Părerea mea este că toate animalele au suflet, însă doar omul are chipul lui Dumnezeu fiind astfel chemat spre Împărăția Lui, iar asemănarea cu Dumnezeuo au prea puțini, chiar și dintre sfinți.
Atunci când Adam și Eva au dobândit chipul lui Dumnezeu, părinții lor nu aveau și ei chipul lui Dumnezeu la fel cum nici animalele nu au.

Citat:
În prealabil postat de bmadalin, despre Isaia,11;
5. Dreptatea va fi ca o cingatoare pentru rarunchii Lui si credinciosia ca un brau pentru coapsele Lui.
6. Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara; si vitelul si puiul de leu vor manca impreuna si un copil ii va paste.
7. Juninca se va duce la pascut impreuna cu ursoaica si puii lor vor salaslui la un loc, iar leul ca si boul va manca paie;
8. Pruncul de tata se va juca langa culcusul viperei si in vizuina sarpelui otravitor copilul abia intarcat isi va intinde mana.
9. Nu va fi nici o nenorocire si nici un prapad in tot muntele Meu cel sfant! Ca tot pamantul este plin de cunostinta si de temerea de Dumnezeu, precum marea este umpluta de ape!
Isaia vorbește de vremurile viitoare în care toți oamenii, indiferent de religie, din dragoste unii față alții se vor înțelege mai bine decât s-au înțeles strămoșii lor.

Last edited by Demetrius; 06.07.2013 at 20:47:08.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.05.2017, 14:25:02
nicumarin nicumarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2017
Mesaje: 1
Implicit Animalele dupa moarte

Acum 1 zi catelusa mea Mura a parasit aceasta lume lasandu-ne un gol imens. Inainte sa moara am folosit botezul de urgenta in bis ortodoxa si am botezat-o in numele Treimii. Am motive puternice si evidente sa cred ca i-a ajutat trecerea dincolo. Am citit opiniile de pe multe forumuri si impreuna cu importantele cunostinte teologice pe care le am am sa spun asa: Animalele sunt creatia lui Dumnezeu. Sigur ca Sfintii Parinti nu vb prea mult despre ele si nici Iisus fiindca el venise pentru oameni si mai precis pentru triburile casei lui Israel. Stiind ca Dumnezeu este iubire nu cred ca va refuza primirea in lumina si iubirea Sa a animalelor care au sufletele curate mai curate ca ale oamenilor mai ales ca,repet, ele sunt creatia sa si nu cred ca isi va abandona creatia. Asta cred eu. Mai cred ca rugile noastre pentru a avea grija de animalutele noastre dragi vor fi ascultate si le va primi la El. Asta cred eu bazandu-ma pe esenta credintei crestine si anume iubirea si grija fata de creatie. Restul e o teorie pe care nu dau prea multe parale. Un cod de legi pentru noi. Atat.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.05.2017, 18:41:52
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Animalele n-au ratiune, discernamant, vointa, sentimente, pacate sau fapte bune. Sa tratezi un animal ca pe un om este cel putin o neintelepciune. Omul este centrul creatiei si totul din jur este dat pentru mangaierea si bucuria lui. Animalele trezesc in oameni sentimente, insa aceste sentimente trebuie sa ne aminteasca de Mila lui Dumnezeu si grija lui. Omul e dator sa se ingrijeasca de creatie, la fel cum ii s-a dat lui Adam in stapanire Raiul si indeletnicirea sa numeasca toate vietatile. O melancolie la amurg cu cainele drag sau un ajutor din partea calului la gospodarie...sau animalele daruite ca sursa de hrana.

Pacat este atunci cand chinui un animal, cand infaptuiesti cruzimi insa si atunci cand aduci animalul la nivelul omului; sau bine zis cobori demnitatea de Chip si Asemanare a lui Dumnezeu la nivel de animal. Sa ne asumam, deci, demnitatea si chemarea ce o avem in noi.

Ce se intampla cu animalele dupa moarte nu as sti sa raspund, dar in orice caz nu parcurge drumul ca si sufletului omului dupa moarte.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.05.2017, 23:38:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicumarin Vezi mesajul
Acum 1 zi catelusa mea Mura a parasit aceasta lume lasandu-ne un gol imens. Inainte sa moara am folosit botezul de urgenta in bis ortodoxa si am botezat-o in numele Treimii.
Sentimentele de atasament fata de un animal de companie, si inca unul atat de fidel si de apropiat stapanului sau precum cainele, motiveaza, dar nu justifica sacrilegiul. Poate ca acum nu realizati ca ati incalcat grav Porunca a Doua. Cand veti realiza, este in interesul pacii sufletului dv sa va spovediti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26