Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.05.2009, 10:29:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu de ce atata tulburare, cred ca mai intai ar trebui sa ascultam ce are toata lumea de spus.

Nu sunt de acord nici cu cei care se grabesc sa acuze pe IPS Teodosie, desi inregistrarile video/audio lasa prea putin loc de interpretari dar nici cu cei care se grabesc sa arunce totul in carca ziaristilor (ex. articolul par. Savatie http://savatie.wordpress.com/2009/05...asitor-al-bor/)

La fel, faza cu "autosesizarea" Parchetului e ridicola, nu sunt avocat dar totusi cred ca treaba asta cu "coruptia" tine doar de institutiile publice, Biserica Ortodoxa nu este domeniul lor.

Intre timp a mai aparut un articol de genul asta in "Romania Libera" in care este implicata Manastirea Cozia.
  #112  
Vechi 07.05.2009, 10:34:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oricum,Preasfintitul nu va pati nimic,Biserica va face tot posibilul sa stearga aceasta neregula cat mai decent si cat mai finut,iar totul va fi ca inainte...doar cu ceva bagare de seama mai multa.Mi se pare si normal,doar nu o sa dea jos un ditamai Episcop,pentru o "insecenare" si descoperire a adevarului.Lucruri de acest gen se intampla in absolut toate domeniile de activitate din Romania,astfel,daca vrem dreptate,ori trebuie sa ne-o insusim cum stim noi mai bine,"imaginar",ori trebuie sa mergem mai departe,atata timp cat lucrurile merg,bine si rau,dar merg.Asta este viata,fie ea spirituala,ori sociala,asta este viata printre oameni,si nu va fi niciodata altfel.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #113  
Vechi 07.05.2009, 11:04:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel, faza cu "autosesizarea" Parchetului e ridicola, nu sunt avocat dar totusi cred ca treaba asta cu "coruptia" tine doar de institutiile publice, Biserica Ortodoxa nu este domeniul lor.
In presupusele fapte de coruptie a fost implicata o institutie de stat, anume Universitatea Ovidius din Constanta. Iar coruptia este coruptie, indiferent daca este statul implicat sau nu.
  #114  
Vechi 07.05.2009, 11:04:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Oricum,Preasfintitul nu va pati nimic,Biserica va face tot posibilul sa stearga aceasta neregula cat mai decent si cat mai finut,iar totul va fi ca inainte...doar cu ceva bagare de seama mai multa.Mi se pare si normal,doar nu o sa dea jos un ditamai Episcop,pentru o "insecenare" si descoperire a adevarului.Lucruri de acest gen se intampla in absolut toate domeniile de activitate din Romania,astfel,daca vrem dreptate,ori trebuie sa ne-o insusim cum stim noi mai bine,"imaginar",ori trebuie sa mergem mai departe,atata timp cat lucrurile merg,bine si rau,dar merg.Asta este viata,fie ea spirituala,ori sociala,asta este viata printre oameni,si nu va fi niciodata altfel.
Este urat ca te pronunti facand pronosticuri inainte de a vedea rezultatul.

Poti sa speri ca va fi sanctionat in cazul in care va fi gasit vinovat si asta sper si eu.

Dar de aici pana a spune "este vinovat" inainte sa se pronunte si cei pro si cei contra si a afirma ca nu va fi sanctionat desi e vinovat, este o cale lunga.
  #115  
Vechi 07.05.2009, 11:06:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
In presupusele fapte de coruptie a fost implicata o institutie de stat, anume Universitatea Ovidius din Constanta. Iar coruptia este coruptie, indiferent daca este statul implicat sau nu.
In cazul asta sa fie sanctionata universitatea.
Dar se pare ca in cazul universitatii, se pare ca dovezile nu exista.
Ei au declarat ca nu a fost inregistrat acolo, el nu are nici o dovada ca a fost inregistrat acolo, chestiunea inchisa in ceea ce priveste universitatea.
  #116  
Vechi 07.05.2009, 11:07:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Petru toti cei care vor sa fie in continuare "Giga Contra", sa asculte inregistrarea audio de care vorbeam mai sus, pe urma sa comenteze.
  #117  
Vechi 07.05.2009, 11:12:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Concluzia conferintei de presa sustinuta la sediul Arhiepiscopiei Tomisului: inscenarea la adresa Inaltpreasfintitului Teodosie este un atac de presa fara precedent si o incercare de lovire a Bisericii Ortodoxe Romane.

http://video.crestinortodox.ro/YCs9Q..._de_presa.html
  #118  
Vechi 07.05.2009, 11:27:54
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Jurnaliștii pot să fraierească o țară întreagă, dar niciodată pe constănțeni, uite ce scrie în gazeta Constanței pe telegrafonline.ro :

“Este clar că nu se încearcă să se lovească în oameni, ci în Biserică... În calitate de avocați, apărăm o persoană, dar ca cetățeni, poziția BOR. Se pare că unora nu le place ideea că mai sînt oameni care cred în Dumnezeu, în Paște sau în religie. Este o campanie bine orientată și este clar că este comandată, dar îmi este indiferent dacă în spatele acesteia se află un om politic, un economist sau un mafiot”

...Nu poți să te sesizezi la doar șase ore de la apariția unui articol sau să nu anunți Arhiepiscopia despre începerea urmăririi penale. Cît privește prezentarea video care însoțește articolul, este doar o mixtură, o înscenare. Se vede foarte clar că subtitrarea nu se potrivește în multe locuri cu ceea ce se spune cu adevărat”
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
  #119  
Vechi 07.05.2009, 11:29:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Petru toti cei care vor sa fie in continuare "Giga Contra", sa asculte inregistrarea audio de care vorbeam mai sus, pe urma sa comenteze.
Asta a fost parerea mea,iar ceea ce ai exprimat a fost strict parerea ta.Coresc!?Nu este obligatoriu sa gandim la unison.
Eu cred ca Preasfintitul va fi neatins,poate doar institutia de invatamant sanctionata,eventual Preasfintitului i se va rari apartitia in public o perioada de timp,pana se dreg apele si se uita totul.Preasfintitul are prea mare putere pentru a fi "injosit",ca sa nu mai vorbim ca,mai sunt ca Sfintia sa,poate mai "cu bube"...ecumenice,etc....
Ati vazut ce fel intreba;"esti bogat,dar cat esti de bogat???"
Asta-i viata,oricat am nega noi,"banii vorbesc".Si aceasta intamplare nu este singulara.
Cat despre presa...ea este ca o halucinatie,nu stii ce sa crezi si ce sa nu crezi despre faptele acesteia.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #120  
Vechi 07.05.2009, 11:37:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sunt de acord nici cu cei care se grabesc sa acuze pe IPS Teodosie, desi inregistrarile video/audio lasa prea putin loc de interpretari dar nici cu cei care se grabesc sa arunce totul in carca ziaristilor (ex. articolul par. Savatie http://savatie.wordpress.com/2009/05...asitor-al-bor/)
.
Interesant Alin este acest pasaj din articol:
"Cred că arhiepiscopul Teodosie a fost atras în cursă de către oameni din anturajul său care îi cunoșteau bine slăbiciunile. Ar fi naiv să credem că doi jurnaliști oarecare au jertfit peste o mie de euro în numele investigației jurnalistice, fără să aibă asigurarea că materialul le va reuși. Dacă acești bani au fost plătiți de România Liberă, înseamnă că acest organ de presă este mai mult decît un simplu organ de presă. Iar dacă banii au fost plătiți de o persoană privată, înseamnă că România Liberă oferă servicii de spionaj și detectiv particular contra cost. În orice caz, folosirea camerei ascunse mi se pare că depășește limitele deontologiei omului de presă, fiind o treabă a procuraturii și a angajaților săi. Sau mitul despre jurnaliștii securiști este adevărat?"

Exista posibilitatea sa nu aibe nicio legatura cu acest caz dar nu pot sa nu amintesc cuvantul parintelui Mina:
"Ne-au facut sfintii (din inchisori)legionari, pentru a intarzia canonizarea lor, ne-au facut duhovnicii habotnici si instigatori la erezie, ce va mai urma?" Nu sunt convinsa ca cele ce acum ne ofera presa este adevar curat! dar nici nu pot pune mana in foc, nici pentru mine insumi nu as putea. Omul e OM, inainte de a fi preot sau ierarh. Domnul si Maica Domnului sa ne ajute adevarul sa iasa la iveala! Oricare ar fi el.
ps- oare isi va cere cineva scuze public din toata povestea asta? Ma indoiesc...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35