Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2012, 02:04:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Data răstignirii Domnului nostru

Trei "oameni de știință", de la "Centrul German de Cercetare în Geoștiințe", examinând lamele de sediment din Marea Moartă, au ajuns la concluzia că un cutremur major a avut loc între anii 26 și 36 ai erei creștine, astfel încât este posibil ca Răstignirea să se fi făcut sub guvernământul lui Ponțiu Pilat, în data de vineri, 3 aprilie 33.

Sursa: http://news.discovery.com/history/je...on-120524.html

Totuși, stau și mă întreb: pentru ce asemenea efort și cheltuială ca să "descoperi" ceva ce toată lumea știe ? Nu le era suficient să citească Biblia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2012, 02:27:27
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Totuși, stau și mă întreb: pentru ce asemenea efort și cheltuială ca să "descoperi" ceva ce toată lumea știe ? Nu le era suficient să citească Biblia ?
Imi aduce aminte de viata mea dinainte sa ma intalnesc cu Iisus Hristos...

Gaseam interes in astfel de dovezi ca rezultat al cercetarilor oamenilor de stiinta, fie ele televizate, scrise etc.

Acum, dupa ce L-am primit pe Domnul in inima si viata mea, si odata ce credinta a luat locul crecetarilor, ceva s-a schimbat in mine.

Credinta imi da acum bucuria trairii a ceea ce descopar in Cuvantul Sau.

Cuvantul Domnului e viu si lucrator. De aceea bucuria descoperii a ceea ce spune Domnul este superioara cunoasterii despre Domnul.

A-L afla pe El, a-L descoperi pe El prin revelatie si Cuvant este cea mai mare satisfactie pentru un suflet in cautare.

"Inima imi zice din partea Ta: "Cauta fata Mea!" Si fata Ta, Doamne, o caut!" (Ps.27:8)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2012, 02:47:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

(...) dovezi ca rezultat al cercetarilor oamenilor de stiinta,
Dovezi ? Ce nivel de certitudine au astfel de dovezi ? Eu nu înțeleg cum funcționează mintea unor oameni de știință: cred că sunt deosebit de creduli. Vasăzică, nu crezi ce scriu în Evanghelii oameni contemporani cu cutremurul, care descriu ce au văzut cu ochii lor, nu crezi nici în Analele istoricului Tacit, în schimb crezi în relevanța unei anumite dispoziții în sedimentele de lut de pe marginea mării ? Mâine, alți "oameni de știință" ar putea descoperi, în baza vreunor fosile de selacieni, că acel cutremur nu a avut loc între 26 și 36, ci, să zicem, între anii 126 și 136. Și ar însemna să consideri adevărat, în contra mărturiei martorilor oculari ? Doar se știe că nimic nu e mai schimbător decât această cârpă lepădată a științei. Ieri, Giulgiul lui Cristos nu era autentic, azi ar putea fi autentic, mâine: mai vedem.

Dacă aveți 40 de ani, probabil că vă amintiți cum mergeați cu iaurțelul în ghiozdan la școală când erați sub cură de antibiotice. Oamenii de știință explicau lumii că iaurtul reface flora intestinală distrusă de antibiotice.
Dar, dacă aveți 30 de ani, nu aveți cum să vă amintiți de asta. Fiindcă 10 ani mai târziu, alți oameni de știință (dacă nu cumva aceiași) demonstraseră că iaurtul este contraindicat în cura antibiotică, fiindcă inactivează ("chelează") însuși antibioticul. Deci, toți copii care acționaseră la recomadarea oamenilor de știință greșiseră fundamental, luând pilulele cu iaurt.
Azi, știți ce se întâmplă ? Dacă luați antibiotice, ar fi bine să luați cu iaurt Activia. Sau Actimel. Alte iaurturi, oricum nu mai refac nicio floră intestinală, fiindcă germenii sunt omorâți prin pasteurizare. De fapt, și la Activia și Actimel maiaua este omorâtă prin inactivare, numai că se adaugă după aceea ("postprocesare") germeni din culturi artificiale.

Nu știu alții cum sunt, dar eu, când mă gândesc la năzbâtiile oamenilor de știință, mi se pare că citesc Legile lui Murphy.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.06.2012, 03:01:14
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu știu alții cum sunt, dar eu, când mă gândesc la năzbâtiile oamenilor de știință, mi se pare că citesc Legile lui Murphy.
Adevarat, eu unul ma feresc de "documentare" pseudo-stiintifice. Detest sa ma uit pe "forensic detectives" depre Iisus Hristos.

"...pazeste ce ti s-a incredintat; fereste-te de flecariile lumesti si de impotrivirile stiintei, pe nedrept numite astfel, pe care au marturisit-o unii, si au ratacit cu privire la credinta." (1Tim.6:20)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2012, 03:03:24
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Trei "oameni de știință", de la "Centrul German de Cercetare în Geoștiințe", examinând lamele de sediment din Marea Moartă, au ajuns la concluzia că un cutremur major a avut loc între anii 26 și 36 ai erei creștine, astfel încât este posibil ca Răstignirea să se fi făcut sub guvernământul lui Ponțiu Pilat, în data de vineri, 3 aprilie 33.

Sursa: http://news.discovery.com/history/je...on-120524.html

Totuși, stau și mă întreb: pentru ce asemenea efort și cheltuială ca să "descoperi" ceva ce toată lumea știe ? Nu le era suficient să citească Biblia ?
Tocmai ceea ce toată lumea creștină știe trebuie distrus prin dovezi științifice, cu toate că ”discovery” nu e o dovadă veritabilă.
Pe lângă o concluzie adevărată și, în plus dovedită(cum e cea de față), aceleași surse(occidentale, nu?) emit tot felul de inepții care ”căpușează” Adevărul ca să fie ”analizate” și crezute de cei slabi, ca de pildă nașterea lui Iisus cam pe la aceeași dată.

Altfel spus, creștinismul trebuie manipulat și transformat la loc în păgânism pentru a fi jumulit ca înainte de venirea lui Cristos prin cheltuieli (totuși) nesemnificative pentru cei care au interese ”veșnice” în aur.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.06.2012, 03:04:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
"...pazeste ce ti s-a incredintat; fereste-te de flecariile lumesti si de impotrivirile stiintei, pe nedrept numite astfel, pe care au marturisit-o unii, si au ratacit cu privire la credinta." (1Tim.6:20)
Citatul este dintr-o ediție (neo)protestantă, așa-i ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.06.2012, 03:08:49
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citatul este dintr-o ediție (neo)protestantă, așa-i ?
Versiunea Cornilescu, cea din care ma hranesc si de a carei lectura ma bucur cel mai mult.

Postez mai jos vers. ortodoxa Bartolomeu Anania.

"...păzește vistieria ce ți-a fost încredințată, îndepărtează-te de vorbirile deșarte și lumești și de împotrivirile științei mincinoase; pe aceasta mărturisind-o unii, s'au rătăcit de la credință."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.06.2012, 03:15:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Versiunea Cornilescu,
Bănuiam. De multe ori, ajunge să văd un singur verset ca să îmi dau seama dacă este luat dintr-o Biblie (neo)protestantă. Am observat că acestea modifică subtil textul revelat, ca să coincidă cât mai bine cu religia lor.

În cazul acesta, observați diferența dintre "păzește ce ți s-a dat" și "păzește VISTIERIA ce ți-a fost încredințată"? ("Depositum" (comoara, zăcământul, depozitul) spune traducerea Sf Ieronim, pe care catolicii o consideră divin asistată). Este vorba de "depositum fidei", comoara de credință, adică Sfânta Tradiție sau Predania cum mai este numită de ortodocși.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2012, 03:20:41
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În cazul acesta, observați diferența dintre "păzește ce ți s-a dat" și "păzește VISTIERIA ce ți-a fost încredințată"? ("Depositum" (comoara, zăcământul, depozitul) spune traducerea Sf Ieronim, pe care catolicii o consideră divin asistată). Este vorba de "depositum fidei", comoara de credință, adică Sfânta Tradiție sau Predania cum mai este numită de ortodocși.
Ne ajung doua postari in care sa impartasim acelasi gand???

Sa revenim. Ce ziceti ca a incredintat Pavel lui Timotei??? (daca filozofati, eu obosesc repede - no offense).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2012, 03:25:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Ne ajung doua postari in care sa impartasim acelasi gand???
Vedeți dv, cu cât religiile sunt mai diferite, cu atât sunt mai puține gânduri comune de împărtășit. Or, în ciuda ciondănelilor pe care le puteți vedea pe forum, noi recunoaștem că ortodocșii au o gândire apropiată nouă. Cu MULT mai apropiată decât penticostalii. Cauzele reducându-se, de fapt, la una singură: Sfânta Tradiție.

Citat:

Sa revenim. Ce ziceti ca a incredintat Pavel lui Timotei???
Dar v-am spus: depozitul (comoara) credinței.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 09:56:13
Epistolia Domnului Nostru Iisus Hristos dumitrucelmare2000 Generalitati 3 29.06.2012 22:51:20
Genealogia Domnului nostru Iisus Hristos si vechimea lumii mihailt Generalitati 6 22.05.2011 18:58:03
Pastorale la Nastere Domnului nostru Iisus Hristos cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 22.12.2010 21:26:34
Despre fratii Domnului nostru Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 12 30.05.2009 15:53:11