Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2012, 22:15:34
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Sunt cativa oameni pe Statia Spatiala Internationala! Au fost facuti pentru asta?

Simplul fapt ca sunt acolo arata ca da. Au fost facuti pentru asta. Ca sa aflam daca suntem facuti pentru Marte (si/sau Marte pentru noi), trebuie sa incercam sa mergem acolo.
Daca tu afirmi - dupa logica ta - ca omul a fost facut pentru desertaciune (caci toate de aici, potrivit Scripturilor sunt: praf si cenusa, umbra, fum, desertaciune, nimic, s.a.m.d.), atunci dimensiunea crestinismului este la fel de penibila ca si cea a ateismului.

Mai exact gasesti scris ca omul este pentru vesnicie, pe care o dobandim pe Pamant, pe Marte, sub Pamant, pe Pluto si oriunde ne-ar mai randui Dumnezeu - da, sunt de acord cu aspectul acesta.

Dar nu avem de ce depasi aceasta mandrie babiloniana (sau, mai corect etimologic cred ca ar fi "babelica"), atata timp cand nu stim ziua de maine cum/daca va fi, iar mantuirea o putem atinge in ziua de astazi, aici (pe Pamant). Duhovniceste vorbind este un subiect inchis sau - mai concret - nedeschis niciodata (nu-si are rostul). Dovada: O multime de Sfinti au trecut de primul cer si au ajuns in spatiul cosmic (Set, Sf.Ap.Pavel, Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos si altii). Cu toate acestea, desi nu le era strain fenomenul, nu si-au pus niciodata problema. Altele sunt pricinile pentru care s-au creat celelate corpuri ceresti si imensitatea universului (le gasesti in teleologie).

Pentru om s-a facut Pamantul caruia i s-a poruncit sa-l stapaneasca. Despre Marte nu zice nimic. Dar zice un fericit staret al veacului trecut, care prooroceste: "In vremurile care vin, oamenii vor cauta salvarea din cosmos". Aproape am putea spune de cele ce se discuta aici...
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.11.2012, 22:22:49
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Daca tu afirmi - dupa logica ta - ca omul a fost facut pentru desertaciune (caci toate de aici, potrivit Scripturilor sunt: praf si cenusa, umbra, fum, desertaciune, nimic, s.a.m.d.), atunci dimensiunea crestinismului este la fel de penibila ca si cea a ateismului.

Mai exact gasesti scris ca omul este pentru vesnicie, pe care o dobandim pe Pamant, pe Marte, sub Pamant, pe Pluto si oriunde ne-ar mai randui Dumnezeu - da, sunt de acord cu aspectul acesta.

Dar nu avem de ce depasi aceasta mandrie babiloniana (sau, mai corect etimologic cred ca ar fi "babelica"), atata timp cand nu stim ziua de maine cum/daca va fi, iar mantuirea o putem atinge in ziua de astazi, aici (pe Pamant). Duhovniceste vorbind este un subiect inchis sau - mai concret - nedeschis niciodata (nu-si are rostul). Dovada: O multime de Sfinti au trecut de primul cer si au ajuns in spatiul cosmic (Set, Sf.Ap.Pavel, Sf. Andrei cel nebun pentru Hristos si altii). Cu toate acestea, desi nu le era strain fenomenul, nu si-au pus niciodata problema. Altele sunt pricinile pentru care s-au creat celelate corpuri ceresti si imensitatea universului (le gasesti in teleologie).

Pentru om s-a facut Pamantul caruia i s-a poruncit sa-l stapaneasca. Despre Marte nu zice nimic. Dar zice un fericit staret al veacului trecut, care prooroceste: "In vremurile care vin, oamenii vor cauta salvarea din cosmos". Aproape am putea spune de cele ce se discuta aici...
Explorarea spatiala nu poate avea un loc intre interesele "curate" ale unui ortodox? (imi cer scuze pentru intrebarea asta mai... provocatoare)

Last edited by UNNOOM; 27.11.2012 at 22:26:29.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.11.2012, 22:44:36
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Sunt cativa oameni pe Statia Spatiala Internationala! Au fost facuti pentru asta?

Simplul fapt ca sunt acolo arata ca da. Au fost facuti pentru asta. Ca sa aflam daca suntem facuti pentru Marte (si/sau Marte pentru noi), trebuie sa incercam sa mergem acolo.
asa am putea intreba: am fost facuti pt Antarctica?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.11.2012, 23:45:02
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Question

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Explorarea spatiala nu poate avea un loc intre interesele "curate" ale unui ortodox? (imi cer scuze pentru intrebarea asta mai... provocatoare)
Explorarea spatiala serveste exclusiv intereselor "stiintei", asta se vede cu ochiul liber ... problema lor este acum sa descopere cum anume pot trece (in viata), prin centurile Van Allen.

http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/tour/vanallen.html

Usor de zis dar cam greu de facut ...

Interesele unui ortodox nu coincid cu interesele stiintei; crestinul lupta toata viata sa-si salveze sufletul, omul de stiinta lupta toata viata sa-si anihileze sufletul (macar prin negarea lui permanenta daca nu si mai mult)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2012, 01:23:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Explorarea spatiala serveste exclusiv intereselor "stiintei", asta se vede cu ochiul liber ... problema lor este acum sa descopere cum anume pot trece (in viata), prin centurile Van Allen.
http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/tour/vanallen.html
Usor de zis dar cam greu de facut ...
Tu citesti vreodata ce dai copy/paste?
Se pare ca nu, altfel nu ai ridica probleme aiurea.

"Humans have been affected by Belt particles, though not as severly as some people might believe. Space Shuttle and Space Station astronauts inside their crafts receive about 2? mRems of additional dosage each time they pass through the SAA. Over the course of a week, this adds up to 7 x 30 = 210 mRems which is just below the dosage you get at ground-level in a single year (about 350mRem). Apollo astronauts, however, were forced to traverse the most intense regions of the Belts in their journey to the Moon. Fortunately, the travel time was only about 30 minutes so their exposures were not much more than the total dose received by Space Shuttle astronauts (TBD). This fact counters some modern speculations that the moonlandings were a hoax because astronauts would have instantly died as they made the travel through the belts. They may have experienced minor radiation poisoning if they had been in their spacesuits on a spacewalk, but no spacewalk was ever scheduled for these very reasons. The shielding provided by the Apollo space capsule walls was more than enough to shield the astronauts from all but the most energetic, and rare, particles. Still, the astronauts reported seeing 'shooting stars' (TBD?). These were caused by very energetic particles streaking through the fluid in the eye and leaving behind a luminous, but fleeting, trail of light. Similar streaks have ben reported by astronauts in the Space Shuttle and other near-earth missions during solar storms. It is not known what the long-term consequences of these kinds of brief exposures are upon astronauts, but prospective travelers to Mars will no doubt see many more of them!"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2012, 01:25:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
De ce trebuie? Am primit o astfel de porunca? Am fost facuti pentru asta? ... Nu...inteleg ratiunile.
Retorica este stupida pentru ca ignora un fapt evident: societatea nu este crestina si in consecinta nu se raporteaza la nici o interpretare a crestinismului sau macar o moralitate absoluta, atunci cand, generic vorbind, se iau majoritatea deciziilor.

Crestini au fost si vor fi peste tot, chiar daca vorbim de domenii "lumesti" cum ar fi medicina sau chiar militaria.


Asa ca sunt si vor fi fara doar si poate in spatiu, oriunde va fi capabila sa ajunga tehnologia pana la Parusie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2012, 08:09:31
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
asa am putea intreba: am fost facuti pt Antarctica?
Din cate stiu sunt niste laboratoare de cercetare pe acolo!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2012, 15:22:04
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
asa am putea intreba: am fost facuti pt Antarctica?
Nu. Asta poti spune tu. Crestinii stiu ca am fost facuti inclusiv pentru Antartica, dar nu pentru Marte:

Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.11.2012, 15:23:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Crestinii stiu ca am fost facuti inclusiv pentru Antartica, dar nu pentru Marte:
Mă scuzați.

De ce știu asta creștinii?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.11.2012, 15:23:57
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Explorarea spatiala nu poate avea un loc intre interesele "curate" ale unui ortodox? (imi cer scuze pentru intrebarea asta mai... provocatoare)
Deloc provocatoare. Raspunsul este simplu: Nu. Nimeni nu are ingaduinta slujirii celor materiale sau a mandriei. Exista alte "solutii" pentru foamete si supra-populare. Daca migrezi cu coruptii si acei "bogati" care investesc in tehnologie (in care-ti pui nadejdea pentru a vedea Marte), atunci nu rezolvi nimic nici daca pleci in alta Galaxie.

Eu imi pun nadejdea in Sfinti si in Dumnezeu, singurii care pot descoperi drumul care duce la Imparatia Cerurilor - singurul "interes curat" al unui crestin. Singurul interes adevarat si relevant al omului.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Religia in scoala Marius22 Generalitati 28 18.05.2010 14:35:24