Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2011, 12:47:36
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?

Si ce parere aveti despre acupunctura, hipnoza?
De asemenea se zice ca s-a demonstrat stiintific in ziua de astazi ca exista intr-adevar la om 7 chakre principale. Despre asa ceva ce parere aveti?
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2011, 14:20:38
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?

Si ce parere aveti despre acupunctura, hipnoza?
De asemenea se zice ca s-a demonstrat stiintific in ziua de astazi ca exista intr-adevar la om 7 chakre principale. Despre asa ceva ce parere aveti?
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Nu e vrăjitorie, ci o lucrare mai perfidă a satanei, dar tot acolo ajungi cu ea, în iad. Ortodoxia nu are nevoie de nimic nou, fiindcă am primit-o de la Dumnezeu, nu de la oameni.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2012, 16:25:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Nu e vrăjitorie, ci o lucrare mai perfidă a satanei, dar tot acolo ajungi cu ea, în iad. Ortodoxia nu are nevoie de nimic nou, fiindcă am primit-o de la Dumnezeu, nu de la oameni.
Subscriu acestei asertiuni pertinete si cu aceasta ocazie adaug 2 postari elocvente.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=966

VAI de omul care cauta doar vindecarea... tamaduirea trupului si/sau a sufletului inainte sa caute iertarea de la Dumnezeu (si de la semeni)!
Hristos Iisus nu doar ne iarta, ne tamaduieste... dar ne si ne sfinteste, ne indumnezeieste in har, in Sfanta Sa Biserica prin Sfintele Taine.

bioenergie, reiki... feriti-va de tot felul de dracovenii care au ca scop indepartarea omului de harul Duhului Sfant, de Hristos Iisus, de Sfanta Sa Biserica de Sfintele Taine... dupa modelul Sfintilor Parinti!

Din punct de vedere stiintific materia exista sub 2 forme: substanta caracterizata prin masa si camp caracterizat prin energie (nu intru in amanunte, cine este intersat pune mana pe carte, studiaza, intreaba...)

Sa luam aminte ca "intre doua adevaruri se poate ascunde mai usor o minciuna". Mai toti vrajitorii, satanofilii, satanomorii, satanodulii apar ca lupi in haine de oaie... si incearc sa ascunda ratacirea lor si intentiile lor sub icoane, nume de sfinti etc...

Sa ne ferim fratilor de tot felul de sarlatani, impostori si "tamaduitori" care pretind ca au pe Duhul Sfant!!! Da am intalnit astfel de pretenii satanofile la reprezentatii reiki, yoga...

Nu cautati Duhul Sfant in afara de Biserica lui Hristos Iisus, in afara de Sfintele Taine, in afara de Sfintii Parinti .

Pentru mai multe detalii recomand:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/_bioenergie.htm
Bioenergie
- Marturia unui tanar care a practicat yoga si tehnici de bioenergie

MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE
Cuvânt către cititor
Referintă biografică

PARTEA INTAI - ÎMBOLDIREA SPRE RĂU
Rădăcinile mele
Aris hipnotizatorul
Alexandra
Cineva invizibil mă loveste
Un vis ciudat
Demostene masonul

PARTEA A DOUA - AJUTORUL DUMNEZEIESC
Prima vizită în Sfântul Munte
Intâlnirea mea cu Bătrânul Paisie
"Cu ce drept te amesteci în viata mea?"
Crucea izvorăste mireasmă
Vedenia
Primele mele încercări "duhovnicesti"
"Micile" harisme ale bătrânului
"Metoda" învătăturii bătrânului - Duhul Sfânt
Marea binecuvântare
Ingerul păzitor

PARTEA A TREIA - ÎNTRE DOUĂ TRADITII SPIRITUALE
Intâlnirea cu Swami Yogamukananda
Mind control - "Nu tot ce străluceste este aur..."
"Tras de păr" către Sfântul Munte
Coiful duhovnicesc
Lămurire

PARTEA A PATRA - VIATA MEA ÎN INDIA
India
Intâlnirea la Benares
Călătoria către Babaji - "zeul" întrupat
Himalaya: în ashramul "dascălului dascălilor"
La New Delhi, în ashramul lui Shri Aurobindo
La Mongyr: ashramul lui Satyananda
Oamenii ashramului
Allahabad: a doua întâlnire cu Babaji
Evenimentele spirituale
Mărturia Maicii Gavrilia
Ce am descoperit în biblioteca lor
Din nou în ashramul lui Shri Aurobindo

PARTEA A CINCEA - DUPĂ INDIA, ÎNAPOI ÎN GRECIA
Revenirea în Sfântul Munte
Lumină sau întuneric
Diavolul, îngerul si Maica Domnului
"Operatia"
Mos Ilie ....
Să nu-L ispitesti pe Domnul Dumnezeul tău
Tufa de dafin
Bătrânul străluceste
Vindecarea creierului
Armata
Bătrânul Porfirie
Rugăciunea si mantra
Dumnezeiasca împărtăsanie
Tainele crestine si lucrările magice

PARTEA A SASEA - CUGET, DECI EXIST
Efecte sociale ale învătăturii de credintă în hinduism si crestinism
Yoga: religie sau stiintă?
"Viata armonioasă" sau tehnica înselării
Inviere sau reîncarnare?
Influenta practicii yoga asupra trupului si a mintii
"Dumnezeii" hinduismului
Idolii neamurilor sunt demoni
Meditatie si autohipnoză
Epilog

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.



http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=968

Referitor la incercarea bioenergeticienilor de a defaima Preotii lui Hristos Iisus, Sfanta Sa Biserica Ortodoxa, Sfintii lui Hristos Iisus adaug pe langa postarea elocventa de mai jos:

Normal ca tatal minciunii vrea sa faca din Sfintii lui Hristos... bioenergeticieni sau mai stiu eu ce alte dracovenii. Dar oare nu vor fi lasati de harul Duhului Sfant, sa se afunde ireversibil in orbirea duhovnicesca pe care ei insisi au ales-o precum cei ce au incercat sa atace pe Lot si pe ingerii care venisera sa il cerceteze? Sau precum Elimas vrajutorul care se opunea Sfantului Pavel?

Asadar sa ne rugam Domnului in Sfanta Sa Bierica, in Sfintele Taine sa se milostiveasca de noi si sa ne daruiasca discernamant duhovnicesc.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=429

Au aparut diverse dracovenii care se folosesc de numle Pr. Arsenie Boca elucubrand... pe teme spirituale si nu numai.
Oare cine mana (indeamna) la minciuna?

Convorbiri astrale cu Sfantul Arsenie Boca - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...6c1b0635d31c69
http://www.libris.ro/carte-ortodoxa/...--p369288.html
"Prietenul îmi oferise fotografii pentru a le da altor persoane. După două săptămâni Arsenie mi-a spus: "Să mai dai și altora fotografia! Vei vorbi lumii despre mine"
I-am răspuns: "Cu drag, Arsenie. Și despre sfântul Ciprian am vorbit."
Cu referire la faptul că, în timpul când scriam la prima carte, sfântul Ciprian mi-a spus: "În urma cărții tale vor veni credincioși la mine"
Atunci nu am văzut legătura, dar după aceea am întâlnit persoane care mi-au spus că din cartea mea au aflat de sfântul Cirpian sau/și de biserica Zlătari din București unde îi sunt moaștele și au participat la slujbele de acolo.
Arsenie a continuat: "Cu mine vei face mai mult și vei întâmpina și greutăți" Simțeam cum crește iubirea mea pentru sfântul Arsenie Boca. Mi-am dus mâna pe umăr, nu mă deranja ceva, am dus-o din cauza emoției. Arsenie m-a atenționat: "Lasă-ți trupul, privește sufletul! Este frumos asemenea unei crengi cu flori de măr"
Informațiile veneau în continuare..."

Despre dracoveniile ezoteriste puteti citi pe aici:
http://vicctoriaionepsihologulmeu.bl...4_archive.html

Cat despre interesul "spiritual" al autoarei si (im)pertinenta afirmatiilor dumneaei in legatura cu Pr. Arsenie Boca...
Cunoscand energiile - Florica Lecu
http://www.cartespirituala.ro/produc...oducts_id=2400
"Cunoscând energiile
Am ales situații care să cuprindă:
- depistarea câmpului energetic universal, a câmpului energetic uman, a centrilor energetici și corzilor energetice, menținerea lor în echilibru
- folosirea energiilor pentru împământare, protecție, curățare-purificare
- relaxarea, meditația, comunicările cu entitățile din planul fizic și din alte planuri de existență, cu plantele și animalele
- aspecte începând din viețile anterioare, înainte ca spiritul să pătrundă în viitoarea ființă pământeană, nașterea ei
- călătoriile spiritului și plecarea acestuia din corpul fizic, încheind încă un ciclu de viață pământeană, până în momentul în care, ajuns la maturitate spirituală, se reîntoarce în locul din care a plecat pentru prima dată în lumea fizică
Dacă ai sau nu capacități extrasenzoriale dezvoltate, dacă ai sau nu cunoștințe teoretice în domeniu, îmi doresc ca textul acestei cărți să te ajute."

Asadar sa luam aminte
"20. Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!
22. Vai de cei viteji la băut vin și meșteri la făcut băuturi îmbătătoare!
23. Vai de cei ce dau dreptate celui nelegiuit pentru mită și lipsesc de dreptate pe cel drept!" Isaia, cap 5


Cat despre sfintii lui Hristos... orice se ridica impotriva lor se ridica impotriva luminii ochilor lui Dumnezeu:
"Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi (sfintilor) se atinge de lumina ochiului Lui! " Zaharia 2,12

Doamne ajuta. Har, pace si intelepciune sa ne daruiasca Domnul Iisus Hrisotos. Amin!
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2012, 22:28:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Subscriu acestei asertiuni pertinete si cu aceasta ocazie adaug
. . .
Doamne ajuta. Har, pace si intelepciune sa ne daruiasca Domnul Iisus Hrisotos. Amin!
http://www.crestinortodox.ro/sanatat...or-118571.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2012, 22:56:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit scuze de offtopic

Oameni buni, pe un alt topic, cineva in nevoi si in necazuri isi striga durerea cu lacrimi de mama, sperand ca intr-un spatiu virtual ca acesta, unde se pune atat de mult pret pe iubirea de Dumnezeu si de oameni, sa se gaseasca cine s-o auda.

„Azi 29 august ,am facut analize de singe Rebeccai ,anemia ei cronica este foarte grava si continua sa fie sedata ca sa nu faca niste spasme din aceasta cauza ,sa nu se repete crizele de epilepsie din cauza anemiei.Medicul hematolog mi-a dat o reteta cu o injectia care trebiue administrata cit de repede care se numaste FERINJECT,...PRETUL EI ESTE DE 540 DE L;EI daca nu se administreaza in cel mai scurt timp este posibil sa faca LEUCEMIE ,...in numele dragostei fata de D-zeu si a SFINTEI FECIOARA MARIA INCERCATI SA MA MAI AJUTATI CEI CARE PUTETI VA ROG DIN SUFLET,.......Doamne ajuta,....


http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=15080&page=20

Last edited by delia31; 30.08.2012 at 00:25:27.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2013, 22:24:19
hiram22 hiram22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 5
Implicit Reiki

Catalin2, ne poti detalia experienta ta negativa despre reiki?
O persoana apropiata a fost initiata si de atunci s-a schimbat radical...in RAU. Este indiferenta, uracioasa, mincinoasa, iar privirea i s-a tulburat.

Multumesc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.08.2011, 14:28:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?
Vrăjitoria este rău intrinsec. Ca și curvia, ori ca și avortul sau ca beția. Prin urmare, distincția "magie albă" versus "magie neagră" este irelevantă din punct de vedere moral. Magia de orice fel este materie gravă, adică, dacă este făcută cu deplină intenție și în mod liber, este un păcat de moarte, care îl decade pe om din starea de grație sfințitoare, fără de care mântuirea nu este cu putință.

Citat:
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Nu sunt cine știe ce aparate speciale: de fapt, sunt simple aparate de măsură a sarcinii electrice.
Asemenea studii trebuie privite cu o anumită circumspecție, fiind rezultatul unei mod scientist de a gândi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2011, 13:02:59
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu?

Cu Reiki de exemplu se poate ataca sau vindeca. Cand se ataca o persoana cu Reiki nu mai este atat de bine si este un pacat.

Dar unii zic ca si cu un cutit, poti sa tai o felie de paine si sa o intinzi seamanului in iubire si milostenie, sau poti sa ataci cu el pe cineva(ceea ce e pacat). Si cutitul este doar o putere pe care o poti folosi la bine sau la rau, deci nu este vrajitorie sa folosesti cutitul ci doar o putere cum ar veni.

Si unii zic prin analogie ca la fel si Reiki nu este vrajitorie ci este doar o putere pe care o poti folosi la bine(ca sa vindeci) sau la rau(ca sa ataci semenii) si atata tot.
Unii zic ca daca vrei poti sa folosesti Reiki numai la bine. Este adevarat sau nu? ce spuneti?

Si ce parere aveti despre acupunctura, hipnoza?
De asemenea se zice ca s-a demonstrat stiintific in ziua de astazi ca exista intr-adevar la om 7 chakre principale. Despre asa ceva ce parere aveti?
De asemenea se zice ca s-a masurat permisivitatea pielii cu un aparat special si s-a demonstrat ca punctele de acupunctura si meridianele de acupunctura exista cu adevarat. Ce spuneti despre asta?
Despre Reiki... da se poate vindeca sau ameliora, depinde de parametrii ( Voia Domnului) care se masoara prin Radiestezie. Dar normal nu este instant si cere schimbarea stilului de viata. De exemplu, Maestra mea, inainte de un tratament, sau initiere trimite omul la Spovedanie si Impartasanie

Despre hipnoza nu stiu ce sa zic... nu prea sunt incantat de idee, dar asta e.
Acupunctura urmeaza sa incerc, am gasit un cabinet in oras la mine si am zis ca as putea incerca.
Cele 7 chakre... se lucreaza foarte mult in Reiki cu ele dar eu ce am auzit ca s-a demonstrat stiintific este Aura, nu chakrele :-??
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2011, 13:41:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
.......... Maestra .........
Chiar si numai acest cuvant si ma infior...
Ce maestru, maestra? In ce pana la urma?
Sunt categoric impotriva a orice stiinta, mijloc, daca vreti, de vindecare ocult.
Am avut o experienta- care n-a depins prea mult de mine, m-am trezit bagata in ea, de sora mea care voia sa-mi vindece fiica... n-am condamnat-o, atat a gandit ea, intentia ei a fost buna, dar a fost inselata- cu o persoana care spunea ca trateaza cu bioenergie, prin 1993, cand la Cluj aparuse aceasta specie ca ciupercile dupa ploaie. Era Caritasul in floare....si veneau ca mustele la .... Cand mi-am dat seama, Dumnezeu m-a luminat, ca ceva nu e in regula cu nenea bioenergetician, am rupt imediat legatura categoric si definitiv.
Si acesta batea moneda pe credinta, bla, bla, bla, e nada cu care-si agata clientii..Privirea lui avea ceva malefic, alaturi de alte ciudatenii. I se citea in ochi.

Last edited by Adriana Cluj; 07.09.2011 at 13:43:54.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2011, 13:53:42
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Chiar si numai acest cuvant si ma infior...
Ce maestru, maestra? In ce pana la urma?
Sunt categoric impotriva a orice stiinta, mijloc, daca vreti, de vindecare ocult.
Am avut o experienta- care n-a depins prea mult de mine, m-am trezit bagata in ea, de sora mea care voia sa-mi vindece fiica... n-am condamnat-o, atat a gandit ea, intentia ei a fost buna, dar a fost inselata- cu o persoana care spunea ca trateaza cu bioenergie, prin 1993, cand la Cluj aparuse aceasta specie ca ciupercile dupa ploaie. Era Caritasul in floare....si veneau ca mustele la .... Cand mi-am dat seama, Dumnezeu m-a luminat, ca ceva nu e in regula cu nenea bioenergetician, am rupt imediat legatura categoric si definitiv.
Si acesta batea moneda pe credinta, bla, bla, bla, e nada cu care-si agata clientii..Privirea lui avea ceva malefic, alaturi de alte ciudatenii. I se citea in ochi.

Chestia cu Maestru e o traducere proasta din limba japoneza, dar daca e mai ok pentru tine, Profesoara mea sau Sensei.
Si e Maestru deoarece e ultimul grad al unui sistem... adica teoretic stii toate tehnicile, nu inseamna altceva Maestru in Reiki... si cine zice ca Maestru in Reiki inseamna ceva in sensul Maestru spiritual, fara pacate etc... e un prost si da sunt impotriva lui.
Nu toti oamenii sunt lafel, ca daca ar fi sa bagam intr-o categorie dupa un om, la cati preoti am vazut facand prostii... ar trebui sa ii numim pe toti intr-un mod anume nu?

Si chestia cu Magia si Magii... care au fost primii la cand s-au nascut IIsus?? Magii, care s-au luat dupa o stea (astrologie). Deci Magii sunt buni, iar vrajitorii rai.
Magia alba si magia neagra este categorisita asa deoarece, Magia poate fi folosita in doua scopuri : 1. Persoanle, egoiste, rele
2.Pentru lume, sa ajuti oameni si bune

Magia este aceeasi dar conteaza cum e folosita si poate termenul inspaimanta dar... pentru Magi, Iisus facea magie, deci termenii conteaza si se creeaza confuzii. Deci nu judecati asa usor si nu categorisiti atat de repede. Nimic nu e in totalitate bun si nimic nu e in totalitate rau (teoria relativitatii).

Totul e sa fii deschis la minte si sa nu dai in fanatism, dupa parerea mea, dar eu sunt mai deschis spre analiza si deductii si nu accept orice motamo, analizez si trag concluzia, daca e ceva bun si ma ajuta, accept, daca nu NU.

Last edited by Deviant; 07.09.2011 at 14:15:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 05:02:09