Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2010, 17:19:58
gabriela15 gabriela15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 5
Implicit am si eu o nelamurire, ma puteti ajuta?

in urma cu cateva saptamani am fost la manastire la Prislop, si am fost sfatuita de cineva sa iau o pietricica de la mormantul parintelui Arsenie Boca ca sa am ajutor la scoala s.m.d. apoi am auzit ca nu este bine(de la alta persoana) ce parere aveti despre asta?

Last edited by gabriela15; 12.05.2010 at 17:20:54. Motiv: eu nu-mi stiu Doamne viitorul dar stiu ca el e in mana Ta, ajuta-mi sa nu uit aceasta ca linistit sa-ti pot urma!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2010, 17:23:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela15 Vezi mesajul
in urma cu cateva saptamani am fost la manastire la Prislop, si am fost sfatuita de cineva sa iau o pietricica de la mormantul parintelui Arsenie Boca ca sa am ajutor la scoala s.m.d. apoi am auzit ca nu este bine(de la alta persoana) ce parere aveti despre asta?
Din moment ce nu a fost canonizat(facut sfint) de cei care sunt autorizati de Dumnezeu sa-l faca (comisia de canonizare a BOR) ar insemna ca umbli prin cimitire si iei pietre de la oameni decedati si te rogi la ei ceea ce nu este conform invataturilor bisericii.

In privinta scolii parerea mea este , cum se spune, sa pui burta pe carte, nu sa folosesti obiecte magice.

Last edited by andreicozia; 12.05.2010 at 17:26:09.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2010, 17:27:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Intreaba Preotul si te va lamuri.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2010, 19:56:15
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela15 Vezi mesajul
in urma cu cateva saptamani am fost la manastire la Prislop, si am fost sfatuita de cineva sa iau o pietricica de la mormantul parintelui Arsenie Boca ca sa am ajutor la scoala s.m.d. apoi am auzit ca nu este bine(de la alta persoana) ce parere aveti despre asta?

Mai bine roaga-te sa-ti dea Dumnezeu minte si spor la invatat. Sa vezi ce frumos ajutor vei avea la scoala...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2010, 13:16:54
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela15 Vezi mesajul
in urma cu cateva saptamani am fost la manastire la Prislop, si am fost sfatuita de cineva sa iau o pietricica de la mormantul parintelui Arsenie Boca ca sa am ajutor la scoala s.m.d. apoi am auzit ca nu este bine(de la alta persoana) ce parere aveti despre asta?
nu e nimic rau. e f bine ca ai luat-o, ca o amintire de la maormantul parintelui arsenie.
chair daca nu a fost canonizat de biserica nu inseamna ca nu e sfant. e sfant si viata lui o dovedeste, adr si minunile facute la mormantul lui.
am vazut si eu ca acum nu se ami da voie sa iei pietricele de la mormant, poate si ca sa se pastreze o randuiala:iti imaginezi daca fiecare ar lua cateva pietricele de acolo, la cate mii de pelerini sunt ar trebui sa se inlocuiasca lunar pietricelele.

dar sunt si eu de parere cu andrei, nu iti pune nadejdea in faptul ca ai luat o pietricica.e musai sa inveti.si parintele ajuta, dar din capsorul in care nu e nimic, nu se poate spune lectia.parintele usureaza drumul, dar jerfa trebuie sa o faci si tu.

toate cele bune,
Loredana
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2010, 13:37:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Intreaga natura si toate lucrurile se schimba si se umplu de har in preajma unui sfant.

Parintele Arsenie Boca este considerat sfant de multi credinciosi. Prin urmare, tot ce a stat in legatura cu el (chilie, pestera, obiecte, mormant) sunt binecuvantate cu un mare har. Tine de evlavia fiecaruia sa se atinga de aceste obiecte sau chiar sa ia o parte din ele acasa, spre mangaiere. Se cade insa a nu exagera nimic din acestea, ci a pastra in toate buna cuviinta crestineasca si dragostea cea catre aproapele, mai ales atunci cand acesta nu intelege sau vede altfel lucrurile.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2010, 15:05:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

1. Prin caononizare, Biserica nu "face" sfinți, ci îi recunoaște ca atare, oferindu-i ca exemple de urmat pentru credincioși și permițând cultul lor public. Dacă aveți convingerea personală că pr Arsenie Boca este împreună cu drepții lui Dumnezeu și poate mijloci pentru dv, atunci puteți să îl considerați sfânt: puteți să vă rugați lui în mod privat, să păstrați relicve de le el, etc. Valabil și pentru bunici sau străbunici ai dv, despre care aveți convingerea că au dus o viață plăcută Lui.

2. O piatră de la mormântul unui sfânt este ceea ce se mai numește "relicvă de ordinul III". Adică un obiect al cărui caracter de relicvă este veritabil, dar care nu are aceeași "putere haric-lucrătoare" cu a unei părticele din corpul sfântului sau al unui obiect de care s-a folosit în mod nemijlocit.

3. Cultul sfinților cu tot ce presupune aceasta (devoțiuni, rugăciuni, icoane, relicve etc) ajută mult, dar nu trebuie uitat că centrul vieții de credință este Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Cu alte cuvinte, trebuie să evitați pericolul de a crede că noi și lumea toată avem alt centru decât Cristos. Sfinții lui Dumnezeu, împreună cu îngerii, formează "un nor de martori" în jurul Lui, neîncetat împărtășindu-se de viziunea beatifică. Sfinții sunt inseparabili de Cristos, dar nu ÎN LOCUL Lui.

4. Deși Dumnezeu ne dă tot felul de daruri gratuite (adică fără legătură cu meritul nostru), Lui Îi place să coopereze cu noi. Deci, rugăciunile pentru un examen nu dispensează de obligația de a învăța pentru examen. Noi facem ce putem noi, și Îi cerem Lui să ne ajute.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.06.2010 at 15:08:32.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2010, 17:55:50
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca e bine sau nu, dar si eu am luat o pietricica da la mormantul Parintelui Arsenie Boca, nu pentru a o folosi ca amuleta, ci pentru a avea "ceva" din locul unde odihneste cel la care se aduna lumea din toate colturile tarii. Acasa, am pus-o intr-o caseta in care mai am mici obiecte care-mi improspateaza memoria cu amintiri deosebite. O fi, n-o fi pacat, eu i-am cerut permisiunea Parintelui Arsenie si ... nu mi-a dat peste mana!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2010, 13:49:44
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit

Du-te la duhovnic. Dar eu stiu ca nu e bine. Asemenea obiecte reprezinta talismane. In afara de cruce nu avem ce sa mai purtam cu noi. Poate iconite sau sfintenii, dar pietre, lemnisoare, un fir de nisip si alte asemenea nu avem binecuvantare sa purtam.
Totusi, cel mai bun sfat, pe care am vazut ca ti l-au dat si altii, du-te la duhovnic.
Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de gabriela15 Vezi mesajul
in urma cu cateva saptamani am fost la manastire la Prislop, si am fost sfatuita de cineva sa iau o pietricica de la mormantul parintelui Arsenie Boca ca sa am ajutor la scoala s.m.d. apoi am auzit ca nu este bine(de la alta persoana) ce parere aveti despre asta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 15:38:10
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 13.09.2010 00:40:20
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 08:39:34
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 01:14:44
MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT iubire Mari Duhovnici si predicile lor 2 23.08.2007 17:39:19