Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.10.2007, 15:48:28
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si scuze Z.Lidia pentru greseala cu neoprotestantii din graba s-a intamplat.
Si lui Jenica cer scuze .
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2007, 13:04:31
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Cancerul in ultimul stadiu, daca se incearca totusi a fi operat, dupa ce se constata ca nu se mai poate face nimic spre ameliorare macar, nu este taiat. Se lasa pe loc, eventual se face o comunicare a stomacului cu vreo alta parte neafectata de intestin. Nicio sansa sa fie aruncate intestinele. Poate ceva puroi!
Cele scrise de mine nu contesta cu nimic moartea si invierea Domnului nostru Iisus Hristos! Nici minunile pe care le-a facut cat timp a fost cu noi pe Pamant.
Femeia a facut niste afirmatii greu de crezut, chiar imposibile: de exemplu: trupul i-a fost dus din sala de operatie in laborator sa se faca practica pe el. Cum sa mai cred restul povestirii?
Au fost cateva minuni de inviere din morti scrise in Biblie, dar asa, de numarat pe degete.
Ma bucur pentru intoarcerea femeii spre credinta, pilda e buna pentru a ne reaminti si noua de viata de dincolo. Dar ma indoiesc de existenta ei in realitate.
Lidia, din scrierile Sfintilor Parinti insuflati de Sfantul Duh am aflat ca chiar si Sf Evanghelie este saraca in minuni savarsite de Domnul nostru Iisus Hristos dar si de Sf. Apostoli, tocmai pentru ca aceste minuni au fost atat de multe incat nu puteau fi redate toate. Dar ce este imposibil de facut pentru om la Dumnezeu se poate. Si apropo de un alt mesaj de-ale tale in care spui ca minunea este transformarea pe care o face Dumnezeu cu sufletul omului...omul este foarte pacatos incat nu vede decat cele de pe pamant, asa incat Dumnezeu face minuni vizibile ca sa le putem vedea in pacatosenia noastra. Minunile sufletesti nici nu cred ca pot fi spuse in cuvinte. Sunt coplesitare. Doamne ajuta.
PS: Nu mai fi Toma necredinciosul.:)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.10.2007, 11:04:49
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Laurentiu!se pare ca jenica are dreptate in legatura cu sfintii parinti,ca numai dupa moartea lor e bine sa ne luam dupa dansii in cele ce ne lasa scris,direct sau indirect.Pentru ca e clar ca in viata asta se poate gresi oricat de evlavios e omul,cel mai graitor exemplu e cel al sfantului apostol Petru (acum).Atunci cat era in viata Însusi Domnul si Mântuitorul nostru l-a numit "satano",si culmea nu avea de gand sa faca vreun rau ci chiar bine,Însui Dumnezeului nostru,nu?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.10.2007, 18:52:21
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Mantuitorul nu i s-a adresat lui Petru ci i s-a adresat direct satanei.
Vezi oamenii fac orice ca sa-si salveze viata asta vremelnica.
Pentru ei este o tradegie sa moara.
DAr pentru sfinti este o bucurie ei de abia asteapta sa treaca in caealalta viata unde nu este nici intristare nici suspin..
Iisus i s-a adresat lui Petru in sensul ca Petru sa nu fie o piatra de poticnire
Și Petru, luându-L la o parte, a început să-L dojenească, zicându-I: Fie-Ți milă de Tine să nu Ți se întâmple Ție aceasta.
23. Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor

El avea o misiune de indeplinit pe pamant ca sa se jertfeasca pentru intreaga lume.

La majoritatea sfintilor se intalneste aceasta dorinta de apleca cat mai repede din aceasta lume.
Nu in sensul ca ar ura pe cineva si pentru ca asteapta sa paraseasca lumea asta plina de desertaciuni si pacat.

.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.10.2007, 18:18:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

intimplarea povestita de Laurentiu a avut loc in RUSIA COMUNISTA si Dumnezeu a aratat oamenilor prin aceasta intimplare ca EL exista ,ca Raiul exista si si oamenii s nu dispere ,sa se intareasca in credinta si sa POSTEASCA. Veti vedea in partea a 3-a ,ca e imp. postul Eu nu am rabdarea lui Laurentiu de a scrie asa de mult!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18