Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.11.2008, 10:47:04
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdeLlA Vezi mesajul
Credeti in reîncarnare? Stiu, biserica nu crede în aceastã teorie. Totusi, pasaje din biblie au fost scoase în ceea ce priveste acest subiect. Te poti desãvîrsi avînd o singurã viata?
P.S. Scuzati, va rog, dar eu obisnuiesc sa scriu cu diacritice si de aici primul meu mesaj poate neinteles!

Dar... tu stii ca daca o luam pe drumul asta, reincarnarea, ciclul Samsara, este ceva rau si in filozifia budista, deoarece este un ciclu nesfarsit de durere? Telul suprem este sa ajungi in nimic(Nirvana).

Tu gasesti o alinare in gandul ca nu vei disparea cand mori, insa acesta este telul budismului.

Btw, ateii cred in si mai putin, anume ca viata pe care o avem e singura si dupa aceea "bye bye". Deci tot ce se poate.

In fond, nu conteaza ce vrem noi, ci cum este in realitate.Nu poti sa aduci argumentul "as vrea sa existe reincarnare, deci exista", nu depinde de tine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2008, 12:55:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Este o aberatie sa crezi ca tu ai fost inainte caine ,leu sau taur sau femeie etc.Daca era reincarnarea ar trebui sa stii ca ai fost inainte dar noi nu stim nimic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 16:54:30
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51