Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2010, 20:17:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel

Mai mult ca oricand , in aceasta noua perioada , suntem indemnati spre rugaciune , spre milostenie , spre meditatie , suntem indemnati spre o viata echilibrata . Postul Sfintilor Apostoli si Pavel ce a inceput astazi este considerat cel mai usor dintre cele pe care le-a randuit Biserica noastra , usor din punct de vedere alimentar , caci , el ne va arata taria si credinta noastra din alte puncte de vedere , postul nefind doar o "restrictie " alimentara , si asta o stim foarte bine din cele citite si din discutiile purtate pe acest forum . In acest an Postul este mai de durata pentru ca atunci cand Pastele cade mai devreme si Postul Sfintilor Apostoli si Pavel se mareste ca durata . Tot de astazi am intrat in cea mai lunga perioada a anului Bisericesc , Octoihul . Octoihul este una din cele trei perioade ale anului bisericesc , pe langa Triod si Penticostar , despre care am purtat ceva discutii la Topicul Pocainta . Din punct de vedere alimentar , pentru cei mai exigenti , amintesc ca se posteste lunea , miercurea si vinerea fara untdelemn , Martea si Joia se accepta uleiul dar si vinul. Simbata si duminica si de Nasterea Sf. Ioan Botezatorul ( Sanzienele ) se poate consuma peste , deci este randuita dezlegarea la peste . Sa dea Bunul Dumnezeu sa contabilizam numai fapte bune in aceasta perioada , neuitand ca dupa aceasta perioada , la 1 august este inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului ( Sfanta Maria Mare ) . Un Post Binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2010, 20:30:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Multumim! Sa te auda Dumnezeu! Asa sa fie!Si tie, la fel!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2010, 20:53:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Tuturor, postire cu folos !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2010, 22:18:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Exista vreun acatist al acestor sfinti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 22:19:24
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel

Fratilor si surorilor intru Hristos,va rog sa ma iertati daca v-am gresit.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2010, 22:56:35
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Exista vreun acatist al acestor sfinti?
Bineinteles!

Il gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/acatist...vel-67087.html

E un acatist frumos. Mi-a placut mult o sintagma din condacul 13, pe care am retinut-o de prima data cand l-am citit: <<O, preadulce Petre si preaiubite Pavele, Parintii cucerniciei noastre, primiti aceasta scurta cantare, ca pe o gangurire de prunci mici [...]>> :)

Last edited by 4ndreea; 31.05.2010 at 23:02:28.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2010, 23:01:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Bineinteles!

Il gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/acatist...vel-67087.html

E un acatist f frumos! :)
Multumesc,ai dreptate ,dar toate sunt frumoase de fapt.
Da acu ce o sa fac ?Tre sa imi iau acatisier caci chiar nu pot citi de pe monitor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 23:05:03
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumesc,ai dreptate ,dar toate sunt frumoase de fapt.
Da acu ce o sa fac ?Tre sa imi iau acatisier caci chiar nu pot citi de pe monitor.
Cu placere! :)

Eu obisnuiesc sa scot la imprimanta unele acatiste. E greu de citit de pe monitor. Desi catodata eu citesc chiar de pe mobil, pt ca am internet; cand nu sunt acasa si am putin timp liber, mai citesc cate un acatist pe mobil :))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 22:08:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Marturii despre vechimea acestui Post se gasesc in secolul IV , Constitutiile Apostolice . Marturii ulterioare se gasesc la Sfantul Atanasie cel Mare , la Teodoret , episcopul Cirului , la Leon cel Mare , care numeste acest Post , Postul de vara sau al Cincizecimii . Se pare ca la inceput , Postul acesta era tinut numai in cercurile monahale si abia mai tarziu s-a extins si la credinciosii din lume .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2010, 22:26:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mult timp, în Biserica mea greco-catolică, acest post nu mai figura printre obligațiile credincioșilor. Situația s-a schimbat de anul trecut, când Sf Sinod a decis că este necesar să fie reintrodus în calendar. Motivul acestei schimbări (de fapt, reveniri) este că e necesară mai multă penitență.
Anul trecut mi s-a părut aceasta, ca și reintroducerea a 2 săptămâni de xyrofagie în Sfântul și Marele Post al Paștelui, ca o îngreunare. Dar în fond, Sf Sinod a avut dreptate și hotărârea sa îmi pare spre binele credincioșilor. Păcatele s-au înmulțit, în vreme ce căința a scăzut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 18:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 12:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 21:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 10:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29