Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 17.01.2010, 17:10:41
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Multumesc frumos pentru urari, Cora! Cele mai frumoase ganduri din partea mea pentru tine si fie ca Dumnezeu sa vegheze asupra noastra, a tuturor!

Am observat in cateva topicuri de mai sus grave lacune in cunoasterea lui Dumnezeu. Ateii, au aceasta opinie ca Dumnezeu ne ingradeste libertatea, dar este total fals! El doar ne spune ce sa facem ca sa ajungem sa fim fiii Lui, si atat. Este alegerea noastra daca alegem asta sau nu. Cred ca de fapt problema lor este aceea ca El, ne stabileste ce este rau si ce este bine, ei preferand sa-si traiasca viata asa cum vor ei, adica sa fie liberi sa-si formeze propriile referinte. Ei bine, asta sa le spuna comunistilor, atei declarati, sa le spuna celor din UE, care ne impun norme moderne de scoatere a crucifixelor din scoli, de interzicerea bocitului mortilor, de interzicerea comercializarii de produse daca nu respecta anumite dimensiuni si forme si altele si altele. Where is the freedom here?
In fine, vorba multa saracia omului. Oricum n-or sa vada!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!

Last edited by C0rneliu; 17.01.2010 at 17:16:47.
  #862  
Vechi 17.01.2010, 17:20:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Cred ca am fost suficient de clar. Nu inteleg ce anume nu intelegi.
Tocmai, am inteles perfect, era mai mult o constatare decat o mirare.
Sa-i zicem intrebari retorice.

Incercam sa subliniez naivitatea ateismului "stiintific", cu nimic mai prejos decat naivitatea credintei din perspectiva unui ateu.

Citat:
Exact, cifra-i scoasa din burta. Te-ai prins.

"Cyanobacteria, also known as blue-green algae, blue-green bacteria or Cyanophyta, is a phylum of bacteria that obtain their energy through photosynthesis. Stromatolites of fossilized oxygen-producing cyanobacteria have been found from 2.8 billion years ago, possibly as old as 3.5 billion years ago."

A durat fix 30 de secunde sa dau o cautare pe google: http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanobacteria
Serios? Cu alte cuvinte daca in schema evolutionista un organism este datat ca avand o vechime de 3miliarde de ani, inseamna ca musai asa este.

Esti cam naiv pentru cineva care sustine triumful ratiunii si al logicii asupra credintei oarbe..
Mie mi se pare ca lucrurile stau taman invers in ceea ce te priveste.

Daca ai fi fost cu 5 minute mai istet sareai direct la chestiunea

http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_the_Earth
si de aici la
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiometric_dating

si ajungeam iarasi la credinta pentru ca domeniul datarii radiometrice este plin de argumente pro si contra si sunt destul de sigur ca nu le cunosti la momentul asta, ce sa mai zic de specializarea de care ai nevoie ca sa-ti dai seama ce argumente sunt cu adevarat valide si care nu.

Asadar si pana la urma, este evolutionismul o credinta (religie) sau nu, pentru ateii care o invoca in sprijinul inertiei lor spirituale?

Citat:
Cum adica o piatra sa se transforme din intamplare intr-o fiinta? Nu pricep unde bati...
Ufff..tare greu.
Pai nu e asta teoria evolutionista? Materia anorganica supusa unor transformari intamplatoare ajunge in cateva miliarde de ani sa gandeasca, rationeze, reproduca, etc.

Citat:
Hm? Folosesti cuvantul "deci" la inceputul frazei, ceea ce ar insemna ca ai tras o concluzie. Nu-mi dau seama de unde...
Pai din afirmatiile tale referitoare la faptul ca ai sti cum a aparut omul.
Nu sunt cu nimic mai prejos decat cele ale unui credincios care pretinde ca stie voia lui Dumnezeu.

Citat:
Toata stiinta este in faza de ipoteza?
Ma refeream la evolutionism in principal, dar in buna masura se refea si la cosmogeneza.

Citat:
Ce-mi place mie este ca oamenii astia care minimizeaza rolul stiintei, o fac pe internet, scriind la un calculator care consuma curent electric. Si cand vor sa discute cu un prieten folosesc telefonul mobil si nu porumbeii calatori. Iar cand au o problema medicala, discuta cu un doctor, nu cu o baba care sa te deoache. Si cand se plictisesc, deschid televizorul sau radioul. Eventual se suie in masina si merg la o piesa de teatru sau un concert. Ca sa nu mai vorbim de plecatul in vacanta prin alte tari cu avionul, ca doar nu mergi cu caruta pana la New York.

Stiinta asta... numai ipoteze neverificate si ne mai tine si in intuneric toata viata.
Hoho..stai catinel taticule, ai sarit cam repede de la o neintelegere la concluzii.
Vezi mai sus la ce m-am referit.

Citat:
Da. Pe ce planeta?
Priveste sub picioarele tale.. :)

Last edited by AlinB; 17.01.2010 at 17:26:56.
  #863  
Vechi 17.01.2010, 17:28:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Niste citate geniale de la niste oameni geniali http://i.imgur.com/mk9bl.jpg
Un alt citat si mai genial:
"Chiorul e rege in tara orbilor."
  #864  
Vechi 17.01.2010, 18:12:30
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incercam sa subliniez naivitatea ateismului "stiintific", cu nimic mai prejos decat naivitatea credintei din perspectiva unui ateu.
Ti-am mai spus, nu confunda imaginatia ta cu realitatea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Cu alte cuvinte daca in schema evolutionista un organism este datat ca avand o vechime de 3miliarde de ani, inseamna ca musai asa este.
Esti cam naiv pentru cineva care sustine triumful ratiunii si al logicii asupra credintei oarbe..
Mie mi se pare ca lucrurile stau taman invers in ceea ce te priveste.
Ai dreptate. Toti oamenii educati in stiinta au conspirat in ultima suta de ani ca sa te minta pe tine. Nimic nu-ti scapa, trebuia sa te faci detectiv.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
si ajungeam iarasi la credinta pentru ca domeniul datarii radiometrice este plin de argumente pro si contra si sunt destul de sigur ca nu le cunosti la momentul asta, ce sa mai zic de specializarea de care ai nevoie ca sa-ti dai seama ce argumente sunt cu adevarat valide si care nu.
O poza face cat o mie de cuvinte: http://media.photobucket.com/image/i...conspiracy.jpg

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asadar si pana la urma, este evolutionismul o credinta (religie) sau nu, pentru ateii care o invoca in sprijinul inertiei lor spirituale?
Cred ca singurul raspuns pe masura intrebarii este: trei virgula paishpe.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ufff..tare greu.
Pai nu e asta teoria evolutionista? Materia anorganica supusa unor transformari intamplatoare ajunge in cateva miliarde de ani sa gandeasca, rationeze, reproduca, etc.
mmm... nu.
Nu stiu in ce film ai vazut tu chestia asta.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma refeream la evolutionism in principal, dar in buna masura se refea si la cosmogeneza.
Ti-am zis, aia cu evolutia care-i doar o ipoteza e numai in imaginatia ta.
La capitolul cosmologie mai e de lucrat intr-adevar. Dar se lucreaza la asta, e mai bine decat sa inventezi explicatii supranaturale.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Priveste sub picioarele tale.. :)
Pai tocmai, ca ma uit si vad planeta Pamant. Eu pe tine te intrebam.

P.S.: Promit ca e ultimul raspuns pe care ti-l dau in conditiile astea. Pune-te la punct cu subiectele de discutie si apoi continuam daca doresti.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #865  
Vechi 17.01.2010, 19:22:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Ti-am mai spus, nu confunda imaginatia ta cu realitatea.
Pai acelasi lucru ti-as spune si tie, tu care esti atat de convins de "certitudinile" care ti le ofera in plan spiritual niste ipoteze in plan material.

Citat:
Ai dreptate. Toti oamenii educati in stiinta au conspirat in ultima suta de ani ca sa te minta pe tine. Nimic nu-ti scapa, trebuia sa te faci detectiv.

O poza face cat o mie de cuvinte: http://media.photobucket.com/image/i...conspiracy.jpg
Gandesti in tiparele educatiei ateisto-materialist-"stiintifice".

Nu e vorba de nici o conspiratie, ideea este alta, ca ceea ce pentru tine este certitudine cunosti doar la un nivel superficial, restul este umplut cu credinta oarba.

Dar desigur, nu poti asimila ideea si preferi sa-i deturnezi sensul acolo unde ai pregatita "apararea".


Citat:
Cred ca singurul raspuns pe masura intrebarii este: trei virgula paishpe.
Ceea ce, zic eu, arata ca Dumnezeu exista :)
Imi place cand cadem de acord.

Citat:
mmm... nu.
Nu stiu in ce film ai vazut tu chestia asta.
Se cheama "Evolutionism".
Intamplarea produce inteligenta. Asta da religie.

Citat:
Ti-am zis, aia cu evolutia care-i doar o ipoteza e numai in imaginatia ta.
Este o ipoteza si inca una controversata.
Daca n-ar fi, creationismul n-ar exista.
Dar binenteles, tu preferi sa vezi doar partea care te satisface pe tine.

Citat:
La capitolul cosmologie mai e de lucrat intr-adevar. Dar se lucreaza la asta, e mai bine decat sa inventezi explicatii supranaturale.
Teoriile de care vorbim ajung inevitabil toate la cauze supranaturale.
In momentul in care se incearca sa se ajunga la originile Universului si se atinge varsta 10-43 (limita Planck), cunoasterea "naturala" se opreste, pentru ca si legile fizicii nu mai sunt cele cunoscute si e imposibil de patruns "dincolo" cu ceea ce stim din lumea "naturala".

Ce este dincolo?

Fiecare alege sa creada ori:
1. intr-un Creator cu inteligenta (Einstein era undeva pe aici)

2. in Materie, cu o existenta vesnica si de sine statatoare, fara inteligenta dar capabila prin jocul intamplarii sa produca inteligenta.

Daca e sa judecam drept, care din crezuri e mai naive, ateismul nu are castig de cauza.


Citat:
P.S.: Promit ca e ultimul raspuns pe care ti-l dau in conditiile astea. Pune-te la punct cu subiectele de discutie si apoi continuam daca doresti.
Asta numesti tu raspuns?

Mie mi se pare mai degraba o reactie de frustrare la faptul ca nu poti raspunde in mod competent si obiectiv la probleme ridicate nici macar de pe terenul unde pretinzi ca stai bine infipt cu ambele picioare.

Si sa-mi spui mie sa ma pun la punct, tocmai cand iti atrag atentia ca vorbesti despre lucruri care le cunosti intr-un mod extrem de superficial mi se pare culmea ipocriziei.


In orice caz, nu esti primul ateu pe aici care are reactia asta cand e luat la bani marunti si asa cum am mai spus, chiar daca tu nu ai sa raspunzi, eu am sa continui sa scriu ce am de obiectat la ceea ce afirmi.

Daca nu tu, macar poate altii au sa aiba de invatat ceva despre adevarata fata a ateismului - o colectie de crezuri aparent rationale, superficiale in profunzime, unele frizand absurdul.

Last edited by AlinB; 17.01.2010 at 19:31:17.
  #866  
Vechi 17.01.2010, 19:29:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

O intrebare catre atei:
De unde credeti ca provin scrierile Bibliei,in special Noului Testament?
Cum vi se pare continutul si stilul?
Un citat la intamplare din Noul Testament:
" Iarasi asemenea este imparatia cerurilor cu un negutator care cauta margaritare bune.
Si afland un margaritar de mult pret, s-a dus, a vandut toate cate avea si l-a cumparat.
" Matei,13
Cine a 'compus' aceste lucruri?
  #867  
Vechi 17.01.2010, 19:54:22
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O intrebare catre atei:
De unde credeti ca provin scrierile Bibliei,in special Noului Testament?
Cum vi se pare continutul si stilul?
Un citat la intamplare din Noul Testament:
" Iarasi asemenea este imparatia cerurilor cu un negutator care cauta margaritare bune.
Si afland un margaritar de mult pret, s-a dus, a vandut toate cate avea si l-a cumparat.
" Matei,13
Cine a 'compus' aceste lucruri?
Salut iustin!

Nu stiu cine a scris Noul Testament, nimeni nu poate sti. Au fost prea multe interventii pe texte si prea multe erori de traducere de-a lungul timpului.
Este frumos citatul pe care l-ai dat, dar frumusetea nu implica si adevarul. Texte la fel de frumoase poti gasi in toate Cartile Sfinte scrise de toate religiile. Si nu pot fi toate adevarate in acelasi timp, nu?
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #868  
Vechi 17.01.2010, 20:14:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Salut iustin!

Nu stiu cine a scris Noul Testament, nimeni nu poate sti. Au fost prea multe interventii pe texte si prea multe erori de traducere de-a lungul timpului.
Este frumos citatul pe care l-ai dat, dar frumusetea nu implica si adevarul. Texte la fel de frumoase poti gasi in toate Cartile Sfinte scrise de toate religiile. Si nu pot fi toate adevarate in acelasi timp, nu?
Dar crezi ca a fost compus de un om sau grup de oameni ?Sau vine de altundeva?

Iti mai dau un citat ,la intamplare:
"
Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena.
Au nu se vand doua vrabii pe un ban? Si nici una din ele nu va cadea pe pamant fara stirea Tatalui vostru.
La voi insa si perii capului, toti sunt numarati.
Asadar nu va temeti; voi sunteti cu mult mai de pret decat pasarile."
  #869  
Vechi 17.01.2010, 20:36:26
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar crezi ca a fost compus de un om sau grup de oameni ?Sau vine de altundeva?
A fost compus de oameni.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul

Iti mai dau un citat, la intamplare:
"
Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena.
Au nu se vand doua vrabii pe un ban? Si nici una din ele nu va cadea pe pamant fara stirea Tatalui vostru.
La voi insa si perii capului, toti sunt numarati.
Asadar nu va temeti; voi sunteti cu mult mai de pret decat pasarile."
Mi-a placut mai mult celalalt citat.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58