Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.05.2010, 23:01:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
Am deja o fetita de un an si 7 luni. de peste un an de zile ma rog din tot sufletul sa raman insarcinata cu macar 2 copii dintr-o data, adica sa fie macar gemeni, nu ma supar daca ar fi si tripleti. dar deocamdata nu s-a nimerit nici macar unul.... este adevarat, cu rabdarea stau cam prost si ar fi foarte greu dar vreau sa cred ca cu ajutorul lui Dumnzeu voi putea trece peste orice greutate. stiu ca cel mai important este sa ma rog pentru sanatatea fetitei mele, sa ma rog sa imi dea macar inca unu, sanatos, bun cuminte, dar nu pot sa nu ma lacomesc si sa imi doresc din tot sufletul minimul 2 dintr-o data. nu vreau bani, nu vreau averi, masini, case, vreau sa am indeajuns cat sa ii pot creste ... poate Dumnzeu nu mi-a dat, din cine stie ce motiv pe care il stie El, si oricum voia Lui e cea mai buna. dar as vrea sa accept voia Lui, chiar daca nu ar fi ce imi doresc eu....fie ca e vorba sa am doar un copil, sau 2 sau 3 sau 4.... numai sa o accept oricare ar fi ea pentru ca stiu ca e cea mai buna solutie pentru mine. dar totusi raman cu dorinta asta arzatoare a am gemeni, tripleti.....
dorinta ta ma face sa zambesc.
odata si eu imi doream asa ceva. si inca cu ce ardoare!
dar iata ca Dumnezeu a randuit lucrurile putin diferit. am parte de trei copii, la intervale de cateva luni.cel putin despre primii doi lumea ma tot intreba daca sunt gemeni.
acu vine partea a doua:daca cu un copil ti se pare greu, sa te tot trezesti noaptea iti poti imagina cum de la unu sa sari direct la trei??
cand se scoala bebelusii si din cauza plansului lor il trezesc si pe al treilea?
sau cand vor toti trei sa ii iei in acelasi timp in brate, sau fiecare vrea sa stai cu faata numai la el, iar tu ai doar 2 maini?
de aceea iti zic: nu cere ce crezi tu ca poti duce, ci lasa-l pe Dumnezeu sa hotarasca ce e mai bine ptr tine, ca nu cumva daruindu-ti ce ceri sa ti se ingreuieze povara atat de mult si sa ajungi sa cartesti
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2010, 01:23:29
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu imi doresc gemeni dar il voi ruga pe Dzeu sa mi-i dea numai daca crede Dansul ca pot face fata, asa te sfatuiesc si pe tine sa faci, ca EL stie mai bine viitorul nostru ce si ce nu putem.

pupici
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2010, 10:39:32
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit Multumesc mult pt sfaturi

Multumesc la toata lumea pentru sfaturi.... am sa ma rog sa imi dea Dumnezeu ce considera El ca pot duce.... Ca El stie cel mai bine ... oricati ar fi numai sa fie sanatosi si sa ma pot descurca. Va multumesc, Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2010, 13:38:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mirela

Mai intai (in copilarie) imi doream si eu gemeni. Imi placeau si vroiam doi copii, dar numai o singura sarcina si nastere.
Pe urma mi-am dorit...macar un copil. Si m-am rugat si am plans...si mai plang si acum.
Si nu mi-a dat Dumnezeu ...nici un copil.
Bucura-te de cel pe care ti l-a dat si roaga-te, mergeti insa si la medic si vedeti ce se intampla.
In tara se mai poate si adopta, dar asta este o poveste delicata si trebuie bine gandita si simtita.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.05.2010, 16:16:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Gemeni doream si eu si imi sunt dragi inca... Si mi-au fost mereu insa intamplarea a facut sa iubesc foarte mult un geaman care nu era ca fratele lui... ceea ce m-a facut sa citesc mai mult despre problema aceasta si sa aflu ca uneori unul din gemeni poate avea o orientare sexuala anapoda... si de atunci m-am lecuit de a-mi mai dori gemeni! Nu e o generalizare insa viata a facut sa ma confrunt si cu situatii fericite si cu mai putin placute de aceea cred ca e bine sa aveti cati copii va da Dumnezeu dar sanatosi si normali sa fie!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.05.2010, 23:51:53
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Smile

Asa este, oricati ar fi, oricat de greu ar fi, numai sanatosi sa fie, normali din toate punctele de vedere si forta sa avem sa ii crestem ... sper sa nu fie Doamne Doamne suparat pe mine ca nu m-am rugat mai mult sa se faca voia Lui....mie mi-e frica si de nasteri... am nascut natural si la nastere drita a zis ca nu stie daca va trai fetita... ca era vinetica si nu respira probabil. oricum in 2 3 minute si-a revenit si e sanatoasa tun . dar am ramas cred ca putin speriata asa de nasterile astea naturale...daca a mai da Dumnzeu, (daca nu o fi suparat pe mine ca atunci cand eram fff obosita si picam din picioare vorbea gura fara mine si ziceam ca nu mai imi trebuie nici un copil :P ) si voi mai avea un copil, mi-ar fi foarte frica sa mai nasc natural.... si cum cezariana nu poti decat 2.... eu imi doresc multi copii, dar sa ii nasc cu bine, sa fie sanatosi, sa ii pot creste sa fac din ei oameni de bine cum se zice.... ei cum a da Domnul.... Doamne ajuta la toata lumea !!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2010, 20:24:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu te speria din atata lucru, a fost un accident, nu inseamna ca se intampla la fiecare nastere naturala.

Nu apela la cezariana decat daca e neaparat necesar, e mai bine si pentru tine si pentru bebelush(i).

Poate nu stii dar sunt statistici care arata ca acei copii nascuti prin cezariana dezvolta mai multe probleme de sanatate ulterior, inclusiv creste riscul sindromului mortii subite.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2010, 21:28:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Asa este Mirela, nu te speria de nasterea naturala, chiar daca e mai grea
Asa trebuie sa fie ca femeia sa se mantuiasca dar apoi se uita durerea de bucurie ca s-a nascut un prunc!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2010, 00:08:02
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Șansele de a se naște un prunc sănătos (trupește și sufletește), după cum spun Sfinții Părinți, sunt mari:
  • dacă nu este zămislit în sărbători, sau în zile de post
  • dacă mama lui se spovedește și se împărtășește în timpul sarcinii
  • dacă ea nu a făcut nici un avort înainte
  • dacă părinții copilului sunt cununați la biserică.

Last edited by Carmen FUNIERU; 10.05.2010 at 00:13:24.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2010, 00:22:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nasterea primului copil este de obicei cea mai grea. La al doilea deja muschii sunt mai relaxati, in general este mai usor.
Nici cezariana nu este usoara.
Sa iti dea Dumnezeu copiii buni si sanatosi, oricati ar fi ei si oricati deodata! ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copii., dumnezeu, gemeni, voia

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gemeni prematuri alt_inceput Generalitati 10 26.11.2010 09:19:49