Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2009, 22:19:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Nu se schimba nimic brusc. Dar, eu cred ca acel minunat curcubeu care a fost la Bucuresti era un semn divin. Anunta o impacare. Nimic nu e intamplator, cu atat mai putin un curcubeu, semna al impacarii inaintea acestor zile cu totul deosebite. Nu spun ca asa este. Spun ca asa cred eu ca este.

Doamne-ajuta!
Credința si speranta in mai bine nu mor nici când !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2009, 22:32:34
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Credința si speranta in mai bine nu mor nici când !
Doamne-ajuta!

Asa e frate. Adica: nadejde!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2009, 00:50:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare crezi tu, dragă Nina , că viața acestui handbalist va schimba intru câtva inverșunarea ce dăinuie de secole ? Să dea Bunul Dumnezeu sa inmoaie sufletele noastre și să ne lumineze mintea, dar fără a vrea și noi să primim această inmuiere și intelepciune, totul rămâne in zadar, doar declarativ si atât.
As zice, draga Cristian, sa dea Bunul Dumnezeu sa inmoaie inimile impietrite...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2009, 09:17:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Suferinta nu cunoaste nationalitate." (Nichifor Crainic)

Dumnezeu sa-l ierte, iar pe noi sa ne uneasca in duhul pacii si al dragostei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2009, 10:59:26
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare crezi tu, dragă Nina , că viața acestui handbalist va schimba intru câtva inverșunarea ce dăinuie de secole ? Să dea Bunul Dumnezeu sa inmoaie sufletele noastre și să ne lumineze mintea, dar fără a vrea și noi să primim această inmuiere și intelepciune, totul rămâne in zadar, doar declarativ si atât.
Inversunarea exista doar pentru ca unii (unguri si romani) o doresc. Am trait in Odorheiu-Secuiesc, orasul cu cea mai mare proportie de unguri din Romania (98%) si pot sa spun cu mana pe inima ca majoritatea locuitorilor de acolo sunt oameni adevarati. Unii sunt sovini din cauza romanilor care doar pentru ca sunt majoritari in alte parti le cer sa-si lepede credinta, cultura, limba.

Legislatia romaneasca in domeniul minoritatilor este un model pentru Europa si a facut multe pentru detensionarea relatiilor romano-maghiare.

Asa cum la autogara din Odorhei o casiera se facea ca nu stie romaneste cand am intrebat cat e un bilet pana la Miercurea-Ciuc, tot asa am intalnit si unguri deosebiti, care chiar daca o rupeau putin pe romaneste incercau activ sa comunice cu mine doar pentru ca ma indrageau - iar respectul este reciproc (salutari lui Sandor si Kovacs, prietenii mei din Harghita, care mai mult ca sigur nu vor citi acest mesaj dar pe care ii pretuiesc mult).

Mie nu mi-a trebuit tragedia din Ungaria ca sa ma simt aproape de concetatenii nostri de alta limba.

Si daca tot scriu despre acest subiect doresc sa blamez presa care in cautare de senzational si audienta a mediatizat excesiv subiectul. Inca o vina o poarta pentru ca au pus semnul de egal intre criminali si tigani - unele publicatii, atat romanesti cat si maghiare, au instigat la ura rasiala din cauza celor intamplate si unii tigani se ascundeau pe unde puteau de frica ca vietile le-ar putea fi puse in pericol din cauza unor fapte comise de altii. Este trist ca se intampla asa si este trist ca presa alege sa redea intamplarile astfel.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2009, 11:43:22
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Amintindu-mi de cartile lui Virgil Gheorghe, nu pot sa nu subscriu alaturi de virusii mediatici enumerati de el, printre care si moartea printesei Diana si pe acesta. Alaturi de voi am lacrimat si eu la moartea lui Marian. Dumnezeu sa il ierte. Dar a fost un virus mediatic, stati linistiti, care a ajuns acolo unde trebuie. Dovada si lacrimile noastre. Ce a ramas in subconstientul tuturor? discoteca, pumnale , sange si undeva in colt jos: nimic fara Dumnezeu, tatuat pe brat.
S-ar putea e adevarat, ca acel Nihil Sine Deo sa fie un strigat de ajutor al unui suflet care a trecut prin deznadejde, iar Dumnezeu sa ii fi oferit prin felul acesta mantuirea.
Dumnezeu sa ne ocroteasca si sa ne rastoarne in rai cum stie El mai usor.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi va rugati impreuna in familie? glykys Morala Crestina 56 21.04.2012 18:22:01
Sf. Ieromartir Isidor si cei 72 impreuna cu el pilgrim1 Diverse Sarbatori 1 25.01.2011 00:07:36
sa ne rugam impreuna! icamilin Umanitare 62 07.06.2009 01:20:31
Impreuna pt totdeauna? andreea_teo Nunta 13 04.07.2007 10:05:51