Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 13.12.2010, 10:30:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Tin sa te contrazic, Hristos avea doar un trup nu 2.
Mergând cu încăpățânare pe linia aceasta de gândire, putem ajunge la o concluzie îngrozitoare: Corpul Bisericii lui Hristos are și o variantă falsă!
Reply With Quote
  #472  
Vechi 13.12.2010, 15:49:02
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Tu nu ai inteles intrebarea mea. Tu spui, si asta e de fapt invatatura ortodoxa, ca Hristos e prezent in Euharistie cu trupul si sangele Lui. Ori la cina cea de taina Hristos era prezent fizic acolo, si de aici intrebarea mea, de fapt as putea sa o impart in 2:
1)Daca Hristos era prezent fizic , in carne si oase, la cina cea de taina ce rost mai avea transformarea painii si vinului in trupul si sangele Lui?
2)Daca Hristos a transformat painea si vinul in trupul si sangele Lui atunci care era Hristos: painea si vinul sau Iisus cel prezent la masa?
Domnule sectant, dumneata privești totul prin prismă strict raționalistă, prin urmare nici nu ai cum să "înțelegi" adevărul tainei. Dealtfel ți-am spus și îți repet, aș vrea să îmi explici cât mai rațional posibil cum Fiul lui Dumnezeu necreat a luat natura creată a omului, cum Fiul lui Dumnezeu care este necreat a stat efectiv în pântecele unei fecioare din Israel, iar mai apoi s-ar putea să îți explic și eu, cât mai "rațional", cum are loc Sfânta Taină a Euharistiei. Dar întâi aș vrea ca dumneata să răspunzi la întrebare și cât mai "rațional" posibil; nu de alta dar eu cu mintea mea limitată nu pot să înțeleg cum Fiul lui Dumnezeu care este necreat a luat o natură umană creată, finită și chiar sub puterea morții. Pur și simplu nu pot să înțeleg și de aceea te rog pe dumneata care ești un mare expert în studii biblice să îmi explici și mie cum s-a făcut. Sau ai cumva impresia că întruparea (înomenirea) Fiului lui Dumnezeu a fost doar una simbolică ??? Chiar crezi că Fiul lui Dumnezeu necreat, infinit, prin care toată creația s-a făcut, a luat o biată natură umană creată, finită, aflată sub puterea morții ?? Atunci dă-mi voie și mie să cred că Euharistia Bisericii lui Hristos este trupul și sângele lui Hristos Dumnezeu și asta pentru că așa spune Însuși Hristos, pentru că așa spun înșiși sfinții apostoli și sfinții părinți, și pentru că asta este și a fost credința cea adevărată a Bisericii lui Hristos DINTOTDEAUNA !!! Faptul că dumneata nu poți înțelege aceste lucruri prea puțin îmi pasă; Euharistia este o Sfântă Taină și prin urmare nu poate fi înțeleasă pe de-ntregul cu mintea ta rațională limitată; ai putea să înțelegi mai multe prin descoperire duhovnicească de la Dumnezeu, dar nici asta nu epuizează misterul insondabil al Euharistiei prin care Însuși Hristos ni Se dă spre împărtășire în Sfânta Biserică și numai aici.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 13.12.2010, 16:07:35
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule sectant, dumneata privești totul prin prismă strict raționalistă, prin urmare nici nu ai cum să "înțelegi" adevărul tainei. Dealtfel ți-am spus și îți repet, aș vrea să îmi explici cât mai rațional posibil cum Fiul lui Dumnezeu necreat a luat natura creată a omului, cum Fiul lui Dumnezeu care este necreat a stat efectiv în pântecele unei fecioare din Israel, iar mai apoi s-ar putea să îți explic și eu, cât mai "rațional", cum are loc Sfânta Taină a Euharistiei. Dar întâi aș vrea ca dumneata să răspunzi la întrebare și cât mai "rațional" posibil; nu de alta dar eu cu mintea mea limitată nu pot să înțeleg cum Fiul lui Dumnezeu care este necreat a luat o natură umană creată, finită și chiar sub puterea morții. Pur și simplu nu pot să înțeleg și de aceea te rog pe dumneata care ești un mare expert în studii biblice să îmi explici și mie cum s-a făcut. Sau ai cumva impresia că întruparea (înomenirea) Fiului lui Dumnezeu a fost doar una simbolică ??? Chiar crezi că Fiul lui Dumnezeu necreat, infinit, prin care toată creația s-a făcut, a luat o biată natură umană creată, finită, aflată sub puterea morții ?? Atunci dă-mi voie și mie să cred că Euharistia Bisericii lui Hristos este trupul și sângele lui Hristos Dumnezeu și asta pentru că așa spune Însuși Hristos, pentru că așa spun înșiși sfinții apostoli și sfinții părinți, și pentru că asta este și a fost credința cea adevărată a Bisericii lui Hristos DINTOTDEAUNA !!! Faptul că dumneata nu poți înțelege aceste lucruri prea puțin îmi pasă; Euharistia este o Sfântă Taină și prin urmare nu poate fi înțeleasă pe de-ntregul cu mintea ta rațională limitată; ai putea să înțelegi mai multe prin descoperire duhovnicească de la Dumnezeu, dar nici asta nu epuizează misterul insondabil al Euharistiei prin care Însuși Hristos ni Se dă spre împărtășire în Sfânta Biserică și numai aici.
Divagarea de la topic indica faptul ca un prea ai nici un raspuns la intrebarea mea. Eu zic sa deschizi alt topic cu intrebarea ta si iti voi raspunde acolo. Pana una alta aici discutam despre Euharistie si as prefera sa un ne abatem de la topic.
In al doilea rand eu zic sa nu mai pui totul pe seama irationalului, asa iti poti crea orice teorie ca deh omul nu poate intelege. Dumnezeu ne-a dat minte ca sa o folosim, nu ca sa ne acoperim in teorii de "neinteles".

Last edited by joseph_ben_iacob; 13.12.2010 at 16:12:46.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 13.12.2010, 16:18:00
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Divagarea de la topic indica faptul ca un prea ai nici un raspuns la intrebarea mea. Eu zic sa deschizi alt topic cu intrebarea ta si iti voi raspunde acolo. Pana una alta aici discutam despre Euharistie si as prefera sa un ne abatem de la topic.
Păi tocmai ți-am răspuns impertinentule. Sfânta Euharistie este o Sfântă Taină și prin urmare este un obiect al credinței !!! Fiind o Taină nu este explicabilă pe deplin pe plan rațional, așa cum nici întruparea Fiului lui Dumnezeu nu se poate explica pe deplin pe plan rațional și este prin urmare obiect al credinței !! prin urmare ceea ce ne diferențiază este credința și ascultarea, iar noi Biserica lui Hristos Ortodoxă nu facem ascultare și nici nu credem interpretările false ale scripturii prezente la sectele eretice neoprotestante; noi credem lui Dumnezeu, nu interpretărilor omenești și false ale sectanților eretici și anatematizați.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 13.12.2010, 16:29:59
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Păi tocmai ți-am răspuns impertinentule. Sfânta Euharistie este o Sfântă Taină și prin urmare este un obiect al credinței !!! Fiind o Taină nu este explicabilă pe deplin pe plan rațional, așa cum nici întruparea Fiului lui Dumnezeu nu se poate explica pe deplin pe plan rațional și este prin urmare obiect al credinței !! prin urmare ceea ce ne diferențiază este credința și ascultarea, iar noi Biserica lui Hristos Ortodoxă nu facem ascultare și nici nu credem interpretările false ale scripturii prezente la sectele eretice neoprotestante; noi credem lui Dumnezeu, nu interpretărilor omenești și false ale sectanților eretici și anatematizați.
Limbajul asta colorat unde l-ai invatat?Asa asculti tu de Hristos?Facand oamenii impertinenti ca iti ridica intrebari la care nu poti sa raspunzi?
Macar incearca sa mi-o explici partial pe plan rational daca pe deplin nu poti.
Conform afirmatiilor tale orice nu se poate explica rational trebuie acceptat ca si dogma si uite asa ,indirect, afirmam ca la cina cea de taina de fapt erau 2 Hristosi, cel in carne si oase, si conform teologiei tale, painea.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 14.12.2010, 11:57:23
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Tin sa te contrazic, Hristos avea doar un trup nu 2.
Daca deja stiti raspunsul, de mai intrebati? Asa cum "Dumnezeu poate să ridice din pietrele acestea fii lui Abraham” (Lc 3,7-8). tot asa poate sa transforme o piine simpla in Trupul Lui, pentru ca este Dumnezeu si poate sa faca tot ceea ce voieste, fie ca mintea noastra poate intelege sau nu, sau fie ca mintea noastra accepta sau nu. Si cred ca nu are sens sa ne invirtim in cerc mereu. Unii dintre noi credem ca piinea si vinul reprezinta Trupul si Singele lui Isus, pentru ca pur si simplu asa a spus Isus, chiar daca nu intelegem, iar altii nu cred pentru ca mintea nu poate intelege.

Last edited by nutucutu; 14.12.2010 at 11:59:57.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 14.12.2010, 12:12:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Unii dintre noi credem ca piinea si vinul reprezinta Trupul si Singele lui Isus, pentru ca pur si simplu asa a spus Isus, chiar daca nu intelegem, iar altii nu cred pentru ca mintea nu poate intelege.
Întâmplător, ori din greșeală, ați expus exact doctrina NP cu privire la Cina Domnului. Acele elemente, chiar reprezintă Trupul și Sângele Domnului. Reprezintă prin exact aceeași paradigmă pascală: mielul de Paște reprezenta trupul și sângele lui Iisus- adevăratul Miel al lui Dumnezeu ce ridică păcatul lumii.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 14.12.2010, 12:28:03
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Întâmplător, ori din greșeală, ați expus exact doctrina NP cu privire la Cina Domnului. Acele elemente, chiar reprezintă Trupul și Sângele Domnului. Reprezintă prin exact aceeași paradigmă pascală: mielul de Paște reprezenta trupul și sângele lui Iisus- adevăratul Miel al lui Dumnezeu ce ridică păcatul lumii.
Din neatentie nu vreau sa induc pe cineva in eroare (de aia nici nu ar trebui sa mai scriu, cred, pentru ca nu sint teolog). Acel vin si acea piine pentru noi sint Trupul si singele lui Isus. Iar duminica sau in alte zile, cind ne impartasim, noi stim si credem ca mincam Trupul si Singele lui Isus, binecuvintat sa fie Numele, Trupul si Singele Lui in veci, Amin.
Reply With Quote
  #479  
Vechi 09.09.2011, 23:20:02
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Inca ceva: desi noi sarbatorim duminica fiindca duminica a inviat Domnul, Sf. Liturghie nu este despre Inviere in principal, sau numai despre Inviere, ci este de asemenea numita Sf. Jertfa. Noi ne impartasim cu Trupul si Sangele Mantuitorului inviat, dar jertfit pe cruce pentru pacatele noastre. Lucrul cel mai important pentru noi, oamenii, acolo s-a intamplat, pe Sf. Cruce, acolo se vede dragostea nemarginita a lui Dumnezeu care s-a facut ascultator pentru noi pana la moarte.Invierea Domnului, care este minunea cea mai mare, este pentru noi ca incredintare a faptului ca intr-adevar Dumnezeu Insusi s-a lasat sa fie ucis pe Sf. Cruce, si ca prefigurare a invierii noastre la sfarsitul lumii si a celei de-a doua veniri. De altfel, as spune eu, mantuirea neamului omenesc ar fi fost la fel de perfecta si fara Sf. Inviere.
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Draga Noesisaa, wow!!!

Cred ca nu degeaba cuvintele tale underlined: „De altfel, as spune eu, mantuirea neamului omenesc ar fi fost la fel de perfecta si fara Sf. Inviere. “ au starnit indignarea si reactia prompta a lui Mihai!

Si eu le-am perceput asa cum indicatorul seismografului percepe un pericol iminent de cutremur, doar ca n-am fost pe faza.

Imi ingadui acum si mie o reactie tardiva, nu neaparat in spirit de lupta, ci asa cum se vede din launtrul ortodoxiei in ideea ca poate iti va fi de folos? (...)
Foarte frumoasă postarea, Delia, o sinteză de teologie ortodoxă în miniatură, deși ai scris ceva rânduri, nu glumă. Este evident că romano-catolicii nu suțin o asemenea blasfemie, pe care, cu inconștiență, a debitat-o fătuca catolică. Însă astfel de poziții nu sunt întâmplătoare pentru astfel de fătuci care s-au lepădat de Biserica Ortodoxă fără ca să fi cunoscut vreodată cu adevărat Ortodoxia. Oricum se poate vedea același "virus" sau rămășițe ale lui pe care teologii mari ai Ortodoxiei, cum era și este și Stăniloaie, l-au detectat la catolici și la protestanți. Și tot ca și cauză a unei asemenea inepții este nu doar lipsa de experiență spirituală veritabilă, nu doar lipsa de cunoaștere în materie de teologie și spiritualitate ortodoxă, ci și de cunoaștere în materie de Scriptură, și spun asta pentru că, iată ce spune sfântul apostol Petru în întâia sa epistolă sobornicească: "Binecuvântat fie Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Cel ce după marea Sa milă ne-a născut din nou prin învierea din morți a lui Iisus Hristos, spre nădejde vie, spre moștenire nestricăcioasă și neîntinată și neveștejită, păstrată în ceruri pentru voi, cei ce cu puterea lui Dumnezeu sunteți păziți prin credință pentru o mântuire gata să se descopere în vremea de apoi." (1 Petru 1:3-5) Asta ca să nu mai pomenesc, printre altele, despre discursul despre botez al sfântului apostol Paul în epistola sa către romani. La toate pe care foarte frumos le-ai scris aș mai adăuga chiar și înălțarea la cer a Mântuitorului, precum și trimiterea Duhului Sfânt de la Tatăl de către Fiul tot ca trepte ale scării mântuirii pe care Hristos ne-a deschis-o.

Last edited by Savonarola; 09.09.2011 at 23:33:09.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 09.09.2011, 23:34:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Este evident că romano-catolicii nu suțin o asemenea blasfemie
Mai corect ar fi "nu mai susțin", după ce sute de ani, acest tip de juridism scolastic a fost doctrina oficială despre mântuire a BC. Singura problemă e că în popor circulă o sumedenie de cărți pietiste care încă diseminează această învățătură anacronică printre credincioșii lor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14