Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.05.2010, 18:14:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Da, Dumnezeu uraste.Ura lui Dumnezeu inseamna iubire mai putina.. Ura lui Dumnezeu se arata prin dreptatea Sa, si prin rasplatirea faradelegilor.. Ura lui Dumnezeu inseamna ura fata de pacatosenia noastra si de hulele noastre.. Prin ura lui Dumnezeu, se arata pedagogia divina, insusi aceasta ura fiind un sentiment amestecat de cele mai multe ori,pedepsindu-ne pentru indreptarea noastra si dintr-o purtare de grija(la fel cum un tata isi pedepseste fiul care a gresit).Deci prin ura sa de cele mai multe ori se arata bunatatea si iubirea divina pe care Dumnezeu o are fata de om,dar incelasi timp si dreptatea Sa.Insa exista si ura desavarsita... Aceasta ura desavarsita a lui Dumnezeu si manie a lui Dumnezeu este pentru cei hulitori, pentru cei care urasc pe Dumnezeu si pentru cei ce urasc binele si adevarul.Acesta si este paharul maniei lui Dumnezeu neamestecat de care se vorbeste si in Apocalipsa.Adica, ura si mania, nu e amestecata cu un alt sentiment de mila, de indurare... ci e ura desavarsita... Aceasta e si ura de care vor avea parte toti hulitori... Aceasta este ura ce se va arata la sfarsit prin iezerul cu foc..

Psalmi 138:22Cu ură desăvârșită i-am urât pe ei și mi s-au făcut dușmani.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.05.2010, 18:48:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu nu cred ca Dumnezeu uraste! Pedeapsa din Vechiul Testament a fost dominata de iubire in Noul Testament! Dumnezeu uraste pacatul, nu omul!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.05.2010, 19:00:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Scriptura spune "Pe Iacov l-am iubit si pe Esau l-am urit"...Dumnezeu l-a urit pe Esau in comparatie cu Iacov.Insa nu a incetat sa-l iubeasca..L-a binecuvantat Dumnezeu si pe el cu bogatii si lucruri bune... dar nu ca pe Iacov... La iubit mai putin decat pe Iacov din cauza desfranarii sale si a nesocotirii dreptului de intai-nascut... drept ce i-a fost dat de Dumnezeu.. Dar vezi ca nu l-a urit cum urim noi oamenii?De aceia "ura" lui Dumnezeu nu trebuie omenizata(antropomorfizata)... Ca l-a iubit Dumnezeu si pe Esau si l-a iubit si pe Iacov.. si Dumnezeu iubeste pe toti oamenii chiar si pe cei mai rai "El face sa rasara soarele si peste drepti si peste pacatosi" ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.05.2010, 19:23:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu este IUBIRE. Vezi "Sfanta Treime sau la inceput a fost iubirea"- Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloaie
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.05.2010, 20:58:47
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu nu e ca noi

nu nu nu si iarasi nu! nu nu nu uraste Dumnezeu! sa nu fie! e vorba de altceva.. faptul ca unii se chinuie in iad sau ca un altul poate vedea ca manioasa fata lui Dumnezeu este pentru ca asa -i pare celui stramb la minte si la inima, cocosat de pacate fiind toate le vede si le percepe intunecat si stramb.. bunaoara iubirea lui Dumnezeu pentru cei din rai este aceiasi cu cea pentru cei din iad..dar pe pacatos il arde iubirea Sa caci este foc mistuitor Dumnezeu vezi deuteronom..aceiasi voce sfantul o va percepe ca blandete iar pacatosul o va auzi ca pe un blestem vorbindu-i..io am avut candva o "experienta" duhovniceasca in care am simtit ce simte Dumnezeu pentru noi cateva secunde numai.. stiu ca nu a fost intensitatea maxima caci as fi murit dar e atat de bucuros de noi.. mai mult ne iubeste pe noi decat se iubeste pe El..de fapt nu este nico virgula de atata iubire intre El si noi.. nu suntem straini de El sau vreo ceva intre noi si El.. El e noi.. o sa vedeti.. nu se poate explica.. nuL vom vedea la nivelul unui alt sine ci El sau eu e tot una.. asa de stransi ne-a facut.. o sa vedeti si o sa va bucurati... . ar muri la infinit pentru noi... numai noi sa-l vrem.. sa-L vrem in uimire! ca unii mici pe Cel mare..cei din iad si ei il poftesc da nu stiu sa se faca mici .. sunt mandri si se apropie de El cu indrazneala mandrului si sunt arsi la infinit si mai tare vor acum sa scape ca-si iubesc pielea si mai tare se frig.. e o intreaga teologie aici..
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.05.2010, 21:03:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dumnezeu este un adanc de iubire. Nici macar nu-mi pot imagina ca Dumnezeu uraste- jertfa Fiului este dovada supremei iubiri. Daca ar fi sa ne exprimam in spirit patristic si dorim sa folosim acest cuvant, putem spune ca Dumnezeu iubeste pe pacatos- chiar si pe demoni- Sf. Isaac Sirul- dar uraste pacatul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.05.2010, 21:04:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Oricum ati da-o, nu puteti desfiinta Cuvantul lui Dumnezeu care spune in mai multe locuri ca Dumnezeu uraste nelegiuirea si pe cei ce o fac. Putem admite insa, cu umilinta, ca suntem prea mici pentru a intelege cum se impaca iubirea Sa nemarginita cu ura fata de pacat...Asa ar fi mai corect din partea noastra...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.05.2010, 21:49:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Dumnezeu nu uraste... "Ura lui Dumnezeu" este de fapt ura noastra fata de Dumnezeu,rautatea noastra care ajunge sus si vine in jos,ajunge pana sus la Dumnezeu si se intoarce in jos spre noi prin El...

Last edited by Danut7; 25.05.2010 at 21:56:16.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.05.2010, 21:56:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da, Dumnezeu uraste..
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Dumnezeu nu uraste...
Sunt sigura ca, de fapt, ai vrut sa fii coerent...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.05.2010, 21:58:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sunt sigura ca, de fapt, ai vrut sa fii coerent...
In prima instanta am gresit...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ii uraste lumea pe crestini ? laotze Intrebari utilizatori 43 29.04.2011 16:00:46
Despre ura.. Cum iertam celui ce ne uraste si e greseste ionut12 Generalitati 0 28.09.2010 23:46:17