Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.09.2011, 10:43:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Si asa faceti voi. Cand vedeti ceva care nu vi se pare in regula dati vina pe Satana si pe slujitorii lui. ¿cum o sa incepeti sa va asumati propriile consecinte a actelor voastre, cand voi dati vina mereu pe altii?

Amigo, ai gasit scris undeva de mine ca am dat vina pe diavol? Hai sa privim putin spre Statele Unite, tara cu cea mai mare democratie si libertate din lume. Ce, acolo homosexualii sunt priviti bine? Sunt TOLERATI, dar NU ACCEPTATI! Ai aflat tu de un senator sau congresman homosexual? Ai auzit tu vreodata de un primar sau guvernator americam homosexual? NU, pt ca nu au asa ceva.Sau macar la voi in Spania? Aveti homosexuali in functii de conducere ale statului.Iti spun eu ca nu. Am si eu o sora in Spania de 6 ani si stiu si eu cum merg treburile la voi. Poti sa-mi zici DE CE?
  #52  
Vechi 09.09.2011, 11:44:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

S-unt niș-te bou,
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #53  
Vechi 09.09.2011, 14:03:40
AndyTh AndyTh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Mesaje: 17
Implicit Tot nu sunt convinsa

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Evoluție înspre ce? Creștinul caută să evolueze doar spre Dumnezeu. Iar evoluția spre Dumnezeu nu e altceva decât o întoarcere acasă, o regăsire. Abia după ce Îl regăsește poate să meargă mai departe, spre îndumnezeire. De aceea, trebuie să se apropie de cuvântul Lui, de învățăturile Lui. De aceea, morala trebuie mereu redescoperită, înțeleasă în fiecare timp din istorie. Nu poate evolua morala în sensul că ceea ce era cândva rău nu poate deveni bun acum. Modernizarea concepțiilor în acest sens reprezintă o depărtare de adevăr, de cuvântul lui Dumnezeu. Libertatea sexuală este numită în Scriptură desfrânare.

De aceea spun că occidentul e alienat; pentru că a dat un alt nume desfrânării, vrea să numească anormalul normal, să numească boala sănătate. Cei care fac asta nu mai au capacitatea de a face deosebirea dintre bine și rău.

Nu că noi suntem mai buni. Avem și noi tarele noastre, nu puține. Scriptura, însă, e dumnezeiască și cine vrea să se apropie de Dumnezeu trebuie să țină cont de cuvântul Lui.

A avea prejudecăți înseamnă a avea despre ceva păreri negândite, preluate așa, pe nemestecate. A-ți păstra discernământul nu înseamnă a avea prejudecăți. Judecăți? Nu am judecat pe cineva. A face distincția între normal și anormal nu înseamnă a judeca. A nu judeca în Evanghelie înseamnă a nu te considera mai presus de altul, a nu-l osândi pe cel ce păcătuiește, ci a-l iubi și a-l îndrepta (dacă și el dorește asta).
Bârfă?
Asta era si ideea mea. Nu sunteti in masura sa stabiliti ceea ce este normal si anormal fara a avea o baza in afirmatii. Cand faci judecati fara a fi in tema cu subiectul in cauza, da - se numesc pre-judecati. Faptul ca este justificat prin dreptul meu de libera exprimare sau distinctie intre anormal si normal nu suporta trasatura de judecata, ci doar o mascheaza pe cea de pre-judecata. Studiile internationale stiintifce (da, psihologia este o stiinta) nu suporta viziunea cum ca homosexualitatea este o aberatie sexuala, prin urmatorul fapt: dovezi neurostiintifice nu au aratat nici o anomalie la nivel cerebral in cazul homosexualismului. Diferente? Probabil, dar diferente exista si intre dreptaci si stangaci - deci nu e nimic patologic. Mai mult activarea anormala (sau absenta) a neurotransmitatorilor, a zonei prefrontale, amigdalei, insulei, etc etc sunt gasite in diverse alte perturbari. Aceste pot fi asociate homosexualismului dar sunt specifice.
Eu nu am avut niciodata acest sentiment de ura si scarbosenie fata de homosexuali, nici cand eram mica. Pur si simplu nu integeam ce are lumea cu ei. Cum te afecteaza pe tine ca si existenta? Cum crezi tu ca afecteaza societatea ca si existenta? Pe ce te bazezi cand spui ca sunt desfranati (in afara de biblie?)? Cat ai studiat tu fenomenul? Nu numai clinic dar si observational, calitativ?

De cand au fost scrise cartile sfinte omenirea a evoluat. Nu numai tehnologic dar si moral, cognitiv, spiritual - pe toate planurile. Si va continua sa evolueze chiar daca unii sustin contrariul. Asta pentru ca suntem fiinte inteligente care prin natura noastra suntem predispuse catre evolutie. Si omul prin lege si natura are dreptul de a-si conduce viata sexuala (in asa fel incat sa nu prezinte un pericol). Ce legatura are libertatea sexuala cu desfranarea??? Era pe o alta tematica o dezbatere aprinsa: ce cauta non-ortodoxcsii (gnostica in cazul meu) pe acest forum? Tocmai din acest motiv. Nu intelegem cum puteti sa fiti asa de decisivi si categorici in a face afirmatii pe care le considerati adevarul absolut avand ca baza doar niste scrieri sub forma de povete. Si cu toate astea cred in bunatate, altruism, cunoastere, intr-ajutorare, dragoste, adevar, libertate. Pentru mine aceste lucruri nu tin de vreo dogma religioasa, sau de biblie, de nimic scris in carti dogmatice. Aceste sunt principii independente. Tocmai de aceea pot sa mi le cultiv la nivel mai inalt pentru ca nu ma impiedic de versete. Si nu vreau sa devin mai buna ca sa ajung in rai sau mai aproape de Dumnezeu, ci pentru ca asa vreau eu. Lumea ar cunoaste toleranta si pacea daca nu ar mai fi bariere de genul asta. Daca oamenii ar cauta sa fie mai deschisi la minte si a respecta drepturile, libertatile si propriile responsabilitati probabil nu am mai avea atatea rautate in lume.
Aveti o mare prejudecata ca aceste atribute nu pot exista in afara celor citite de voi. Ei bine, aflati ca ele chiar exista, inclusiv la atei, gnostici sau de alte confesiuni. Si inclusiv la homosexuali.
  #54  
Vechi 09.09.2011, 14:10:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S-unt niș-te bou,
Nu-i prima data cand ma faci sa rad copilareste de bine. Arunci cu apa rece? Sau esti responsabil cu punctul pe i, sarea si piperul?
Unde-i detectorul de trolli?
  #55  
Vechi 09.09.2011, 14:12:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@AndyTH: daca alteram celula de baza a societatii care e familia, spune-mi, ce reper ne mai luam? Pana unde putem merge cu permisivitatea? Daca se legalizeaza casatoriile homosexuale, de ce nu s-ar legaliza si cele poligame? oricum am modificat conceptul de familie,nu? Ti se pare corect sa se legalizeze homosexualitatea nu si poligamia sau poliandria? Daca e normala legatura intre doi barbati, nu vad de ce n-ar fi normala si legatura intre doi barbati si o femeie. Acceptam mariajul acestora in 3 sau in 4, 5 ... "n" ? Cum definim "familia"? Cum trebuie sa schimbe instanta judecatoreasca conceptul de casatorie? Hai sa te vad cat de lipsita de prejudecati esti.

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 14:19:30.
  #56  
Vechi 09.09.2011, 14:19:28
AndyTh AndyTh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Mesaje: 17
Implicit Stefan, nu ai cunostinte in domeniu ca sa stii ce si cum invata copilul

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu nu am zis ca intre 2 barbati nu poate exista iubire, doar ca relatiile intime intre 2 parteneri de acelasi sex NU sunt normale. Maine poate o sa vina unul si o sa zica ca si zoofilia e ceva normal pt ca si acolo este dragoste pt ca el iubeste sincer animalele.
In Biblie nu am gasit scris ca sexul este pacat.
Si din nou esti confuz. La 2 homosexuali sexul intre barbati li se pare ceva normal si asa i se va explica copilului de mic, ca astfel de relatii intime sunt normale, si nu uita prietene ca PRIMUL LUCRU PE CARE IL INVATA UN COPIL SUNT EXEMPLELE PRACTICE ALE PARINTILOR...si cred ca tu ti-ai dori sa ai copil(copii) homosexuali.
Si apropos, proverbul pe care ti l-am dat NU L-AI INTELES! Doamne ajuta!
Daca tu nu faci distinctia intre homosexualitate si zoofilie ai probleme serioasa de judecata logica. Primul lucru pe care il invata copilul sunt exemplele practice ale parintilor si asa devin copiii homosexuali? De ce? Cand ti-ai adus sau iti vei aduce nou nascutul acasa te apuci sa faci dragoste cu sotia in fata lor. Nu vezi ca deja de departezi de realitate? Primul lucru pe care il invata un copil de la parinti este imitatia orofaciala. Apoi sentimentul de securitate cand este in bratele parintelui si cand ii sunt asigurate nevoile de hrana, somn. Apoi afectiunea in jur de 7 luni cand este obisnuit cu chipul parintelui, cu prezenta lui, cu atentia lui.
Si nu unui copil i se explica ca relatiile sexuale sunt normale si anormale, ci eventual unui adolescent...Unui copil probabil i se explica ca si doi barbati/doua femei se pot iubi. Si care e problema? Mie mi se pare normal ca si doua persoane de acelasi sex sa poate faca dragoste si nu sunt lesbiana. Si mamei si surorii mele li se pare normal. Si nici ele nu sunt lesbiene. Si exemplele pot continua. Cunosc un cuplu de lesbiene care au 2 fete. Amandoua sunt heterosexuale, rezultate bune la invatatura, au multi prieteni, planuri de viitor etc.
Cu astfel de mentalitate ca a ta e si normal ca homosexualismul este prost inteles si categorisit ca anormal....
  #57  
Vechi 09.09.2011, 14:33:14
AndyTh AndyTh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Mesaje: 17
Cool Mda...iar doar pareri care se vor a fi adevaruri - antonia p

Cum cineva vede peste niste versete nefondate stiintific inseamna ca este in slujba satanei?
In cazul asta stiinta si oamenii de stiinta sunt instrumente ale satanei, nu?
Nu promovez homosexualismul ci pur si simplu sustin dreptul persoanelor la dragoste si fericire. Ce e rau in asta? Mai bine decat ura si discriminarea.

Ce e rau in ultima afirmatie ca sunt interesata de notiunea de pacat? Nici macar nu mi-ai raspuns, mi-ai trantat doar o afirmatie care se vroia a fi ironica. Nu sunt religioasa sunt spirituala. Deci, pot sa am vreo lamurire concreta la ce am postat? Fara replici nesustinute?

NU mi-ai raspuns concret la nici o afirmatie, inca o dovada ca sunteti foarte aprigi in a arunca cu pietre dar fara nici o baza. Doar m-ai asociat cu opera satanei si ca promovez homosexualismul. Si cum e legat homosexualismul de involutia catre starea animalica?

Si inca nu am primit lamurire cum de stiti voi cei care folositi cuvantul intelept, ca persoanele de acelasi sex adopta copii ca sa intretina relatii sexuale cu ei?
  #58  
Vechi 09.09.2011, 14:43:49
AndyTh AndyTh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Mesaje: 17
Implicit Aproape acolo

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Din câte știu sunt și homosexuali care n-au nicio vină pentru că sunt așa; au atracție către persoane de același sex, nu către cele de sex opus. Asta, însă, nu înseamnă că un astfel de om e mai puțin anormal. Nu sunt vinovați pentru înclinația pe care o au, cum nu e vinovat un copil că se naște cu sindrom Down. Însă trebuie ajutat să se vindece, nu să își hrănească boala.

Sunt și persoane care se nasc cu o înclinație puternică spre băutură. Ce vom face în cazul lor? Să îi înțelegem, să spunem că nu e vina lor și că, în fond, sunt doar „altfel” și e foarte bine să bea și să ajungă prin șanțuri?

Se vorbește ca de o fatalitate în cazul homosexualilor; de parcă nu ar exista alternativă. Sunt atâtea persoane care trăiesc fără să aibă legături sexuale. Și orice creștin trebuie să fie stăpân peste fire, să fie om duhovnicesc, nu trupesc, chiar dacă este căsătorit. Un om stăpânit de fire e un om umilit de propriile lui neputințe, un om care nu se deschide harului lui Dumnezeu.

Dacă ei vor să trăiască ca oameni trupești, despărțiți de Dumnezeu, ce nevoie au să li se spună de către creștini că sunt normali?
Ai prins ideea, dar nu toata. Copiii su sindrom Down sunt ajutati sa-si depaseasca deficientele cognitive unde este cazul, deficientele organice si cele sensorimotrice care ii impiedica sa duca o viata independenta (de ex, operarea macroglosiei daca este necesar). Plus medicatie pentru ca au in general probleme cu sistemul autoimunitar, dar si altele. Deci tot ce se face ca si terapie se face pentru a-i ajuta sa duca o viata independenta. Acest tablou simptomatic nu se regaseste in homosexualism.
Este diferit in a spune ca este anormal (deci doar a spune ca tie nu ti se pare normal) si in a arunca cu pietre si a decide ca nu au dreptul la dragoste, familie.
Pentru ca, daca urmaresti nu numai forumul acesta, dar in general peste tot in lume lupta antihomosexualism - acesti oameni sunt in general blamati pentru ceea ce sunt si deprivati de dreptul de a avea o familie, de a se bucura de viata lor. Nu au nevoie sa spuneti voi crestinii ca sunt normali, dar au nevoie sa nu mai organizati miscari antihomosexualism.
  #59  
Vechi 09.09.2011, 14:46:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@AndyTH: daca alteram celula de baza a societatii care e familia, spune-mi, ce reper ne mai luam? Pana unde putem merge cu permisivitatea? Daca se legalizeaza casatoriile homosexuale, de ce nu s-ar legaliza si cele poligame? oricum am modificat conceptul de familie,nu? Ti se pare corect sa se legalizeze homosexualitatea nu si poligamia sau poliandria? Daca e normala legatura intre doi barbati, nu vad de ce n-ar fi normala si legatura intre doi barbati si o femeie. Acceptam mariajul acestora in 3 sau in 4, 5 ... "n" ? Cum definim "familia"? Cum trebuie sa schimbe instanta judecatoreasca conceptul de casatorie? Hai sa te vad cat de lipsita de prejudecati esti.
Astept raspuns la intrebarea pe care ti-am pus-o! Defineste-mi conceptul de familie! Nu spun ca doi barbati sau doua femei n-ar fi capabili(e) sa creasca un copil, ci de implicatiile psiho-sociale pe care le va resimti copilul. Daca consideri ca aceasta situatie e corecta si morala, atunci nu vad de ce copilul n-ar putea accepta si 3 parinti (adulti), de ce nu e normal? Daca vei spune ca esti doar pro-monogamie, inseamna ca esti plina de prejudecati, insa vii cu un tupeu usor obraznic, sa critici pe altii ca au prejudecati, cand noi gandim in principiu. Un cuplu gay care adopta un copil e un cuplu egoist, care se gandeste in primul rand la nevoia lor de a fi parinti, de a oferi iubire, nu la psiho-drama pe care o va resimti copilul, atunci cand va constientiza care e firescul in societatea in care traieste, iar indoctrinarea cu "puiule, oamenii au mentalitati retrograde", va fi egala cu 0.

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 15:09:02.
  #60  
Vechi 09.09.2011, 15:27:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce raspuns sa-ti ofere ioanna, in conditiile in care relatia dintre doi barbati e lipsita de rod - de copil. Numai daca ne-am opri la acest lucru ar fi de ajuns sa intelegem ca avem parte de o relatie nefireasca. Dar neputand concepe, vor sa aiba dreptul de a infia. Pierd din vedere ca daca lumea aceasta s-ar transforma de astazi in homosexuali si lesbine, s-ar desfiinta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 11:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56