Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.09.2022, 15:36:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

A fost odata ca niciodata doi prosti ca de n-ar fi fost nu s-ar fi povestit, unul era ateu lumist, unul satanist piluminsit, si se certau ei care din ei ar trebui sa porunceasca si care ar trebui sa asculte.

Certandu-se ei a suflat un vant niste mireasma de parfum de femeie si ambii s-au dus ca rapiti sa vada ce se intampla. Pe aleea de sub castani si tei se plimba o sclifosita subtire si firava imbracata in matase si in in topit de i se vedeau prin transparenta formele si sa-i vezi cum instant, cat ai bate din palme apropiindu-se de ea se ofereau sa-i slujeasca la orice oricat ar fi fost de umilitor.

Printzesa zambind, le ceru niste zmeura si niste fragute din padure.

Alergara baietii intrun suflet dar in padure dadura de mosMartin care-i haitui spre ursoaca cu puii de aur si aceasta crezand ca vrea sa-i fure puii, in instinctul ei de aparare ii gherui de moarte. Asa ca murira amandoi.

Ajunsi pe puntea suspinelor, la judecata particulara, ii intreba avocatul apararii, cum pledati? Nevinovatzi strigara ei intrun glas.

Procurorul de serviciu ridica intrebarea inaintea inaltei instante: Daca sunt nevinovati cer ca ei sa raspunda la o singura intrebare:

-Care era porunca din Cer pe care au implinit-o?

Amandoi au plecat capetele si s-a asternut o liniste de mormant. Intrun glas se indemnau unul pe altul: te las pe tine sa raspunzi ca tu esti seful.

Si-am urcat in șa si v-am spus povestea așa si așa,
Si-am incalecat pe-o capsuna si v-am spus o mare minciuna.

Morala: antihristul sef cu manusi ascundea niste gheare ... poruncitoare... pisisispispis pis pisisis!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.09.2022 at 15:39:39.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2022, 15:59:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
A fost odata ca niciodata doi prosti ca de n-ar fi fost nu s-ar fi povestit, unul era ateu lumist, unul satanist piluminsit, si se certau ei care din ei ar trebui sa porunceasca si care ar trebui sa asculte.

Certandu-se ei a suflat un vant niste mireasma de parfum de femeie si ambii s-au dus ca rapiti sa vada ce se intampla. Pe aleea de sub castani si tei se plimba o sclifosita subtire si firava imbracata in matase si in in topit de i se vedeau prin transparenta formele si sa-i vezi cum instant, cat ai bate din palme apropiindu-se de ea se ofereau sa-i slujeasca la orice oricat ar fi fost de umilitor.

Printzesa zambind, le ceru niste zmeura si niste fragute din padure.

Alergara baietii intrun suflet dar in padure dadura de mosMartin care-i haitui spre ursoaca cu puii de aur si aceasta crezand ca vrea sa-i fure puii, in instinctul ei de aparare ii gherui de moarte. Asa ca murira amandoi.

Ajunsi pe puntea suspinelor, la judecata particulara, ii intreba avocatul apararii, cum pledati? Nevinovatzi strigara ei intrun glas.

Procurorul de serviciu ridica intrebarea inaintea inaltei instante: Daca sunt nevinovati cer ca ei sa raspunda la o singura intrebare:

-Care era porunca din Cer pe care au implinit-o?

Amandoi au plecat capetele si s-a asternut o liniste de mormant. Intrun glas se indemnau unul pe altul: te las pe tine sa raspunzi ca tu esti seful.

Si-am urcat in șa si v-am spus povestea așa si așa,
Si-am incalecat pe-o capsuna si v-am spus o mare minciuna.

Morala: antihristul sef cu manusi ascundea niste gheare ... poruncitoare... pisisispispis pis pisisis!
Pentru ca n-au putut raspunde urma sa cada amandoi in iad dar cand nimeni nu se mai astepta se auzi o voce a unui martor:

-i-am vazut cum raniti de moarte fiind si tarandu-se ca sa-si scape pielea au aruncat murele si fragutele stranse inaintea puilor de urs iar micutii au venit si le-a lins ranile drept multumire. Nu ranile mortale i-a omorat ci au venit baietzii de la smurd ca a sunat femeia la 112 si le-a bagat astia in ei adrenalina si le-a facut resuscitare. Dar de murit au murit in spital de la Covid si de la nozocomiale dupa o sapatamana! Ei nu stiu ca erau in coma si intubati! Io-s soferul de pe salvare.

Judecatorul particular intelegand situatia le-a dat pe loc sentinta: Voi amandoi ca prostii ati ascultat porunca din Cer: ”Ce poti face azi nu lasa pe maine!”. Asa ca i-a achitat.

Sunt bine mersi in raiul celor buni la suflet pana azi. De ce? Familia de ursi era pusa de Dumnezeu sa pazeasca pestera unui mare sfant ascet anaforet care avea o iconita cu Maica Domnului deasupra patului de pamant in forma de cruce.

Si-am incalecat pe-o para si-un mar si v-am spus un adevar.
Si-am incalecat pe-o stafie si v-am spus o frumoasa ”nebunie”.

Credeti?

(PS: La multi ani tuturor copiiilor cu nume Mari, nume de sfinti de nasterea Maicii Domnului peste 13 zile!)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.09.2022 at 16:22:15.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.09.2022, 15:04:32
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Creștinismul ortodox instituționalizat nu va cădea vreodată.

"Pe tine întemeiez Biserica mea și porțile iadului nu o vor birui"

Biserica a fost înființată la Cincizecime și exista prin succesiunea apostolilor, episcopilor în Duhul Sfânt.
Biserica Ortodoxa, singura Biserica, a păstrat învățăturile Domnului Iisus Hristos, apostolilor, Sfinților Părinți și a Sinoadelor Ecumenice.

Așa că degeaba se screm porțile iadului. Biserica biruitoare e veșnică.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.09.2022, 18:32:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Creștinismul ortodox instituționalizat nu va cădea vreodată.

"Pe tine întemeiez Biserica mea și porțile iadului nu o vor birui"

Biserica a fost înființată la Cincizecime și exista prin succesiunea apostolilor, episcopilor în Duhul Sfânt.
Biserica Ortodoxa, singura Biserica, a păstrat învățăturile Domnului Iisus Hristos, apostolilor, Sfinților Părinți și a Sinoadelor Ecumenice.

Așa că degeaba se screm porțile iadului. Biserica biruitoare e veșnică.
Matei 16:18-19 VBRC2020

Și eu îți zic: tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica mea și porțile iadului nu o vor birui. Ție îți voi da cheile împărăției cerurilor: dacă vei lega [ceva] pe pământ, va fi legat în ceruri, iar dacă vei dezlega [ceva] pe pământ, va fi dezlegat în ceruri”.

Singura instituție,și cea mai veche și cea mai puternică este cea a Bisericii Catolice.Doar BC poate aduce unitatea credinței,și poate unii în credință celelalte culte religioase.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.09.2022, 21:31:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Creștinismul ortodox scade pt că scade și demografia, deci se restrânge nu dispare, dispar școli, dispar primării - comune care scad numeric sunt absorbite de altele ca să fie 5.000 de locuitori, scad aproape toate orașele mari inclusiv cele universitare oamenii se mută din ele, și cum am vrea să duduie creștinismul ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Singura instituție,și cea mai veche și cea mai puternică este cea a Bisericii Catolice.Doar BC poate aduce unitatea credinței,și poate unii în credință celelalte culte religioase.
Biserica Romano- Catolică scade în America de Sud, e înghițită de neoprotestantism:

https://www.axios.com/2022/08/25/lat...igion-politics

Why many Latinos are choosing Protestantism over Catholicism

The percentage of Latinos who identify as Protestant — evangelical and other Christian faiths — is expected to grow from about 25% today to 50% by 2030.

Dacă papa va forța o unire pan-religioasă cu atât mai mult nu va fi acceptat ca suveran.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.09.2022, 06:06:49
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Creștinismul ortodox instituționalizat nu va cădea vreodată.
.......
Biserica biruitoare e veșnică.
Biserica buitoare e vesnica intr-adevar, insa nu e institutionalizata, ci e formata individual din credinciosi aflati in comuniune prin Duhul Sfant in fapta si mai putin din ierarhi, e acea "Biserica abstracta" care e pregatita de o moarte fericita si de o inviere cu totul improbabila; aceasta Biserica nu exista inainte de Hristos. De aceea Iisus:

31. Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.(Mt24,31)

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...Singura instituție,și cea mai veche și cea mai puternică este cea a Bisericii Catolice.Doar BC poate aduce unitatea credinței,și poate unii în credință celelalte culte religioase.
Interesant ca spui asta fara sa cunosti cea de-a treia profetie de la Parma, care e secretizata de Papa, si care este de asemenea si obiectivul politic al noii ordini mondale, pregatit a se infaptui dupa plecarea in curand a ultimului pontif activ, Francisc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.09.2022, 17:02:39
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Mesajul asta cu o noua era, ordine mondiala, in care institutii multi-milenare sunt zguduite sau dispar e de inspiratie New Age (paganism poleit in culori moderne,actualizat) in combinatie cu doctrine si ideologii neoprotestante.

Si eu am cochetat în urma cu ani de zile,in sensul ca citeam carti, eram pasionat, cautam forme de spiritualitate, eram curios sa aflu,cunosc cat mai multe.
Imi aduc aminte ca în jurul anului 2012 a fost ceva similar, ba chiar si dupa ce nu s-au împlinit "profetiile" au continuat sa spuna ca noua era a iubirii a venit în duh....

Apoi au scos ideea ca între 2016-2023 va fi trecerea, iar începand cu 2023 va veni pacea, raiul pe pamant. Carti scrise prin channeling de catre idolatrii si paganii zilelor noastre iar ideile lor preluate de culte neo-protestante.

O sa vina si 2023 si o sa vedem noua era a pacii asa cum am vazut si în 2012. Oamenii sunt mai stresati si mai nervosi ca niciodata.

Nu mai dati crezare oricarui duh.

Ortodoxia are si va avea oamenii ei pana la sfarsitul veacurilor,chiar dacă sunt din ce în ce mai putini.
Cartile Sf.Vasile cel Mare, ale Sf.Ioan Gura de Aur contin invataturi actuale, iata ca au rezistat 2000 de ani,prin profunzimea, claritatea mesajului expus,inca rezoneaza cu ce e mai bun si mai inalt in om,in timp ce alte ideologii au pierit asa cum au aparut
Sa nu uitam ce i-a raspuns Domnul Sf. Ilie: Am 7000 de barbati pusi deoparte care nu si-au plecat genunchii lui Baal.
Asta în vremurile în care Israel cazuse si se închinau in masa idolilor.

Last edited by sergiu8; 12.09.2022 at 17:40:07.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.09.2022, 19:24:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Mesajul asta cu o noua era, ordine mondiala, in care institutii multi-milenare sunt zguduite sau dispar e de inspiratie New Age (paganism poleit in culori moderne,actualizat) in combinatie cu doctrine si ideologii neoprotestante.

Si eu am cochetat în urma cu ani de zile,in sensul ca citeam carti, eram pasionat, cautam forme de spiritualitate, eram curios sa aflu,cunosc cat mai multe.
Imi aduc aminte ca în jurul anului 2012 a fost ceva similar, ba chiar si dupa ce nu s-au împlinit "profetiile" au continuat sa spuna ca noua era a iubirii a venit în duh....

Apoi au scos ideea ca între 2016-2023 va fi trecerea, iar începand cu 2023 va veni pacea, raiul pe pamant. Carti scrise prin channeling de catre idolatrii si paganii zilelor noastre iar ideile lor preluate de culte neo-protestante.

O sa vina si 2023 si o sa vedem noua era a pacii asa cum am vazut si în 2012. Oamenii sunt mai stresati si mai nervosi ca niciodata.

Nu mai dati crezare oricarui duh.

Ortodoxia are si va avea oamenii ei pana la sfarsitul veacurilor,chiar dacă sunt din ce în ce mai putini.
Cartile Sf.Vasile cel Mare, ale Sf.Ioan Gura de Aur contin invataturi actuale, iata ca au rezistat 2000 de ani,prin profunzimea, claritatea mesajului expus,inca rezoneaza cu ce e mai bun si mai inalt in om,in timp ce alte ideologii au pierit asa cum au aparut
Sa nu uitam ce i-a raspuns Domnul Sf. Ilie: Am 7000 de barbati pusi deoparte care nu si-au plecat genunchii lui Baal.
Asta în vremurile în care Israel cazuse si se închinau in masa idolilor.
Respect orice opinii,și bineînțeles perspectiva ortodoxă.

New Age sau Noua Eră are un înțeles mai profund decât este perceput de către marea majoritate a celor care reduc orice nu înțeleg sau este contrar propriilor convingeri la acesta mișcare spirituală.

La fel cum globalizarea a împins în ultima vreme lumea într-un organism universal interconectat,la fel cum țările intră în organizații, alianțe etc.Adica ai fi preferat sa fi înafara UE sau NATO,sa nu ai acces la internet sau posibilitatea să călătorești liber etc....

In fiecare sferă a vieții fie ea politica, socială, medicală, economică se observă progresul, unitatea și tinderea spre conexiune și unire ....

Însă observăm și partea neplăcută,anume războiul,conflictul...

De ce?

Tocmai fiindcă există mentalități conservatoare,care se opun progresului, unității și a libertăților.... Întrucât ei nu cred altceva,nu lasă libertatea nici altora să creadă altceva,sa plece altundeva, să gândească diferit etc...

De aceea, studiați întâi despre ce este vorba, fiți deschiși, înțelegi întâi și după credeți,nu credeți orbește sperând că este destul.

Obscurantismul de orice tip este cea mai mare plagă a gândirii.

O sa deschid un topic separat despre new Age și ce înseamnă această trecere din pești în vărsător și celelalte evenimente pe care mulți le interpretează greșit,ca de exemplu 2012 cu profețiile maya și etc...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.09.2022, 20:41:51
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Nu de la mine,ci din manualul de teologie dogmatica care se preda la Facultatea de Teologie,in mod deosebit a Parintelui Staniloaie (unul din cei mai mari teologi contemporani):
La Cincizecime (Coborarea Duhului Sfant) Dumnezeu a intemeiat Biserica Sa pe pamant. Pe langa impartirea ei în Biserica biruitoare in cer si luptatoare pe pamant, cea de pe pamant are o componenta duhovniceasca, dar si una administrativa, ierarhica, institutionalizata, vazuta inca din vremea Sfintilor Apostoli.

Dumnezeu a intemeiat-o si tot El a spus ca nu va fi biruita.
Asa că nici partea aceasta vazuta, ierarhica,institutionalizata nu va disparea.
De multe ori o judecam cu toate pacatele credinciosilor si preotilor.
Insa iata ca de 2000 de ani sta in picioare. Si va sta. E atacata permanent, constant, dar iat-o: exista in continuare. Atat duhovniceste cat si ierarhic.

Legat de New Age, alte credinte panteiste renascute sub forma unor miscari.
Tot din dogmatica.
Nu exista posibilitatea ca universul,creatia sa fie guvernate de mai multi zei,dumnezei. Ar aparea un conflict intre ei. Exista un singur Dumnezeu Creator si o ierarhie cereasca.
Legat de scrierile New Age, scripturile hinduse, budiste toate sunt obscure,nu pot fi probate, se contrazic unele pe altele,nu exista fapte miraculoase probate,nu exista profetii implinite.
Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu pentru ca nu e obscura, e clara, toate cartile sunt in acelasi Duh,Duhul Sfant, proorocii Vechiului Testament au scris si proorocit la fel, minunile descrise au fost marturisite de toti, iar toate proorociile s-au implinit atat in vremea Vechiului si a Noului Testament. Si se vor implini. Sunt clare.Nu se bat cap in cap.

Cartile de factura New Age(intr-un timp citeam cu interes) se contrazic unele pe altele,nu sunt in acelasi duh toate,nu se marturisesc minuni,e vorba doar de o filozofie pagana, panteista reloaded. Descoperirile facute prin channeling sau medium sunt confuze. Proorociile facute nu se implinesc. Sunt mincinoase.
Astea sunt caracteristici generale si comune tuturor.

Toate profetiile Vechiului Testament legate de intruparea Mantuitorului din fecioara si activitatea Sa mesianica, rastignirea s-au implinit in Noul Testament, in persoana Domnului nostru Iisus Hristos.

Invierea Domnului a fost marturista de Apostoli in chinuri cumplite. O persoana nu poate muri in chinuri cumplite pentru o minciuna.
Pe Evanghelie se bazeaza credinta noastra.

Iar Domnul a spus in Evanghelie ca Biserica Sa nu va fi biruita.
Si iar ne-a spus: Eu sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor.

Last edited by sergiu8; 12.09.2022 at 21:17:44.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.09.2022, 21:15:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Nu de la mine,ci din manualul de teologie dogmatica care se preda la Facultatea de Teologie,in mod deosebit a Parintelui Staniloaie (unul din cei mai mari teologi contemporani):
La Cincizecime (Coborarea Duhului Sfant) Dumnezeu a intemeiat Biserica Sa pe pamant. Pe langa impartirea ei în Biserica biruitoare in cer si luptatoare pe pamant, cea de pe pamant are o componenta duhovniceasca, dar si una administrativa, ierarhica, institutionalizata, vazuta inca din vremea Sfintilor Apostoli.

Dumnezeu a intemeiat-o si tot El a spus ca nu va fi biruita.
Asa că nici partea aceasta vazuta, ierarhica,institutionalizata nu va disparea.
De multe ori o judecam cu toate pacatele credinciosilor si preotilor.
Insa iata ca de 2000 de ani sta in picioare. Si va sta. E atacata permanent, constant, dar iat-o: exista in continuare. Atat duhovniceste cat si ierarhic.

Legat de New Age, alte credinte panteiste renascute sub forma unor miscari.
Tot din dogmatica.
Nu exista posibilitatea ca universul,creatia sa fie guvernate de mai multi zei,dumnezei. Ar aparea un conflict intre ei. Exista un singur Dumnezeu Creator si o ierarhie cereasca.
Legat de scrierile New Age, scripturile hinduse, budiste toate sunt obscure,nu pot fi probate, se contrazic unele pe altele,nu exista fapte miraculoase probate,nu exista profetii implinite.
Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu pentru ca nu e obscura, e clara, toate cartile sunt in acelasi Duh,Duhul Sfant, proorocii Vechiului Testament au scris si proorocit la fel, minunile descrise au fost marturisite de toti, iar toate proorociile s-au implinit atat in vremea Vechiului si a Noului Testament. Si se vor implini. Sunt clare.Nu se bat cap in cap.

Cartile de factura New Age(intr-un timp citeam cu interes) se contrazic unele pe altele,nu sunt in acelasi duh toate,nu se marturisesc minuni,e vorba doar de o filozofie pagana, panteista reloaded. Descoperirile facute prin channeling sau medium sunt confuze. Proorociile facute nu se implinesc. Sunt mincinoase.
Astea sunt caracteristici generale si comune tuturor.
Universul nu funcționează după legile teologie dogmatice ortodoxe,nici după Învățăturile Bisericii sau ale Bibliei sau ale oricărei cărți sacre sau profane....

New Age urmărește "The Big Picture", gândește-te la un vas spart al apei primordiale care cuprindea sufletul lumii,sau la niște piese de puzzle împrăștiate.

Tocmai asta sunt învățăturile și curentele de gândire din fiecare civilizație sau popor sau era etc...

Sunt provenite din același vas,din aceeiasi Apă și toate împreună formează această imagine integrală a umanității pornind de la origini și până în prezent..

Istoria încă se scrie....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare