Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2012, 23:28:17
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit Moaste Sfanta Teodora de la Sihla

Doamne ajuta!

Stiti la ce manastiri din tara se afla sfinte moaste/particele ale Sfintei Preacuvioase Teodora de la Sihla?


Multumesc anticipat!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2012, 00:17:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Din pacate, nu avem asa ceva in tara, iar ce e mai trist, se pare ca nici in Ucraina nu le mai... gasim... Le-au "ascuns", cica de raul calugarilor romani, care ar fi vrut chipurile sa... "le fure".
La biserica de care apartin, astazi s-a tinut hramul Sfintei cuvioase Teodora de la Sihla. Unul dintre preoti a tinut o predica impresionanta. Acest preot spunea ca a fost de trei ori la Lavra Pecerska, (unde oficial se afla Sfintele Moaste ale Cuvioasei Teodora de la Sihla) iar la sfarsitul lunii August, cu ajutorul lui Dumnezeu vrea sa ajunga din nou, fiindca starea aceea de sfintenie care pluteste in aer se mai poate simti doar la Ierusalim. Astfel am aflat ca Sfanta a fost vanduta de domnitorul Mihai Sturza (mason dupa toate aparentele) pe un rand de vesminte bisericesti. Ca si cum... el nici nu si-ar fi permis la averea lui sa cumpere asa ceva...
Care o fi adevarul, Dumnezeu stie...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2012, 00:21:26
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate am inteles Sf Teodora este trecuta Teodor din Carpati, iar locul exact nu se stie, stiu ca a fost in Kiev iar apoi mutata. Nu cred sa existe la noi in tara particele din moaste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.12.2012, 11:34:37
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am fost impresionata cand am citit despre viata ei intr-o carte a Parintelui Ioanichie Balan-"Sfanta Teodora de la Sihla-floarea duhovniceasca a Moldovei" acum 4-5 ani.cartea nu era a mea,abia acum mi-am cumparat-o si eu si vreau sa o recitesc.am simtit ajutorul sfintei,chiar daca nu stiu nimic despre moastele ei,nici macar in pestera unde s-a nevoit nu am fost.Dumnezeu stie mai bine de ce a ingaduit sa ne lipsim de aceste sfinte moaste,poate vreodata vor reveni in tara,insa Cuvioasa Teodora e oricum alaturi de noi si ne ajuta cand ne rugam ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.12.2012, 12:05:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cert este ca moastele sale se gasesc la Lavra Pecerska de linga Kiev.
Insasi pomenirea numelui sfintei in ograda minastirii nu este un lucru de bun augur , in sensul ca daca esti auzit de calugarii de acolo esti privit tare prost si ai sansa sa nu ti se mai raspunda la intrebari de nici un fel .
Este cunoscuta ca si Sf. Cuv. Teodora din Carpati , moastele sale nu sunt la circuitul liber si se gasesc in zestrea de peste 150 de sfinte moaste ale minastirii .
Nu este recunoscuta nici macar prezenta ei in zestrea minastirii dara-mi-te sa se mai faca si marinimia intoarcerii sale la patria mama.
Cine stie daca se va intimpla aceasta vreodata sau cind va fi aceasta !
Unii dintre primii pelerini romani la Pecerska , imediat dupa 1990, au declarat ca ar fi vazut si s-ar fi inchinat la moastele sfintei , ca era denumita Sfinta din Carpati si ca au fost sesizati de calugarul ghid luat din Rep. Moldova sa nu pomeneasca nimic de numele Teodora si nici macar sa nu faca nici un comentariu sau intrebare deoarece astfel ar risca sa fie scosi din cladirea care adaposteste zestrea de moaste si sa nu mai fie lasati sa vada nimic mai mult .
Dupa ce numarul pelerinilor romani , si mai ales moldoveni romani , s-a marit si se mareste pe zi ce trece la Pecerska, sfinta a fost adapostita mai bine si ferita de ochii pelerinilor chiar daca era denumita "Sfinta din Carpati".

Dar peste toate acestea si cu toate ca popoarele slave din fostul spatiu sovietic sunt mult si drept credincioase (nu vorbesc de cei necredinciosi din acelasi spatiu ), spuneam deci , ca peste toate acestea milele lui Dumnezeu sunt mari si nu lasa pina la urma iubirea si rugaciunile parintilor si vrednicilor romani (citi 'or mai fi !) nebucurate.
Sa avem rabdare si sa punem rugaciune din inima .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.12.2012 at 12:07:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.12.2012, 13:05:32
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu una ma indoiesc de cele scrise de tine.am citit atatea lucruri frumoase despre aceasta lavra incat pur si simplu nu pot sa cred ceea ce ai scris.eu una stiu ca e specificat numele sfintei pe racla in care i se afla moastele.acum,ca ei nu vor ca moastele sa i se intoarca mi se pare ceva normal(ce,noi romanii vrem ca,de ex.,moastele Sfintei Filofteia sa se intorca in Bulgaria?),dar nu ca nu o recunosc in "zestrea manastirii".iertare dar asa vad eu lucrurile,nu ar trebui sa credem in cuvintele oricarui pelerin,mai ales ca au trecut 20 de ani de cand a fost acolo!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.12.2012, 13:43:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
eu una ma indoiesc de cele scrise de tine.am citit atatea lucruri frumoase despre aceasta lavra incat pur si simplu nu pot sa cred ceea ce ai scris.eu una stiu ca e specificat numele sfintei pe racla in care i se afla moastele.acum,ca ei nu vor ca moastele sa i se intoarca mi se pare ceva normal(ce,noi romanii vrem ca,de ex.,moastele Sfintei Filofteia sa se intorca in Bulgaria?),dar nu ca nu o recunosc in "zestrea manastirii".iertare dar asa vad eu lucrurile,nu ar trebui sa credem in cuvintele oricarui pelerin,mai ales ca au trecut 20 de ani de cand a fost acolo!
1. Va rog sa va indoiti profund de cuvintele mele !

2. Cititi ceea ce trebuie in cuvintele mele si nu ceea ce doriti dvs. : cind am spus ca nu recunosc moastele ca facind parte din zestrea minastirii m-am referit la faptul ca ei tainuiesc prezenta acestora in minastire tocmai pt. a nu da eventual curs la cereri oficiale de repatriere si a le pierde din tezaur.

3. Vedeti lucrurile exact asa cum doriti dvs ! (este indemn si nu constatare !).
Credeti cuvintele pelerinilor dvs. si nu pe cele ale altora !


Daca veti respecta indemnurile de la punctele 1; 3; veti avea prilej de mari bucurii duhovnicesti !

In rest va rog sa ma iertati ca mi-am ingaduit sa-mi dau cu parerea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.12.2012, 18:43:28
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1.
In rest va rog sa ma iertati ca mi-am ingaduit sa-mi dau cu parerea !

iertare,se pare ca m-ati inteles gresit.nu a fost niciun atac cu privire la parerea dvs.,doar am explicat cum vad eu lucrurile.insa se poate sa aveti dreptate.poate am citit ce vroiam eu sa citesc.imi cer iertare inca o data,nu vreau sa supar pe nimeni,mai ales in aceasta zi.
sarbatori fericite in continuare!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Sf. Teodora din Grecia Stefan500 Pelerinaje la locuri Sfinte 11 04.09.2011 00:33:39
Cuvioasa Teodora din Carpati georgeval Diverse Sarbatori 5 07.08.2011 14:40:49
Schitul Sihla lucian-liviu Intrebari utilizatori 0 04.06.2011 19:06:41
Imparateasa Teodora cristiboss56 Diverse Sarbatori 1 11.02.2009 23:34:03
TEODORA DE LA SIHLA floaredecolt Stiri, actualitati, anunturi 5 14.03.2008 18:56:25