Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2010, 20:31:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit bisericile apostolice au ritualuri anacronice ?

M-am intrebat adesea,tinand cont de plictiseala cronica,pe care mi-o genereaza de fiecare data,statul in biserica,in timpul slujbei,de ce, oare bisericile apostolice prefera sa uzeze de aceleasi stravechi formule cultice,anacronice si inadaptate omului modern !
De la continua lalaiala fara sfarsit, pana la predica fara substanta a unui preot oratoric netalentat si plictisit,care nu are forta sa transmita mesajul biblic,mi se pare ca bisericile apostolice, nu fac decat sa plictiseasca un doritor de credinta modern !
Chiar si tipul de comunitate impersonala, pe care il cultiva biserica de oras, mi se pare rece si alienant !
Prin comparatie, daca ne uitam la unele biserici protestante, vom vedea ca ele,s-au adaptat modernitatii,si sunt mult mai aproape de omul simplu, prin mesajul biblic,si prin discursul acestui mesaj ,care ocupa un loc si un rol ,mult mai important in economia ritualului !
Biserica protestanta, pune un aceent mult mai apasat pe trairea comunitara a credintei,si pe discursul amplu asupra mesajului biblic !
Si asta se vede numai-decat,in atitudinea mult mai fanatica a pocaitilor,si mult mai ferma in acte de credinta,fata de atitudinea ipocrita si lipsita de fapte crestinesti concrete,a unora dintre cei ce merg la bisercile apostolice, numai pt a mai bifa o duminica de prezenta la biserica !
In concluzie, de ce nu s-ar impune o reformare a cultului,pentru o mai buna adaptare la problemele omului modern ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2010, 20:55:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica Ortodoxa nu este invechita. Sa fim realisti, menirea Bisericii nu este sa ia chipul lumii, ci sa-i ofere acesteia un nou chip, cel asemanator lui Hristos. Deci, sa o transfigureze.

Daca am incepe sa aducem tot felul de inovatii, am ajunge ca intr-o buna zi sa nu ne mai dam seama ca suntem in biserica. Aici nimic nu este intamplator, nici arhitectura, care nu face sa "navaleasca" lumina de afara, nici pictura, nici cantarile, ritualul...

Asa ca noi trebuie sa ne schimbam in ea si nu ea, dupa chipul nostru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2010, 21:58:56
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu este invechita. Sa fim realisti, menirea Bisericii nu este sa ia chipul lumii, ci sa-i ofere acesteia un nou chip, cel asemanator lui Hristos. Deci, sa o transfigureze.

Daca am incepe sa aducem tot felul de inovatii, am ajunge ca intr-o buna zi sa nu ne mai dam seama ca suntem in biserica. Aici nimic nu este intamplator, nici arhitectura, care nu face sa "navaleasca" lumina de afara, nici pictura, nici cantarile, ritualul...

Asa ca noi trebuie sa ne schimbam in ea si nu ea, dupa chipul nostru.
Totul evoluează (nu mă refer teoria evoluționistă), numai biserica nu. Aici e o dilemă.

Cât despre arhitectură, personal admir arhitectura gotică, precum și vitraliile care lasă destulă lumină să pătrundă în interior, creând o atmosferă plăcută și liniștită, propice spiritualității. Nu cred că lumina e un factor advers.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2010, 22:04:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Totul evoluează (nu mă refer teoria evoluționistă), numai biserica nu. Aici e o dilemă.
asa este, ai remarcat bine. :) nu s-a schimbat si totusi a rezistat atata timp. Biserica nu are nevoie sa se schimbe pentru ca Hristos ieri și azi și în veac este același.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2010, 22:12:08
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
M-am intrebat adesea,tinand cont de plictiseala cronica,pe care mi-o genereaza de fiecare data,statul in biserica,in timpul slujbei,de ce, oare bisericile apostolice prefera sa uzeze de aceleasi stravechi formule cultice,anacronice si inadaptate omului modern !
De la continua lalaiala fara sfarsit, pana la predica fara substanta a unui preot oratoric netalentat si plictisit,care nu are forta sa transmita mesajul biblic,mi se pare ca bisericile apostolice, nu fac decat sa plictiseasca un doritor de credinta modern !
Chiar si tipul de comunitate impersonala, pe care il cultiva biserica de oras, mi se pare rece si alienant !
Prin comparatie, daca ne uitam la unele biserici protestante, vom vedea ca ele,s-au adaptat modernitatii,si sunt mult mai aproape de omul simplu, prin mesajul biblic,si prin discursul acestui mesaj ,care ocupa un loc si un rol ,mult mai important in economia ritualului !
Biserica protestanta, pune un aceent mult mai apasat pe trairea comunitara a credintei,si pe discursul amplu asupra mesajului biblic !
Si asta se vede numai-decat,in atitudinea mult mai fanatica a pocaitilor,si mult mai ferma in acte de credinta,fata de atitudinea ipocrita si lipsita de fapte crestinesti concrete,a unora dintre cei ce merg la bisercile apostolice, numai pt a mai bifa o duminica de prezenta la biserica !
In concluzie, de ce nu s-ar impune o reformare a cultului,pentru o mai buna adaptare la problemele omului modern ?


Noi nu facem altceva decat tinem invataturile Apostolilor si a Sfintilor Parinti...
Vrei ceva spectaculos si modern? Du-te la adunarile sectantilor: ca doar ei asa au luat nastere, din plictiseala unuia sau a altuia, care neavand ce face mai bun a schimbat sensul unor versete Biblice in ceva mai "modern" si acum atrag prostimea cu cantari religioase pe ritmuri de rock, iar mai nou chiar si pe melodiile manelelor...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2010, 22:22:56
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
asa este, ai remarcat bine. :) nu s-a schimbat si totusi a rezistat atata timp. Biserica nu are nevoie sa se schimbe pentru ca Hristos ieri și azi și în veac este același.
Adevărat, Hristos este același, dar dacă îți faci cruce de trei ori sau numai o dată nu te va arunca în adâncurile iadului. Am dat exemplul ăsta pentru a ilustra convingerea mea că mântuirea nu are o cale bătută în cuie și ritualuri stricte. Nu mă refer la schimbarea semnificației lor ci la adaptarea lor la omul din ziua de azi... E doar o părere personală.

Veți zice "așa au lăsat sfinții părinți și apostolii". Apostolii își făceau cruce cu trei degete? Sau își făceau? Sfinții Părinți de la începuturile creștinismului aveau deja toate ritualurile bisericii așa cum le știm noi în prezent? Hristos ne-a lăsat esența, iar oamenii au dat ritualuri. Oamenii. De aceea există diferențe de ritualuri între ramurile aceleiași religii care este creștinismul.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2010, 22:28:25
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

oamenii frate, ai dreptate. dar oameni luminati de Dumnezeu. tu crezi ca Dumnezeu e asa.... sadic? ne lasa Sfanta Scriptura (a carei texte, fie vorba intre noi, tot de oamenii bisericii au fost adunate) si dupa aceea, gata. stop? eu v-am dat Biblia, acum inchidem pravalia, si fiecare face ce intelege din Biblie...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2010, 22:28:31
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Apropo de diferențe de abordare... Există și între preoții ortodocși.. Unii pun accent mai mult pe predică directă, adică se adresează mulțimii de enoriași mai degrabă decât să țină o slujbă lungă și plictisitoare pe bună dreptate. Mi-a fost dat să iau parte la sat la o astfel de slujbă. Oamenii consider că au mai multă nevoie de cuvinte adresate lor, pentru a-i aduce pe căi bune, decât prea multe mătănii și închinăciuni care se fac mecanic într-o majoritate covârșitoare în rândul enoriașilor.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2010, 22:30:43
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
oamenii frate, ai dreptate. [b]dar oameni luminati de Dumnezeu
Oameni luminați de Dumnezeu există și la catolici, nu?... De ce ai lor nu ar avea dreptate? De ce ai noștri?

Înțelegi esența părerii mele?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.02.2010, 22:41:35
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

cerceteaza-i pe "ai nostri" si spune-mi daca gasesti ceva gresit sau chiar incomplet. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbe or fi sau nu prea lungi la bisericile noastre? patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 66 09.01.2013 22:53:08
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 18:29:40
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 15:38:29
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 18:49:34
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 15:57:10