Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 05.03.2011, 22:20:47
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Acest ultim eveniment din istoria omenirii va fi prevestit de anumite semne, printre care : predicarea Evangheliei la toate popoarle (Matei XXIV, 14) ; convertirea intregului popor iudeu la crestinism (Romani XI, 25-26) ; venirea lui Enoch si Ilie si aparitia lui Antihrist (II Tesaloniceni II, 3-4; I Ioan II, 18); apostasierea unora de la crestinism (I Timotei IV, 1-2) , persecutii, foamete, ciuma, cutremure de pamant, semne mari pe cer, ivirea prooro*cilor mincinosi (Matei XXIV, 4 urm. , Marcu XIII, 7-13 ; Luca XXI,9-19).

Toate acestea vor culmina cu aparitia pe cer a Sfintei Cruci (Matei XXIV, 30), semn ca Cel ce a fost rastignit vine din nou in lume. Dupa aceea va veni Domnul cu putere si marire multa, inconjurat de ingeri (Matei XVI, 27). El va veni cu acelasi trup cu care s-a inaltat la cer (Fapte I, 11). Venirea Domnului si judecata de pe urma sunt evenimente care vor produce o transformare prin har a omului, dar si a intregului univers in cadrul procesului etern de indumnezeire, adica, de unire a omului cu Dumnezeu, in contextul unei apropieri ca dintre doua entitati fiintiale diferite, o unire fara confuzie pe plan moral si spiritual intre Dumnezeu si om, facuta posibila prin credinta si har. Desigur, acest proces de unire a omului cu Dumnezeu, cunoscut sub numirea de theosis, trebuie sa fie inceput, in viata de aici si acum, prin transformarea naturii noas*tre decazute si corupte si prin adaptarea ei la viata vesnica.

Gindirea crestina ia in considerare intr-un mod extrem de serios realitatea divina, Dumnezeu, si cea umana, omul, recunoscandu-le ca fiind realitati distincte si imuabile, afirmand in acelasi timp posibilitatea unei relatii adecvate si, mai mult, a comuniunii lor.

Energiile necreate se deosebesc de esenta sau Fiinta divina; Dumnezeu, inaccesibil noua in fiinta Sa, este prezent in energiile Sale.

Unirea la care suntem chemati nu este o unire ipostatica, cum este unirea naturii umane a lui Hristos cu natura Lui divina si nici fiintiala, cum este in cazul celor trei Persoane divine, ci unire cu Dumnezeu in energiile Sale, sau unire prin har.

Urcusul spiritual este constituit din doua etape bine definite care se intrepatrund. Prima etapa este cea a faptelor, a actiunii, a lu*crarii sau stradaniei efective (praxis) a omului, iar a doua este contem*platia (theoria). Aceste doua etape fac parte integranta din cunoasterea crestina, intelegand prin aceasta trairea personala si constienta a reali*tatilor spirituale. Intreparunderea dintre fapte si contemplatie este abso*lut necesara, pentru ca «fara lucrare contemplatia, adica teoria fara practica, nu se deosebeste de inchipuire, de o imaginatie fara substanta reala ; la fel lucrarea, daca nu este inspirata de contemplatie, este tot atat de sterila si rigida ca o statuie".

Intreaga savarsire a faptelor si procesul de contemplare trebuie sa fie insotit de rugaciune, caci unirea cu Dumnezeu nu poate avea loc in afara rugaciunii, care este de fapt manifestarea relatiei personale cu Dumnezeu.

Acest proces de indumnezeire nu se opreste, nu se limiteaza numai la om, ci inglobeaza intregul univers.

Conceptia eshatologica crestina cuprinde in viziunea sa nu numai omul, ci intreaga faptura si intreg universul. In acest sens, putem vorbi despre o comuniune eshatologica a intregii creatii cu Creatorul, comu*niune ce va creste in intensitate in cadrul procesului nesfarsit al indum*nezeirii. Astfel, viata vesnica nu este o simpla existenta prelungita la infinit, deoarece valoarea vietii vesnice nu consta in eternitatea ei, in indiferent ce forma, eternitatea fiind doar un aspect al valorii ei. Ea reprezinta cresterea nesfarsita in asemanarea cu Dumnezeu a omului si, prin om, a intregului univers. Comuniunea cu Dumnezeu nu este o absorbtie fiintiala, caci absorbtia fiintiala neaga orice valori morale, precum si personalitatea umana. Prin comuniune nu se voieste desfiintarea limitelor dintre necreat si creat. Aceste limite nu reprezinta obsta*cole in calea comuniunii. Comuniunea eshatologica inseamna bucuria eliberarii finale din robia pacatului si realizarea ultima a starii de unire cu Dumnezeu si de sfintenie. Starea eshatologica implica, fara indoiala, ridicarea intregii naturi la un statut nou. Intreaga lume, intreg universul va fi o teofanie sublima. Totul va fi supus legii supreme a iubirii, caci iubirea apartine naturii divine, iar scopul lucrarii Duhului Sfant este de a o face lucratoare in oameni.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #772  
Vechi 05.03.2011, 22:59:25
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Primul verset hai să zicem că-i despre Înviere, al doilea e clar despre nemurirea sufletului. Nici nu mai caut alte versete, dacă nu înțelegi din unul, n-o să înțelegi nici din 10. Ce ai dat tu este despre moarte sufletească, adică stare de păcat.

Tu nu intelegi ca omul citeaza din cartile doamnei profetese si intemeietoare de secta si erezie NP? - vb tale sunt luate de vant, dar ale d-nei EGW ramane vesnic si dincolo in vesnicie (doar ca se intalnesc in Iad)...
Nu mai forta omu sa priceapa, ca de-l aude celelalte rase NP deloc il ia la intrebari...ca sa vezi tu cata unitate este in intelesul Bibliei in randul NP...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #773  
Vechi 06.03.2011, 10:33:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Trice., nu duce tu dorul catehismelor, ci pe ale EG White, ca mai nou am vazut ca pe la tara se utilizeaza la legatul borcanelor cu muraturi.,..
Geo., lasă tu cărțile Ellenei W.(alea editate pe celofan) din coșmarurile tale și concentrează-te pe serioasa întrebare: unde scrie că "sufletul e nemuritor"?
  #774  
Vechi 06.03.2011, 17:56:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu-ți mai dau niciun verset, că oricum diavolul îți întunecă mintea și îl vei răstălmăci. Am mai dat eu versete la NP și mi-am pierdut timpul.
Hai, te rugăm frumos! Asteptăm...
  #775  
Vechi 07.03.2011, 22:33:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Geo., lasă tu cărțile Ellenei W.(alea editate pe celofan) din coșmarurile tale și concentrează-te pe serioasa întrebare: unde scrie că "sufletul e nemuritor"?
In Biblie, cartea pe care o c-am talcuiti cum va taie capul...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #776  
Vechi 07.03.2011, 22:44:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Chestia" cu apocrifele am scos-o din sursă ortodoxă, ca să n-o puteți contesta:
http://ro.orthodoxwiki.org/C%C4%83r%...onice/apocrife
Baruh și Macabei sunt cărți apocrife. Punct.
Niciun punct, Trices. Care sursă credibilă? De pe internet? Halal indiciu mi-ai dat! Citește și tu scriitori creștini din primele trei secole și mai discutăm după!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #777  
Vechi 08.03.2011, 08:47:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
In Biblie, cartea pe care o c-am talcuiti cum va taie capul...
Destul de vag, Geony boy. C-am (sic!) destul de vag... N-ah, c-am pocit și eu gramatica limbii române!
  #778  
Vechi 08.03.2011, 08:48:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Niciun punct, Trices. Care sursă credibilă? De pe internet? Halal indiciu mi-ai dat! Citește și tu scriitori creștini din primele trei secole și mai discutăm după!
În cazul acesta va trebui mai întâi să vă puneți de acord voi ortodocșii și mai discutăm după!
  #779  
Vechi 08.03.2011, 11:46:53
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Destul de vag, Geony boy. C-am (sic!) destul de vag... N-ah, c-am pocit și eu gramatica limbii române!
Si eu care am crezut ca nu-mi citesti postarile!.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #780  
Vechi 08.03.2011, 14:47:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pentru a confirma ideea de moarte sufletească, adică starea de păcat, ca să înțelegeți despre ce moarte era vorba acolo:

1 Timotei 5:6 „Dar cea dedată la plăceri, măcar că trăiește, este moartă.”


_______________________________________________

Filipeni 1:22 „Dar, dacă trebuie să mai trăiesc în trup, face să trăiesc; și nu știu ce trebuie să aleg.”
Filipeni 1:23 „Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;”
Filipeni 1:24 „dar, pentru voi, este mai de trebuință să rămân în trup.”


Se pare că Sf. Apostol Pavel are o dilemă, să rămână cu sufletul în trup, sau să moară ca să se ducă sufletul lui la Hristos? Neantul nu se poate duce la Hristos, numai un suflet viu.

_______________________________________________
„"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morților, ci al viilor.” (Matei 22)

„Dumnezeu deci nu este Dumnezeu al morților, ci al viilor, căci toți trăiesc în El.”(Luca 20:38)

_______________________________________________
„18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,”
(I Petru 3, 18-19)

Deci Hristos după ce a murit nu s-a făcut 3 zile neant, ci a coborât în iad să ridice o parte din morți, care nici ei nu erau neant.

Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38