Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #25  
Vechi 25.03.2011, 23:56:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Acesta nu se da in laturi de la asi ucide fii pentru greseli oarecum marunte.
Ideea pe care ne-o transmite Dumnezeu este că sacrificiul din dragoste dezinteresată este unicul mod de existență autentic în vecii vecilor, nu numai în veacul acesta. O lume perfectă, adică bună, va rezista la nesfîrșit numai dacă filosofia de viață a fințelor ce o alcătuiesc se bazează pe acest adevăr.

Hristos a avut de rezolvat o problemă foarte grea în momentul în care omul a acceptat calea răului amestecat cu binele. El a trebuit să respecte printre altele și libertatea oamenilor, dar și a îngerilor care I se împotriveau. A fost o soluție extremă, dar care a rezolvat această problemă existențială.

Dumnzeu-Tatăl a propus creația acestor lumi și Dumnezeu-Fiul a acceptat dorința Tatălui, gîndind arhitectura lumii cu tot riscul inerent. Așa încît a zis: SĂ FIE! - și a fost, este și va fi pentru totdeauna, prin lucrarea Duhului Sfînt. Altfel, nu ar fi fost decît Dumnezeu.

PS: Moartea nu este o dispariție, ci o trecere. UN PAȘTE! Deci: Hristos a înviat!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dor de neam, dor de Dumnezeu Laura19 Generalitati 4 30.01.2012 09:43:23
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 18.10.2011 18:59:08
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 03.09.2010 23:58:09
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 17:44:57