Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2016, 21:49:15
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
AGabriela aveam de gand sa va raspund mai demult dar nu am reusit sa o fac.
Am citit o carte de exceptie :"Omul in cautarea sensului vietii" de Viktor E. Frankl.
Omul a stat vreo 3 ani jumate in lagare de concentrare.A fost medic psihiatru.La un moment dat undeva parca prin luna martie a anului 1945 un detinut ii spune ca a avut el o viziune (sau vis) si ca razboiul se va termina si vor fi eliberati pana la sfrsitul lunii(deci sfarsitul lunii martie) .
Nu au fost eliberatii asa cum a prevazut el si a murit la scurta vreme ,mai mult de gandurile ce si le-a facut. Cu toate ca timpul pana la eliberare, era cu ceva mai mare decat el l-a prevazut, cu vreo 4 saptamani.Dar omul a murit.E foarte important factorul mental.
De ce spun de lucrul asta.E foarte important sa nu ne punem niste termene limita,mai ales la lucruri care nu depind cu totul de noi, uite am implinit atatia ani si nu o sa ma mai casatoresc.
Am niste cunostinte ea avea vreo 47-48 de ani el vreo 50.S-au cunoscut pe Internet.O potrivire foarte buna intre ei,zicem noi care ii cunoastem .Dupa cativa ani le merge foarte bine si au facut o fundatie enorma la casa lor,caci au ganduri mari, chiar daca au o varsta.Nu am mare incredere in relatiile cunoscute pe Internet ,DAR,Dumnezeu lucreaza pe cai stiute numai de el,si stiu destule cazuri cu oameni cunoscuti pe Net la care casatoria merge.
Si mai stiu vreo doua familii cu varste apropiate de 50 de ani cand s-au casatorit.La fel au si copii chiar.
Deci sa nu deznadajduiti cu gandul :A mai trecut un an !
Domnul sa va ajute sa gasiti omul potrivit!
Multumesc frumos pentru aceste cuvinte. Numai ca dupa o varsta e mai greu si nu-si prea mai are sens o casnicie, bineinteles ca este alegerea fiecaruia. In plus nu prea am de gand sa treaca viata pe langa mine fara sa daruiesc. Imi doresc, sigur, sa ma casatoresc, dar cum sa merg pe acest drum fara deschiderea de care-i nevoie?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2016, 22:14:58
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sfantul Maslu si acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos in fiecare seara si se
rezolva lucrurile.Bine, le rezolva Dumnezeu asta e partea a 2-a.
Tocmai am scris domnule ca am facut si astfel de "formule" cu binecuvantare si nu a ajutat prea mult. Au trecut anii de atunci si mi-am pierdut interesul si credinta in aceste rugaciuni pe banda. Sigur ca nu sunt impotriva acatistelor, le citesc in anumite momente sau acasa sau la biserica, dar nu le mai pot lua ca pe o formula magica. Uneori si un gand poate fi o rugaciune, ideea este ca rugaciunea sa fie, parafrazez, "aducatoare de bucurie, luminoasa..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2016, 22:22:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Tocmai am scris domnule ca am facut si astfel de "formule" cu binecuvantare si nu a ajutat prea mult. Au trecut anii de atunci si mi-am pierdut interesul si credinta in aceste rugaciuni pe banda. Sigur ca nu sunt impotriva acatistelor, le citesc in anumite momente sau acasa sau la biserica, dar nu le mai pot lua ca pe o formula magica. Uneori si un gand poate fi o rugaciune, ideea este ca rugaciunea sa fie, parafrazez, "aducatoare de bucurie, luminoasa..."
Nu stiu la ce rugaciuni "pe banda" dar asta minim-minimorum.Adica de fapt
la asta se mai adauga citirea din Psaltire si Evanghelie.
De fapt in mod normal, noi crestinii ar trebui sa fim in fiecare zi la liturghie si
vecernie pe langa cele spuse mai sus, dar din pacate vremurile nu prea ne
lasa, ca trebuie sa mai si muncim ca se ne intretinem si pe noi dar si pe altii.

Citat:
ca am facut si astfel de "formule" cu binecuvantare si nu a ajutat prea mult.
Atunci inseamna ca fie le-ai facut ca o formaliate fie tu esti certata cu Dumnezeu iar Domnu inainte sa-ti primeasca rugaciunea asteapta sa rezolvi
aceea problema (care o fi ea , tu stii mai bine).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2016, 00:14:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sfantul Maslu si acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos in fiecare seara si se
rezolva lucrurile.Bine, le rezolva Dumnezeu asta e partea a 2-a.
Bre, ai un fix cu acatistele și cu Sf. Maslu? Alte formule nu mai știi? Le potrivești ca nuca-n perete la capitolul sfaturi.
Fata tocmai și-a exprimat dorința de a nu-i oferi tot felul de formule magice. Și are dreptate.

Last edited by ovidiu b.; 23.01.2016 at 00:26:17.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.01.2016, 00:16:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Sigur ca nu sunt impotriva acatistelor, le citesc in anumite momente sau acasa sau la biserica, dar nu le mai pot lua ca pe o formula magica.
Slavă Domnului!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.01.2016, 00:31:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bre, ai un fix cu acatistele și cu Sf. Maslu? Alte formule nu mai știi?
Matale ce credinta pagana practici ?
Citat:
Fata tocmai și-a exprimat dorința de a nu-i oferi tot felul de formule dinastea magice. Și are dreptate.
Daca astea-s "Formule magice " atunci este cazul de citire a moliftelelor Sfantului Vasile .
Afla si matale ca "formula magica" nu este valabila in ortodoxie.
Afla si matale ca ce am spus eu sunt adevarate arme impotriva diavolului.

"Stăpâne atotțiitorule, Împărate Sfinte, Cel ce pedepsești și nu omori, Care întărești pe cei neputincioși și ridici pe cei căzuți; Cel ce îndreptezi chinurile cele trupești ale oamenilor, rugămu‑ne Ție, Dumnezeul nostru, ca să aduci mila Ta peste untdelemnul acesta și peste cei care se ung din ei în numele Tău, ca să le fie lor spre tămăduirea sufletului și a trupului și spre curăție și înlăturare a toată patima și a toată neputința și boala și a toată întinăciunea trupească și sufletească. Așa, Doamne, trimite din cer puterea Ta cea tămăduitoare; atinge‑Te de trup, potolește‑i fierbințeala, ușurează‑i suferințele și‑i izgonește toată boala cea ascunsă. Fii tămăduitorul robului Tău acesta (N); ridică‑l pe dânsul din patul durerii și din așternutul chinuirii. Dăruiește‑l pe dânsul sănătos și întreg Bisericii Tale, ca să fie bineplăcut Ție și să facă voia Ta."
Extras din slujba Sf Maslu.
Cum sa fie asta "formula magica"? Matale din ce credinta faci parte?
Ai grija ca faci hula impotriva Duhului Sfant.
Din ce secta faci parte ?

Last edited by Copacel; 23.01.2016 at 00:33:48.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.01.2016, 00:47:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Practicile necanonice – deformări voite ale rânduielilor liturgice și „rețete băbești”

În Ortodoxie, toate rânduielile liturgice, fiind actualizări ale momentelor principale din istoria mântuirii noastre, sunt creatoare de smerenie și de comuniune între oameni căci aduc credincioșilor conștienți harul Duhului Sfânt, harul Duhului Iubirii dumnezeiești, în toate rânduielile de cult lucrează însuși Mântuitorul Hristos – izvorul harului – printr-un dialog iubitor și rațional cu noi, și ne angajează și pe noi la iubire unii pentru alții.

De aceea, să se înțeleagă că nu aprinsul mecanic a 9 lumânări sau acatistele date la 7 biserici simultan sau împlinirea strictă a pravilei de post și rugăciune cu gura sau intrarea în vreo grupare de „elită duhovnicească” ne ajută automat la mântuire, ci păzirea poruncilor lui Hristos în Duhul întregii Biserici. Mulți evită pe cât pot Taina Spovedaniei, canonul de pocăință și virtuțile creștinești absolut necesare mântuirii și se îndreaptă spre „rețete sigure” de genul „9 Masluri”, „rugăciuni de 9 zile consecutive”, descântece și tratamente pe la tot felul de țigănci, prooroci, paranormali etc. Cu durere, sesizăm astăzi în Biserică o adevărată invazie a păgânismului prin mentalitatea magică, prezentă la tot mai mulți credincioși.

Evitând intenționat sau nu catehizarea credincioșilor în direcția creșterii lor morale și duhovnicești, unii păstori sufletești acreditează și întrețin o serie de practici necanonice, practici care, pe de o parte, le duc faima de mari „făcători de minuni”, iar pe de altă parte țin oamenii într-o stare de confuzie spirituală, ce degenerează treptat într-o mentalitate magic-fetișistă. „Prin practici de felul acesta nu se mai servește opera de educare și spiritualizare a sufletelor prin religie, ci sub forme creștine se servește opera de scufundare a lor în imoralitate și în întunericul și robia unor puteri obscure, care se dezlănțuie prin practici de sugestie și de magie. (Preot prof. Dumitru Stăniloae)

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=160
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.01.2016, 00:48:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Boschețel, înfrânează-ți infantilismul teologic, mai ales când dai sfaturi și îi corectezi pe alții. Nu de alta, mai intră oameni cu prebleme reale pe-aici și, citindu-ți flecăreala adolescentină, confundă creștinismul cu niște povestioare fantastice "de la retardați pentru alți retardați".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.01.2016, 00:57:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Deschid acest topic, recunosc, mai mult din punct de vedere omenesc. Problema: mi-e teama de o relatie, sa ma duc la intalniri, sa cunosc, sa ma deschid. Stiu, majoritatea o sa imi spuneti "Du-te la duhovnic!". Raspuns: Am fost dar tot nu reusim sa rezolvam problema. Ori nu reusesc eu sa expun problema cu care ma confrunt, ori dansul nu reuseste sa priveasca lucrurile si din alt unghi. Poate cu timpul va veni si rezolvarea, dar pana atunci va rog sa expuneti si parerile dvs. Poate vreo vorba, poate vreo mustrare, poate ceva va scoate la liman problema ca doar Dumnezeu lucreaza prin oameni.
Pe scurt, pana in urma cu ceva vreme (vreo cativa ani) imi doream sa fiu parte a unei familii, sa fiu fericirea unui viitor sot (a se intelege ca al meu, nu al alteia), sa fiu mama. Dorintele nu au disparut, insa mi-e extrem de greu sa mai fac vreun pas inainte. V-ati confruntat cu asa ceva vreodata? Exista cineva care intelege la ce ma refer? Stiu ca nu-i o formula dar care a fost solutia sa iesiti din impas pentru a reusi sa va redeschideti sufletul? Nici rugaciunea nu mai merge cum mergea odata.
P.S: nu vreau formule, ci doar pareri. Si, din experientele altor topicuri, nu incercati sa imi spuneti sa fac nu stiu ce acatist de nu stiu cate ori, sau nu stiu cate metanii. Am incercat si astfel de formule, cu binecuvantarea duhovnicului bineinteles si nu au functionat in ceea ce ma priveste. Dumnezeu sa ma ierte, poate gresesc, dar uneori un gand a facut de o mie de ori mai mult decat nu stiu cate acatiste citite pe banda.
Multumesc
Asta ti-e problema ? Pai chestia asta ti se intampla daca:
ai facut avorturi,
cineva din neamul tau (mama, tata, etc) au facut pacate strigatoare la Cer,
pacate care nu au fost spovedite si pe care mostenitorii le-au preluat ca
"zestre" de mostenire.
Cum exista mantuire doar in casatorie si monahism rezulta doua posibilitati:
fie rezolvi pacatele de pe linia neamului tau si il impaci pe Dumnezeu cu neamul tau, fie alegi calea monahismului pentru a te putea salva pe tine.
(daca nu se poate sa-ti salvezi neamul).
Dar lucrurile sunt foarte simple, extrem de simple:
Daca nu te poti marita pana la varsta inaintata atunci e clar ca pacatele comise pe linia neamului tau sunt prea multe pentru a le mai putea spala
si atunci singura calea de ales este monahismul.Iar aceasta cale tot din mila
Sa, Dumnezeu ti-o ofera pentru a te putea salva pe tine.

De ce Dumnezeu opreste un neam ? Pai tot din marea Sa milostenie.
Dumnezeu opreste perpetuarea neamului daca posibilele generatii care s-ar naste din neamul ala ar fi asa de degradate incat nu si-ar putea duce crucea
pana la capat si mai bine ar fi fost sa nu se nasca.
Asta se intampla cand pacatele strigatoare la cer facute de generatia unui
neam nu sunt spovedite in acea viata ale acelei generatiei si se perpetueaza
si la mostenitori.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.01.2016, 00:59:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
[b] Mulți evită pe cât pot Taina Spovedaniei, canonul de pocăință și virtuțile creștinești absolut necesare mântuirii și se îndreaptă spre „rețete sigure” de genul „9 Masluri”,
Dar cine a zis de evitarea Tainei Spovedaniei si cine a zis de 9 Masluri ?
Nenea trezeste-te ca te afli in alt film.
Reply With Quote
Răspunde