Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.06.2008, 02:15:23
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Cert este ca preotul a umblat la un moment dat in timpul slujbei cu un pocal si i-a atins pe toti credinciosii cu el pe frunte, ceea ce nu am mai vazut pana acum la liturghii.
Si la noi parintele iesea intr-un timp cu Sfintele Daruri - Trupul (pe Sfantul Disc) si Sangele (in Sfantul Potir) lui Hristos - afara din altar si atingea cu ele pe credinciosi si ii binecuvanta, dar acum nu mai iese decat la usile imparatesti.
in momentul iesirii cu sf daruri acelea nu sunt inca Trupul si Sangele Domnului, transformarea se face abia la epicleza, iar atingerea cu potirul este mai mult o superstitzie, in liturghier specificandu-se clar ca preotul rosteste cele 9 pomeniri din mijlocul bisericii fara ale atinge de credinciosi
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.06.2008, 04:49:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc, seminaristule, pentru precizari.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.06.2008, 04:57:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Eu nu pot sa-i inteleg pe cei ce vin la Sf.Liturghie spre sfarsit , mai mult pt. a fi miruiti . E o atitudine necrestina dupa parerea mea. Dimineata la inceputul slujbei la ora 8 e loc suficient, iar pe la ora 11.30 spre sfarsit nu ai unde arunca un ac. Care este parerea voastra despre acest aspect , care pana la urma urmei perturbeaza insasi slujba.
parerea mea, bine ca vin si asa! sa nu fim invidiosi si dispretuitori cu cei care vin in ceasul al 12-lea, Domnul a promis tuturor aceeasi plata.

necrestin mi se pare sa stai acasa bine mersi sau sa te duci la iarba verde, sau... sau...

PS: se intampla sa "nu ai unde sa arunci un ac" in biserici ptr ca sunt mici, in general, nu pentru ca vin prea multi oameni la slujba.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.06.2008, 10:26:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ai dreptate ca nu toti sfintii au reusit sa devina neprihaniti ... de exemplu mucenicii nu au devenit in mod obligatoriu asa , apoi au fost si sfinti mai mici care nu au ajuns la virtutea aceasta ... dar prin defintie sfintenia incepe cu dobandirea curatiei trupului pe langa a avea dreapta credinta ... asa se defineste sfintenia autentica , cum este cea a cuviosilor ...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.06.2008, 17:39:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cristi, daca unul din cei ce vin mai taziu va pleca mai imbogatit decat cei veniti la ora 8.00, nu va trebui sa mai judecam, ca-l vom judeca si pe cel plecat indreptat si nu-i spre zidire. E trist ca nu se mai stie de utrenie si nu se mai ia aminte la cuvintele din cadrul ei.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.06.2008, 18:23:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Cert este ca preotul a umblat la un moment dat in timpul slujbei cu un pocal si i-a atins pe toti credinciosii cu el pe frunte, ceea ce nu am mai vazut pana acum la liturghii.
Si la noi parintele iesea intr-un timp cu Sfintele Daruri - Trupul (pe Sfantul Disc) si Sangele (in Sfantul Potir) lui Hristos - afara din altar si atingea cu ele pe credinciosi si ii binecuvanta, dar acum nu mai iese decat la usile imparatesti.
in momentul iesirii cu sf daruri acelea nu sunt inca Trupul si Sangele Domnului, transformarea se face abia la epicleza, iar atingerea cu potirul este mai mult o superstitzie, in liturghier specificandu-se clar ca preotul rosteste cele 9 pomeniri din mijlocul bisericii fara ale atinge de credinciosi
De aceea in foarte multe Liturghiere s-a trecut la formula "Iesirea cu cinstitele daruri".
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.07.2008, 20:26:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
ai dreptate ca nu toti sfintii au reusit sa devina neprihaniti ... de exemplu mucenicii nu au devenit in mod obligatoriu asa , apoi au fost si sfinti mai mici care nu au ajuns la virtutea aceasta ... dar prin defintie sfintenia incepe cu dobandirea curatiei trupului pe langa a avea dreapta credinta ... asa se defineste sfintenia autentica , cum este cea a cuviosilor ...
Iti dau dreptate in totalitate draga COSTEL si mai cu seama la ultima parte a raspunsului tau. Asa este, din pacate !
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.09.2008, 22:53:28
claudel claudel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2008
Mesaje: 1
Implicit

dar dak eu am mir in casa si in fiecare dimineata inainte sa sa plec la servici imi fac rugaciunile si dupa aia ma dau cu mir este bine?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.10.2008, 09:31:58
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudel
dar dak eu am mir in casa si in fiecare dimineata inainte sa sa plec la servici imi fac rugaciunile si dupa aia ma dau cu mir este bine?
da este foarte bine,
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.08.2009, 02:36:05
father father is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 3
Implicit

toate formele fizice prin care incercam sa ne apropiem de Dumnezeu sunt importante. importanta este Agheasma (mare sau mica), importante sunt ramurile de salcie pe care le purtam in maini de Florii, etc. la fel de importanta este si ungerea cu mir, care, insotita cu rugaciune, poate aduce mari beneficii celui care o practica.
sa facem totusi diferenta intre ungerea cu mir si MIRUNGERE. aceasta este o Sfanta Taina care consta in ungerea cu Sfantul si Marele Mir, in cadrul slujbei Sfantului Botez, fiind legata de aceasta Taina, exceptie fiind cazul in care se face botezul de urgenta, cand Mirungerea se face mai tarziu. este o taina UNICA, adica nu se repeta decat pentru cei care devin calugari sau imparati (care se cheama "unsii lui Dumnezeu").
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina suferintei Melissa Spiritualitatea ortodoxa 48 31.08.2012 22:09:58
Sfanta taina a spovedaniei DAMIAN Pocainta 12 20.10.2010 16:33:28
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 22:45:07
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52